Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Interna

Z WikiSkript
< Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK

Přejít na: navigace, hledání

Interna[upravit upravit | editovat zdroj]

Interna v 6. ročníku je v podstatě jen takovým krátkým zopakováním si interny z ročníku pátého. Jde o předmět, který trvá 3 týdny a je zakončen státní zkouškou. Ony dva týdny stážují studenti na odděleních jednotlivých interních klinik, kam jsou předem rozřazeni. Výuku 6. ročníku vedla klinika hematologie, a proto byly seznamy studentů spolu s jim přiřazenými pracovišti k nahlédnutí právě na nástěnce tohoto ústavu.

Stáže se liší podle kliniky, která je přidělená vaší skupince. Vaše stáž na oddělení je zaměřena prakticky, to znamená, že děláte ranní vizity, referujete pacienty na velkých vizitách, píšete propouštěcí zprávy, děláte příjmy pacientů a tak podobně. První den byl začátek časově společný – v 8:15. Další dny již samozřejmě vše závisí na dohodě s asistentem, který je vám přidělen.

Absence: Absence záleží na dohodě s vaším asistentem.

Zápočet[upravit upravit | editovat zdroj]

Zápočet dostanete od vašeho asistenta poslední den stáže za účast a za zpracovaný chorobopis. Některý den stáže dostanete pacienta, uděláte jeho anamnézu, fyz. vyšetření, diferenciálně diagnostickou rozvahu, návrh vyšetření a léčby. Sepíšete, poslední den odevzdáte asistentovi, ten se vás na něco poptá a dostanete zápočet. Kromě toho za chorobopis dostanete známku, která je jednou ze 4 známek ze státnice (3 zbylé známky dostanete za zodpovězení 3 otázek až u SRZk). Vzhledem k tomu, že řada asistentů vám známku s podpisem napíše do vašeho chorobopisu, nesmíte zapomenout si ho vzít k ústní SRZk.

Z čeho se učit:Klasikou je 2-dílná učebnice od Klenera, pro rychlé naučení se jsem docela využíval vypracované otázky. Dobré je i stáhnout si seznam otázek dle oborů, otázek je (od šk. roku 2009/2010) 220 a jsou rozděleny do 103 tripletů. Spousta z nich se tedy v tripletech opakuje.

SRZk[upravit upravit | editovat zdroj]

Zkouší celá řada 3-členných komisí, jejich složení najdete na nástěnce ústavu zodpovědného za výuku – visí tam minimálně s několikadenním předstihem. Celkově se moc nevyhazuje, ale přesto doporučuji se to alespoň trochu naučit. Za zmínku stojí, že mnozí zkoušející začali uplatňovat poměrně dobrý nápad – dají vám možnost, že si otázky netáhnete, ale oni vám je vyberou. Má to tu výhodu, že vám vždycky vyberou důležité otázky a ne nějaké okrajové věci. Pokud vám tohle někdo nabídne, doporučuji to využít.

Verdikt[upravit upravit | editovat zdroj]

Dobrý předmět, který vám tak trochu ukáže běžnou práci na interním oddělení. Je sice velice krátký, po půl roce interny v 5. ročníku však bohatě postačuje.

Odkazy[upravit upravit | editovat zdroj]


S laskavým svolením autora byly jako základ použity texty: ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1.LF UK [online]. [1]