Vliv kojení a nahřívání patičky na bolestivost u novorozenců při odběru krve z patičky

Z WikiSkript

Článek shrnuje studii provedenou v roce 2019, která se snaží zjistit, zda má kojení a nahřívání paty u novorozenců vliv na pociťování bolesti při odběru krve z paty novorozenců. Bližší informace jsou k nalezení přímo ve studii, která je k dohledání ve zdrojích.

CÍLE[upravit | editovat zdroj]

Cílem této studie bylo zjistit vliv dvou rozdílných metod (kojení a nahřívání patiček) na bolestivost při odběru krve z patiček u zdravých termínových novorozenců.

METODOLOGIE[upravit | editovat zdroj]

Tato studie byla prospektivní a náhodně řízená. Vzorek této studie se skládal ze 150 zdravých novorozenců, kteří odpovídali daným kritériím a byli přineseni na ošetřovnu pro odběr krve z patičky. Vždy 50 novorozenců bylo náhodně zařazeno do jedné ze tří skupin: kojící skupina (n=50), nahřívací skupina (n=50) a kontrolní skupina (n=50). Data byla získána pomocí informačních formulářů a novorozenecké škály bolesti (NIPS).

VÝSLEDKY[upravit | editovat zdroj]

Bolestivost u kojící skupiny (4.44 SD 1.21 sekund) byla nižší než u nahřívací skupiny (6.10 SD 1.07 sekund) a kontrolní skupiny (6.42 SD 0.91 sekund). Jak celkový čas, který novorozenci probrečely, tak čas, kdy se poprvé uklidnily, byly u kojící skupiny kratší než u druhých dvou skupin. Čas, kdy se poprvé uklidnily, byl u nahřívací skupiny kratší než u kontrolní skupiny.

ZÁVĚR[upravit | editovat zdroj]

Jak kojení tak nahřívání patiček je efektivní při zklidnění novorozenců po odběru krve z patičky. Kojení však snižuje bolestivost již během samotných odběrů, proto by mělo být upřednostňováno.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

- Vnitřní vyšetření (porodní asistence)
- Zevní vyšetření (porodní asistence)
- Ošetřovatelské diagnózy

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

AYDIN, Diler. Effects of breastfeeding and heel warming on pain levels during heel stick in neonates. International Journal Of Nursing Practice. 2019, roč. 3, vol. 25, ISSN 1440172X.