Fórum:Novinky

From WikiSkripta
Linka vlevo.png 30. wikivíkend Linka vpravo.png

Máme za sebou 30. WikiVíkend, kde jedním z témat byly 3D technologie v medicíně.

Face 3D.jpg


Linka vlevo.png 29. wikivíkend Linka vpravo.png

Máme za sebou 29. WikiVíkend! Prohlédněte si fotky :-)
Linka vlevo.png WikiSkripta v Dobronicích
Dobronice 2018 4945.JPG

Dopoledne na kurtu, odpoledne u počítače a večer u piva! Tak vypadají naše WikiDobronice, příští rok tu můžeš být s námi!
Linka vlevo.png Blíží se léto! Linka vpravo.png

Jen co projdete zkouškovým, bude tu léto. Užijte si ho a pokud se dostanete na operační sál, tak výhradně v roli operatéra, prosím! .

Hradec Králové K2 - 9.jpgLinka vlevo.png WikiSkripta v Hradci Králové Linka vpravo.png

Dne 9.5.2018 nás potkáte v Hradci Králové! Na lékařské fakultě pořádáme workshop o práci s WikiSkripty. Více informací naleznete zde.

Olomouc-Horní náměstí.JPGLinka vlevo.png WikiSkripta v Olomouci Linka vpravo.png

Dne 13.3.2018 nás potkáte v Olomouci! Na lékařské fakultě pořádáme workshop o práci s WikiSkripty. Více informací naleznete zde.

IMG 8586.jpgNa podzim proběhl již 26. WikiVíkend. Po osmi letech se akce vrátila na první "místo činu", kde proběhl první WikiVíkend. Řešil se kromě jiného vzhled hlavní strany po instalaci nového skinu.

¨

Happy smiley face.png Upgrade WikiSkript

V pondělí 31.7.2017 proběhl náročný upgrade WikiSkript. Změnili jsme server a nasadili jsme nový design. Nicméně tým a nadšení nám zůstalo stále stejné, pokračujeme dál. :-)

Pracuje se.pngLinka vlevo.png Upgrade serveru WikiSkript – v pondělí 31. 7. Linka vpravo.png

Vážení uživatelé WikiSkript, v pondělí 31. 7. bychom rádi provedli upgrade WikiSkript. Jde o náročný upgrade, měníme celý server. I když se budeme snažit, aby to nezasahovalo do provozu, je nutné počítat s výpadky během celého dne. Děkujeme za porozumění a přejeme pěkný den. Váš Tým WikiSkript

WV Slapy 0065.jpgO víkendu 16.-.18.6.2017 proběhl tradičně komornější (administrátorský) WikiVíkend na Slapech. V penzionu U Janatů jsme probírali nové technické vychytávky do WikiSkript a diskutovali o jejich dalším směřování.

WW Pardubice.jpgLinka vlevo.png Jarní WikiVíkend v Pardubicích Linka vpravo.png

Redakce se opět setkala na WikiVíkendu, tentokrát v Pardubicích. Kromě obvyklé redakční činnosti jsme též podnikli vlastivědnou vycházku tímto krásným městem a vyfotografovali se s novou sochou prvního českého aviatika Jana Kašpara.

Wikiběžky2017.jpgLinka vlevo.png Wikiběžky 2017 Linka vpravo.png

Část redakce strávila kus víkendu bez připojení k internetu. V Krkonoších připadl sníh a svítilo sluníčko.

Dobronice scena.jpgLinka vlevo.png Wiki v Dobronicích Linka vpravo.png

Každý, kdo chtěl něco zažít, byl na letním výcvikovém kurzu s WikiSkripty v Dobronicích! Play.pngDobronické scénky – YouTube video – Dobronice 2016

Tomáš sedláček prednaska.jpgLinka vlevo.png Citát týdne Linka vpravo.png

Akademická půda by měla být takovým veřejným domem, kde se propojují nikoli těla, ale myšlenky, duše, zápolí spolu v úzkém kontaktu nikoli s účelem ranit, ale naopak vytvořit něco lepšího než je člověk schopen sám. Teprve pak se budou studenti i kantoři do školy těšit. Tomáš Sedláček

WikiVíkend22.jpgLinka vlevo.png WikiSkripta budou zase lepší Linka vpravo.png

Redakce WikiSkript se sešla v Rabyni u Slapské přehrady na 22. wikivíkendu. V příštích 48 hodinách budeme probírat, co ve WikiSkriptech dělat jinak či lépe. Máte sami nějaké náměty? Pište, telefonujte, nebo rovnou pojeďte příště s námi! redakce@wikiskripta.eu

WikiVíkend s rektorem UK!
Wiki Vikend 20 6411m.jpg

Na proběhlý jubilejní 20. WikiVíkend zavítal rektor Univerzity Karlovy, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., který projekt podporuje od jeho začátků. Pan rektor povzbudil padesátku zúčastněných mediků ze čtyř fakult do další práce a ocenil jejich aktivní přístup. Následující noční editační maraton byl díky významnému hostovi zahájen rautem. Před úsvitem vyrazila skupina příznivců extrémních zážitků pozorovat východ slunce. O jejich případném návratu budeme informovat ;-)

maintenance

Odstávka WikiSkript

Ve středu - 2.12.2015 od 8:30 do 12:00 dopoledne proběhne údržba serverů WikiSkript. Nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky vůbec dostupné. Omlouváme se za nepohodlí, které Vám tato odstávka na krátkou dobu přinese.

