Nápověda:Wikidata

Z WikiSkript

Wikidata jsou svobodným projektem Wikimedia Commons, který vytváří databázi strukturovaných dat souvisejících s wikipedií, Wikimedia Commons, ale i dalších wikiprojektů, tedy i WikiSkript. Protože se jedná o databázi, jsou údaje ve wikidatech strukturované a lze je dobře prohledávat, zpracovávat a automatizovaně využívat.

Struktura wikidat[upravit | editovat zdroj]

Wikidata mají strukturu ve formátu položka – vlastnost – tvrzení. Položky (items) mají svůj kód začínající písmenem Q, např. musculus biceps brachii má kód Q201363. Vlastnosti (properties) mají svůj kód začínající písmenem P, např. inervace má kód P3189.

Tvrzení potom může nabývat různých hodnot (jiná položka, číslo, text, zeměpisné souřadnice atp.).

Parkinsonova nemoc (Q11085) má prevalenci 200:100 000.
Městská nemocnice Dvůr Králové (Q58605226) má sídlo se souřadnicemi 50°26'54.7710"N, 15°48'56.7659"E.

Každá položka je buď podtřídou či instance jiné, čímž položky získávají určitou hierarchii a záznamy strukturu.

Medicínské údaje ve Wikidatech[upravit | editovat zdroj]

Rozvoji medicínských záznamů ve wikidatech se věnuje projekt WikiProject Medicine. Mezi vlastnostmi jsou vlastnosti nemocí (příčina, způsoby vyšetření, léčba, MKN-10), anatomické údaje (součást (čeho), anatomická lokalizace, začátek svalu, arteriální zásobení, žilní zásobení,…), vlastnosti mozku a nervů, farmakologické vlastnosti a další.

Dotazování[upravit | editovat zdroj]

K dotazování se na údaje ve wikidatech se používá databázový jazyk SPARQL. Zadává se na stránku query.wikidata.org, kde je i grafický průvodce. Výstupem může být tabulka, ale i různé druhy grafů, mapa, stromová struktura či dokonce animace.

Příklady[upravit | editovat zdroj]

Propojení wikidat s jiným wikiprojektem[upravit | editovat zdroj]

V české wikipedii (nikoliv v anglické) funguje extrahování údajů z wikidat do infoboxů a generování některých šablon (např. šablona použitá zde). Ve WikiSkriptech tato funkcionalita zatím není, lze však odkazovat na výsledky dotazů externím odkazem (vizte výše).

Ve Wikidatech je vlastnost WikiSkripta ID, která propojuje položky wikidat s články WikiSkript (každý článek WikiSkript má své ID). Automatizované návrhy jsou uvedené na stránce https://mix-n-match.toolforge.org/#/catalog/2686, kde je lze po přihlášení na účet Wikimedia Commons odsouhlasit či zamítnout.

Vyšší forma propojení (např. dotazy na wikidata zapojené do textu WikiSkript) je aktuálně předmětem diskuze a technického řešení wikitýmu.

Využití ve WikiSkriptech[upravit | editovat zdroj]

Díky šabloně {{Wikidata embed}} a javascriptovému souboru MediaWiki:WikidataEmbed.js lze do WikiSkript vkládat výsledky dotazování query.wikidata.org. Články s tímto vložením jsou v Kategorie:Wikidata.

Např. text

{{Wikidata embed
 | url = 3mq8
 | zarovnání = right
 | šířka = 25
 | výška = 50
 | popis = Neurologická onemocnění, plocha bubliny odpovídá prevalenci, zdroj dat z Wikidat.
}}

vloží:


   <iframe style="width: 25vw; height: 50vh; border: none;" src="3mq8" referrerpolicy="origin" sandbox="allow-scripts allow-same-origin allow-popups" >
   </iframe>
Neurologická onemocnění, plocha bubliny odpovídá prevalenci, zdroj dat z Wikidat.


Widget[upravit | editovat zdroj]

Další možností vložení je šablona {{Wikidata}} využívající widget a plnou URL výstupu z Wikidat:

{{Wikidata | url = https://w.wiki/3mq8 }}

Uvedený kód vloží widget responzivně do stránky tak, aby to bylo čitelné i na mobilu: