Nápověda:Redakční šablona/Obrázky a licence

Z WikiSkript
Parametry šablony redakce

Každý parametr šablony označuje kritérium, které je třeba v článku zkontrolovat, popř. opravit a nakonec podepsat. Vizte jak vkládat a podepisovat šablonu redakce.

Obrázky a licence

K podepsání parametru obrázky a licence je třeba posoudit, zda obrázek do článku patří a zda je uveřejněn pod vhodnou licencí.

Je třeba posoudit zda:

  • nechybí v článku obrázek – pokud ano, doplňte jej např. z Wikimedia Commons či požádejte grafika o vytvoření obrázku;
  • má obrázek v článku smysl – pokud ne, smažte jej nebo jej nahraďte jiným;
  • má obrázek správný popisek;
  • má obrázek správné parametry – zkontrolujte, zda je správně uveden autor, licence, zdroj a další.

Jak vkládat obrázky do článků se dozvíte na stránce Obrázky. Pokud článek obrázky neobsahuje, parametr obrázky nepodepisujte.

Obrázek licencovaný licencí Creative Commons a zároveň GNU

Licence znamená, zda obrázky neporušují autorská práva. Licenci obrázku naleznete v tabulce detailů, když kliknete na obrázek. Autorské právo u obrázků je volnější než je tomu u textů. Díky tomu můžete v článcích ve WikiSkriptech použít jakýkoli obrázek uvolněný pod některou ze svobodných licencí. Zpravidla se jedná o:

  • public domain – díla autorů, kteří jsou více než 70 let po smrti a v některých zemích (např. USA) i díla, která byla pod touto licencí uvolněna, nejsou chráněna autorskými právy. Je možné je dále šířit, kopírovat, upravovat a jakkoli užívat. Je vždy ale třeba uvést původního autora. Ve WikiSkriptech takto využíváme anatomických obrázků z Gray's Anatomy, 1918 dostupných na https://www.bartleby.com/107/;
  • general public licence (GPL) – dílo uvolněné pod touto licencí smíte používat, kopírovat a upravovat pouze v případě, že dané dílo uvolníte opět pod touto licencí. Licence musí být k dílu vždy přiložena v kompletním znění;
  • Creative Commons – nejčastěji využívanými licencemi ve WikiSkriptech jsou licence Creative Commons. Ty umožňují v závislosti na verzi dílo kopírovat, upravovat a dále využívat za různých podmínek. U obrázků preferujeme licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko, pod kterou jsou licencovány i texty.

Většina obrázků na Wikimedia Commons je licenčně v pořádku a proto obsahují-li odpovídající licence ve svých popisech, je možné parametr podepsat.

Návrat na stránku Zpracování článku redakcí