Dermální melanocytóza (Mongolská skvrna)

Z WikiSkript

Definice[upravit | editovat zdroj]

Vrozená dermální melanocytóza, v literatuře nazývaná také jako "mongolská nebo mongoloidní skvrna", je nejčastěji se vyskytující benigní kožní léze vyskytující se u novorozenců.

Výskyt[upravit | editovat zdroj]

V závislosti na etnickém původu je odlišný výskyt v populaci. Nejčastěji je pozorována u novorozenců asijské populace (85 až 100 %), méně pak u afroamerické populace (přes 60 %), výskyt klesá u hispánské populace (46 až 70 %) a nejmenší je u evropské populace (méně než 10 %).

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Typicky se vrozená dermální melanocytóza projevuje jako modro-šedé okrsky (občas až nazelenalé či dohněda), nejasně ohraničené, vyskytující se zejména v oblasti hýždí a sakrální oblasti. Méně často nalézáme mongolské skvrny na ramenou, v minimální míře pak na obličeji či končetinách.

Obvykle vymizí léze během prvních dvou let věku, naprostá většina není patrná mezi 6 až 10 lety věku. Dle literárních údajů mohou u zhruba 3 % přetrvávat i v dospělosti, zejména mimo typickou lokalitu (tj. mimo hýždí a sakrálně).

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

SCHAFFER,, et al. Benign pigmented skin lesions other than melanocytic nevi (moles) [online]. [cit. 2021-01-24]. <https://www.uptodate.com/contents/benign-pigmented-skin-lesions-other-than-melanocytic-nevi-moles>.