WikiSkripta:Ptáte se/Archiv

Z WikiSkript
Přejít na: navigace, hledání

Archivování[upravit upravit | editovat zdroj]

CAVE!!! Tato stránka slouží k archivaci starších dotazů. Své dotazy směřujte na stránku Ptáte se.

 • archivace 23. 11. 2011 v 0:25

Informace o licenci[upravit upravit | editovat zdroj]

V anglické wiki „Terms of Use“ vede na dosud neexistující stránku. --Josmart 23. 9. 2009, 07:40 (UTC)

Automatický zasílač hlášení – smazání stránky[upravit upravit | editovat zdroj]

(…)když někdo smaže stránku, kterou sleduji, přijde mi e-mailové hlášení, že uživatel … právě vytvořil stránku tu a tu. Hlášení je definované v Mediawiki:enotif_body a zdá se, že se špatně přiřazuje hodnota proměnné $CHANGEDORCREATED tam použité. Odkud se tato hodnota bere však už nevidím. Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 12. 10. 2009, 15:11 (UTC)

(…)toto je bug.(…)--Josef Martiňák 5. 11. 2009, 14:24 (UTC)
(…)v rámci nějakého upgrade.(…)MUDr. Martin Vejražka, PhD. 5. 11. 2009, 15:55 (UTC)

Tučný font v LaTeXu[upravit upravit | editovat zdroj]

(…)„\mathbf“, ale server mně vrací chybu:

(…) (Nelze pochopit Selhala konverze do PNG; zkontrolujte správnou instalaci latexu, dvips, gs a convertu

(…)Pavel Dusek 17. 10. 2009, 22:05 (UTC)

Analogicky s příkazem \textrm, případně \mbox:

(…) Zatím jsem diakritiku „řešil“ pomocí latechovských příkazů pro umístění diakritického znaménka ke znaku, tj. \check a \acute(…)MUDr. Martin Vejražka, PhD. 14. 11. 2009, 09:49 (UTC)

Po dalších výzkumech jsem došel k závěru, že instalace Texu na Wikiskriptech je v pořádku. Co se týče diakritiky, není možné používat přímo české znaky. Je nutné použít způsob, který zmiňuje MUDr. Vejražka, viz http://thermalhub.org/topics/Help:WikiMath#Accents.2FDiacritics. Na Wikipedii to funguje stejně. Mathbf a další formátovací příkazy fungují (\mathbf a=\dot\gamma\mathbf u+\gamma\mathbf\dot u), problém bude v syntaxi. Narazil jsem na to tady w:User:Pfafrich/Blahtex_\mathbf_bugs. --Josef Martiňák 17. 5. 2010, 10:15 (UTC)

Hodnocení článků a expirace hodnocení[upravit upravit | editovat zdroj]

Formulace problému

Pro uživatele je důležité znát kvalitu (repuitaci) používaných materiálů. Protože verifikace článků učiteli jde v této fázi vývoje pomalu, je třeba nasadit další způsoby hodnocení reputace.

Běžným postupem je hodnocení čánků uživateli. Ve wiki projektech tomu brání průběžný vývoj článků. Uživatel neví jaké verze se hodnocení přidělené v minulosti týkalo.

Náznaky řešení
 • Potože přirozenou cestou jsou články zdokonalovány, je možnost, že by článek ztrácel na kvalitě málo pravděpodobná. Proto by se dala obtížně realizovatelná expirace hodnocení článků omezit na negativní hodnocení. Nyní uvažme možnost, že by články byly hodnoceny jen na pozitivní straně stupnice. Pak by se dala expirace pro začátek pominout vůbec.
 • Odlišnou možností by bylo body sčítat a vytvořit tak nikoli stupnici, ale jakési celkové skóre užitečnosti. Rovněž tímto způsobem by se eliminoval obtížně řešitelný problém expirace hodnocení.
 • U článku by se hodilo zobrazovat počet zobrazení stránky. I to by mohlo pomoci uživatelům při odhadu „reputace stránky“.

