Diskuse s uživatelem:Petrus Adamus/Archiv 1

Z WikiSkript

Šablona:Soubor[upravit | editovat zdroj]

Myslíte to dobře, ale nejsem si jistý, jestli tohle je přesně to, co potřebujeme: musí to být schůdné úplně pro každého, včetně naprostých začátečníků, a nevím, jestli to přes šablonu bude schůdné. Tj. spíš bych navrhoval doplnit defaultový text do popisuk obrázku ve formuláři Načíst soubor, podobně jako na Commons. Nevím ale, kde je definice, je potřeba to dohledat. Text stránky Načíst soubor (též by se asi měl trochu upravit) je v Mediawiki:Uploadtext.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 10:25, 4. 12. 2008 (UTC)

Ve formuláři načíst soubor by bylo nejlépe udělat, dle vzoru Commons, přímo ona doplňovací pole; automaticky by se pak vložila šablona a údaje z formuláře do ní coby proměnné. Nevím ale, jak to udělat, možná je to už záležitost Javy.
OK, máte pravdu, to je asi lepší řešení.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 14:53, 4. 12. 2008 (UTC)
Do šablony jsem přidal nepovinné pole Licence: já vím, že licenční heterogenita je nepříjemná, na druhou stranu však umožní přebírat obrázky z Commons: dalo by se např. uvést, že celá Wikiskripta jsou licencována nějak, pokud není u konkrétního obrázku uvedeno jinak. A u toho pod cc-by či cc-by-sa by se jeho licence zmínila, čímž by se jeho užití legalizovalo. --PAD 14:46, 4. 12. 2008 (UTC)
Ano, proti tomu nic nemám. Také se uvidí, jak moc se převzaté materiály budou využívat, z jakých budou zdrojů atd. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že se třeba bude časem muset něco změnit.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 14:53, 4. 12. 2008 (UTC)

Načítání souborů[upravit | editovat zdroj]

Ahoj PADe,

všiml jsem si, že jsi kdesi kdysi ze stránek několika souborů odstranil některé kategorie, které se při nahrání souboru přidávají automaticky. Do skriptu, který zpracovává načítání souborů jsem totiž nedávno přidal automatickou kategorizaci. Myšlenka původně byla taková, že se rozhodí soubory podle typu (obrázky, textové soubory, vektorová grafika, apod.). Tyhle kategorie by byly skryté a sloužily by jen redakci pro snazší úpravy. Dále se všechny soubory zakategorizovávají do kategorie Soubory, poté do příslušné kategorie podle licence a případně do kategorie Nezařazené soubory, když uživatel žádnou vlastní kategorii nezadá.

Myslíš si, že je ta myšlenka správná, nebo zbytečně překategorizovává soubory? Sám si nejsem úplně jistý, proto se ptám. Díky a přeji Ti pěkný víkend! --Slepi 27. 11. 2009, 13:35 (UTC)

Nejsem nijak skálopevně přesvědčen o ideové správnosti mnou provedené úpravy. Jen mi přišlo divné, že je soubor současně ve dvou kategoriích, přičemž jedna z nich jest podkategorií té druhé. Je to trošku nelogické a třeba na Wikimedia existuje snaha se tomu vyhýbat (ačkoli i takové případy jistě najdeš). Pak bychom totiž mohli zařadit článek "Humerus" do kategorie "Lékařství", "Anatomie", "Horní končetina" i "Kosti horní končetiny" zároveň. Pokud však ono zvláštní řazení sleduje nějaký vyšší, systematizační princip, samozřejmě jej nebudu odstraňovat. --Petr Adam 27. 11. 2009, 13:42 (UTC)
Srdečně Vás zdravím oba. Myslím, že PAD má pravdu v tom, že by se nemělo kategorizovat současně do kategorie i její podkategorie. Řadí-li se tedy soubor podle typu, neměl by již být v kategorii Soubor. Jinak si ovšem myslím, že automatická kategorizace souborů je výborný nápad.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 27. 11. 2009, 13:55 (UTC)
Velmi oběma děkuji za zřetelně správný názor. O víkendu jsem pochopil hloubku svého omylu a doznávám vinu. Kategorizace souborů do kategorie Soubory byla reliktem z minulosti (kdy neexistovalo automatické třídění), který jsem měl již dávno smazat. Upravím skript tak, aby již soubory do kategorie Soubory nezařazovaly. Ještě jednou díky! --Slepi 29. 11. 2009, 22:03 (UTC)

