Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF

Z WikiSkript


Úvod[upravit | editovat zdroj]

Vážené studentky a studenti 2. lékařské fakulty UK,
hned v zimním semestru 1. ročníku magisterského studia medicíny vás čeká předmět Biofyzika, ze kterého budete skládat zápočet a zkoušku. Jednou z podmínek zápočtu je už tradičně vypracování seminární práce. V dávných dobách bylo vypracování takové práce zcela interní záležitostí Biofyzikálního ústavu naší fakulty. Byla to škoda, protože množství jinak kvalitních prací, kterým vaši předchůdci věnovali své úsilí, zůstávalo dlouhá léta nevyužito. Akademický rok 2012/13 ale přinesl změnu: své práce začali naši studenti vypracovávat na serveru WikiSkripta doslova před očima celého světa. Je to nová cesta pro vás, studenty, ale i pro nás, učitele, dobrovolně se vystavit kritice teprve vznikající práce. Vznik vaší práce budou moci sledovat nejen vaši učitelé a vaši kolegové a kolegyně, ale i vaši rodiče, sourozenci, všichni daňoví poplatníci, vaši budoucí pacienti – zkrátka všichni s přístupem na Internet. Věříme, že to bude ku prospěchu nám všem.

Témata seminárních prací z biofyziky[upravit | editovat zdroj]

Magisterské studium lékařství, zimní semestr[upravit | editovat zdroj]

Témata seminárních prací pro jednotlivé akademické roky:

  • /2009-12 – témata seminárních prací z minulých let, zpracovávaná prostřednictvím Moodle – tedy nikoli na Wikiskriptech
  • /2012-13 – zadáním seminární práce v akademickém roce 2012-13 bylo vypracování vybraných zkouškových otázek z biofyziky zde na Wikiskriptech.
  • /2013-14vypracování dalších vybraných zkouškových otázek
  • /2014-15vypracování návodů na praktika a zbývajících zkouškových otázek z biofyziky
  • /2015-16vypracování zbývajících návodů na praktika; revize všech zkouškových otázek z biofyziky; výzkum na Wikiverzitě
  • /2016-17revize a doplnění návodů na praktika a zkouškových otázek z biofyziky; Testy z biofyziky na moodle
  • /2017-18doplnění chybějících návodů na praktika; výzkum na Wikiverzitě; splupráce mezi Wikiskripty a anglickojazyčnými Wikilectures; Testy z biofyziky na moodle i pro úlohy praktik
  • /2018-19doplnění chybějících návodů na praktika; výzkum na Wikiverzitě; splupráce mezi Wikiskripty a anglickojazyčnými Wikilectures; Testy z biofyziky na moodle i pro úlohy praktik
  • /2019-20: Letos preferujeme vytváření posterů v PDF na všechna biofyzikální témata, zejména na témata zkouškových otázek. K jejich vytváření lze použít všechny informace z Wikiskript i jiné. Kromě toho platí všechny možnosti z minulých let (tj. práce na Wikiskriptech, Wikiverzitě atd.)

Postup[upravit | editovat zdroj]

