Diskuse s uživatelem:Formol

Z WikiSkript

--Nemekar 20. 3. 2010, 14:12 (UTC)

Děkujeme za příspěvky[editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

děkujeme za výborně zpracované příspěvky - vidím, že jste oprášil kvalitní poznámky! V rámci hlídání nových uživatelů jsem dnes upravil asi dva z nich a musím říci, že je radost s takovými texty pracovat. Už se těšíme na další! Kromě toho je vidět, že Vám wiki vůbec není cizí, a je neuvěřitelné, jak rychle jste objevil i pokročilejší nástroje WikiSkript. Doufám, že WikiSkriptům zachováte přízeň. Přeji hezký týden--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 21. 3. 2010, 23:22 (UTC)

Chyba[editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

kdesi hluboko v systému se stala chyba a Vaše články Farmakokinetika a její užití v klinické praxi a Základní farmakokinetické parametry ovlivňující hladinu léčiva v ustáleném stavu se chybně uložily v databázi. V důsledku této politováníhodné události jsme Vaše články smazali a znovu vložili na původní místo, Vám se tím ale zřejmě odstranily ze seznamu sledovaných stránek. Zkontrolujte, prosím, tyto články a případně si je znovu mezi sledované stránky zařaďte. Vše by již mělo být v pořádku. Velmi se omlouvám za způsobené komplikace! --Petr Kajzar 18. 4. 2010, 09:21 (UTC)

Děkuji za upozornění, zase až tak velké komplikace, aby vyžadovaly tak dlouhý text jako omluvu, to nebyly:-)--Formol 25. 4. 2010, 13:00 (UTC)

Články z biofyziky[editovat zdroj]

Pane doktore,

moc děkuji za přeformulování článků z biofyziky – různé teplotní stupnice. Články jste tak zachránil před smazáním! Hezký večer --30px Kateřina Kůlová -- redakce WikiSkript 21. 11. 2010, 21:55 (CET)

Děkuji za poděkování, byť je poněkud předčasné - k úpravě Rankineho a především Celsiovy stupnice jsem se ještě nedostal. Přeji hezký večer:-) --Formol 22. 11. 2010, 00:27 (CET)
Oprava, již jsem si všiml, že jste se o ně "podělila" s doktorem Vejražkou..--Formol 22. 11. 2010, 00:31 (CET)

Úložiště obrázků[editovat zdroj]

Ahoj Jaromíre, děkuji za obrázky, jimiž přispíváš do WikiSkript.

Rád bych se zeptal, zda jsi někdy uvažoval o přímém nahrávání souborů na Wikimedia Commons. Tam jsou encyklopedicky přínosná díla přijímána, byla li uvolněna pod svobodnou licencí (u Creative Commons nejsou dovoleny prvky „Neužívejte dílo komerčně“ a „Nezasahujte do díla“, které nicméně nejsou příliš vhodné ani ve WikiSkriptech).

Pro nahrávání na Commons je nutno se přihlásit, lze využít uživatelské údaje z české Wikipedie, kde tuším jsi registrován. Soubor se svobodnou licencí sice lze přebrat i z WikiSkript, nicméně pravděpodobnost, že jej tady někdo najde, je podstatně menší, než u mezinárodního projektu s téměř deseti miliony souborů a propracovanou kategorizací. Soubor nahraný na Commons je vhodné popsat i nějaký známějším jazykem, než je čeština, není to však rozhodně podmínkou, při správné kategorizaci jej uživatelé v případě potřeby najdou a užitek ze Tvé práce tak může být mnohonásobně větší. Ve WikiSkriptech pak lze soubor užít zcela stejně jakoby byl nahraný přímo sem. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 8. 4. 2011, 23:59 (CEST)

Ahoj, o Commons i jeho možnostech vím. Pokud by obrázek neměl popis v češtině, tak bych jej nahrál na Commons, s českým popisem se mi zdálo účelnější jej nahrát na WikiSkripta.--Formol 9. 4. 2011, 12:14 (CEST)
Jak myslíš. Osobně jsem opačného názoru, Commons je mnohojazyčné úložiště a materiály v jakékoli řeči jsou cenné, přeložit je je možno vždy (zájemce však musí soubor moci najít), navíc je možno použít materiál kromě WikiSkript na české Wikipedii, Wikiuniverzitě apod. Nehledě na to, že jak WikiSkripta, tak projekty nadace Wikimedia často využívají i obrázky s popisky v jiném jazyce, než je jazyk onoho projektu, často prostě proto že lepší nemají.
Nevím, zda je taková myšlenka sdílena administrátory WikiSkript, mně by však připadlo ideální, kdyby tady zůstaly nahrány jen soubory, jež kvůli své licenci nejsou na Commons přijatelné či které pro společné úložiště nemají žádnou hodnotu (například obrázky uživatelů). Ne každý to však musí vidět stejně.
Zdravím do Brna a přeji mnoho (nejen akademických) úspěchů. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 9. 4. 2011, 12:32 (CEST)

