Portál diskuse:Embryologie

Z WikiSkript

embryologie

Ahoj mám dotaz. Mám se naučit otázku z embryologie na téma DVOČATA-monochoriální monoamniální a monochoriální biamniální a jsem z toho jelen. Poraďte mi někdo jaký je v tom rozdíl, jak to vzniká. Díky --Jana 31. 7. 2010, 17:06 (UTC)

Dobrý večer,
děkujeme Vám za dotaz. Je to pro nás popravdě trochu překvapení, protože dotazy tohoto typu zde příliš neočekáváme.
Myslím, že Vás mohu s klidným srdcem odkázat na článek na anglické Wikipedii [1], kde je toto téma velmi slušně probráno a doplněno i obrázkem. Ve zkratce pouze uvedu, že primární rozdíl je v době, kdy došlo k separaci původního jednoho embrya do dvou budoucích. Pokud k této separaci dojde v extrémně časných fázích vývoje, mohou se i jednovaječná dvojčata vyvíjet jako bichoriati - biamniati (což je jinak typické pro dvojvaječná dvojčata). Pokud k separaci dojde o něco později, mají dvojčata již společný chorion a vyvíjejí se jako monochoriati - biamniati. Pokud dojde k separaci ještě později, potom mají dvojčata již společný amnion i chorion a označují se jako monochoriati - monoamniati. Podrobnosti k době vzniku a zygozitě najdete docela obstojně právě na Wikipedii. Alternativně se můžete podívat do této knížky [2].
Ještě jednou děkujeme za Váš zájem o WikiSkripta. Bohužel, jako redakce nejsme zařízeni, abychom zde zodpovídali dotazy tohoto typu (tedy řešili odpovědi na konkrétní otázky spojené s určitými tématy). Diskuzní stránky jsou primárně určeny pro řešení otázek technických či obsahových (například upozornění na případné chyby, nesrozumitelný text či neaktuální informace), ale nefungují jako volné diskuze o uvedených tématech. Omlouvám se Vám, pokud to zní příliš byrokraticky, ale musíme se zde snažit o maximální přehlednost. Podobné otázky prosím vkládejte propříště například do fóra [3]. Přeji příjemný večer.
S pozdravem --Azrael (Antonín Šípek) 31. 7. 2010, 21:49 (UTC)