  1. Motivace:
    Pokud jste tak ještě neučinili, přečtěte si úvodní motivační stránku Fórum:Seminární práce.
  2. První seznámení:
    Obeznamte se s obsahem a fungováním WikiSkript. Zejména si přečtěte a proklikejte stránky:
    1. Fórum:Portál
    2. Fórum:Průvodce studiem 2. LF UK
    3. WikiSkripta:WikiSkripta
    4. WikiSkripta:Autorské právo
    5. WikiSkripta:Pokyny pro přispěvatele
    6. WikiSkripta:Portál kategorií
    7. WikiSkripta:Portál WikiSkript
  3. Kontrolní otázky:
    Pokud jste pozorně procházeli stránky, mohli byste už odpovědět na několik základních otázek, např:
    1. K čemu slouží portál WikiSkripta?
    2. Kdo jej provozuje? Co je to projekt MEFANET?
    3. Co je to licence? Pod jakou licencí projekt běží a co tato licence obnáší?
    4. Co znamená, že je něco wiki?
    5. Co obnáší pojmy stránka a podstránka?
    6. Některé části textu, tzv. odkazy, jsou barevně odlišeny. Co znamenají modrá a červená barva?
    7. Všimli jste si, že každá stránka má u sebe svou diskusní stránku; k čemu slouží a jak se na ni dostaneme?
    8. Kdo to jsou uživatelé? Může se status některých uživatelů lišit od jiných? Jak se takovým uživatelům říká a k čemu jsou?
    9. Co je to domácí stránka a co diskusní stránka uživatele?
    10. Všimli jste si různých nabídek na horním a na levém okraji okna? K čemu slouží?
  4. Jak je to uděláno?
    Když jste si prohlédli, jak stránky vypadají a co obsahují, možná vás bude zajímat, jakým způsobem jsou takové stránky vytvořeny:
    1. Najděte si nějakou nepříliš dlouhou nebo komplikovanou stránku, například Krevní tlak
    2. Nahoře klikněte na záložku [Editovat]
    3. V editačním okně se vám zobrazí tzv. zdrojový text stránky. V tuto chvíli byste mohli tuto stránku pozměnit – editovat. Pokud na stránce uvidíte např. nějaký jasný překlep, mohli byste jej okamžitě opravit. Pokud ale dosud neznáte základy takové editace, raději se pokuste sami nejdříve pochopit, co různé značky (například dvojité hranaté závorky [[...]] znamenají.
    4. Pokud si takový zdrojový text porovnáte se stránkou, jak normálně vypadá, můžete se dovtípit, jak se pomocí různých značek ve zdrojovém textu (tzv. tagů) dá docílit příslušného efektu, jak vytvářet odstavce, tabulky, odkazy, zvýrazňovat text.
    5. Editační okno (bez změny textu) opustíte tak, že kliknete na záložku [Stránka]
  5. Historie článků:
    1. Wiki – to je způsob, jak snadno a rychle měnit a aktualizovat obsah stránek.
    2. Editovat stránku může prakticky každý, kdo má přístup na Internet. Většina editací je prováděna s dobrým úmyslem, ale i s dobrým úmyslem je možné udělat chybu; občas se najde i někdo, kdo edituje s úmyslem nedobrým anebo si chce jen vyzkoušet "co to udělá".
    3. U každé stránky je možno jednoduše zobrazit, kdo, kdy a jak ji změnil:
    4. Rozklikněte záložku [Starší verze] a uvidíte historii všech dosavadních změn stránky.
    5. Pokud byla stránka upravena nevhodným způsobem, je možno její obsah jednoduše vrátit na starou verzi (tzv. revert) kliknutím na odkaz zrušit editaci; to zatím neprovádějte, ale může vás uklidnit, že pokud byste omylem udělali nějakou chybu, je možné opět vše lehce vrátit do předchozího stavu.
  6. Registrace:
    1. Portál WikiSkripta připouští, aby stránky editovali i neregistrovaní uživatelé; takové editace jsou pak označeny číslem IP adresy počítače, ze kterého byla editace prováděna.
    2. Každopádně registrace na portálu přináší své výhody a v našem případě je nevyhnutelně nutná k tomu, aby bylo zřejmé, kdo jakou část jaké práce odvedl.
    3. Rozmyslíme si, jaké uživatelské jméno (tzv. nick) si zvolíme; volbou vhodného nicku se budeme prezentovat před celým světem, bude to automatický podpis u každé naší editace, proto volíme s rozvahou.
