Průvodce:Koleje (1. LF UK)

Z WikiSkript

Studenti se obvykle ubytovávají na kolejích Univerzity Karlovy. Na stránkách Kolejí a menz UK (KaM) jsou uvedeny tradiční lokality pro každou fakultu. V dnešní době to už příliš neplatí, studenty 1. LF UK nejčastěji naleznete na kolejích Švehlovka, Kajetánka a na Jižním městě (Vltava, Otava).

Cena ubytování se liší podle umístění koleje, podle pokoje (jednolůžkový, dvoulůžkový,…) a podle délky pobytu (od září do konce června, letní nebo celoroční), obecně se však pohybuje kolem 100 Kč za den, tj přibližně 3000 Kč měsíčně (ruku na srdce, za 3000 je jich málo). Internet, prádelna či prodej baget na koleji jsou dnes již samozřejmostí.

Na koleje se musíte přihlásit vždy od půlky června do půlky července prostřednictvím internetových stránek KaM (systém REHOS). Systém vaši žádost vyhodnotí automaticky podle vzdálenosti, v jaké bydlíte, a podle vašich studijních výsledků. Pokud v tomto prvním kole kolej nedostanete, nemusíte věšet hlavu. V srpnu probíhá druhé kolo, ve kterém se můžete přihlásit na koleje, které ještě mají volná místa.

Žádosti o kolej pro uchazeče[upravit | editovat zdroj]

Termín přihlášení na koleje pro uchazeče je obvykle od konce května do začátku července. Vzhledem k tomu, že jste se ještě nezapsali ke studiu a nemáte řádné přihlašovací údaje, je vytvořen prozatimní přihlašovací systém ubytování pro uchazeče. Stane-li se, že zmeškáte termín přihlášení na kolej zmíněným způsobem, nepodáte-li žádost do systému REHOS můžete podat žádost o ubytování ve volné kapacitě v ubytovacích kancelářích jednotlivých kolejí cca v polovině srpna. Volná kapacita v kolejích bude zveřejněna na internetových stránkách Kolejí a menz UK. Je třeba s sebou přinést fotokopii kladně vyřízeného přijímacího řízení (Rozhodnutí o přijetí ke studiu), kterou odevzdáte v ubytovací kanceláři.

Žádosti o kolej pro studenty[upravit | editovat zdroj]

Tyto žádosti se obvykle podávají od půlky června do půlky července. Přesný termín určuje ředitelství Kolejí a Menz UK. Žádosti se vyplňují elektronicky přes systém REHOS. Aplikace je připojena k CAS UK (CAS – Centrální autentizační služba UK), tzn. je třeba pro přihlášení použít heslo uložené v CAS UK, stejné jako do SISu. Číslo osoby je osmimístné číslo uvedené pod fotografií na univerzitním průkazu (ISIC).

V systému REHOS musíte při podávání žádosti vyplnit nejen své nacionále, ale v jedné podsekci musíte k žádosti přidat i vaše studijní výsledky, a to pokaždé za všechny předchozí ročníky. Většina výsledků zkoušek je již v REHOSu předpřipravená od vaší školy, zbytek musíte doplnit manuálně. Teprve po vyplnění všech studijních výsledků můžete žádost odeslat. Nově přijatí studenti, kteří jdou do prvního ročníku, žádné studijní výsledky k žádosti nepřidávají. Místo prospěchu se u nich přihlíží k počtu bodů dosaženému v přijímacím řízení. Studenti, u kterých bylo upuštěno od přijímací zkoušky, obvykle získávají hodnocení odpovídající dosažení maximálního počtu bodů v přijímacím řízení.


Body potřebné k získání konkrétní koleje, kterou v žádosti uvedete, se počítají z průměru známek za celou dobu studia a za vzdálenost vašeho trvalého bydliště od Prahy.

Při vyplňování vámi preferované koleje jich do seznamu vypište raději víc, tu nejvíc preferovanou samozřejmě do první kolonky.

Před odesláním vám doporučuji si žádost ještě jednou pořádně zkontrolovat, protože případné chyby mohou mít vážné následky.

Pokud kolej dostanete, přijde vám e-mail, který vám toto oznámí a v němž bude odkaz na bankovní účet KaM, na nějž budete muset zaplatit zálohu (v řádech tisíců Kč). V případě nezaplacení je žádost o kolej stornována. Samotný nástup na kolej už musíte zjišťovat na stránkách vám přidělené koleje, kde případně může fungovat i elektronický rezervační systém pro jednotlivé pokoje. Pokud na vaší koleji něco takového existuje, tak vězte, ze při rezervaci konkrétních pokojů mají obvykle přednost ti studenti, kteří na dané koleji či přímo na daném pokoji rok předtím bydleli.

Při ubytovávání si s sebou vezměte nějaké peníze. Budou totiž po vás chtít zaplatit kolejné dohromady za část září a říjen, což se pohybuje mezi 2-4 tisíci korun (podle toho, kdy nastupujete). Další platby můžete provádět každý měsíc buď opět hotově, nebo trvalým příkazem z vašeho účtu.