--CeSt 18. 4. 2010, 21:54 (UTC)

Pro úplnost přidávám odkazy na existující rozšiření a obecný text o hodnocení uživateli: AjaxRatingScript, CommunityVoice, ReaderFeedback, Review (ukázka použití); článek. --Petr Kajzar 19. 4. 2010, 04:43 (UTC)
Na iDnes jsou bloggeři hodnocení pomocí čísla zvaného karma. V našem případě by se tato karma nevztahovala k uživateli, ale ke článku. Je potřeba vymyslet vzorec, který by toto číslo spočítal na základě návštěvnosti a průběžných hodnocení všech verzí článku. Může se brát v potaz třeba i počet editací a další věci. --Josef Martiňák 17. 5. 2010, 11:28 (UTC)

Obsah[upravit upravit | editovat zdroj]

Napadá mne, jestli by nebylo lepší umístit obsah zpět vlevo. Např. zde byl problém kolize s obrázkem. A bohužel to není jediný případ. Kdysi jsme (t.č. bez obrázků) zakotvili obsah vpravo a nyní se mi téměř zdá, že jeho umístění vlevo by bylo lepší vzhledem k infoboxům, kontrolujícím fajfkám, průvodcovským navigátorů a ikonám (thumb) obrázků, které jsou všechny umístěné vpravo. Omezit šířku obsahu na nějakou maximální možnou mez by nebyl problém. --Petr Kajzar 21. 5. 2010, 19:29 (UTC)

Mno, toť otázka. Je pravda, že jsem podobné kolize už také opakovaně řešil. Většinou stačilo obsah posunout o něco níže pomocí __TOC__. Musím říci, že na „obyčejných“ stránkách se mi obsah vpravo líbí více, ale nedržel bych jej za každou cenu. Jako alternativu bych viděl nadefinovat šablonu (třeba {{Obsah vlevo}}), která by přesun usnadnila… Nemám vyhraněný názor, přimlouvám se za širší diskusi.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 21. 5. 2010, 20:06 (UTC)
{{Obsah vlevo}}
Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 24. 11. 2010, 01:04 (CET)

Psaní chemických rovnic[upravit upravit | editovat zdroj]

Ačkoli v nápovědě MediaWiki vypadají vzorce vytvářené rozšířením math elegantně, v praxi to na WikiSkriptech dopadá poněkud odlišně, navíc je chování rozšíření dosti nekonzistentní. Vizte například následující rovnice:

 • NO_2 \xrightarrow{UV} NO + O \cdot
 • O\cdot + O_2 \rightarrow O_3

Je možné zápis nějak vylepšit, aby byly odstraněny následující nedostatky?

 • Šipka v prvním příkladě by měla býti delší, rovněž oboustranně oddělená mezerami.
 • Tečka označující radikál je ve druhém příkladě mnohem dále od kyslíku než v prvním.
 • Za znakem plus chybí ve druhém příkladě patřičná mezera.

--Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 27. 11. 2010, 19:42 (CET)


 • \mathrm{NO}_2\ \xrightarrow{\mathrm{UV}}\ \mathrm{NO} + \mathrm{O} \cdot
 • \mathrm{O\cdot} + \mathrm{O}_2 \longrightarrow \cdot\mathrm{O}_3
…alespoň něco. Mezeru vynutíš zpětným lomítkem a následnou mezerou. Na dlouhou šipku potřebuješ znak LaTeXu pro dlouhou šipku. Zkusím se po něčem podívat… Jinak standardně se matematické vzorce sází kurzívou, pro chemii je vhodnější románské písmo, tedy písmena uzavírat do příkazu \mathrm{}.
Zdraví Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 27. 11. 2010, 20:02 (CET)
Děkuji panu doktoru Vejražkovi, že doplnil příkaz pro symbol dlouhé šipky (\longrightarrow). Ještě k tomu příkazu pro šipku s textem (\xrightarrow) — její délka se řídí délkou toho textu, takže chceš-li ji prodloužit, vlož do jejího argumentu pevné mezery (\ ):
\mathrm{NO}_2\ \xrightarrow{\mathrm{\ UV\ }}\ \mathrm{NO} + \mathrm{O} \cdot
Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 5. 12. 2010, 12:42 (CET)

Speciální stránky vlastní Wikiskriptům[upravit upravit | editovat zdroj]

Koukal jsem, že jsou na Wikiskriptech 3 nové speciální stránky (např. CategoryHistory, SpamReport atd.). Jsou to extenze, nebo se jedná o něco jiného? --Juandev 5. 12. 2010, 01:29 (CET)