Chyba v licencích u načítání[upravit | editovat zdroj]

Ahoj PADe, pokusil jsem se nahrát testovací soubor pod licencí PD a žádná hláška se nezobrazila a soubor se uložil pod licencí PD. Zkus to, prosím, ještě jednou a dej mi vědět, jestli se u Tebe problém opakuje. Díky --Slepi 18. 4. 2010, 20:54 (UTC)

Ahoj, teď jsem to zkoušel a vše proběhlo bez potíží, nezobrazilo se žádné varování a licence byla posléze v popisu uvedena správně. Nerozumím tomu: kdybych to včera neviděl na vlastní oči, myslel bych si, že se uživatelka spletla, že něco zadala nesprávně či podobně. Ona ale zadala vše obdobně jako já před chvílí. Zřejmě bude míti pravdu můj spolubydlící informatik, řka vždy, že počítače nejsou deterministické stroje. --PAD 19. 4. 2010, 14:29 (UTC)
Díky, kdyby se něco opět pokazilo, určitě mi dej vědět. Koneckonců včerejší příhoda se sirotčími články dala TVému spolubydlícímu za pravdu... --Slepi 19. 4. 2010, 14:35 (UTC)

článek z patobiochemie[upravit | editovat zdroj]

Ahoj! Kokukám na článek co s převáděl, uvedls autora MUDr.Zikána, ale vložil jsi článek doktora Kleibla, který jsem právě vložila já (všimla jsem si toho až teď) jinak bych si ušetřila práci ;). Budeš-li mít chvíli, vlož prosím správný článek. Já si z toho tvého vezmu prolinkování, at to nemusím procházet celé, pak se ale asi bude muset smazat, když je uveden nesprávný autor. S pozdravem a přáním příjemného večera. --Kotletka 21. 12. 2009, 23:41 (UTC) PS: šablona, žádost o kontrolu učitelem, se vkládá do diskuse článku. jí by měla ještě předcházet redakční šablona...

Děkuji za upozornění, článek jsem tedy smazal a vložil ho znovu se správným uvedením autora. Žádost o kontrolu učitelem jsem ještě nevkládal, tak jsem si postup nějak nezažil: Mimochodem, kdo konkrétně kontaktuje daného učitele? Mám mu napsat? Nepředpokládám, že by pedagogové pravidelně kontrolovali kategorii se články navrhnutými ke kontrole a ujímali se jich.
Co se týče redakční šablony, nevím, které parametry bych vložil – neříkám, že je má úprava dokonalá, ale věci, jež lze vložit coby parametry oné šablony, jsem myslím již zhruba udělal. --Petr Adam 22. 12. 2009, 08:23 (UTC)
No teď námvznikla duplicita. Článek můj - kde jsme ve třech lidech vybírali nejvhodnější článek a článek tvůj. A pak článek doktora Zikána stále chybí, takže co teď?
pro redakční šablonu si vlož do svého monobooku toto:
if (mwCustomEditButtons) {
mwCustomEditButtons[mwCustomEditButtons.length] = {
"imageFile": "http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Button_fact.png",
"speedTip": "Redakce",
"tagOpen": "{{Redakce\n|citace\n|členění\n|kategorie\n|nadpisy\n|portály\n|pravopis\n|typografie\n}}",
"tagClose": "",
"sampleText": ""}
}
Tím si ulehčíš vypisování jednotlivých redakčních položek, doplnit tam můžeš jakýkoliv z parametrů... A slouží to hlavně pro ostatní redaktory, aby se tím již nezabývali.
Učitelům se to vždy posílá především proto, že většina z nich ještě ani není zaregistrovaná. Při vkládání šablony do shrnutí editace je pak dobré napsat "žádost odeslána" Zde konkrétně se to bude posílat autorům. Další postup je dle návodu. --Kotletka 22. 12. 2009, 11:55 (UTC)
  1. Přiznám se, že mi to nějak nedochází: Článek můj - kde jsme ve třech lidech vybírali nejvhodnější článek a článek tvůj. Který článek je synonymní s tím mnou převedeným? Pokud ani jeden z nás text neupravoval, můžeme přeci jeden ze dvou snadno smazat.
  2. Kdo vybíral jaký nejvhodnější článek, z čeho vybíral, k čemu a proč?
  3. Článek dr. Zikána tedy uvolňuji, je veliký a jeho převedení časově náročné, rád bych se přes Vánoce věnoval něčemu jinému.
--PAD 22. 12. 2009, 14:00 (UTC)

