Diskuse s uživatelem:Azrael/Archiv

Z WikiSkript

Výpis průniku dvou kategorií[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,

je možné vypast průnik dvou kategorií zároveň? Mám na mysli například články, co jsou v kategorii Patologie a zároveň v kategorii Články ke kontrole učitelem.

Děkuji za informaci.
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 3.12.2013, 15:22
Už jsem našel extenzi, která toto snad řeší... https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Multi-Category_Search
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 4.12.2013, 23:15
Resp. dá se to řešit i pomocí Dynamic page list, takže nepotřebujeme ani extra extenzi...
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 4.12.2013, 23:20
Ahoj Jonáši,

promiň, nějak jsem si toho dotazu nevšiml, tak odpovídám až nyní. Ano, čistě technicky by tento problém mohl řešit DynamicPageList (Nápověda:DynamicPageList), ale jak jsem to zkusil vyzkoušet, tak jsem narazil na problém Např. modelovým článkem je třeba Atrofie - je v kategorii Patologie a zároveň je určen ke zkontrolování. Problém je ten, že v kategorii Články ke kontrole učitelem je diskusní stránka a ne samotný článek, takže mi to DynamicPageList nespáruje :( Nejsem si úplně jistý, zda jsme to již někdy neřešili a zda nějaké řešení neexistuje... zkusím zapátrat.

Měj se fajn a ještě jednou se omlouvám za pozdní reakci.
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 5.12.2013, 09:26
Právě jsem to nadhodil i na yammeru, snad by bylo řešení tuto šablonu opravit tak, aby takto kategorizovala vlastní články a ne pouze diskusní stránky... Díky,
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 5.12.2013, 09:28

Vrácení editací[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Tondo,

prosím Tě, koukni se na "Diskuse s uživatelem: Cemnotar". Někdo tam opakovaně vkládal nesmysly. Chtěla jsem tu editaci vrátit zpět. Ovšem uživatelé, kteří změnili obsah diskuse, byli dva. Takže mi to nejde vrátit zpět do té úplně původní verze. Děkuji! Hezký den!

Alžběta
Alžběta Nováková (diskuse) 12.12.2013, 00:28
Ahoj Bětko, v těchto situacích (příspěvky v "novém" typu diskuse) to "vrácení zpět" není úplně triviální a často to potřebuje ještě ručně zkontrolovat a upravit. Jirka si diskusní stránku nyní zamkl, to by mělo problém na čas vyřešit... Díky za bdělost a ostražitost :-)
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 15.12.2013, 20:07

Kandidáti na napřímení[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Azraeli, chci se zeptat, jak si zobrazuješ kandidáty na napřímení odkazu, čili Přesměrování odkazující na další odkaz? Nebo je vyhledáváš manuálně?!
--vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 10.3.2014, 22:20
Ahoj, je to ve Speciálních stránkách - hned nahoře - Dvojitá přesměrování - přímý odkaz: Speciální:Dvojitá přesměrování (t.č. prázdné :) Měj se fajn!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 10.3.2014, 22:40

sysop[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, co pro mě znamená, že patřím teď mezi sysop-y? :-)
Zef avatar 3.jpg Zef 12.5.2014, 15:49
Ahoj, no.. docela dobrá otázka... nevím přesně (bude to vědět Pepa Martiňák nebo Pavel Dušek), ale řekl bych, že to souvisí s tím, že ten účet má nějaké specifické přístupy. Více fakt nevím :-) Měj se fajn.
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 17.5.2014, 13:05

Robotický fix dvojitého přesměrování[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Azraeli, nedávno jsem se naučil ovládata pythnovského bota (https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Pywikibot) a dnes jsem se pomocí něj i připojil na ws. Jedním z mnoha funkcí, kterými disponuje, je automatické opravování dvojitých přesměrování. Tak jsem ho na to dnes pustil a vypadá to, že to je ok, mohl bys to prosím taky zkontrolovat? Podívej se kdyžtak do posledních změn a nezapomeň si zapnout zobrazování robotických editací. Pokud to bude v pořádku, tak do budoucna je zbytečné to dělat ručně (pokud to teda nebude 1 nebo 2 výskyty) ;-).
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 22.6.2014, 14:57
Ahoj, to je paráda - úžasné :-) Vypadá to na skvělého pomocníka. Děkuji za info a přeji hezký den.
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 23.6.2014, 05:39

Nové infoboxy[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Tondo,

chtěli bychom s Jonášem rozšířit WS infoboxy a zvažovali jsme zařazení infoboxů pro geny a vrozené vývojové vady. Mohl bys, prosím, navrhnout, jaké kategorie by tyto boxy měly zahrnovat? Pro VVV máme tuto představu: příčina, diagnostika, prognóza, incidence, pravděpodobně i klinický obraz by měl být zahrnutý. Geny určitě nejsme schopni pojmout komplexně, ale minimálně nějaké základní, které jsou zmiňovány v základních oborech.

Děkuju a přeju krásnou neděli :), H.D.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 28.12.2014, 10:50
Ahoj Hanko,

omlouvám se za pozdní odpověď způsobenou svátečním běsněním :-) To je dobrý nápad, rád pomohu. Ty kategorie promyslím. Mimochodem, článků přímo o genech (jako je Gen SRY) ovšem ve WS zatím nemáme, ale to se může změnit. A máte na mysli infobox jenom pro VVV nebo i pro monogenní choroby či chromozomové syndromy?

Měj se krásně, hezký vstup do roku 2015!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 31.12.2014, 20:11
Jestli infobox pro VVV nebo i pro monogenní choroby či chromozomové syndromy bychom taky potřebovali poradit. Není problém pro nás utvořit 3 samostatné nebo jeden centrální, pokud si myslíte, že by se upotřebili, tak je vyrobíme. Původně jsme taky plánovali centrální infobox mikrob pro všechny bakt./viry atd. ale tento postup se nám neosvědčil.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 1.1.2015, 14:46
Zdravím a omlouvám se za zpoždění. Tak jsem to trochu zkoumal a vymyslel následující. Jenom ještě poznámka. Já na to mám trochu "profesionálně deformovaný" pohled, takže to musíte ještě promyslet z pohledu "negenetiků".

InfoBox pro Geny: není li to složité, asi bych ho založil taky, pár jich tady již máme, další by mohli přibýt. Kategorie by byly:

A to by asi stačilo... Potom bych udělal asi 2 různé infoboxy: 1) Vrozené vývojové vady 2) Genetické choroby Asi bych tu 2) nerozděloval na chromozomové aberace a monogenní choroby, ten infobox by mohl být univerzální. VVV bych ale vyčlenil zvlášť, protože tam často nebude známá příčina, na rozdíl od té druhé kategorie, navíc to jsou většinou opravdu jen "jednoduché" morfologické defekty. Takže VVV by určitě obsahovala: 1) Název (např. gastroschíza) 2) Popis vady (Paraumbilikální defekt uzávěru stěny břišní) 3) Příčina (Multifaktoriální) 4) MKN-10 (Q79.3, možno udělat klikatelné na https://old.uzis.cz/cz/mkn/Q65-Q79.html#Q79) 5) Diagnostika (Prenatálně: USG, Postnatálně: pohledem) Potom klidně ještě přidat další kategorie. Incidenci Vám mohu dohledat skoro ke všemu, takže ji tam můžete přidat (pro studenty asi není úplně důležité, ale do přehledu/infoboxu by to asi nevadilo. Tu prognózu nevím jak do toho infoboxu vtěsnat. Asi by to šlo vyřešit nějakými krátkými spojeními (např. operabilní, inoperabilní, letální, subletální, závažná, dobrá, kosmetická vada apod.). Pro ty Genetické poruchy bychom to asi udělili stejně, akorát místo "popis vady" by se asi hodilo spíše "klinický obraz", v příčinách bude buď zmíněna mutace nebo chromozomová aberace. Incidence může být uvedena také. Dodal bych následující kategorie:

A víc mě k tomu zatím nenapadá. Co na to říkáte?

Hezký den!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 5.1.2015, 09:31
Díky, zpracujeme a předáme k recenzi.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 5.1.2015, 12:01
Ahoj,

napadá mě k těm genům - co kdybychom tam dali ještě funkci? Jasně že není možné ji detailně postihnout, ale alespoň tam, kde to půjde.... napadá mě třeba TP53 - tumor supresorový gen.

VVV super, bylo by asi dobré mít tam prognózu (i kdyby jen pro představu) a nějakým způsobem postihnout případnou "terapii/prognózu", jak navrhuješ. A genetické choroby souhlas :).
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 5.1.2015, 20:30
Ale ano, proč ne. Klidně tam tam funkce být může. Někdy to asi bude problém vyplnit, buď to bude moc dlouhé, nebo to bude neúplné, ale s tím už si nějak poradíme :-)

Vlastně ta Prognóza může být u VVV i Genetických chorob, tam jsem to nějak opominul.

Díky moc a hezký den
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 7.1.2015, 09:14
Ahoj Tondo, udělali jsme první infobox ke genetické chorobě - je vložený u článku Downův syndrom. Snad je to ok :)
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 11.1.2015, 16:24
Ahoj Hanko,

díky, je to skvělé, moc se mi to líbí. Snad jen dva mini-detaily:

  1. Tu položku "MKN" snad lépe pojmenovat "MKN-10", aby to bylo přesné?
  2. Místo "Orpha" bych nechal "Orphanet" a udělal bych ten kód stejně klikatelný jako je to u OMIMu (nahoře jsem to asi špatně definoval, omlouvám se - chtěl jsem, aby to bylo stejně jako u OMIMu).
Díky!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 12.1.2015, 10:24
Je to teď lepší?
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 12.1.2015, 17:22
Super, jenom jsem ještě změnil ten Orphanet, aby byl ten kód klikatelný - stejně jako u OMIMu... Jinak super. Kdy to půjde do ostrého provozu? Rád se ujmu vyplňování :-)
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 14.1.2015, 08:59
Jo díky, já to změnil předtím taky v dokumentaci, ale v článku jsme to nezměnili. Už je to možné nasadit do článků, nic se nechystáme měnit.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 14.1.2015, 13:35

