Nápověda:Redakční šablona

Z WikiSkript

Jak vložit redakční šablonu

Šablona Redakce je základní nástroj sloužící k organizaci práce redaktorů. Redaktoři díky ní získávají přehled o článku- co je v něm již zkontrolováno, a co je naopak ještě třeba zkontrolovat. Hodnotí články podle různých parametrů jako jsou zdroje, obrázky či pravopis. Články jsou pak automaticky tříděny podle těchto parametrů do kategorií.

Vkládá se klepnutím na tlačítko P writing icon.svg (je třeba jej zapnout v Moje nastavení → karta UdělátkaEditační tlačítko "Redakce") na diskusní stránku článku.

Kdy vložit redakční šablonu

Redakční šablona se vkládá do článku, který je hotov (autor na něm nepracuje alespoň 2 dny) a splňuje čtyři základní podmínky:

  • neporušuje autorská práva
  • je vhodně pojmenován
  • je obsahově v pořádku
  • je ve WikiSkriptech jedinečný.

Podrobnější informace naleznete na stránce Zpracování článku redakcí. V případě, že článek některou z podmínek nesplňuje, pokuste se problém nejdříve vyřešit, popř. kontaktujte někoho z pokročilejších redaktorů.

Podepisování šablony redakce

Je-li dané kritérium v pořádku (např. u parametru Zdroje jsme zkontrolovali, že článek neporušuje autorská práva), je možné v šabloně redakce vložit svůj redakční podpis k parametru Zdroje.

Zkontrolované parametry se podepisují v Diskuzi článku kliknutím vedle příslušného parametru a následným stisknutím tlačítka Text signature.png (které lze opět zapnout v Moje nastavení).

Např. |zdroje = UživatelNick, 17. 7. 2023

Je lépe kontrolovat a podepisovat vždy více parametrů najednou. Jako první by měl být vždy podepsán parametr Zdroje.

Po skončení úprav uveďte ve Shrnutí editace jaké parametry jste podepsali a uložte je. Podepisujete-li poslední parametr, zkontrolujte vždy znovu všechny ostatní a do Shrnutí editace napište redakce hotovo. Podepisujte také parametry na první pohled irelevantní (např. obrázky u článku Iatrogenní), aby bylo vidět, že jste dané kritérium uvážili.

Dojde-li k rozšíření či větší změně článku, je třeba parametry změnit zpět na nepodepsané – tzn. smazat podpisy včetně rovnítka, aby mohl být článek znovu zkontrolován.

Parametry šablony redakce

Každý parametr šablony označuje kritérium, které je třeba v článku zkontrolovat, popř. opravit a nakonec podepsat. Vizte výše, jak vložit a podepsat šablonu redakce. Redakční šablona obsahuje následující parametry:

Zdroje

Zdroje článku se kontrolují vždy jako první. (Aby se zbytečně nekontrolovali ostatní parametry u článku, který ve Wikiskriptech nesmí být, protože porušuje autorská práva.)

Podepsaný parametr Zdroje udává, že článek neporušuje autorská práva. Tzn. že nebyl neoprávněně zkopírován z jiného zdroje (např. z učebnice, webové stránky apod.).

Kontrola zdrojů se provádí pomocí Google search. Náhodně vyberete několik úseků článku a necháte je vyhledat pomocí googlu. Snažte se nevybírat příliš jednoduché či obecné věty, které by se mohly nezávisle vyskytovat ve více textech, ale spíše specifické úseky (např. věta s překlepem, několik vět za sebou apod.). Je dobré takto nechat vyhledat jeden úsek textu z každého odstavce.


Kontrolu zdrojů Vám velmi usnadní rozšíření do prohlížeče Google Chrome (návod zde: MediaWiki:Hlídač WikiSkript)

Pokud nenaleznete shodu – máte-li možnost, porovnejte text s příslušnými částmi z udávané či předpokládané použité literatury. Pochopitelně toto není možné provést vždy, připadá-li Vám však text článku povědomý, je dobré kontrolu provést. Pokud ani tehdy nenaleznete podezřelé úseky, je možno podepsat zdroje.

Pokud naleznete shodu – postupujte podle návodu na stránce Postup při porušení autorských práv či kontaktujte někoho z pokročilejších redaktorů.

Nekontrolujte ani nepodepisujte žádné další parametry, dokud není otázka autorství článku vyřešena.

← Zpět na stránku Přejmenování
Návrat na stránku Zpracování článku redakcí