Přeji hezký večer! Nevím, jak jste se dohodli, ale upozorňuji, že pořád existují 2 totožné články čekající na kontrolu :-) --Nemekar 22. 12. 2009, 22:21 (UTC)

Jsou-li totožné, jeden z nich prosím smaž. --PAD 22. 12. 2009, 22:38 (UTC)
vysvětlení pro PADa.. v neděli večer jsem vložila dle upsání článek Mechanismy vzniku nádorů (nejvýstižnější NÁZEV (omlouvám se za přepsání v předchozím příspěvku) jsem konzultovala s dr.Vejražkou a Karlem) a pak jsem při čtění Azraelovo postřehu náhodně všimla, že je článek Patobiochemie nádorové transformace shodný. Proto jsem v začátku této diskuse psala, že všimnout si to dřív, ušetřila bych si práci ;) --Kotletka 23. 12. 2009, 10:14 (UTC)
Děkuji za objasnění. Můj článek je vymazán, tak už to snad bude v pořádku. --PAD 23. 12. 2009, 10:40 (UTC)

Zapomenutý článek[upravit | editovat zdroj]

Ahoj PADe,

do zapomenutých článků zapadl Tvůj pokus o sjednocení acidobazické rovnováhy. Podíváš se na to, prosím, a případně nahradíš {{Pracuje se}}{{Pahýl}} nebo {{Zpracovat}}? Díky a přeju Ti pěkný nový rok! --Slepi 5. 1. 2010, 10:13 (UTC)

Podívám se na to, jen asi už ne dnes. --PAD 5. 1. 2010, 20:30 (UTC)
Mimochodem, nezapírám to, už si na věc nepamatuje, ale jak's přišel na to, že jde o můj pokus? --PAD 6. 1. 2010, 14:31 (UTC)
Už je to dávno, ale hrabal jsem se tehdy v historii, kdo přišel s šablonou {{Pracuje se}}, a zřejmě jsi to byl Ty:-). --Slepi 23. 3. 2010, 19:21 (UTC)

Šablony[upravit | editovat zdroj]

Zdravím. Ty šablony pro barvu tabulek {{Hl2}}.. jsou super. Nehodila by se v nápovědě k Tabulkám ještě nápověda jak šablony používat? (Já vím, že si stačí kliknout "editovat" a člověk tu syntaxi vidí, ale stejně :-) ) Jinak je to fakt bezva. --CeSt 20. 3. 2010, 11:58 (UTC)

