Nápověda:Šablony

Z WikiSkript

Stručně o šablonách[editovat zdroj]

Šablony jsou speciální stránky, které můžete vkládat do článku pomocí jednoduchého kódu. Šablonami lze do článku vložit:

  • technické nebo organizační údaje – nejčastěji ve formě malého rámečku, který například informuje o tom, že se na stránce pracuje (šablona Pracuje se), nebo že je stránka nedokončená a neobsahuje tudíž všechny informace (šablona Pahýl). Existují ovšem i šablony, které pomáhají s formátováním textu. Můžete se podívat na seznam všech šablon používaných ve Wikiskriptech či na přehled nejčastěji používaných;
  • text z jiného článku – může být užitečné, chcete-li například do článku delší kapitoly vložit text z malých samostatných podkapitol.

Vkládání šablon[editovat zdroj]

Jednoduché šablony[editovat zdroj]

Šablonu vložíte do článku pomocí krátkého kódu:

{{Název šablony}}

Příklad použití jednoduché šablony[editovat zdroj]

Jako příklad si ukážeme použití šablony Pracuje se. Máte-li rozpracovaný článek, ke kterému se v blízké době vrátíte, vložte na jeho začátek kód:

{{Pracuje se}}

Na začátku vašeho článku se objeví barevný rámeček informující o tom, že na daném článku průběžně pracujete:

Rozpracované.jpg


Šablony s parametry[editovat zdroj]

Některé šablony mohou vyžadovat další parametry, které se zadávají za název šablony a jsou odděleny svislítkem (klávesová zkratka: pravý alt + W). Podle těchto parametrů se poté upraví text šablony, který se ukáže ve vašem článku. Zápis je:

{{Název šablony | parametr1 | parametr2}}

Některé šablony používají pojmenované parametry, které jsou vždy popsány v nápovědě k šabloně. Potom je zápis následující:

{{Název šablony | jméno_parametru1=hodnota_parametru1 | jméno_parametru2=hodnota_parametru2}}

Příklad šablony s parametry[editovat zdroj]

Příkladem šablony s pojmenovanými parametry je např. šablona Soubor.


Vložení článku[editovat zdroj]

Jako šablonu lze ovšem také použít již existující článek, který chcete vložit do jiného článku, chcete-li kupříkladu sloučit několik podkapitol do jedné kapitoly. V tom případě je zápis podobný, jen před název článku přidáte dvojtečku:

{{Edituj článek|Název_článku}}{{:Název článku}}

Do vašeho článku se tímto způsobem vloží celý text článku, na který jste se odkázali.

Ošetření vloženého textu[editovat zdroj]

Někdy potřebujeme, aby se některý text z vkládaného článku nezobrazoval. Existuje značka <noinclude> označující text, který se ukáže v původním článku, ale ve složeném článku se nezobrazí. Můžeme tak například označit sekci s použitou literaturou, která by se uprostřed složeného článku příliš nevyjímala.

Na druhou stranu existuje způsob, jak označit text, který nechceme v původním článku zobrazovat, ale ve složeném článku bychom jej zobrazit chtěli. Tuto funkci obstarává značka <includeonly>.

Zde je příklad použití značek:

== Auto ==
Auto je motorový vůz.

<noinclude>
== Literatura ==
Auta a my, 2009
</noinclude>
<includeonly>
Tato část je převzata z článku [[Auto]], kde také naleznete použitou literaturu.
</includeonly>

Vkládaný článek je vhodné chránit před nežádoucími změnami, které by mohly poškodit článek složený. Proto se na začátek vkládaného článku přidává šablona Vložený článek příkazem {{subst:Vložený článek}}. Ta umisťuje na začátek článku komentář, který případného editora upozorní na potenciální dopad prováděných změn.

Nahrazené šablony[editovat zdroj]

Někdy je vytvořena nová šablona, přebírající funkci jedné či více šablon starších. V takovém případě je vhodné, aby tvůrce nové šablony do kódu oněch nahrazených přidal podšablonu {{Nahrazeno}}, informující uživatele, aby už původní šablony nevyužívali.

{{Nahrazeno}}

Odkazy[editovat zdroj]