Nápověda:Zdrojování

Z WikiSkript

Circle-question.svg Průvodce vytvářením článků Obsah nápovědyZeptejte se
Tento průvodce Vám objasní základní zvyklosti a doporučení, které by články ve WikiSkriptech měly dodržovat.

Jaké články patří do WikiSkriptNázev článkuDélka článkuIdeální článekZdrojováníPravopisTypografieBěžné situace

Aby byla ve WikiSkriptech zajištěna důvěryhodnost a dohledatelnost údajů, je u každého článku (hesla nebo zpracované otázky) třeba uvést:

  • odkud jste čerpali,
  • kde je možné dohledat referenční údaje,
  • kde může čtenář najít další informace.

Tyto údaje jsou pak shrnuty pod nadpisem Odkazy na konci článku. Tento oddíl by měl mít následující strukturu:

<noinclude>
== Odkazy ==
=== Související články ===
=== Externí odkazy ===
=== Zdroj ===
=== Reference ===
<references />
=== Použitá literatura ===
=== Doporučená literatura ===
</noinclude>

Je možné vložit jej pomocí tlačítka Seznam literatury na liště nad editačním oknem. To je třeba si zapnout v nastavení v sekci udělátka.

Reference[upravit | editovat zdroj]

Uvedení referencí je nejvíce preferovanou možností zápisu literatury. Jasně jimi dokládáte, kterou konkrétní informaci jste převzali a čtenář si tak může snadno ověřit správnost článku. Je zvláště vhodná k citování definic, laboratorních hodnot, guidelines apod.

Reference zapisujeme pomocí značek <ref></ref>, podrobnosti se dočtete v nápovědě k citacím.

Samostatné citace[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

Pokud se nejedná o článek, který jste sami sestavili s dostupných pramenů, ale pouze přebírate něčí dílo, je třeba uvést autora a původní publikaci. Zde je třeba upozornit na nutnost dodržování autorských práv. Není možné přebírat články z knih, skript, ale ani internetových stránek, pokud nemáme výslovný souhlas autora i vydavatele. Také v případě vkládání vypracovaných zkušebních otázek uveďte autora a s jeho pomocí doplňte literaturu, ze které při tvorbě materiálu čerpal.

Pokud se souhlasem autora publikujete jeho článek, je třeba dodržet všechna pravidla citací. Při vkládání pak do Shrnutí editace napíšete Se souhlasem autora převzato z…. Seznam děl, k nimž byla WikiSkriptům poskytnuta autorská práva, naleznete na WikiSkripta:Seznam souhlasů s užitím díla.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Pokud jste pro článek využili jako zdroj převážně jednu publikaci (což se ale nedoporučuje, více viz Jaké články patří do WikiSkript) nebo pokud jste se při psaní inspirovali v literatuře, aniž by bylo možné přesně určit, které konkrétní údaje z ní pocházejí, je vhodné uvést ji do použité literatury. Využíváme k tomu šablony citace jako v případě referencí, tuto však vkládáme až na konec článku.

Odkazy na další informace[upravit | editovat zdroj]

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

Uveďte další literaturu, ve které by bylo možné dohledat podrobnější informace a kterou jste při psaní článku nevyužili. Postup je stejný jako v případě použité literatury.

Související články[upravit | editovat zdroj]

Uveďte odkazy na další články na WikiSkriptech, které se zabývají podobnou nebo příbuznou tématikou a o kterých si myslíte, že by čtenáře mohly dále zajímat.

Více o tom, jak vytvořit odkazy naleznete v základech formátování.

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Obdoba výše uvedeného, s tím rozdílem, že je jedná o odkazy na jiné stránky. Pro odkaz na článek na některém s projektů Wiki můžeme použít tzv. interwiki.