Infoboxy#Genetické_infoboxy[upravit | editovat zdroj]

Je to teď dobré - Infoboxy#Genetické_infoboxy?
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 14.1.2015, 13:44
Já myslím, že to je super. Moc děkuji. Začnu si s tím pomalu hrát, když mě něco napadne, tak dám vědět.
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 15.1.2015, 09:31
Není zač ;-) Ozvěte se jak se změnama akt. infoboxů, taks případnými návrhy na další infoboxy.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 15.1.2015, 10:50

Poznávačka karyotypy a rodokmeny[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Tondo,

Hanka Dittrichová a já pracujeme na poznávačce. Lepší než ji popisovat bude, když ti dám link na testovací verzi (chvilku se to načítá, je tam 180 vzorečků). Zatím to losuje pouze z Kategorie:Poznávačka - chemické vzorce. Jsou tam vzorce, co je třeba prý znát ke zkoušce z biochemie na vaší fakultě. Chtěli bychom poznávačku rozšířit o další obory (nástřel možných poznávaček) - i genetiku. Chci se zeptat, máš k dispozici nějaké rodokmeny a karyotypy, které by se dali nahrát na commons/wikiskripta a použít pak v poznávačce? Pokud ano, mohl bys je zakategorizovat do a Kategorie:Poznávačka - Genetika - karyotypy? Pokud nemáš, tak je můžeme ještě společně dohledat na commons. Doufám, že budeš sdílet naše nadšení pro tuto novou funkcionalitu ws :-)

Díky předem,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.2.2015, 20:36
Ahoj,

to je super nápad, my jsem zrovna plánovali, že někde vzorové karyotyp vystavíme - plánujme totiž letos elektronizovat i test z cytogenetiky, tak ať si je mohou studenti někde prohlédnout předem. Původně jsem myslel, že to bude jen formou atlasu (ala histologie), ale poznávačka k tomu bude jistě vítaným přídavkem. Pokud jde o poznávačku rodokmenů, nevím, zda to bude mít velký přínos, ale tak můžeme udělat časem taky, problém to není :-) Nebude to hned, ale karyotypy 100% budou.

Díky moc, nadšení sdílím :-D
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 25.2.2015, 16:15
Skvělé :-) K těm rodokmenům, můžeme do té poznávačky aspoň zařadit ty značky používané v rodokmenech co jsou v jednom obrázku v článku Genealogie, aby si to student mohl večer před praktiky prověřit, že ví, na co bude zítra koukat (ta domácí příprava před praktiky je idealismus, vím). Možná se ti to bude zdát, jako příliš základní věc, která je hned všem jasná, ale chystám se udělat i poznávačku na základní techniky barvení v mikračce a histole apod., protože pro někoho automatické věci jsou pro druhého často španělská vesnice.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 3.3.2015, 10:21

Dvojitá přesměrování[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Azraeli, nechápal jsem, proč mi bot hlásí chybu při narovnávání dvojitých přesměrování, ale asi to bylo tím, že jsi je zrovnal narovnával ručně. Kontroluji tu speciální stránku denně, možná i častěji, tak jen píšu, ať to příště neděláš zbytečně ručně, udělám to botem. S pozdravem a díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 19.4.2015, 18:04
Aha :-) Já jsem na to zrovna koukal, protože jsme dopoledne sjednocovali články a z toho vždycky nějaká dvojitá přesměrování zbudou. Já na to také občas koukám, ale děláš-li to botem - tak mu to milerád přenechám. Práce je tolik a času tak málo ;-) Díky za informaci, měj se fajn!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 19.4.2015, 18:08
Už jsme Ti to psal o kousek níže minulý rok https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Face-smile.svg/17px-Face-smile.svg.png. Dřinu strojům!
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 19.4.2015, 18:18

Řád modrého dudlíku[upravit | editovat zdroj]

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Pacifier_for_newborn%2C_2015-08-03.jpg/120px-Pacifier_for_newborn%2C_2015-08-03.jpg

Milý Tondo, rád bych ti tímto udělil vyznamenání za přínos lidstvu nejen na poli WikiSkript, ale i mimo WikiSkripta :D Díky za kontroly, za redakční práci, za autorství krásných článků a vůbec za všechno :) Ať se dále tak dobře daří nejen tobě, ale i celé rodině :)

Q.B.F.F.F.S.
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 4.3.2016, 08:07
Děkuji mnohokrát Davide! Mohu vyznamenání nosit na řádovém řetězu nebo musí být viditelně nošeno na místě k tomu určeném? :-D Díky a přeji krásný den!
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 4.3.2016, 08:16
Řádový řetěz asi bude stačit :D Taky přeji krásný den :)
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 4.3.2016, 08:22