WikiSkripta:Odstraňování spamu

Z WikiSkript

Co to je spam?[upravit | editovat zdroj]

Spam je nevyžádaná reklama nebo vandalismus ve WikiSkriptech.

Jak poznám spam?[upravit | editovat zdroj]

Některé vandalismy provádějí speciální programy s úmyslem škodit po celém internetu, tzv. boti. Většinou jsou to editace z neznámé IP adresy (číslo ve formátu 000.00.00.00). Někteří boti jsou ale chytřejší a dokáží si založit vlastní účet.

Editace spočívá většinou ve vložení nesmyslných znaků, reklamy na léky na předpis či nabídky univerzitního diplomu za pár dolarů. Do shrnutí editace pak takový bot napíše nesmyslnou směsici znaků. Vandalem se ovšem může stát i opravdový člověk, který s úmyslem uškodit smaže část článku nebo vloží nesmyslný text. Je ale nutno mít na paměti, že někdy se může podobný omyl stát i začínajícímu uživateli, aniž by za tím stál špatný úmysl. Je proto vždy potřeba postupovat s rozmyslem.

Jak naložit s vandalismem?[upravit | editovat zdroj]

Pokud je vandalismus nezávažný a jde spíše o nezdařený a ojedinělý pokus, vložíme uživateli na diskusní stránku šablonu {{Vandalismus anonym}}.

Se závažným vandalismem pak nakládáme jako se spamem.

Jak naložit se spamem?[upravit | editovat zdroj]

  1. Podívejte se na datum a čas, kdy byl spam vložen. Čas nejlépe přepočítejte na univerzální (UTC). Budete to později potřebovat v nahlašovacím formuláři.
  2. V historii stránky klepněte u editace, kterou byl spam vložen, na odkaz „vrácení zpět“.
  3. Přejděte na diskusní stránku uživatele, který spam vložil. Přidejte na ni šablonu {{Spam}}.
  4. Pokud spam vložil anonymní uživatel, je v úvodu diskusní stránky automatická informace o IP adrese. Pomocí odkazu Získat kontakt na poskytovatele IP adresy]] najděte v informacích o IP adrese e-mailovou adresu poskytovatele, na kterou se mají posílat upozornění o zneužití sítě (většinou začíná abuse@…).
  5. Pokud chcete nahlásit zneužití IP adresy ze svého e-mailu, použijte Vzor upozornění na spam a odešlete vyplněný e-mail na adresu poskytovatele, kterou jste našli výše uvedeným postupem.
  6. Pokud chcete použít OTRS, vytvořte nový e-mailový ticket ve frontě Informace, vyberte šablonu (Text template) Nahlásit IP adresu, zkopírujte e-mailovou adresu poskytovatele do políčka adresáta a vyplntě chybějící informace v textu e-mailu (IP adresa, datum a čas útoku z Posledních změn). Pak můžete zprávu odeslat z OTRS.
  7. Pro správce: Spammera zablokujte. V případě, že je určitá stránka napadaná spamem opakovaně, zvažte její časově omezené polozamčení. Pokud dochází k opakovanému napadání stránky, která již byla zamčená (a zámek vypršel), zvažte trvalé polozamčení.
  8. Pro redaktory a uživatele bez práv správce: Na diskusní stránku spammera vložte {{Zablokovat|Spam}}
  9. Pokud si nevíte rady, kontaktujte některého z administrátorů nebo správců stejně jako v při spuštění havarijního plánu.

Havarijní plán[upravit | editovat zdroj]

Havarijní plán je sled úkonů, které je třeba provést v případě nestandardního chování WikiSkript. Je dostupný v Google dokumentech ve zkrácené i plné verzi. Zkrácená verze obsahuje instrukce pro normální smrtelníky, tedy editory a redaktory. Plný text je potom určen především vedení, správcům a administrátorům.