Uživatel:DRobert/Pískoviště/Rozhodovací kritéria u COVID-19

Z WikiSkript

Ponechání doma[upravit | editovat zdroj]

Pacienty s příznaky COVID-19 nebo podezřením na COVID (tj akutní respirační infekce) ponecháváme v ambulantní péči pokud splňují všechny následující kritéria:

  • jsou pod 60 let (naprosto nepochopitelné kritérium ale nyní 15.10.2020 stále platné)
  • nemají rizikové faktory, kardiopulmonální onemocnění, DM, obezita, další závažná onemocnění včetně imunitních apod. bez ohledu na věk; (15.10.2020 stále platné)
  • Saturace hemoglobinu kyslíkem 94 a více %;
  • Klidová dechová frekvence do 22/min. (nutno spočítat!);
  • Klidová tepová frekvence do 110/min.;
  • Bez změn vědomí (útlum, dezorientace).

Pacienty s příznaky nemoci COVID-19 ponechat v ambulantní péči doporučujeme:

- Informovat pacienta o potřebě monitorování jeho zdravotního stavu po celou dobu

léčby až do vymizení příznaků a vyléčení (2 negativní výsledky testů na COVID-19 v rozmezí nejméně 24 hodin), telefonicky prostřednictvím registrujícího praktického lékaře;

- Podrobně poučit pacienta i členy jeho domácnosti o osobní hygieně, osobních

ochranných prostředcích a o potřebné péči a jejím bezpečném poskytování

- Seznámit pacienta i členy jeho domácnosti se závažnými příznaky, a s tím, že při

jejich výskytu se obrátí na ZZS (l. 155).

Obsah poučení pacienta a členů jeho/její domácnosti[upravit | editovat zdroj]

Dne ………….. byl pacient/pacientka a členové společné domácnosti posádkou ZZS informováni o následujících doporučeních pro ambulantní léčbu nemoci COVID-19:

Po celou dobu léčby je pacient povinen zůstat doma. Návštěvy v bytě nejsou po celou dobu léčby povoleny. Pacient bude telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího praktického lékaře a domluví se s ním na způsobu a frekvenci monitorace svého zdravotního stavu po celou dobu léčby (do 2 negativních výsledků testů na COVID-19 v rozmezí nejméně 24 hodin.

V případě zhoršení zdravotního stavu a výskytu závažných příznaků (výrazná dušnosti, poruchy vědomí, dezorientace, útlum) bude on/a nebo členové domácnosti kontaktovat ZZS (l. 155). Volající je při komunikaci se ZOS ZZS povinen uvést, že jde o pacienta s nemocí COVID-19. Pacient bude izolován v samostatné dobře větratelné místnosti. V případě nutného kontaktu s ostatními členy domácnosti je nutno dodržet vzdálenost nejméně 2 metry. Pacient/ka má doma nosit roušku, zakrývající nos i ústa, a denně ji vyměňovat, nepoužívat opakovaně, textilní roušky denně prát (60-90°) a vyžehlit. Během používání a snímání roušky nesahat na přední stranu.

Pokud je nutná péče druhé osoby, měl by to být jeden člen domácnosti, který je v dobrém zdravotním stavu a netrpí závažným chronickým onemocněním nebo poruchou imunity. Při ošetřování pacienta s nemocí COVID 19 by ošetřující osoba měla mít roušku. Je nutná hygiena rukou: časté mytí rukou vodou a mýdlem nejméně po dobu 20 sekund, používání dezinfekčního gelu nejméně s 60% obsahem alkoholu, používání jednorázové papírových ručníků. Členové domácnosti si vždy musí umýt/dezinfikovat ruce po kontaktu s pacientem, po a před přípravou stravy, po konzumaci jídla, po provedení úklidu.

Pacient bude mít své vlastní ložní prádlo a jídelní potřeby a nebude je sdílet, bude používat papírové kapesníky, které ihned po použití vyhodí. Je nutné zajistit denně úklid a dezinfekci povrchů v okolí pacienta a společně používaných prostor (kuchyně, WC, koupelna apod.), na úklid a manipulaci s prádlem používat rukavice, před a po použití rukavic provést hygienu rukou. Veškerý odpad vzniklý při péči o pacienta (rukavice, roušky, kapesníky aj.) se vyhazuje do igelitového pytle na odpadky, umístěného uzavíratelném odpadkovém koši a 1 x denně se vynáší do sběrné nádoby na komunální odpad.