20. wikivíkend – jak bylo v Benešově?
Wiki Vikend 20 6411m.jpg

20. wikivíkend byl výjimečný již počtem účastníků. V Benešově v hotelu Benica se nás sešlo 50, což je nejvíc v historii Wiki Víkendů. Na historii pamatoval i program, v němž dr. Vejražka formou pásma komentovaných fotografií připomínal cestu, kterou WikiVíkendy ušly. Sportovní program zahrnoval výlet kolem Konopišťského zámku ke Chvojenskému kostelíku a zpátky. Nasazené tempo, které nebylo vycházkové ani původně, se v maratonskou disciplínu změnilo po té, když se ukázalo, že čas návratu byl odhadnut příliš optimisticky.

Jubilejní akci poctil svou přítomností rektor Univerzity Karlovy, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. Pan rektor se zajímal o práci studentů. Ocenil, že histologické preparáty naskenované ve vysokém rozlišení mikroskopem OLYMPUS „dotSlide“ budou nyní díky Jirkovi Gurkovi přes WikiSkripta snáze dostupné a tagovatelné. Pan rektor poděkoval studentům za jejich aktivní přístup. Popřál jim úspěšnou pracovní „WikiNoc“ a hodně nadšení do další práce. Před začátkem nočního editačního maratonu pozval pan rektor studenty na raut.

V neděli před úsvitem skupina extrémistů šla dobrovolně pozorovat východ slunce. V dopoledním bloku pak Dr. Štuka připomněl problém vložených článků a otevřel otázku změny vzhledu hlavní strany v souvislosti s nástupem responzivní grafiky a personalizace. Představil rovněž vizi elektronického podtrhávání přímo ve WikiSkriptech a vyzval přítomné k vyzkoušení dostupných extenzí. F. Vaňásek doporučil zvláště extenze napojené na cloudové služby. Pokud by se podařilo najít uživatelsky přátelské řešení, mohlo by být velkým přínosem pro studenty učící se z WikiSkript.

Pravidelnou součástí víkendu bylo školení redaktorů i správců a porada administrátorů. Nezapomenutelným zážitkem byl noční editovací maraton, který byl zvláště v kombinaci s výletem na pozorování východu slunce testem fyzické a psychické odolnosti zúčastněných.


Tři profesoři a výpadky proudu
V nedávných dnech jsme uvítali ve WikiSkriptech hned tři profesory. Profesora Caldu z porodnice, profesora Kožicha z ÚDMP a profesora Vítka z biochemie. Buď je okurková sezóna, nebo se blýská na lepší časy! Vítejte!

maintenance

Na přelomu srpna a září dochází k pravidelným revizím trafostanic a letos navíc ještě ke změnám ve fakultní sítí, takže lze očekávat občasné výpadky napájení a krátkodobou nedostupnost WikiSkript. Většina výpadků je plánována po 16:00 hod a provoz by měl být obnoven během několika hodin. Po dobu výpadků mohou být WikiSkritpa dostupná jen ze zálohy v read-only režimu. Prosíme tedy v tomto období o zvýšenou trpělivost.

S WikiSkripty v Dobronicích!
Dobronice2015.jpg

Letní výcvikový kurz je v plném proudu. Účastníci zdolávají záludné "voleje" řeky Lužnice, neméně záludné jazykové hlavolamy, relaxují při volejbalu a badmintonu a vůbec se zocelují po všech stránkách, zejména pak v budhistitcké trpělivosti, když čekají na odezvu satelitního připojení k internetu. Léto jak má být.


Pojeďte s námi do Dobronic!
WD.JPG

Chcete poznat nové lidi, užít si trochu legrace a zároveň se něčemu novému přiučit? Pojeďte s námi na letní výcvikový kurz s WikiSkripty. Datum je stanoveno na 19–25.7. (2. turnus Dobronic), cena 2900 Kč a do SISu se zapíšete 4 kredity :) Přihlásit se můžete na emailové adrese: jana.tesarova@lf1.cuni.cz. Tým WikiSkript se těší na viděnou :)


Aktualizovali jsme WikiSkripta!

| Computadora animo.jpg | style="vertical-align: top;" | V úterý 12.5. jsme aktualizovali software wiki z verze MediaWiki 1.22 na 1.24. A především byl nasazen nový vzhled, který připravili zarytí ajťáci Petr a Pepa. Vypadá pořád stejně, ale měl by být svižnější, ať nemusíte na články dlouho čekat. Tak na to koukněte, jestli to nemá nějaké mouchy. |}

Odstávka WikiSkript
Computadora animo.jpg

V úterý 12.5. od 8:30 proběhne upgrade WikiSkript.