Doplnění zdrojů[editovat zdroj]

Zdravím, děkuji mnoho za pěkné příspěvky do WikiSkript. Prosím o doplnění zdrojů k článku Typy dat. Díky moc ----Jana Novotná - Jana Novotná (redakce WikiSkript) 18. 8. 2011, 22:25 (CEST).

Pokusím se co nejdříve dohledat nějakou on-line dostupnou referenci, protože odkazovat na knihu, kterou nemá normální medik běžně k dispozici, je podle mého poněkud samoúčelné.--Formol 19. 8. 2011, 18:15 (CEST)

Poděkování za trvalý přínos[editovat zdroj]

WikiSlunicko.png

Vážený kolego, chtěl bych Vám vyjádřil poděkování za kvalitní práci, s níž se setkávají čtenáři Vašich textů. Postupně přebudováváte texty z Biofyziky na opravdu vysokoškolskou úroveň. Je to radost viděl, jak třeba text o vlastnostech zvuku dostává novou podobu. Díky! - jménem WikiSkript i všech budoucích studentů medicíny.

--CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. -- redakce WikiSkript 6. 8. 2013, 15:04 (CEST)

Děkuji, pokusím se nezklamat důvěru a skutečně vylepšit co nejvíce článků:-)--Jaromír Šrámek (diskuse) 20. 8. 2013, 15:35 (CEST)

Archiv původní diskuse[editovat zdroj]

kategorizace preparátů[editovat zdroj]

Ahoj, dnes nad ránem jsem překategorizovával spoustu histopatologických preparátů tak, aby náležely do Kategorie:Histopatologické preparáty. Myslím, že mezi nimi bylo i pár tvých příspěvků. Mohl bys další preparáty, co budeš nahrávat, dávat do této kategorie? Bude to přehlednější, doteď byla část nekategorizovaná nebo jen v kategorii "Patologie". Díky,
Zef avatar 3.jpg Zef 19.5.2014, 12:44
Ahoj, nevidím v tom nejmenší problém - tedy až na to, že mi ani žádná z dárkonosných nadpřirozených bytostí ani ředitel v dohledné době nevěnují scanner na sklíčka nebo alespoň fotografický nástavec na mikroskop, takže těch preparátů zase až tak moc nebude.
Jaromír Šrámek (diskuse) 19.5.2014, 13:00

cs.wiki[editovat zdroj]

Ahoj,

chci se jen ze zvědavosti zeptat, jesli jsi dříve editoval českou wiki pod nickem Formol nebo jestli to je jen pouhá shoda jmen.

S pozdravem.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 19.7.2014, 05:57
Ahoj, ano, editoval - a díky tomu jsem ztratil v "malé" Wikipedie důvěru.
Jaromír Šrámek (diskuse) 20.7.2014, 20:25

Nový infobox[editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore, chci s Hattrich začít vytvářet další infobox po vzoru bakterií, ale než se do toho pustíme, rádi bychom váš názor ohledně jeho budoucího obsahu, ať jej pak nemusíme předělávat. Přemýšlíme o infoboxu "Nádor". Byli bychom rádi, kdybyste nám doporučil parametry, které by takový infobox měl obsahovat (zodpovědný onkogen/tumor-supresor gen? nejč. lokalizace? makroskopický vzhled?) nebo kdybyste navrhl, jestli je vhodné takový infoboxy vůbec tvořit, jestli třeba není větší poptávka po jiném, třeba obecnějším typu infoboxu (frekventnější typ článku). Díky za konzultaci.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 28.12.2014, 10:22
Přeji hezký den, pane kolego.

