Průvodce:Urologie (1. LF UK)

Z WikiSkript
Urologie
B00613
Garant prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.
Kredity 3
Web Urologická klinika 1. LF UK
SIS informace v SISu
Počet hodin 50
Způsob ukončení zkouška

Urologie je 2týdenní předmět rozvržený na teoretický a praktický týden. Po celou dobu se stážuje na Urologické klinice a začíná se týdnem teoretickým.

Úvodem je asi dobré zmínit, že na urologii funguje (podobně jako na ORL v Motole) kreditový systém. Každý den teoretického týdne dostáváte za svou přítomnost 8 kreditů a po prvním týdnu máte tak při plné prezenci 40 kreditů. Na zápočet musíte mít kreditů alespoň 60 a tak si v druhém praktickém týdnu musíte naplánovat stáže na získání alespoň 20 kreditů (což je velmi snadné).

Výuka[upravit upravit | editovat zdroj]

První týden

Letos poprvé proběhla první den výuka i na oddělení, kde nám bylo odprezentováno jak funguje litotrypse a také jsme dostali do ruky ultrazvuk a na kamarádech z kruhu jsme si jej pak vyzkoušeli. Proto první den s sebou plášť a přezůvky. Další dny již bez pláště a přezůvek. V prvním, teoretickém týdnu probíhá výuka každý den v posluchárně v 5. patře kliniky od 8:30 do 13:30. Každý den proběhne několik seminářů. Některé přednášky byly výborné, některé nic moc, ale celkově je to, zejména pro zkoušku, velmi přínosný týden, protože na přednáškách se drtivá většina zkouškových otázek stihne probrat a navíc víte, na co se u zkoušky klade důraz. Místy však bylo velice obtížné udržet tak dlouho pozornost a vnímat.. Doporučuji pořádnou dávku kafe s sebou.

Druhý týden

Druhý týden je praktický a vy si můžete vybrat, na jakých odděleních a dalších místech budete chtít stážovat. Je předem určený počet studentů, kteří budou stážovat ve VFN, v ÚVN, v FTN a na Bulovce. V prvním týdnu se studenti zapíší do jednotlivých nemocnic a druhý týden pak probíhá celý tam, kam se napsali.

VFN[upravit upravit | editovat zdroj]

Každá stáž (vizita, stáž na ambulancích, endoskopický trenažér, sály apod.) je ohodnocena určitým počtem bodů. Některé jsou dopolední, jiné odpolední a vy si je musíte naplánovat tak, abyste nakonec měli oněch 60 kreditů. Je to sice dobrý nápad, ale v jeho provedení je jeden háček. Na tyto stáže jsme se totiž rozepisovali hned první den teoretického týdne a zapisuje se na papír, který vám nějaký pracovník nechá kolovat. Na konkrétní stáž se totiž může zapsat jen omezený počet studentů. Kdo papír dostane do rukou jako první nebo ten, ke komu papír brzy dokoluje, si může vše pěkně rozplánovat a rozepsat si stáže tak, že druhý týden bude do školy chodit třeba jen 3 dny. Lidé, k nimž dokoluje papír později, už na tom tak dobře nejsou a musí vzít za vděk tím, co zbude.

UVN[upravit upravit | editovat zdroj]

V Uvn se začínalo každý den od 8 mi hodin. Začínalo se vizitou na oddělení a poté jsme byli rozděleni na skupinky po 2–3 studentech a mohli si vybrat kam chceme zajít. Na výběr byl operační sál, ambulance – akutní, chronická, urogynekologická, dále místnost, kde se provádí litotrypse a endoskopie močového měchýře a uretry. Končili jsme každý týden kolem 11:30–12:00 hod. Nebyl problém odejít dřív. Žádné body jako v VFN jsme nesbírali. Jen jsme se v době příchodu a odchodu hlásili u paní sekretářky. Povolená byla oficiálně jedna absence. Stáž byla velice příjemná a personál k medikům moc milý.

Poslední den praktického týdne (tj. pátek) mají všichni společný – začíná se v 7:30 opět v seminární místnosti v 5. patře. V pátek probíhá mikrobiologický a radiologický seminář a pak se udělují zápočty.

Zkouška[upravit upravit | editovat zdroj]

Zkouškových otázek je 30, táhnout u zkoušky si můžete 1 z 25 dvojic, ovšem mnoho otázek se v nich opakuje. Doporučuju na učení použít nejen vypracované otázky J. Beneše (nebo knihu prof. Dvořáčka), ale zkombinovat je s tím, co se dozvíte na přednáškách. Zkoušejících je celá řada. Já bych upozornil na oblíbené otázky některých z nich:

  • prof. Hanuš – poruchy mikce, inkontinence, neurogenní měchýř a urodynamická vyšetření
  • prof. Dvořáček – karcinom prostaty, nádory ledvin a VUR (a dětskou urologii vůbec)
  • prof. Babjuk – nádory močového měchýře

Obecně si dejte pozor na toto:

  • Neříkejte slovo kameny – musíte říkat konkrementy nebo lithiasa. V cizojazyčných literaturách se sice používá slovo „Stein“ a „stone“ a i lékaři na urologii mezi sebou mluví o „kamenech“, vám je to však zakázáno.
  • Nesmíte používat termín Grawitzův nádor – musíte říkat adenokarcinom ledviny. Podle pana as. Macka je špatný i termín adenokarcinom a má se říkat karcinom ledviny.
  • Nesmíte si u prostaty plést pojem resekce a prostatektomie. Resekce je jen částečné odstranění prostatické tkáně u hyperplázie prostaty a prostatektomie je odstranění celé prostaty u karcinomu.


Absence[upravit upravit | editovat zdroj]

Stačí dosáhnout 60 kreditů a pak můžete chybět, jak je libo. Vychází to tak na 1–3 možných absencí.


Verdikt[upravit upravit | editovat zdroj]

Urologie je velmi dobře vedený a vyučovaný předmět. Kreditový systém nebyl špatný.

Související články[upravit upravit | editovat zdroj]

S laskavým svolením autora byly jako základ použity texty: ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1.LF UK [online]. [1]