Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Co jsou to WikiSkripta

Z WikiSkript
Principy WikiSkript

WikiSkripta jsou internetový portál sloužící k vytváření a ukládání medicínských studijních materiálů. Jsou součástí projektu MEFANET – sítě propojující lékařské fakulty v České republice a na Slovensku. WikiSkripta jsou založena na několika principech:

  • Univerzálnost – WikiSkripta jsou největším internetovým zdrojem studijních materiálů pro studenty medicíny a příbuzných oborů. Obsahují originální články, výpisky, vypracované zkouškové otázky, návody k praktikům a dokonce celá skripta.
  • Dynamika – WikiSkripta se neustále rozrůstají. Články jsou tvořeny studenty lékařských fakult i odborníky, vysokoškolskými učiteli a lékaři. O správu a bezpečnost se stará redakce WikiSkript, složená ze studentů a pedagogů.
  • Otevřenost - Každý může články WikiSkript vytvářet i upravovat. Aby mohly být materiály snadno znovu použity, jsou vždy uvolňovány pod svobodnou licencí. Texty ve WikiSkriptech však nikdy nesmějí porušovat autorská práva. 
  • Aktuálnost – Jako každý zdroj informací, obsahují i WikiSkripta drobné nepřesnosti. Na rozdíl od jiných zdrojů je náprava takových chyb snadná a může ji provést kdokoli – stačí článek otevřít a chybu opravit, nebo napsat poznámku na diskusní stránku, či kontaktovat redakci.
  • Důvěryhodnost – Články ve WikiSkriptech jsou pravidelně kontrolovány redakcí i odborníky různých oborů. Články zkontrolované učitelem jsou vždy označeny symbolem Zkontrolováno.png.
Struktura WikiSkript

Články ve WikiSkriptech jsou rozděleny do portálů a kategorií.

Portály jsou speciální stránky jednotlivých oborů a předmětů obsahující články rozdělené podle témat či struktury výuky, odkazy na další stránky s podobnou tématikou, na ústavy a kliniky jednotlivých fakult. Každý článek může být zařazen v libovolném počtu portálů, na jakých portálech se článek objevuje se dozvíte v levém menu v sekci Portály. Odkazy na portály naleznete na hlavní straně.

Kategorie slouží k třídění článků do abecedních seznamů. Kategorie jsou oborové, opět platí, že článek může být zařazen ve více kategoriích na jednou. V jakých kategoriích článek najdete zjistíte zcela dole na liště pod článkem. Přehled všech oborových kategorií naleznete zde.

Kromě klasických portálů mohou být články zařazeny také do takzvaných portálů zkouškových otázek. Jedná se o seznamy zkouškových otázek specifické pro jednotlivé fakulty, které jsou odkazy propojeny přímo s články.

Nápověda a fórum[upravit | editovat zdroj]

Dále ve WikiSkriptech naleznete nápovědu a fórum. Nápověda slouží především začínajícím autorům a redaktorům, fórum je určeno pro pokročilé uživatele WikiSkript. Najdete zde postupy redakční práce, dokumentaci speciálních nástrojů, slouží také ke komunikaci s redakcí.

Hodnocení článků

Články ve WikiSkriptech je možné snadno hodnotit hvězdičkami. Ty se nachází v patičce každého článku. Seznam nejlépe hodnocených článku naleznete na stránce hodnocení článků.

Pokračovat na Jak začít