Dojde k upgrade wiki z verze 1.22 na 1.24 a nasazení nového skinu, který připravil Uživatel:Slepi. Čeká nás hodně práce, většinu času budou WS dostupné alespoň v režimu readonly.

Očekáváme, že během této doby nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky dostupné vůbec. Omlouváme se za dočasné nepohodlí, ale doufáme, že výsledek bude stát za to!

Wiki Víkend 18.jpg
Jaký byl 18. WikiVíkend?

Od pátku do neděle 17.-19. dubna 2015 jsme byli ve Zbraslavicích v rekreačním středisku U Starého rybníka. V nabitém programu dominovaly tréningy redaktorů, ale řešila se i budoucí podoba webu s responzivní grafikou, nový Průvodce studiem a další témata. Ubytování bylo komfortní a kuchař sympaťák. Na setkání byli i zástupci sesterského projektu WikiSofia a kolegové z Akutně.cz. Spánkový deficit budeme dohánět ještě dlouho. Příští WikiVíkend bude "správcovský" a bude koncem června na Slapech.

Odstávka WikiSkript
Computadora animo.jpg

Ve středu 8.4. a ve čtvrtek 9.4. dopoledne budou WikiSkripta mimo provoz.

Během odstávky proběhne aktualizace serverů, test replikace a především nasazení nového proxy serveru, který by měl významně urychlit přístup ke stránkám. Očekáváme, že během této doby nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky dostupné vůbec. Omlouváme se za dočasné nepohodlí, ale doufáme, že výsledek bude stát za to!

WikiSkripta byla terčem síťového útoku DDoS
DDoS útok typu SYN flood 2.jpg

Server WikiSkript se stal 3. března cílem síťového útoku typu SYN flood. Útok probíhá tak, že síť útočících počítačů (zavirované stoje tvořící tzv. bootnet) posílá na server lavinu falešných žádostí o spojení, až server dokonale zahltí. Zatímco v normálních dnech je žádostí o spojení typicky 200 tisíc, v době útoku jich bylo 10 milionů. Uživatelé to mohli zaregistrovat jako velké zpomalení načítání stránek nebo úplný výpadek WikiSkript. Útok byl detekován a vyřešen opatřením na serveru, které falešné žádosti o spojení likviduje. Rychlost odezvy stránek můžete průběžně kontrolovat např. na monitorovacím serveru WikiAppiary.


Profesor Štípek, iniciátor WikiSkript, obdržel prestižní ocenění
Stipek Standa 7077m.jpg

Blahopřejeme profesoru Štípkovi k obdržení Ceny Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagogického pracovníka!! Oceněným přínosem byla nejen jeho celoživotní pedagogická činnost, ale i vytváření atmosféry podporující vznik inovativních řešení. Svým přátelům a spolupracovníkům předkládal neřešitelné úkoly, jejichž řešení pak vyústilo i ve vznik našich WikiSkript. Dnes si zde můžete vybírat z 7932 článků a jejich počet stále narůstá.

V článku na iDnes citována WikiSkripta!

Je povzbudivé, že se WikiSkripta stávají uznávaným zdrojem medicínských informací. Ve sportovním článku na iDnes je plná citace i vysvětlení, které osvětluje věrohodnost zdroje. WoW! Že by blýskání na lepší časy? :-)

maintenance

Odstávka WikiSkript

V pátek 24.10.2014 od 8:30 do 10:00 dopoledne proběhne údržba serverů WikiSkript. Nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky vůbec dostupné. Omlouváme se za nepohodlí, které Vám tato odstávka na krátkou dobu přinese.

Pojeďte na WikiVíkend!

16 WikiVikend.jpg

17. WikiVíkend bude překvapivě o víkendu 17.-19.10.2014! Bude zaměřený na nováčky a novější členy redakce, ale tradičně dojde i na témata pokročilejší, ba hodně pokročilá a společně budeme přemýšlet, kam WikiSkripta posunout dál.


