Sheehanův syndrom

Z WikiSkript

Video v angličtině, definice, patogeneze, příznaky, komplikace, léčba.

Sheehanův syndrom je postpartální (poporodní) ischemická nekróza hypofýzy matky. Samotná hypofýza bývá v průběhu těhotenství zvětšena (2–3×) a je tudíž náchylnější k poškození. Během porodu dochází ke ztrátám krve a hypotenzi. Masivní ztráty krve způsobí křečovité stažení cév na různých místech těla. Výrazná vazokonstrikce nastane také u cév, které přivádějí krev do hypotalamu a následně pokračují do hypofýzy. Stažením těchto cév dojde k nedokrvení hypofýzy. Nedostatečné prokrvení způsobí, že část hypofýzy (nebo i celá hypofýza) odumře.

To má za následek poruchu sekrece některých hormonů, mezi které patří zejména: thyreotropní hormon (TSH), folikuly stimulující hormon (FSH), luteinizační hormon (LH) a adrenokortikotropní hormon (ACTH). To vede k poruše syntézy tyroxinu, trijodtyroninu, estrogenu, progesteronu a glukokortikoidů.

První známkou možného poškození je neschopnost kojení v období po porodu a dále nedojde k obnovení pravidelné menstruace po 6 týdnech po porodu (sekundární amenorrhea). Dále dojde k hypofunkci štítné žlázy, snížení pigmentace a vymizení ochlupení. Vše jako důsledek insuficience hypofýzy.

  • Diagnostika – snížení hladin hypofyzárních hormonů.
  • Léčba – doživotní hormonální substituce.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]