Exspirační dušnost

Z WikiSkript

(přesměrováno z Expirační dušnost)

Exspirační dušnost je subjektivní pocit ztíženého výdechu. V pediatrii jde o příznak objektivizovaný. Jedná se zejména o prodloužený výdech.

Exspirační dušnost se vyskytuje zejména u obstrukcí intrathorakálních dýchacích cest[1]. Při středně těžké obstrukci dochází ke snížení dechové frekvence, zvýšení dechového objemu a mírnému prodloužení exspirace. Při težké obstrukci dochází ke zvýšení dechové frekvence, zapojení pomocných dýchacích svalů (zatahování jugula, mezižebří a hypochondria) a výraznému prodloužení exspirace[1].

Příčiny:


Mezi příznaky exspirační dušnosti se dá také řadit grunting, tedy monotónní vokální fenomén při výdechu někdy zaměnitelný s brekem. Jedná se o zvýšení end-exspiračního tlaku pomocí výdechu proti zavřené štěrbině hlasových vazů. Tento příznak však není typický pro běžné choroby s exspirační dušností, protože se může vyskytnout pouze u novorozenců během poporodní adaptace.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b MARCDANTE, Karen J, Robert M KLIEGMAN a Richard E JENSON, et al. Nelson essentials of pediatrics. 6. vydání. Philadelphia : Saunders/Elsevier, 2011. 831 s. s. 501. ISBN 978-1-4377-0643-7.
  2. ŠMALCOVÁ, Jana. Dušnost – diagnostika a léčba. Interní Med [online]. 2011, roč. 13, vol. 3, s. 120-122, dostupné také z <https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/03/06.pdf>.