16. WikiVíkend byl konečně „na draka“!

16 WikiVikend.jpg

Od pátku 20. do neděle 22. června proběhl další WikiVíkend, v pořadí již šestnáctý!!! V Měříně u Slapské přehrady se sešli starší a pokročilí, aby se domlouvali co s načatým projektem. Ve volném čase probíhal zápas s drakem ve volném stylu.

maintenance

Odstávka WikiSkript

V úterý 12.8.2014 dopoledne proběhne údržba serverů WikiSkript. Nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky vůbec dostupné. Omlouváme se za nepohodlí, které Vám tato odstávka na krátkou dobu přinese.


Proběhl WikiVíkend!
Wikivikend 15.png

O víkendu 11. – 13. 4. 2014 proběhlo jarní setkání redaktorů, správců a příznivců WikiSkript, a to v Srbsku na Berounsku.


Computadora animo.jpg

Chyba při načítání obrázku

Při pokusu o vložení obrázku se v políčku Náhled zobrazí chybová hláška Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo. Chyba není ve vašem obrázku, ale v nastavení serveru po upgradu. Problém lze obejít tak, že se obrázek vloží na Wikimedia Commons, nebo se použije obrázek tam se již nacházející. Opravu našeho vkládání obrázků zkusíme stihnout do (nebo v) pondělí 31.3. Do té doby prosím užívejte krásného počasí časného jara a neseďte pořád u těch compů ;-).


upgrade
25. 3. 2014

Odstávka WikiSkript

V úterý 25.3.2014 dopoledne proběhne aktualizace serverů WikiSkript. Nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky vůbec dostupné. Během odstávky bude nainstalován nový software, který usnadní a zpříjemní práci s WikiSkripty. Omlouváme se za nepohodlí, které Vám tato aktualizace na krátkou dobu přinese.


Wiki mobil.png
2. 11. 2013

Mobilní WikiSkripta

Díky Pavlu Duškovi Pavel Dusek.jpg jsou WikiSkripta nyní dostupná i v mobilní verzi! Vyzkoušejte! http://m.wikiskripta.eu


upgrade
10. 3. 2014

Odstávka WikiSkript

Ve čtvrtek 13.3.2014 dopoledne proběhne aktualizace serverů WikiSkript. Nebude možné provádět editace a chvílemi nebudou stránky vůbec dostupné. Během odstávky bude nainstalován nový software, který usnadní a zpříjemní práci s WikiSkripty. Omlouváme se za nepohodlí, které Vám tato aktualizace na krátkou dobu přinese.Wikivikend 14.png
WikiSkripta v Troskách!

O víkendu 18. – 20. 10. 2013 proběhlo podzimní setkání redaktorů, správců a příznivců WikiSkript. Report z akce naleznete zde a výběr z fotografií na FB. Všechny fotky budou časem v naší galerii poté, co je tam autoři nahrají.


Pojeďte na Wikivíkend!
Wikivikend 14.png

O víkendu 18. – 20. 10. 2013 proběhne podzimní setkání redaktorů, správců a příznivců WikiSkript. Útočištěm nám budou prostory rekreačního areálu Zelené údolí, Loveč 15, Mladějov.

14. WikiVíkend bude zaměřený na nováčky (je jich hodně), ale dojde i na témata pokročilejší, ba hodně pokročilá, a budeme společně přemýšlet, kam WikiSkripta posunout dál, jak je udělat zase o trochu příjemnější pro uživatele i pro nás samotné.

Nebudeme jen "pracovat", ale plánují se i nějaké volnočasové aktivity na skalách a třeba bude foukat a dojde i na ty kajty. Večerní program je tajemství ... nechte se překvapit.

Doprava, pobyt, krmě a vůbec vše s Wikivíkendem související bude účastníkům hrazeno. Neváhejte se přihlásit do 14.10. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel.


Odstávka WikiSkript Ve čtvrtek 10.10.2013 proběhne mezi 8.30 a 11.00 údržba serverů WikiSkript. V uvedené době bude docházet k výpadkům stránek. V rámci údržby proběhne kontrola serverů a aktualizace software. Za nepříjemnosti spojené s krátkodobou nedostupností se omlouváme.
WikiSlunicko.png
28. 8. 2013

Aktualizace hlavní stránky

Hlavní stránka WikiSkript byla aktualizována u příležitosti konference AMEE 2013 probíhající momentálně v Praze.

Wiki4lístek.png
7. 7. 2013

Jaký byl 13. WikiVíkend?

Ve dnech 5. – 7. 7. 2013 proběhl třináctý Wikivíkend v Nové Rabyni. Jak je v tomto termínu obvyklé, byl to „malý“ neboli „správcovský“ Wikivíkend. Za hustého deště přijel na motorce charismatický proděkan FF UK, sondující možnosti zavedení WikiSkript na FF. Jinak byly na pořadu běžné provozní věci i různé koncepční záležitosti předurčující směr dalšího vývoje. Na sobotu přijeli i zkušení administrátoři toho času v šesťáku před státnicemi. Není divu, že hned po grilování u Vejražků na zahradě zase vyrazili