Uživatel:CeSt/IT

Z WikiSkript

Užitečné programy a zajímavosti[upravit | editovat zdroj]

Nástroje pro skupinovou spolupráci[upravit | editovat zdroj]

Citační manažery[upravit | editovat zdroj]

Vykreslování vztahů v sítích[upravit | editovat zdroj]

Přihlašování k hodinám tělesné výchovy[upravit | editovat zdroj]

autor: Ondřej Kubánek, +420 267 102 482 V prvním výukovém týdnu zimního semestru se studenti elektronicky zapisují do jednotlivých sportovních specializací, které si vybírají na celý školní rok. V letošním roce nabízíme následující specializace: aerobik, atletika, aquaaerobik, basketbal, beach volejbal, cyklistika, dance aerobik, flexi bar, florbal, fotbal, golf, kanoistika, kondiční trénink, pilates, plavání, posilování, power joga, softbal, sportovní lezení, step aerobik, squash, tenis, volejbal, základy sebeobrany a zdravotní tělesná výchova.

Virtuální mikroskop[upravit | editovat zdroj]

Sledování sítě[upravit | editovat zdroj]

Google nástroje[upravit | editovat zdroj]

Open access[upravit | editovat zdroj]

  • Traditional journal publication model - Readers or their institutions must pay to access or subscribe to the journal articles. This model often contains an embargo period of 6-24 months, after which authors are permitted to post a peer-reviewed, pre-copyedited version (the author’s accepted Word file version) of the article to a repository or personal website.
  • Open access journal publication model Under this model the author, their institution or funder often pays a publication charge, often called an Article Processing Charge (APC) which allows the final copyedited version of the article (published PDF) to be made available online immediately and free of charge to all.

Ranking univerzit[upravit | editovat zdroj]

Náhrada Wave[upravit | editovat zdroj]

Nové vlny[upravit | editovat zdroj]


Hledáme náhradu za komunikační nástroj Google Wave. Výchozí porovnání některých produktů je zde: Zde najdete porovnání čtyř z možných alternativ z února 2012.

Nejsme přitom jediní "pozůstalí po Wave". Fandové a uživatelé tohoto SW založili web WaveWatchers, kde hledají Wavu podobná řešení: http://www.wavewatchers.org/

Mezi nimi bychom rádi našli nástupce Wavu. Přispějte prosím Vašimi postřehy do popisů produktů a pomozte najít řešení.

Porovnání "Wave" programů[upravit | editovat zdroj]

Wave In a Box Walkaround Rizzoma Co-Meeting Kune
Rozšíření robots a gadgets gadgets zatím ne zatím ne ano
Login přes Google ne ano ano ano
Upozornění mailem ne ne ano ne
Přílohy ano ano zatím ne ano ano
Veřejné vlny ano zatím ne zatím ne ne
Podpora browserů Chrome, FF, IE Chrome, FF Chrome, FF Chrome, FF, IE
Vlastní HW ano částečně ne ne
Vyhledávání zatím ne ano ano ano
Open Source ano
Živý inbox
Společná editace ano

Wave in a Box[upravit | editovat zdroj]

- v době naší minulé recenze obsahoval chyby (stále)
- nemá správu kontaktů (nelze do vlny přidat více uživatelů najednou), což je při našich desítkách uživatelů neřešitelný problém
- nejde poznat kdo co napsal
- nejde změnit avatara (portrét)
- i kdyby všechno fungovalo, problém je v tom, že je to značně nestabilní věc, kterou se nám nepodařilo na našem serveru korektně rozchodit. Moře chyb a WIAB stále padal. Ten projekt potřebuje podle mého několik let času, aby se z něj vyklubalo něco opravdu použitelného. --Josef Martiňák 9. 7. 2012, 10:55 (CEST)

Wiab[upravit | editovat zdroj]

- Wave in a Box je nově implentován pod názvem Wiab.
- Chyby nejsou patrné - jinak problémy viz výše.

Walkaround[upravit | editovat zdroj]

+ přebírá identity (i portréty) z Googlu
+ importovali jsme sem všechny vlny z Wave
+ běží živý vývoj (https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!forum/walkaround-dev)
- nepřehledné zobrazení názvů vln
- inbox není "živý"
- neumí přehrávání historie komunikace
- https://wavereactor.appspot.com/ ... tohle je testovací demo. Pro ostrý provoz to asi není vhodné, mohli bychom přijít o data. Bylo by nutné to zprovoznit na našem serveru. Jelikož je to ale v podstatě alternativa Wave in the Box, bojím se, že to zatím nebude reálné. --Josef Martiňák 10. 7. 2012, 14:52 (CEST)

Rizzoma[upravit | editovat zdroj]

+ běží vývoj a komunita https://plus.google.com/u/0/100419497458726670190/posts

Z nabízených možností asi nejzajímavější. Ale služba se teprve rozbíhá a nebude tam zatím úplně vše, jak bychom chtěli. Další info:

Co-Meeting[upravit | editovat zdroj]

Co-meeting is a text-based group discussion tool. This live-typing chat tool lets you have a conversation that can also deliver the “atmosphere” which was impossible to share with your participants using traditional chat tools. co-meeting also lets you take meeting minutes during a discussion by using the real-time concurrent editing capability. Because everything is done through texting, you can have discussions without being constrained by time and location. Don’t waste your time in meetings. Don’t meet. Co-meet!