Děkuji. Ano, máte pravdu, večer nápovědu dopíši. V budoucnu by zřejmě bylo dobré nabídnout ještě jiné barevné schéma a nabídnout alespoň třetí hodící se barvu, budeme pak mít např. ještě sadu Hm1, Hm2 a Hm3 (je to nápad pokračování v abecedě, smysl té zkratky Hl jsem neodhalil, ale používá se na MediaWiki. --PAD 20. 3. 2010, 13:37 (UTC)
Ahoj PADe, teď jsem si těch šablon všiml. Zajímavý a bezesporu užitečný nápad! Jen mě napadlo, jestli něco takového neřešit spíše pomocí stylu definovaného v MediaWiki:Common.css: stačilo by pak psát např. class="bluetable" pro tabulku s modrým záhlavím, apod. Takhle tu šablonu vlastně použiješ několikrát, třídu stačí definovat na začátku tabulky. Ale nevím, jaké s tím máš záměry a jak se to používá na MediaWiki... --Slepi 23. 3. 2010, 19:20 (UTC)
Na MediaWiki se to asi používá paralelně. Je ale pravda, že Tebou nastíněné řešení je zřejmě lepší. Ač nevím, jak takto nadefinovat např. dvě úrovně nadpisů či zdůraznění některé buňky s obsahem tabulky – šlo by to nějak ošetřit? --PAD 23. 3. 2010, 19:26 (UTC)

Nejsem si úplně jistý, jak to myslíš, ale v případě divů by určitě šlo nadefinovat dvě úrovně nadpisů a i buňky tabulky lze ošetřit pomocí třídy: Common.css:

div.blueheadings h2, h3 {
color: blue;
}

.bluetable th {
background-color: blue;
}

.bluecell {
background-color: blue;
}

Jakákoli stránka:

<div class="blueheadings">

== Modrý nadpis ==
=== Modrý podnadpis ===

</div>

{| class="bluetable"
! Modré záhlaví !! druhé modré záhlaví
|-
| normální buňka || class="bluecell" | modrá buňka
|}

A koneckonců máš pravdu, že tyto možnosti mohou koexistovat. --Slepi 23. 3. 2010, 19:38 (UTC)

Pokud věc funguje jak píšeš, bylo by myslím lépe tvou navrhované třídy nadefinovat a mou šablonu smazat, v koexistenci nevidím žádný přínos, spíše naopak. --PAD 23. 3. 2010, 19:42 (UTC)
OK, pokud máš nějakou myšlenku, zkus to prosím zpracovat. Pokud se v CSS moc nevyznáš (nevím), tak navrhni svou představu, co by mělo existovat a já to klidně při chvilce volného času do WS natluču a šablony nahradím. --Slepi 23. 3. 2010, 19:58 (UTC)
Dobrá, někdy to zkusím provést a své šablony nahradit. --PAD 23. 3. 2010, 20:08 (UTC)
Jak se na to nakonec dívám, zkus to prosím udělat sám. Kdysi jsem s CSS pracoval, ale teď už bych si toho zase musel dost přečíst, abych vše správně pochopil. Na napsání pár řádků kódu to nestojí za to. Přizpůsobení už pak provedu sám. Děkuji. --PAD 23. 3. 2010, 20:20 (UTC)
OK, není problém, jen mi prosím napiš svou představu, jaké styly by se Ti hodily (stačí slovně - wikitabulka s modrým záhlavím apod.). Nebo mám přepsat jenom ty existující šablony? --Slepi 23. 3. 2010, 20:44 (UTC)
Ano, zatím stačí přepsat ty stávající, já už si kdyžtak ty styly přizpůsobím. --PAD 23. 3. 2010, 21:00 (UTC)

Nabídka Vložit[upravit | editovat zdroj]

Zdravím PADe,

nevím, jestli se správně obracím na tebe, ale přišlo mi, že se význáš i v těch techničtějších věcech:-) No každopádně doplňoval jsem do nápovědy jak psát uvozovky a zjistil jsem že na liště Vložit není možnost jak zapsat správné české jednoduché uvozovky tedy ‚ a ‘. Nevíš kdo by s tím něco svedl? (samozřejmě až nebude co dělat jiného;-))

Hezký víkend Cooba 20. 3. 2010, 13:38 (UTC)