Členové společné domácnosti monitorují svůj zdravotní stav po dobu 14 dnů od posledního kontaktu s nemocným s příznaky COVID-19. Jeho změnu a výskyt příznaků nemoci ihned nahlásí svému ošetřujícímu praktickému lékaři a na KHS. Další podrobné informace je možné získat na celostátní telefonické lince 1212.


https://urgmed.cz/wp-content/uploads/2020/04/XX-DP-COVID-Krite%CC%81ria-ambulantni%CC%81-pe%CC%81c%CC%8Ce-4-8.-4.20-1.pdf

Indikace remdesiviru[upravit | editovat zdroj]

https://www.infekce.cz/Covid2019/Stanovisko1120.pdf

Oxygenace, remdesivir, atb FNM 16.10.2020[upravit | editovat zdroj]

3 Oxygenoterapie[upravit | editovat zdroj]

Indikace k zahájení oxygenoterapie je pokles nativní saturace pod 92%. → lze-li zvládnout polomaskou s průtokem do 8 l/min se zvlhčením, které vede ke vzestupu saturace na ideálně okolo 95% pak ponechat, pokud ne, → zahájit aplikaci high flow nasal oxygen (přístroj Airvo2) průtoky dle potřeby, pokud ani při 50-60 l/min nedojde ke zlepšení nebo se zhorší klinika, pak → UPV.

4 Indikace podání remdesiviru[upravit | editovat zdroj]

CoVID+ nemocný s příznaky = pokles nativní saturace pod 90% + závislost na oxygenoterapii + na RTG známky bronchopneumonie + frailty score 1- 6 + počátek příznaků ne později než před 7 dny, pak indikace podání remdesiviru (Veklury, Gilead). Remdesivir mohou předepsat ve FN Motol pouze lékaři uvedeni v kapitole 6. Na úrovni ČR nutnost schválení pro Prahu doc. MUDr. T. Vymazalem, následně dodávka z VFN.

5 Terapie COVID 19[upravit | editovat zdroj]

– bude-li třeba léčit na jiném oddělení než na infekčním/plicním/CoVID KARIM, bude po konzultaci upřesněno

→ remdesivir se podává 5 dní: první den 200 mg (dvě ampule) následující 4 dny 1 ampule denně.

→ při lymfopenii doplnit isoprinosin max. 50 mg/kg/den ve 3 - 4 dávkách. S výhodou znát hladinu IgG. Podávat u těžších forem a lymfopenických pacientů. Doporučeno sledování hladiny kyseliny močové (viz SPC). → u těžkého průběhu - bilaterální infiltráty + nutnost oxygenoterapie = podat dexametason v dávce

4 mg – 6 mg denně po dobu 10 dnů nebo do propuštění, - v prevenci stresového vředu podáváme blokátory protonové pumpy (omeprazol 20 mg 1-0-0), - substituce kalia dle iontogramu, - kontrola glykemie u diabetiků, - nutná dostatečná profylaxe TEN s monitorací anti Xa ideálně 0,6 – 0,8, spíše lehce vyšší.

→ ATB základní ampicilin/sulbaktam případně amoxicilin/kyselinu klavulánovou, u pacientů s údajem o alergii na peniciliny pak cefuroxim. Pokud by se jednalo o předchozí anafylaktickou reakci po podání penicilinů volit makrolid, konkrétně klaritromycin. ASAP mikrobiologické vyšetření a další ATB dle citlivosti.

Plicní zmatek na doma[upravit | editovat zdroj]

  • Virová pneumonie bez CRP (covid neprokázán): Azitromycin 500 mg 1krát denně po dobu 5 dnů
  • Bilaterální v.s. virová pneumonie při Covid-19 pozitivitě

Pneumonie 10 dnů, CRP 100:

Doporučení: Klidový režim, příjem tekutin min 2l/den, při horečče paracetamol tbl á 6hod Nyní na 7 dní: Augmentin 1g 1-1-1 á 8 hod, Fortecortin 4mg 1,5-0-0, Helicid 20mg 1-0-0

S odstupem kontrola JT, mineralogramu cestou PL; za 3 a 6 měsíců kontrola pneumologem