Diskuse s uživatelem:Chmee2

Z WikiSkript

--Azrael (Antonín Šípek) 15. 12. 2009, 22:44 (UTC)

Informování uživatelů[editovat zdroj]

Ahoj Chmee2, už jsem Ti kdesi psal, že jsem upřímně vděčný za to, jak nás prudíš s autorskými právy obrázků :-). Nicméně bych Tě chtěl poprosit, abys (i ve spolupráci s Valtameri) byl trochu vstřícnější (nikoli však povolnější!) k uživatelům WikiSkript. Na rozdíl od Wikipedie to jsou povětšinou naprostí nováčci, vyplašení medici nebo nejistí pedagogové, kteří chtějí do WikiSkript něco náhodou vložit. Nemají zkušenosti s wiki projekty a ani s počítačem třeba příliš nekamarádí. Pokud tito uživatelé vloží obrázek, pak lze předpokládat několik věcí:

  • povedlo se jim to náhodou a jsou za to vděční
  • nevědí, co znamená slovo licence (z našeho pohledu to vypadá divně, ale je to tak), neví tedy ani, co je volná licence nebo dokonce PD či CC-BY 3.0 CZ
  • rozhodně netuší, jakým způsobem jsou na internetu ošetřena autorská práva
  • nečtou si diskusní stránky u svých souborů (ačkoli je mají ve sledování, nikdy tam nepůjdou)
  • jsou vystrašení z nového prostředí

Rád bych Tě tedy poprosil, zdali bys tyhle body vzal v úvahu v bojích s krádežemi. Je to jistě velmi časově náročné, ale každý kradoucí uživatel by měl být určitým způsobem informován vždy na své diskusní stránce. Nejlépe je používat velmi jednoduchých formulací s nabídkou pomoci. Ve Wikipedii by takovýto přístup vedl k vyhoření, v naší malé komunitě je ale přátelskost a vstřícnost velmi důležitá pro tvorbu pozitivního image a udržení autorů v projektu. Když se totiž vyděšený autor popere s wiki, vloží článek a obrázek, tak se nikam jinam nedívá a odejde. Vrátí se třeba za dva týdny (mezitím třeba proběhla diskuse na diskusní stránce souboru a po nějaké době byl obrázek smazán včetně diskusní stránky) a nevěří svým vlastním očím - jeho práce je "v troskách". Vstřícný příspěvek na jeho diskusní stránce by mu naopak pomohl situaci pochopit a případná e-mailová notifikace jej třeba donutí přijít dřív do WikiSkript a do řešení se vrhnout sám. Další příspěvek informující o tom, že byl obrázek smazán a případně že bude překreslen a nahrán znovu, jej také docela vhodně informuje (na rozdíl od situace, kdy je obrázek náhle smazán a uživatel neví nic).

Jak říkám, vychází to ze specifik naší malé komunity a velmi to pomůže tvořit pozitivní auru okolo WikiSkript. Omlouvám se za zdlouhavý příspěvek, ale mám pocit, že tohle je v boji proti krádežím obrázků také velmi důležité... Ještě jednou Ti ale moc děkuju za neustálou kontrolu obrázků: díky Tobě můžeme mít trochu klidnější spaní :-). Přeju hodně sil do nového týdne! --Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 6. 12. 2010, 01:31 (CET)

