Prevence gynekologických nádorů

Z WikiSkript

Prevence gynekologických nádorů[1] má dvě formy: primární s cílem zabránění vzniku zhoubných nádorů a sekundární v podobě gynekologického screeningu s cílem časné diagnostiky.

Primární prevence[upravit | editovat zdroj]

Jedná se o očkování proti onkogenním kmenům HPV. Očkování je v ČR hrazeno pro chlapce i dívky mezi 13. a 14. rokem vakcínou Cervarix (typy 16, 18), která chrání před nejčastějšími a nejrizikovějšími typy HPV pro rozvoj karcinomů. Očkování vakcínou Gardasil (typy 16, 18, 6, 11) zahrnuje rovněž typy způsobující condylomata accuminata. Širokou ochranu poskytuje vakcína Gardasil 9 (typy 16, 18, 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58), která zahrnuje navíc i dalších 5 vysoce rizikových typů pro rozvoj karcinomu děložního čípku, vulvy, análního otvoru a vaginy.

Vakcinace je možná i později, ale za plnou úhradu pacientem. Doporučuje se při detekci prekanceróz s typizací některého z maligních HPV typů, případně je doporučováno ženám po konizaci. [2]

Sekundární prevence[upravit | editovat zdroj]

Screeningové programy v ČR probíhají dva, jeden zaměřen na prekancerózy a invazivní nádory dolního genitálního traktu a druhý na nádory prsu.

Screening gynekologických nádorů[upravit | editovat zdroj]

Základní screeningová metoda (karcinomu děložního čípku), na kterou má nárok každá žena od 15 let. Provádí se 1x ročně, v rámci preventivní prohlídky. Za účelem vyššího záchytu je vhodné doplnit o HPV test (především u žen nad 30 let)[3]. Součástí prohlídky je rovněž klinické vyšetření prsu, prohlídka kůže a regionálních mízních uzlin, vyšetření v zrcadlech s kolposkopií a cytologií (ne u panen), palpační bimanuální vyšetření, nácvik samovyšetření prsů, poučení. Aby měl cytologický screening význam, je nutné mít největší procento populace žen ve věku 25–65 let[4].

Typizace HPV se ve světě stále více prosazuje jako rutinní screeningová metoda pro ženy nad 30 let. V ČR je v rámci screeningu hrazen pro ženy ve 35. a 45. roce[3], z důvodu finanční náročnosti zůstává základním vyšetřením cytologie.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Prebioptické vyšetřovací metody v gynekologii.


Mamografický screening[upravit | editovat zdroj]

Od roku 2002 se provádí plošný screening karcinomu prsu. Ženy od 45 let mají nárok na mamografické vyšetření každé dva roky.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

  • www.onkogyn.cz (např. aktuální TNM klasifikace, jde o stránky Onkogynekologického centra VFN)

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. SLÁMA, Jiří. Prekancerózy rodidel [přednáška k předmětu Gynekologie a porodnictví předstátnicová stáž, obor Všeobecné lékařství, 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze]. Praha. 13.2.2014. 
  2. HPV College. Očkování proti HPV [online]. ©2021. [cit. 2021]. <https://www.hpv-college.cz/ockovani-proti-hpv>.
  3. a b VZP. Screening karcinomu děložního hrdla od roku 2021 [online]. ©2021. [cit. 2021]. <https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/screening-karcinomu-delozniho-hrdla-od-roku-2021>.
  4. ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. s. 190. ISBN 978-80-7262-501-7.