Nápověda:Prostředí a nastavení

Z WikiSkript

Prostředí WikiSkript

Prostředí WikiSkript se skládá z hlavního prostoru, kde se nachází články včetně tohoto, záložek nad tímto prostorem, které slouží k práci s texty, levého menu, kde naleznete množství užitečných odkazů a jste-li přihlášení, pak také Vašeho osobního menu vpravo nahoře. Vpravo nahoře se nachází také vyhledávací políčko. Prostředí WS s popisky.png

Hlavní prostor a záložky[editovat zdroj]

Hlavní prostor obsahuje texty WikiSkript, záložky nad ním pak slouží k práci s nimi. Jedná se o Stránka (popř. Nápověda), Diskuse a vlevo pak Číst, Editovat, Zobrazit historii a po přihlášení hvězdička a šipka. V této chvíli je jak vidíte aktivní záložka Nápověda, která se u běžných článků jmenuje Stránka, a záložka Číst.

Další záložky jsou:

 • Diskuse – každá stránka ve WikiSkriptech má svou diskusní stránku, na kterou se dostanete po kliknutí na Diskuse. Zde můžete napsat své připomínky k článku či nechat poznámku pro redakci.
 • Editovat – takto se dostanete do editačního okna, kde můžete upravovat články či psát diskusní příspěvky. Jak pracovat s editačním oknem se dozvíte na stránce Základy formátování.
 • Zobrazit historii – zde si můžete prohlédnout jaké změny již byly na článku provedeny, kdy se tak stalo a kdo je udělal. Takto můžete sledovat vývoj jakéhokoli článku.
 • Hvězdička – slouží k přidání článku mezi sledované. Dojde-li ke změně sledovaného článku, objeví se ve Vašich Sledovaných stránkách – vizte níže.
 • Šipka – skrývá nástroj Přesunout. Pomocí tohoto nástroje můžete změnit název svého článku.

Zakládáte-li nový článek, tyto záložky chybí a zobrazuje se pouze Založit. Po prvním uložení článku se však již všechny zobrazí.

Levé menu[editovat zdroj]

Levé menu obsahuje odkazy na nápovědu, fórum a další nástroje. Upozorňujeme na:

 • Kontakty – kontakt na redakci WikiSkript;
 • Portály a Vypracované otázky – přehled portálů a seznamů vypracovaných otázek, v nichž je článek zařazen (viditelné pouze u běžného článku)
 • Nástroje – podmenu s nástroji k nahrání obrázků, k citování článku a dalšími;
 • Tisk/export – nástroje k tisku článku, stáhnutí jako pdf či vytvoření pdf knihy.

Osobní menu[editovat zdroj]

Osobní menu obsahuje odkazy na Vaše vlastní speciální stránky.

 • Uživatelská stránka – pod Vaším nickem se skrývá Vaše uživatelský stránka. Zde můžete napsat něco o sobě či vložit svou fotku. Prohlédněte si uživatelské stránky redaktorů abyste věděli, kdo se o Vás na WikiSkriptech stará. Uživatelskou stránku je třeba nejdříve založit klepnutím na červený odkaz s Vaším uživatelským jménem vpravo nahoře a poté klepnutím na Založit.
 • Moje diskuse – také Vaše uživatelská stránka má svou diskusi. Na začátku na ní naleznete přivítání od některého z redaktorů se spoustou užitečných odkazů. Dále slouží ke komunikaci s Vámi, redaktoři Vám na ní budou psát své rady a nápady. Chcete-li reagovat, stačí klepnout na editovat a napsat svou odpověď. Máte-li dotaz, neváhejte jej napsat na diskusní stránku některého z administrátorů nebo správců. Nový příspěvek snadno přidáte klepnutím na záložku Přidat téma.
 • Moje pískoviště – zde si můžete vyzkoušet své editace dřív, než začnete editovat či vytvářet články.
 • Nastavení – nastavení Vašeho účtu, vizte níže.
 • Sledované stránky – zde naleznete seznam všech stránek, které sledujete a ve kterých došlo k nějaké změně. Při běžném nastavení je jedná o všechny stránky, které jste kdy editovali. V nastavení si můžete zapnout automatický email vždy, když se některá s Vámi sledovaných stránek změní.
 • Mé příspěvky – zde si můžete prohlédnout všechny editace, které jste kdy ve WikiSkriptech udělali.
 • Odhlášení – tento odkaz slouží k odhlášení z Vašeho účtu. Pracujete-li z veřejného počítače, nezapomeňte se po skončení vždy odhlásit.
Doporučené nastavení

Nastavení má několik záložek. Zde naleznete pár rad, jak si co nejlépe nastavit Váš účet.

 • Údaje o uživateli – zde můžete uvést své skutečné jméno (vhodné zejména u učitelů) a také svůj email. Ten nebude nikde zobrazen, v závislosti na nastavení však umožňuje ostatním uživatelům poslat Vám zprávu. Velmi doporučujeme aktivovat si automatický email při změně diskusní stránky, dále si můžete zapnout i upozornění na změny Vámi sledovaných stránek.
 • Udělátka – zde si můžete zapnout speciální nástroje, např. nástroj pro tvorbu citací. Přehled všech těchto nástrojů naleznete na stránce Editační tlačítka.

Nezapomeňte změny uložit pomocí tlačítka. Ostatní záložky a parametry můžete zatím přeskočit, kdykoli je možné se k nim vrátit.

← Zpět na stránku Jak začít
Pokračovat na Základy formátování