Nápověda:Rozdělit

Z WikiSkript

Doporučená délka pro článek ve WikiSkriptech je přibližně délka jedné kapitoly v učebnici či ve skriptech. Článek by měl zpracovávat jedno téma nejčastěji z pohledu jednoho oboru.

Rozdělení článku[upravit | editovat zdroj]

Příliš dlouhé články je možné rozdělit na dva či více menších. Zpravidla platí, že pod původním názvem necháváme článek delší, obecnější či ten, kterému název lépe odpovídá. Při ukládání do shrnutí editace píšeme: Z článku byla oddělena část [[Název nového článku]]. Nový článek pak založíme pod novým názvem. Do shrnutí editace píšeme Odděleno z článku [[Název původního článku]]. Pakliže je třeba oba nově vzniklé články pojmenovat jinak, vždy jeden z nich přesuneme, abychom zachovali historii.

Na konci je vždy třeba zkontrolovat všechny odkazy vedoucí na článek (nástroj Odkazuje sem v nabídce Nástroje) a nasměrovat na odpovídající nové články.

Literatura[upravit | editovat zdroj]

Jestliže je článek zdrojován pomocí referencí, zobrazí se literatura na konci článku automaticky. Pakliže se tak nestane, je třeba zkontrolovat, zda je v novém článku alespoň jednou uvedena celá citace, nikoli jen zkrácená forma (<ref name="název knihy" />).

Pokud je u článku uvedena pouze použitá literatura, zkontrolujeme, které z uvedených knih byly použity a uvedeme ty. Není-li to možné, uvedeme použitou literaturu stejnou, jako byla u původního článku.

Byl-li u původního článku uveden zdroj, uvedeme jej u obou nových.

Navržení rozdělení[upravit | editovat zdroj]

Nejste-li si jisti rozdělením článku, můžete rozdělení navrhnout vložení šablony {{Rozdělit}} (vložte {{Rozdělit|Název oddělené části}}) na diskusní stránku a doplněním důvodů, proč si myslíte, že je rozdělení vhodné.

Zachování obsahu[upravit | editovat zdroj]

Můžeme také zachovat celý původní článek. Vytvoříme z jeho obsahu nové menší články, které budou fungovat jako kostičky lega. Z nich pak složíme větší článek. Do původního článku vložíme odkaz na nově založený, kratší, článek pomocí {{:Název nového článku}}. Tím do něj vložíme celý obsah článku kromě textu mezi <noinclude></noinclude>.