    4. V rámci celého serveru WikiSkripta musí být nick každého uživatele jedinečný; v zásadě může obsahovat prakticky jakékoliv znaky, velká i malá písmena různých abeced, číslice, mezery. Tento nick vás identifikuje v rámci celého systému.
    5. Nejjednodušším řešením je nic nevymýšlet zvolit za svůj nick své skutečné jméno a příjmení, oddělené normálně mezerou a s velkými počátečními písmeny, tak, jak jsme v běžném životě zvyklí. Jako lékaři budeme své občanské jméno veřejně nosit na jmenovce na svém plášti, na dveřích své ordinace a budeme jím razítkovat recepty, které vydáme; proto je od začátku dobré neučit se skrývat za svými přezdívkami.
    6. Další možností je použít nějaký akronym svého jména.
    7. Samozřejmě můžete použít i své domácí jméno nebo přezdívku, pod kterou vás lidé znají.
    8. Kromě nicku (uživatelského jména, angl. User) si musíte zvolit dostatečně spolehlivé tajné heslo (password), kterým se budete přihlašovat. Heslo by mělo mít alespoň 8 znaků, raději více, a obsahovat směs jakoby náhodných velkých a malých písmen, číslic a jiných znaků. Na rozdíl od nicku se doporučuje heslo si občas měnit.
    9. V menu na horním okraji okna nejdete volbu registrace anebo rovnou kliknete sem a dále budete postupovat dle pokynů.
    10. Zejména v případě, že naše uživatelské jméno není totožné s naším skutečným jménem a příjmením, vyplníme své skutečné jméno a příjmení v Nastavení svého profilu; bude se pak zobrazovat v závorce za naším nickem tak, aby bylo možné správně určit autorství vaší práce. Vyplníme si i další volby v Nastavení.
  7. Editace:
    1. Prostudujeme: Nápověda:Obsah (Stačí seznámit se se základy editování, Nápovědu pro pokročilé zatím můžeme ponechat na pozdější dobu, až budeme příslušné věci skutečně potřebovat.)
    2. Portál WikiSkripta používá stejný stroj MediaWiki, jaký používají známé projekty Nadace Wikimedia, jakými jsou Wikipedie, Wikiverzita a další projekty, a tím právem i syntax zdrojových textů je prakticky stejná. To znamená, že pokud už jste editovali článek na Wikipedii, nebude vám činit problém editovat na WikiSkriptech a naopak; jednou získané dovednosti s výhodou uplatníte na všech podobných wikiprojektech, vaše námaha nebude zbytečná.
    3. Pokud vám nápověda na WikiSkriptech přijde nedostatečná, můžete nápovědu pro formátování hledat i na jiných místech; pravidla se v různých komunitách mohou lišit (WikiSkripta nejsou Wikipedie), avšak technika editace je velmi podobná:
      1. Wikipedie: Nápověda:Obsah
      2. Meta-Wiki: Help:Help
      3. Wikiverzita: Práce na Wikipedii
    4. V horním menu klikneme na [Moje pískoviště]; otevře se nám stránka, kde si můžeme beztrestně konat naše první editační pokusy – klidně i metodou pokus/omyl.
  8. Kontrola a hodnocení článku
    1. Pokud považujete svůj příspěvek do Wikiskript za dokončený, je pro uznání zápočtu nutné nechat si zkontrolovat článek učitelem.
    2. Pokud si nejste něčím jisti, neváhejte oslovit svého učitele ještě předem na jeho diskusní stránce.
    3. WikiSkripta:Kontrola článku učitelem – obecná pravidla, jak na Wikiskriptech probíhá hodnocení článku učitelem. Jak vidíte, jedná se o složitější proces, proto nenechávejte kontrolu svých článků na poslední chvíli či dokonce na den, kdy budete podle rozvrhu výsledky své semestrální práce prezentovat. Abyste stihli dostat zápočet v zápočtovém týdnu, nejzazší chvílí pro odevzdání článku ke kontrole je konec kalendářního roku. (V současné době čeká cca 250 článků na Wikiskriptech na kontrolu učitelem – viz Kategorie:Články ke kontrole učitelem).
    4. Do té doby může váš článek sbírat hvězdičky za příznivé hodnocení od učitelů, vašich kolegů i všech ostatních čtenářů Wikiskript. Čím dříve dosáhne váš článek odpovídající kvalitu, tím více hvězdiček nasbíráte pro váš studijní kruh.