Poptávku po infoboxech nejsem schopen posoudit, předpokládám ale, že bych je využil. Technický problém je, že řada položek by měla spíše charakter výčtu než jedné položky - a to se týče i příslušné klíčové mutace nebo dokonce i obecněji postižené signalizační kaskády. Myslím si, že by neměly chybět následující položky:

 • kód MKN
 • kód MKN-O (vícenásobné, lze dělat linky po vzoru např. en.wiki)
 • lokalizace (vícenásobné, případně vč. četnosti)
 • prevalence/incidence/...
 • maximum výskytu (věk, pohlaví,..)
 • prognóza (někdy jsou literární údaje pouze sumární, jindy podle klinických stádií; obvykle pětileté přežití, někdy střední doba života nebo desetileté přežití)
 • klíčová mutace (vícenásobné)
 • postižená signalizační kaskáda (vícenásobné)
 • histologický typ (vícenásobné, případně vč. četnosti)
 • výskyt nádoru jako součást syndromů (vícenásobné)

Ke zvážení by mohly být i parametry:

 • klíčové imunohistochemické markery (vícenásobné, někdy je diagnosticky významná i negativita)
 • klíčové molekulární markery (dtto)
 • terapeutické modality (ale k tomu by se měl vyjádřit onkolog)

Jaromír Šrámek (diskuse) 29.12.2014, 06:46
Díky, až bude koncept hotov, předáme k recenzi.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 29.12.2014, 14:11
Ještě mě napadlo obšlehnout z anglické Wikipedie šablonu MKNO, možná by bylo dobré ji zmínit v dokumentaci k infoboxu.
Jaromír Šrámek (diskuse) 30.12.2014, 13:00
Díky, využil jsem. Můžete se podívat na aktuální příklad infoboxu na Šablona:Infobox - nádor/dokumentace? Díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 30.12.2014, 20:50
Mohl byste dát odkaz na tu originál MKNO šablonu? Když jsem se jí snažil dát do Šablona:Infobox - nádor, tak to neprošlo...
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 1.1.2015, 23:20
Zdravím, infobox vypadá dobře. Problém není v šabloně (originál) ale v tom, že progenetix.net vyžaduje i kód biologického chování a nejde o úplnou databázi, zrovna Brennerův tumor v ní není. Pokusím se zapátrat na webu po lepší databázi a šablonu upravit.
Jaromír Šrámek (diskuse) 2.1.2015, 06:32
Tak seznam - a dokonce informačně hutnější - je na webu IARC, ale na jednotlivé položky se, bohužel, odkazuje nejspíše interními pořadovými čísly. Udělat převodní tabulku by nebyl zase až takový problém, jen by to byla práce pro vraha a ve wikikódu by byla dosti nepřehledná, manuální vkládání odkazu by bylo pro změnu dosti nepohodlné...
Jaromír Šrámek (diskuse) 2.1.2015, 06:58
Taky to mohli odkazovat místo vlastních pořadových čísel přímo těmi kódy... Pohledáme ještě další databázi nebo zkusíme ten převod udělat?
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 2.1.2015, 08:27
Jinou databázi jsem nenalezl. Nejschůdnější by bylo asi doplnit další parametr, přímý link na podstránku na webu IARC s příslušným kódem. Sice to bude dosti obtěžující při vyplňováni šablony, ale těch kódů jsou zhruba dva tisíce, navíc bez jednoduchého přepočtu ICD-O=>číslo stránky, tedy nezáživní práce nejméně na několik dní...
Jaromír Šrámek (diskuse) 2.1.2015, 12:54
Souhlas. Ale tímpádem postrádá smysl ta šablona MKNO, ne?
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 2.1.2015, 13:01
Ano, tím pádem postrádá smysl.
Jaromír Šrámek (diskuse) 2.1.2015, 13:06
Dobře, díky, upravím dokumentaci k infoboxu, ještěže ho nemáme ve spoustě článků... Kdyby vás napadlo ještě nějaké vylepšení nebo byste narazil na databázi, kt. bychom mohli využít, tak dejte vědět.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 2.1.2015, 13:08

Pozvánka na 18. WV[editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore, pokud budete mít čas a chuť, tak jste srdečně zván k účasti na 18. WikiVíkend.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 23.2.2015, 07:53

Šablona MKNO[editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore,

pokusil jsem se na základě vámi autorované chybně vyplněné parametry šablony OMIM vytvořit obdobnou . Nedaří se mi ale zprovoznit ji do provozuschopného stavu, nejspíš mi haprují závorky. Záměr šablony bude jasný z dokumentace. Tu dokumentaci samozřejmě můžete dle libosti přeformulovat.

Byl byste ochoten se na ní podívat a opravit ji? Děkuji.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 15.11.2015, 08:19
Dobrý den, tak se koukám, že dr. Vejražka už tu šablonu zprovoznil. Přesto děkuji za důvěru:-)
Jaromír Šrámek (diskuse) 16.11.2015, 15:32