Uživatel:VRejlek/Pískoviště

Z WikiSkript





Připomínky k článku[editovat zdroj]







Vzorečky[upravit | editovat zdroj]

Převzato z článku Prokaryota:

Viry (Vira)[upravit | editovat zdroj]

Nebuněčné formace. Některými odborníky nejsou řazeny mezi živé organismy, avšak protože splňují podmínku schopnosti rozmnožování, většinou se za živé systémy považují. Jsou to nitrobuněční paraziti. Dokáží donutit hostitelskou buňku ke zmnožení jejich nukleové kyseliny (RNA nebo DNA) a jejich proteinů.

Ač se tedy podle některých jedná o neživé útvary, z medicínského hlediska jsou velmi důležité, poněvadž jejich zásah do buněk může způsobit těžká poškození organismu.

Z hlediska genového inženýrství mohou být využity jako vektory genů při vytváření rekombinantního genomu.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Viry.

Viroidy[upravit | editovat zdroj]

Pod viry jsou řazeny také viriony, ačkoliv se jedná o ještě jednodušší formace, tvořené pouze cirkulární molekulou RNA bez proteinového obalu. Přesto jsou schopné přenášet genetickou informaci, a tím vyvolávat choroby v rostlinných buňkách. Přenos je možný jen z poškozené do poškozené buňky.


Sloučit s článkem Viry?


Dále převzato:

Priony[upravit | editovat zdroj]

Priony jsou ještě menší částice. Jedná se pouze o proteiny (neobsahují nukleovou kyselinu). Mohou být přenášeny mezi živočichy a vyvolávat zejména nervové choroby (npař. Creutzfeld-Jacobova choroba, kuru, scrapie, BSE).

Priony jsou produktem mutovaného genu PRNP (prion protein gene). Normální preprionové proteiny (PrP) jsou glykoproteiny buněčného povrchu. Jejich maligní izoforma (prion) se kumuluje v buňkách a způsobuje poruchu funkce neuronů a jejich následnou smrt.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Priony.