Portál diskuse:Anatomie

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Moc nelíbí, že jsou odkazy místy česky, místy latinsky a někde nejsou ani setříděné (ani systematicky, ani podle abecedy) například v kategorii Trávicí soustava jsou odkazy za sebou takto Tenké střevo ▪ Duodenum ▪ Intestinum crassum ▪ Konečník Ve většině případů je to napsáno česky a setříděné systematicky. Latinsky bych nechával pouze názvy, u kterých se český ekvivalent oproti latinskému používá velmi zřídka. Nechtěl jsem se do ničeho pouštět, dokud se k tomu nevyjádří někdo zkušenější. :) ----Pepa1.jpg Josef Tihlařík -- redakce WikiSkript 19. 4. 2011, 16:06 (CEST)

Ahoj Pepo,
určite máš pravdu, miestami je portál pekne „rozbitý“. Ak máš návrh na preusporiadanie odkazov, neváhaj, vytvor verziu napr. na tejto stránke alebo svojom pieskovisku, prípadne rovno do portálu. Myslím, že nikto nebude namietať... realizuj plány. Pekný deň--Držiak.jpg Jakub Žiak -- redakce WikiSkript 19. 4. 2011, 16:16 (CEST)


Ahoj,
myslím, že můžeš zasáhnout rovnou do portálu. Ostatně změn by potřeboval víc – někde bych asi odstranil to množství červených odkazů, nejsou vždy úplně vhodně zvolené a nováčky to navádí k zakládání článků podle nich (např. samostatné články cévy, inervace a mízní uzliny močopohlavního a dýchacího systému asi stejně nevzniknou, několik článků o syntopii a poloze srdce taky tak). Některé svaly dolní končetiny jsou uvedeny, některé ne, svaly horní končetiny pak vůbec. Chtělo by to obecnou dohodu.
A konečně – někdo by už mohl po mě opravit ty šílené barvy:-D
Pokud se do toho pustíš, neváhej se také zapsat na Fórum:Pracovní skupiny/Portály.
Díky a měj se hezky, --Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 19. 4. 2011, 18:08 (CEST)
Ahoj kluci,
Máte pravdu. Podle mě by to taky chtělo unifikovat. Klidně si s tim dam práci a doladim to. Jen jestli to dělat spíš do latiny nebo spíš do češtiny. Jestli řadit systematicky nebo abecedně a podobně. Co se týče barev, tak nejsem žádnej talent na estetiku :D
Mějte se pěkně ----Pepa1.jpg Josef Tihlařík -- redakce WikiSkript 20. 4. 2011, 16:28 (CEST)
Díky, bude super, když se toho někdo ujme. Kdyby sis s něčím nevěděl rady, klidně se ozvi. Byl bych pro české názvy, kdykoli je to možné a řazení u systematické, kde to nejde, tak abecedně.
Měj se,--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 20. 4. 2011, 16:48 (CEST)
Jak postupně doplňuju odkazy do svalů, při snaze dohledat stránky na který odkazují zjišťuju, že to začíná narůstat do obřích rozměrů. Tak se chci zeptat, jestli to má fungovat spíš jako výčet svalů u jednotlivých částí těla, nebo jestlo to raději zpřehledním a udělám krátké rozcestníkové články na jendotlivé skupiny svalů e.g. pouze jeden odkaz pro svaly ramenní a lopatkové, jeden odkaz pro svaly kyčelního kloubu etc. Bylo by to přehlednější. ----Pepa1.jpg Josef Tihlařík (redakce WikiSkript) 21. 4. 2011, 22:24 (CEST)
Ahoj,
to je právě ta správná otázka :-) Původní myšlenka bývala taková, že každý článek má mít odkaz na portálu, ale s postupem času vidíme, že to je často na úkor přehlednosti. Prozatím mi to ještě tak zlé nepřijde, ale ono tam zdaleka ještě není všechno :-) Neexistuje na to jednoduchý návod, hlavním cílem je pouze dosažitelnost článků přes portál a přehlednost, přičemž na jedné straně je vždy třeba trochu ustoupit. Dají se, jak píšeš, založit rozcestníkové stránky, nebo můžeš založit také podstránky na portálu. Každopádně moc díky za spoustu práce, jen tak dál.
--Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 22. 4. 2011, 08:34 (CEST)

vzhled hesel[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, poslední dobou přibylo hodně hesel ke svalům. Hesla mají ovšem často různý vzhled a podle mě by bylo vhodné zavést jednotný styl. Starší hesla mají podobu jako např. https://www.wikiskripta.eu/w/Musculus_subscapularis nebo https://www.wikiskripta.eu/w/Musculus_pronator_quadratus. Nová zase jinou, jako např.: https://www.wikiskripta.eu/w/Musculus_tibialis_anterior. Mně osobně přijde estetičtější a přehlednější ta nová varianta. Co vy na to?--Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 29. 4. 2011, 22:56 (CEST)

