Menierova choroba/PGS

Z WikiSkript


Etiologie a klinický průběh[upravit | editovat zdroj]

Je způsobena zvýšením tlaku v endolymfatickém systému, který vede k opakovaným rupturám membrány oddělující peri- a endolymfatický prostor. Projevuje se opakovanými atakami závratí, pocitem plnosti v postiženém uchu, fluktuující poruchou sluchu a tinnitem, které typicky trvají několik minut až hodin. Choroba se častěji objevuje u žen, a to mezi 30–50. rokem. Ataky se objevují v nepravidelných intervalech týdne až několika let, porucha sluchu bývá v časných stádiích reverzibilní, později zůstává reziduum v podobě zhoršení sluchu v oblasti nízkých frekvencí prokazatelné audiometrií. Za 20 let trvání choroby může mít až 20 % pacientů bilaterální postižení sluchu i vestibulární funkce.

Jako Menièrův syndrom je pak označován soubor příznaků stejných jako u Menièrovy choroby, ale se známou etiologií, ovlivňující permeabilitu cév. Nejčastěji se jedná o degenerativní onemocnění krční páteře, endokrinologická onemocnění, alergické reakce, infekce.

Klinický průběh[upravit | editovat zdroj]

Typická je triáda: tinnitus, rotační vertigo, nedoslýchavost. Příznaky jsou typicky jednostranné. Mohou se objevit doprovodné symptomy jako nauzea, vomitus, poruchy rovnováhy. Ataky trvají minuty, hodiny, ojediněle i dny. Odeznívají pomalu. Opakované záchvaty mohou vést až ke ztrátě sluchu.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Diagnózu stanovíme na základě:

  1. anamnézy minimálně dvou typických atak (dg. nelze bezpečně stanovit po první atace),
  2. průkazem posunu sluchového prahu o 10 dB ve 2 různých frekvencích minimálně při jednom vyšetření,
  3. vyloučením jiné příčiny.
Dif. dg.[upravit | editovat zdroj]
Terapie[upravit | editovat zdroj]

Terapie spočívá v režimových opatřeních – redukce soli v dietě, omezení kouření a kofeinu, dále v farmakoterapii diuretiky či betahistinem. V pozdních stádiích se zvažuje lokální aplikace gentamicinu endolymfaticky. Vhodná je vestibulární rehabilitace.

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

PLZÁK, Jan, et al. ORL pro všeobecné praktické lékaře. - vydání. Praha : nakladatelství Dr. Josef Raabe s.r.o, 2011. 146 s. ISBN 978-80-86307-90-9.