Ano, to máme vlastní extensions CategoryHistory (z důvody lepší kontroly odborníků, co se děje v dané kategorii, tj. oboru), SpamReport (pro případ vandalismu nebo spamu vkládaného na stránky můžeme jednoduše poskytovateli IP adresy odeslat předformulovanou žádost o vyřešení problému) a GlobalStats (pravidelné denní statistiky počtu článků apod. z WikiSkript s možností exportu do CSV). Jistě by bylo hezké ty kódy uvolnit do MediaWiki, ale je to naprogramované na míru a spoustu věcí bychom museli upravit – a to by stálo spoustu času a sil, které teď musíme napírat jiným směrem. Máme ovšem také spoustu šikovných udělátek, které můžete směle využít (jednak je spousta z nich jednoduchá a jednak jsou všechny CC-BY 3.0 CZ). --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 5. 12. 2010, 10:56 (CET)

Vy mi čtete myšlenky. Přesně na to uvolnění na mediawiki.org jsem myslel. No tak je škoda, že na to teď nemáte čas. Třeba se k tomu v budoucnu dostanete. Tak to chápu já že to na tom mw chodí. Tu tam udělá někdo něco pro někoho a tak se to pomalu posouvá dopředu a všichni z toho těží.

Tak na udělátka se podívám, ale vzhledem k tomu, že tady needituji, tak je asi moc nevyužiji.

PS: jsem vám taky chtěl poslat „čumáček“, ale zjistil jsem, že vám tu nefunguje instant commons ☹, tak nic nebude.--Juandev 5. 12. 2010, 15:15 (CET)

Powered by...[upravit upravit | editovat zdroj]

Mám nesmělý a vlastně i trochu hloupý návrh: mohli bychom zastaralý obrázek "Powered by MediaWiki" v patičce stránek vyměnit za nový, moderní a vzletně vypadající (a použitý na současných WM projektech)?

Verze Adresa Obrázek
Původní obrázek http://www.wikiskripta.eu/skins/common/images/poweredby_mediawiki_88x31.png poweredby_mediawiki_88x31.png
Nový obrázek http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/poweredby_mediawiki_88x31.png poweredby_mediawiki_88x31.png

Stačí jej sprostě nahrát do daného umístění, upgrady ani další hrátky na serveru by se toho neměly dotknout. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 5. 1. 2011, 00:35 (CET)

Stalo se --Josef Martiňák 5. 1. 2011, 10:05 (CET)

Logo na Commons[upravit upravit | editovat zdroj]

Bylo by možno nahrát logo na Commons?--Juandev.PNG--Juandev 6. 12. 2010, 01:40 (CET) 13. 2. 2011, 21:56 (CET)

Zdravím, nahrál jsem na Commons upravené logo (je v odstínech šedi), které vzniklo na podzim pro veřejné použití. Je tam jako Wikiskripta.jpg. Barevná verze loga, kterou WikiSkripta používají, není volně dostupná; pokud byste ji potřeboval pro konkrétní účel, ozvěte se. --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 2. 2011, 13:09 (CET)

Neprověřené editace[upravit upravit | editovat zdroj]

Nenašla som ako odstraňovať výkričník po preverení neoverených editácií. Kto mi poradí ? ☺

Ďakujem ----Jana Janovcová.jpg Jana Janovcová -- redakce WikiSkript 7. 3. 2011, 13:39 (CET)
Ahoj Janko, zkus nápovědu na stránce Fórum:Patrolování. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 7. 3. 2011, 14:46 (CET)
Ďakujem pekne ☺ ----Jana Janovcová.jpg Jana Janovcová -- redakce WikiSkript 7. 3. 2011, 15:01 (CET)

Přidání paralelního článku do existující sekce[upravit upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, na portálu Hygiena a epidemiologie se nachází sekce Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách. Celá sekce je věnována problematice legionel a nepovažuje za nutné na existujícím článku cokoliv upravovat. Paralelně bych však rád vedle článku o legionelách zařadil druhý článek o významu a prevenci plísní ve vnitřním prostředí pobytových budov. Chci však, aby článek o legionelách jiného autora zůstal zachován beze změn. Jaký mám tedy zvolit postup přidání článku?

Děkuji za odpověď.

Aleš Peřina

Dobrý den,
pokud z nějakého důvodu nechcete váš text přidat jako nový odstavec do stávajícího článku, vložte jej jako podstánku. Tedy založte jej se jménem Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách/Plísně, stávající článek se pak mohl přesunout na článek Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách/Legionely. Článek Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách pak bude obsahovat pouze stručné shrnutí a odkazy. Přeji hezký den,--Formol 18. 3. 2011, 12:09 (CET)

ArticleScores[upravit upravit | editovat zdroj]

Je možné získat tuto extenzi?--{{subst:User:Juandev/sig}} 16. 6. 2011, 19:52 (CEST)