Výběr kolejí[upravit | editovat zdroj]

Pro ubytování studentů 1. LF jsou tradičně určeny koleje Jižní město a Švehlova kolej. Spolu s Kajetánkou zde potkáte většinu svých spolužáků a také kolegy z vyšších ročníků.

Co to má za výhody?

  • Horizontální kontakty (s kolegy ze stejného ročníku) jsou vitální pro překonání stresu ze zkoušek a navození pozitivního myšlení – všichni budete řešit stejné problémy, překonávat stejné překážky (a používat stejná, třicet let stará skripta).
  • Vertikální kontakty (se studenty vyšších ročníků) jsou zase důležité z hlediska přísunu kuloárních informací. Starší kolegové často disponují kvalitní knihovnou, arzenálem zápisků z přednášek a vypracovaných protokolů.

Chceme ale upozornit naivní studentky, že „dobrá partie“ se nepozná jen podle toho, že vám půjčí Čiháka nebo věnuje protokoly na biofyziku. Pro seriózní vztah by měl přidat ještě testy na zápočet z chemie a kvalitní anatomický atlas!

Pre Slovákov: Ak nemáte nikoho s kým budete bývať, určite si vyberte Čecha a nie Slováka (aj Morava je celkom ďaleko) a určite vám každý víkend bude chodiť domov po zásoby a vy máte celý víkend sám pre seba. If u know, what i mean. :D

Švehlova kolej[upravit | editovat zdroj]

Švehlova kolej (mimochodem, kulturně-historická památka!) je oblíbená pro svou dobrou dostupnost z centra, méně už pro svůj vnitřní vzhled a vybavení. Historičnost se pozná na první pohled. Dělí se na starou a novou kolej. Nová kolej disponuje dvou-, troj- a čtyrlůžkovými pokoji (bez umyvadla či WC), v úvodu zimního semestru vás potěší i návštěva na přistýlce. Vybavení je hezké, téměř nové, a pokud si ho sami neponičíte, i trvanlivé. Bohužel, pokoje jsou vybaveny „nábytkem“ podle ceny a nikoliv podle potřeby, takže úložních prostor je málo. Na druhé straně se tímto otevírá prostor pro vaší fantazii.

Stará kolej je skutečně „stará každým coulem“. Přesto nabízí studentům lákadla v podobě internetových přípojek na třetím a čtvrtém patře a existencí umyvadla na pokoji. Můžete si tak ušetřit kroky do koupelny a pokud si přinesete počítač, od rána do večera je vám k dispozici pavučina internetu.

Negativem staré koleje je velmi variabilní zařízení pokojů. Výjimkou nejsou vyležené postele, skříňky bez dvířek nebo opadaná omítka. Bohužel, kritizovat není koho – jenom studenty před vámi! Chce to průběžně chodit otravovat paní vedoucí a požadovat výměnu (zařízení, ne studentů!). Při tom všem má ale Švehlova kolej i svou poezii – poloha uprostřed Žižkova vám nabízí množství hospůdek, klubů, kaváren a jiných potěšení k posezení a uvolnění. K zahození nejsou ani lahůdky, které – leč drahé – mají otevřeno do deseti večer a blízkost Alberta – levného – v suterénu paláce Flóra.

  • Adresa:
Kolej Švehlova
Slavíkova 22
130 00 Praha 3
  • Telefon: +420 222 726 007 (vrátnice), +420 257 093 145, +420 257 093 146
  • stará kolej + nová kolej: 23 x jednolůžkový, 191 x dvoulůžkový, 92 x třílůžkový, 18 x čtyřlůžkový, internet ve všech pokojích.

Společná soc. zařízení – sprchy jsou v objektu nové koleje. Společenské místnosti, ping-pong, aerobic, posilovna, klavírní místnost, studovny. K dispozici jsou kuchyňky s el. sporákem, prádelna s 5 pračkami 5 dvoulůžkových hostinských pokojů - společné sociální zařízení

  • MHD:
    • Tramvaje č. 11 (300m,zastávka Jiřiho z Poděbrad), 10, 16 (500m, zastávka Vinohradská vodárna), 5, 9, 26 (650m, zastávka Lipanská)
    • Metro A – Jiřího z Poděbrad (300m)

Koleje Jižní město[upravit | editovat zdroj]

Koleje představují, co do kvality ubytování v současnosti, špičku (podle vyjádření vedoucí :-). Buňky s kuchyňkou a koupelnou, dvě nebo tři postele na pokoji, to se už dá nazvat téměř luxusem. Nebýt obstarožního nábytku, který je jenom na polovici pokojů. Poloha mimo centrum, v blízkosti lesa, je ideální pro ty, kteří hledají klid a třeba i romantické procházky. Cestování v ranní špičce vám, ale zabere minimálně půlhodinu. Pro noční návraty platí - raději první noční 511 než poslední metro. 511 jezdí každou půlhodinu a z IPáku je to na Volhu (ano, jsou to koleje Vltava a Otava, ale zastávka se jmenuje Volha) 14 minut, ale od půl 2 do 3 je narváno a lepší je nastoupit na Muzeu nebo Náměstí Republiky. Zábavu v okolí koleje vám nabízí klub El Mágico a další podniky, na stanicích metra se nacházejí obchodní centra.