Ahoj! Souhlasím s Tebou, Josefe. Druhá (novější) varianta se mi zdá rozhodně přehlednější. Jen bych se chtěl zeptat, jestli budeme psát latinské názvy kurzívou nebo obyčejným písmem (v článku Musculus tibialis anterior např. membrana interossea cruris nebo membrana interossea cruris). Co si o tom myslíte? --Jan Jirků.jpg Jan Jirků -- redakce WikiSkript 30. 4. 2011, 07:26 (CEST)
Ahoj, já bych raději kurzívu nepoužíval, jsou to jen krátká hesla. Imho, když jsou na řádku čtyři slova a jedno je tučně, další kurzívou a třetí normálně, působí to nepřehledně.--Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 30. 4. 2011, 09:22 (CEST)

Výčet svalov v portále[upravit | editovat zdroj]

Ahojte, mne sa to nevidí. Kebyže hľadám nejaký sval, tak kliknem na HK/DK a potom sa ľahšie zorientujem. Prípadne by to bolo dobré rozdeliť podľa skupín už aj v priestore portálu.--Držiak.jpg Jakub Žiak -- redakce WikiSkript 30. 4. 2011, 12:01 (CEST)

Ahoj, souhlasim. Za sebe jsem pro, aby se ty odkazy zredukovaly. Už jsem tohle diskutoval dřív, ale teď se ukazuje, že by tenhle portál byl prakticky celej zaspamovanej svalama. --Pepa1.jpg Josef Tihlařík (redakce WikiSkript) 2. 5. 2011, 21:42 (CEST)
Smazal jsem ty odkazy. Myslím, že se portál celkem odlehčil. Kdyby se to komukoliv nelíbilo, tak to klidně hoďte zpátky. ----Pepa1.jpg Josef Tihlařík (redakce WikiSkript) 2. 5. 2011, 21:42 (CEST) 4. 5. 2011, 16:32 (CEST)

Výčet cév (a dalších podobných pojmů) v portále[upravit | editovat zdroj]

Zdravím,

podobně jako svalová diskuze (viz výše), chtěl bych se nějak domluvit ohledně výčtu cév a podobných pojmech na portále. Uděláme to formou zastřešujících odkazů (jako např. Svaly horních končetin) a odsud povedou odkazy až na konkrétní malé pojmy? Dle mého názoru je to ideální řešení, abychom se neutopili v pojmech. Nebo si myslíte něco jiného? ----Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 22. 10. 2011, 23:21 (CEST)

Ahoj,
tady je asi zásadní, nakolik má vůbec smysl existence samostatných článků o jednotlivých cévách. Článek Arteria subclavia určitě samostatná být může a nebránil bych se odkazu přímo z portálu. Naopak Arteria suprarenalis media asi nemá smysl vůbec.
Jak postupovat u nervů nevím, hlavové nervy by měly být na portále, nervy končetin bychom asi mohli odsunout na shrnující článek.
Ale díky moc za navržení otázky, je fakt, že portál Anatomie by si zpřehlednění zasloužil.
--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 23. 10. 2011, 00:00 (CEST)


Ahoj,
články o drobných cévách samozřejmě cenu nemají, zachoval bych pouze odkazy na ty hlavní, drobnější bych pak zmínil až v samotném článku o cevách, z nichž pocházejí. Stejně bychom pak mohli vyřešit i nervy, tzn. článek o nervus tibialis bych rozhodně ponechal, ale např. nervus cutaneus brachii medialis bych ponechal u nervů HK.
--Jakub Tůma.jpg Kuba Tůma -- redakce WikiSkript 23. 10. 2011, 00:22 (CEST)
Výborně, pak zde máme tedy obecné ustanovení. Odkazy z množiny pojmů zde pouze na základě důležitosti (selského rozumu). ----Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 23. 10. 2011, 00:41 (CEST)