Ahoj, máš pravdu, dvojité uvozovky jsou tam správné, jednoduché však nikoli. Onou lištou se tuším zabýval Slepi, napíši mu. Krom toho by zřejmě bylo dobré odstranit ty dvojité anglické, uživatele to myslím jen mate. Taky tam chybí český apostrof ’ (U+2019, &#8217;). --PAD 20. 3. 2010, 13:47 (UTC)
Nakonec jsem úpravy sám provedl. --PAD 20. 3. 2010, 21:16 (UTC)

šablona redakce[upravit | editovat zdroj]

Ahoj PADe,

je dobře, že vkládáš šablonu redakce do článků, ale používej prosím správnou - v Nastavení v záložce udělátka si zaškrtni šablonu redakce a tu co máš v monobook.js smaž. Chybí tam velmi důležitý parametr a to zdroj. A když už udělátka máme, je fajn je využívat :-) Díky a měj se krásně --Kotletka 26. 3. 2010, 18:20 (UTC)--Kotletka 26. 3. 2010, 18:20 (UTC)

Děkuji za upozornění, snad už to bude v pořádku. --PAD 26. 3. 2010, 20:17 (UTC)
Super, díky. --Kotletka 26. 3. 2010, 20:27 (UTC)

[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, jsem správce české wikipedie, všiml jsem si, že jsi vložil článek o Wikiskriptech na Wikipedii. Chtěl jsem se zeptat, kde máte uložené vaše logo? Popř. jakou má licenci. Díky. --Sevela.p 23. 5. 2010, 12:12 (UTC)

Pokouším se to zjistit, zatím bezúspěšně, ale jistě se to nakonec povede. --PAD 24. 5. 2010, 05:02 (UTC)
Díky. Zkusím ten článek na Wikipedii zatím ozdrojovat.--Sevela.p 24. 5. 2010, 11:56 (UTC)
Dobrý večer, logo WikiSkript zatím nijak licencováno není (tj. není k němu nabídnuta žádná veřejná licence). Majetková práva k němu jako k zaměstnaneckému dílu vlastní Univerzita Karlova v Praze (UK), a logo se dosud používalo jen v jiných dílech UK, popřípadě na zakázku UK. Pokud by mělo dojít k uvolnění pod některou veřejnou licencí, šlo by pravděpodobně o CC-BY-SA-ND. O licencování pro konkrétní užití lze samozřejmě jednat.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 26. 5. 2010, 18:11 (UTC)

Poděkování[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Petrus Adamus,

děkuji za kompletní úpravu „pomlčka-spojovník“ problematiky všech redirectů článků Wolffův-Parkinsonův-Whiteův syndrom a Lownův-Ganongův-Levineův syndrom!

Příjemný večer! --OK 21. 11. 2010, 18:37 (CET)

Prosba[upravit | editovat zdroj]

Petře Adame, přejmenuj prosím tlačítko shrnutí editace "redirect" na "přesměrování". Provádí se to na stránce MediaWiki:Gadget-shrnuti-editace.js. Děkuji, --Lucie Thomasová 8. 12. 2010, 14:14 (CET)

Provedeno. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 8. 12. 2010, 16:15 (CET)

Datum[upravit | editovat zdroj]

Ahojky,

všimla jsem si, že jsi v Novinkách opravil data na delší verzi s mezerami - správně byla ovšem i verze předchozí. Je zároveň vhodnější pro užití do boxu. Omlouvám se, že jsem tvou editaci vrátila, nezlob se prosím. S pozdravem --Logo 8g05.png Valtameri -- redakce WikiSkript 21. 12. 2010, 18:06 (CET)

Ano, vím, že existuje neshoda mezi někdejší československou státní normou a typografickými zvyklostmi (jež upřednostňuji kupříkladu já). Pokud bude v Novinkách datum udáváno ve stylu číselného kódu, měl by být měsíc vždy uveden ve dvojmístném tvaru (tedy například 01 pro leden). Také zdravím. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 21. 12. 2010, 21:44 (CET)