The Main Features: 1) Real-time character-by-character communications: Your text entry will be shown on screen character by character to the participants. It sends the message even in the middle of your typing, so a text-based communication just like an actual verbal conversation is possible. Unlike traditional chat conversations, you don’t have to wait for the other participants’ input, or intercept the others’ unfinished text content. Experience a stress-free communication.

2) Almost Real-time communication experience: Even when you participate after the discussion has already taken place, co-meeting enables you to have communication using long sentences like email and short sentences like a chat or micro blog. Also, you can input comments anywhere in your text entry, and let the comments extend into other discussions. You can participate without constraint in the middle of -or even after- the meeting.

3) Icons and functions that facilitate meetings: co-meeting has prepared icons which help facilitate meetings such as “Like” and “Don’t like.”It also offers a collaborative editing function to summarize your discussion details. You can use these functions to shorten your time spent for meetings and organize your thoughts for further action.


  • Mám pocit, že podle toho popisu to bude něco jako GoogleDocuments s vizuálem Rizzomy. Chtělo by to vyzkoušet.

vyviji se to

Yammer[upravit | editovat zdroj]

- Nevýhodou Yammeru je mimořádně obtížné dohledávání vláken starších témat.
+ Koupil to Microsoft, dá se očekávat další rozvoj
- Po přechodu na Yammer klesla komunikace na zlomek původního provozu. Může to být shoda okolností, ale pravděpodobnost spolupůsobení Yammeru na útlumu komunikace je vysoká.

Kune[upravit | editovat zdroj]

Popis systému je na http://kune.cc/?locale=es#!kune.docs.12.9

Kune (v esperantu to znamená "spolu") je free open source nástroj pro spolupráci. Zaměřuje se na online spolupráci v reálném čase. Je tvořen spíš pro pracovní skupiny, než jednotlivce. Podle článku na Wikipedii má mít všechny věci z Google Wave a spoustu věcí navíc. Umožňuje editace Drag and Drop (včetně přidávání uživatelů). Je možné ho přeložit.

Why do we need Kune if we have already Apache Wave?

Apache Wave (and the former Google Wave) has a strong focus on the individual: “my inbox”, the same way as email. Kune has a strong focus on the group: the groups own documents, tasks, calendars, etc.

Individuals have also their personal space and their inbox of waves/docs, but the focus is on the group collaboration. Besides, Apache Wave is a whiteboard where anything can be written.

In Kune, although everything are waves, the user sees them grouped in documents, tasks, events, blogs, lists, etc. That is, it aims to be much more usable than Wave,

as users typically don’t know what to do with something (a wave) that can be everything at once.
Kune je sice založen na Wave engine, zdá se, že ale bude fungovat spíš jako Yammer - komunikace bude nepřehledná, rozložená v různých složkách. Pokud se teda na to vrhneme my a budeme to chtít používat stejným způsobem jako Wave. (JM)
Toho bych se taky obával, ale v nastavení je možno zvolit, co se bude člověku zobrazovat, takže si tam může nechat jen vlny. Horší se zdá, že tam není vyhledávání a některé další normální funkce. Máme tam založenou skupinu WikiSkripta - můžete se přihlásit. (CS)

Zajímavosti v sociálních médiích[upravit | editovat zdroj]

Fluent[upravit | editovat zdroj]

Netradiční správce emailů. Emaily uspořádává a zobrazuje v pěkné grafice a stylu a funkčnosti, jako na fóru. Funkčnost trošku připomíná způsob, jakým gmail shlukuje maily se stejným předmětem. Tohle je ale na rozdíl od gmailu přehledné. Pro realtime spolupráci a editaci starších témat to asi nebude to pravé ořechové.


EDUCAUSE[upravit | editovat zdroj]

EDUCAUSE je neziskové sdružení, jehož posláním je podpora vysokoškolského vzdělávání prostřednictvím podpory inteligentního využívání informačních technologií. EDUCAUSE pomáhá těm, kteří vedou, spravovat a používat informační zdroje do tvaru strategické rozhodování na všech úrovních.

Best Educational Wiki 2010[upravit | editovat zdroj]

Každoroční soutěž o nejlepší výukový wiki web.


Elektronický podpis[upravit | editovat zdroj]

poznámky k tématu "Elektronický podpis"


Vkládání čárového kódu do textu[upravit | editovat zdroj]

S programem Remark Office dobře funguje font Bar-Code 39. Několik fontů lze stáhnout na www.fonts2u.com. Doporučuje se Bar-Code39Lesbar (vytvoří čátový kód, pod kterým je čitelný text), nebo Bar-Code39 (bez čitelného textu, ten se musí dodat zvlášť). Font se stáhne do počítače, vybalí ze ZIPu, po kliknutí pravým okem se instaluje. Pak s ním lze psát ve Wordu, Excelu, čemkoli jiném. Aby se kód dobře četl, je třeba přidat start/stop symbol, tj. hvězdičku. Takže pro zápis čísla 123456 je třeba vytvořit čárový kód pro text *123456*. (Možná to v nové verzi Remarku funguje i bez toho, měli to v plánu - možno ozkoušet).