Nápověda:Knihy

Z WikiSkript

Na této stránce se dozvíte, jak vytvořit „knihu“ sestávající z článků WikiSkript. Jde v podstatě o soubor, se kterým pak můžete manipulovat jako s kterýmkoli jiným souborem na počítači. Výslednou knihu si můžete stáhnout ve formátech PDF, OpenDocument nebo si ji můžete vytisknout.

Tip.png
Tip: Jak vytvořit knihu z vypracovaných zkouškových otázek se dozvíte na stránce Kniha vypracovaných otázek
Tip.png
Tip: Jak vytvořit knihu z vypracovaných zkouškových otázek se dozvíte na stránce Kniha vypracovaných otázek

Základní postup[editovat zdroj]

Krok 1 – Sestavení knihy výběrem článků[editovat zdroj]

Na levé straně obrazovky najdete v sekci Tisk/export odkaz Vytvořit knihu.

Ukázka levého menu - Tisk/export.

Pokud na něj kliknete myší, zeptají se Vás WikiSkripta, zdali chcete zapnout editor knih. Bez obav jej zapněte a již nahoře nad každým článkem uzříte rámeček s odkazy. Můžete do knihy přidávat články, zobrazit aktuální seznam článků zařazených v knize a případně měnit jejich pořadí. V pravém horním rohu vidíte také odkaz na tuto nápovědu.

Ukázka dotazu - zapnout editor knih.

Pokud chcete do své knihy přidat všechny články v nějaké kategorii, přejděte na stránku kategorie a tam v menu klikněte na Přidat tuto kategorii.

Zapnutý editor knih v kategorii

Při vytváření knihy se v horním menu zobrazuje aktuální počet článků, které jste již do knihy vložili.

Krok 2 – Název knihy[editovat zdroj]

Horní menu editoru knih.

Pokud už máte dojem, že jste do knihy přidali všechny požadované články, můžete v horním menu kliknout na Zobrazit knihu. Dostanete se na stránku, která uvádí přehled stránek ve vaší knize a na které si můžete nastavit název knihy (a případně změnit pořadí jednotlivých článků – viz níže).

Krok 3 – Stažení PDF nebo objednání tištěné knihy[editovat zdroj]

Výslednou knihu si můžete stáhnout jako soubor ve formátu PDF (vhodný pro prohlížení a tisk) nebo ve formátu OpenDocument (ODT; vhodný pro další úpravy, dokáže s ním pracovat mnoho programů, např. OpenOffice.org). K tomu stačí na stránce s přehledem knihy zvolit formát a kliknout na tlačítko Stáhnout.

Také si můžete u firmy PediaPress nechat vytisknout a svázat skutečnou knihu. Kliknutí na tlačítko vás přenese na stránky služby PediaPress.

Pokročilé funkce[editovat zdroj]

Změna pořadí článků v knize
Pokud chcete ve své knize přeházet články, stačí v rámečku na stránce s přehledem knihy jednotlivé nadpisy přetáhnout myší. Pokud chcete mít články v abecedním pořadí, stačí tam kliknout na Seřadit abecedně.
Uložení vytvořené knihy a sdílení knihy s ostatními
Pokud máte ve WikiSkriptech uživatelský účet a už jste tzv. „schválený uživatel“, můžete si vytvořený soubor článků uložit pro pozdější použití, případně i pro ostatní uživatele. K tomu stačí na stránce s přehledem knihy v části Uložit a sdílet tuto knihu zvolit, jak a kam chcete svou knihu uložit a kliknout na Uložit knihu.

Odkazy[editovat zdroj]