Koleje Jižní Město – kolej Vltava[upravit | editovat zdroj]
  • Adresa:
Kolej Vltava
Chemická 953
148 28 Praha 4 – Jižní Město
  • Telefon: +420 267267586 - recepce, +420 271911453 - ubytování
  • Počet lůžek: 579
  • MHD: bus 177, 193 (200m, zastávka Volha)
Koleje Jižní Město – kolej Otava[upravit | editovat zdroj]
  • Adresa:
Kolej Otava
Chemická 954
148 28 Praha 4 – Jižní Město
  • Telefon: +420 267267548 - recepce, +420 271911453 - ubytování
  • Počet lůžek: 1135
  • MHD: bus 177, 193 (220m, zastávka Volha)

Kolej Kajetánka[upravit | editovat zdroj]

Kolej Kajetánka má 2 bloky, K1 - 2 vysoké budovy a K2, malá budova za nimi. Na K1 jsou pokoje 1+2 s sociálním zařízením, ale bez kuchyňky, která je na poschodí. V bloku K2 je i kuchyňka a i sociální zařízení na pokoji, které jsou 2+2 a každá buňka má svojí "kuchyňku" (varič), ale mají spoločnou sprchu a toaletu. Kolej Kajetánka je v malebném prostředí Břevnova (Praha 6 je jedna z nejzelenějších částí Prahy), cena je průměrná. Spojení není ideální, vždy musíte přestupovat, vyšplhávat se na Drinopol anebo sedět 40 minut v 22 v ranní zácpě. Další maličkou nevýhodou Kajetánky je, že to bývávala priviligovaná kolej pro 2.LF a všude bude 2.LF. Jde o poměrně klidnou kolej (většina osazenstva jsou medici), ale vše je o lidech. Na koleji se během akademického roku pořádají pouze dvě větší studentské akce (výběh na K1). O obou se však studenti dovídají dostatečně dopředu a není proto těžké se jim vyhnout. Je to jedna z nejpříjemnějších kolejí v Praze. Na konci akademického roku probíhá poměrně velký boj o místa na další rok (v roce 2017 se vykupovaly rezervace). Což svědčí o stále větším zájmu studentů. Aktuálně probíhá výměna nábytku za nový.

  • Adresa:
Kolej Kajetánka
Radimova 12
160 00 Praha 6
  • Telefon: +420 233095103 ubytování, +420 235365920 recepce blok K1, +420 233095111 recepce blok K2
  • Kontaktní osoby: Miroslava Hlavatková, Vlasta Novotná
  • Počet lůžek: 1284
  • MHD: Tram. č. 22 (380m, zastávka Drinopol) , BUS 180 (cca 80m, zastávka Kajetánka)

Kolej Jednota[upravit | editovat zdroj]

Kolej Jednota je umístěna takticky v centru města, což je hlavní položka odrážející se na její lehce vyšší ceně. Při ranním shonu je možné být z pokoje na přednášce v Kateřinské nebo U Nemocnice do 10 minut. Je to malá, téměř "rodinná" kolej, kde zná každý každého. Pokoje jsou vybaveny slušným a stále ještě relativně novým nábytkem, bohužel bez umyvadel a jiného sociálního zařízení. Koupelny, záchody, umyvadla i kuchyně jsou společné pro každé ze čtyř pater. V kuchyni jsou vždy dvě trouby a na nich čtyři elektrické plotny a mikrovlnka. Koupelny jsou rozdělené podle pohlaví, na každém patře jsou 4 sprchové kouty pro slečny a 4 pro pány, všechny udržované a v rámci možností oddělené od sebe navzájem.

  • Adresa:
Kolej Jednota
Opletalova 38
110 00 Praha 1
  • Telefon +420 224422060 - recepce, +420 224422074, +420 224238201
  • Kontaktní osoba: Martina Kápičková
  • počet lůžek: 400
  • MHD: Tram č. 5, 9, 26 (zastávka Hlavní nádraží), Metro C (Hlavní nádraží), Metro B (Náměstí republiky - výstup přes Masarykovo nádraží)

Seznam ostatních kolejí[upravit | editovat zdroj]

Kromě zmíněných kolejí se můžete ubytovat i na jiných kolejích. Jejich možnosti, pokoje a zařízení se blíží někdy směrem k nekvalitě Švehlovky, jindy spíš ke kvalitě „Jižáku“. Od školního roku 2013/2014 už neexistují preference kolejí dle VŠ, tak můžete bydlet i na Strahově :), ale vždy je tu například Volha nebo 17. listopadu.

Studentům 1. LF jsou dostupné i ostatní koleje pod správou Kolejí a Menz (KaM) Univerzity Karlovy. Oficiální a aktuální seznam kolejí s kontakty najdete na stránkách KaM.

Užitečné odkazy[upravit | editovat zdroj]