Ahoj, já tě chápu, proto také moje diskusní příspěvky tady u lidí v diskusi jsou až podbízivé :) Nicméně, když se podíváš na data, kdy píšu lidem do diskuse, je to většinou značně dlouho poté, co se obrázek porušující autorská práva zde objeví a já ho zanesu do seznamu. Vždy tak nějak čekám/doufám, že se zdejší správci rozhodnou s tím něco udělat a vyřešit to (když to mají i poznačené s důvodem, proč to není svobodná licence :). Bohužel až na pár vyjímek se tomu neděje a aby to nezapadalo prachem, pak teprve píši uživateli do diskuse, že se stalo něco špatně. Druhá věc je ta, že pokud někdo obrázek stáhne z jiné stránky bez autorského oprávnění, není moc řešení, jak s tím naložit a v podstatě to vždycky skončí u smazání (což je potřeba předem říkat, lidé se naučí, že autorsky chráněné snímky se volně šířit nedají a nováček ani moc nepochopí, co to znamená překreslení obrázku s dodatečným autorským zásahem...).
Co se vkládání diskusních příspěvků k obrázkům týče, je to opět právě proto, že vím/tušim, že několik správců vždy vám patroluje poslední změny a že uvidí, že obrázek není v pořádku, s čímž očekávám, že ten obrázek i smažou pokud mi dají za pravdu. Vkládám to tam jako informaci pro ně/vás, spíše než informaci pro vkladatele, jelikož ten, jak píšeš, je často v oblasti autorského práva nezkušený a nevzdělaný. Současně mi přijde logické, aby při smazání obrázků z Wikiskript informoval mazající správce uživatele, že jeho obrázek byl z toho a toho důvodu smazán, uživatel tak bude mít na diskusní stránce vysvětlení i od zkušeného Wikiskriptaře pohybující se v "duchu přátelské atmosféry". Toto je praxe, která na Wikipedii rozšířena není, ale právě z důvodu menší komunity zde, to pak dává nástroj vám, abyste si případně vzali takového uživatele "pod svá křídla" a dále s ním pracovali. Přiznám se, že většinou se na Wikiskripta koukám ve chvilce volna, kterých zas tolik není a dlouhodobá práce s nováčky na dalším projektu je věc, do které nemohu příliš energie věnovat.
Nicméně ideálním řešením je vytvoření substovací šablony (aby nebylo vidět, že to je šablona...), ve které by bylo "hyperpodbízivou" formou sepsáno něco ve smyslu: Dobrý den, Váš obrázek byl smazán z důvodu, že porušoval autorské právo, na které Wikiskripta dbají. K tomu trocha omáčky, že víte, že to neudělal schválně, ale případně z nezkušenosti a že neplatí, že všechno co je na internetu je volné dílo atd. V případě, že má zájem některý z těch obrázků použít, měl by případně kontaktovat někoho z grafiků (kontakt 1, 2, 3, 4), kteří se případně pokusí obrázek v blízké době vyrobit. > Samozřejmě by se do šablony vkládala podmínka v podobě názvu obrázku, aby uživatel i věděl, ke kterému obrázku se toto týká. Ušetří to čas vám a současně budete mít jistotu, že všichni editoři budou psát "přátelské" příspěvky :)

S pozdravem --Chmee2 6. 12. 2010, 08:57 (CET)

Aha, to je krutá pravda, že se u nás obrázkům nikdo systematicky nevěnuje a většina ukradených souborů i textů zůstává zapomenuta v redakční mašinérii. Navíc se přiznám, že jsme si neskutečně rychle zvykli na to, že problematické obrázky řešíš Ty – z toho, a za to se omlouvám, vyplynul i můj předchozí výlev :-). Což je samozřejmě chyba, měli by to primárně řešit naši správci. Díky za vysvětlení, za Tvou aktivitu u nás i za nápad se substovací šablonou. Promyslím to a hned to píšu do programu schůzky správců, tohle skutečně musíme řešit. Díky a hezký večer --Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 6. 12. 2010, 19:15 (CET)

Obrázky z Commons lze již užívat přímo[editovat zdroj]

Díval jsem se na Vámi nově nahraný soubor a říkám si, že ještě lepší cestou zlepšení rozlišení by bylo navrhnout smazání: nyní totiž ve článcích lze používat přímo obrázky z Commons. Pokud na WikiSkriptech není soubor onoho jména, je použit ten z Commons, v tomto případě tedy exemplář o vyšším rozlišení. Zdravím, --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 16. 2. 2011, 20:32 (CET)

Super, díky za radu, dobrý vědět. Já se přiznám, že to asi tak často nevyužiji, jelikož sem obrázky nevkládám. Jen mi přišlo v tomto případě při kontrole licence škoda, že zde je jen v malém rozlišení, takže jsem to jen přeplácl. Nicméně mne napadá jedna nevýhoda navrhovaného řešení, když se sesypou Commons, což se stává často, tak důsledkem toho bude, že se to rozsype i zde. Výhodou bude, že to zas tady bude šetřit místo na stroji --Chmee2 16. 2. 2011, 20:55 (CET)