Inzulinový inhalátor

Z WikiSkript

Inzulinový inhalátor je přístroj, který je možno využít při léčbě Diabetes mellitus 1. typu a Diabetes mellitus 2. typu, a byl k léčení schválen a uvolněn v roce 2006. Nepatří však k nejběžnějším metodám v léčbě diabetu a v České republice je téměř nedostupný.

Přístroj[upravit | editovat zdroj]

inzulinový inhalátor - schéma

Samotný přístroj se skládá ze základního těla inhalátoru s komorou a zaklapovací části s náustkem. Do komory se vkládají vyměnitelné náplně s požadovanou dávkou inzulinu.

Po zacvaknutí je inhalátor připraven k použití. Tento krok se podniká až bezprostředně před použitím a je nutné dále s přístrojem zbytečně nemanipulovat, neboť by mohlo dojít k uvolnění prášku.

Princip používání[upravit | editovat zdroj]

Princip používání inzulinového inhalátoru spočívá ve vdechnutí (inhalaci) inzulinu ve formě jemného prášku, který se díky vysokému prokrvení přes plicní alveoly dostává do krevního oběhu, a může tak regulovat a zvyšovat transport glukózy z krve do buněk. Díky velké vstřebávací ploše se z plic dostává do oběhu zhruba již za jednu minutu a může začít snižovat hladinu cukru v krvi přibližně za 12 minut. Z těla vyprchá přibližně za 3 hodiny. Jedná se o rychle působící inzulin (RAI) rapid-acting insulin, který se někdy označuje jako ,,mealtime" inzulin, jelikož se podává právě před jídlem.

Pro pacienty s diabetem 1. typu musí být používán spolu s bazální dávkou - tudíž i při inhalaci inzulinu musí diabetik I. typu subkutánně (pod kůži) aplikovat bazální dávku inzulinu inzulinovými pery.

Výhody[upravit | editovat zdroj]

Mezi výhody inzulinového inhalátoru patří rychlý nástup účinku a může se tak použít bezprostředně před konzumací jídla (u injekčního podání je nutno většinou aplikovat dávku 3 hodiny před jídlem, aby v těle látka začala správně pracovat.)

Výhodou je i samotný způsob aplikace, jelikož pro některé pacienty může představovat injekční podání překážku.

Nevýhody[upravit | editovat zdroj]

Nevýhod se u používání inzulinového inhalátoru vyskytuje opravdu velké množství, proto došlo brzy po jeho uvedení na trh k následnému stažení. Inzulinový inhalátor není v České republice téměř vůbec distribuován a jsou s ním spojené vysoké náklady. Na zahraničním trhu patří mezi nejprodávanější inzulinové inhalátory americká značka Afrezza®

Mezi nejrozšířenější a nejčastěji používané způsoby léčby diabetu se tak využívají inzulinová pera (injekční podání) nebo inzulinové pumpy.

Inzulinový inhalátor nemůže používat každý. Pacient nesmí být kuřák, musí být starší 18 let, dále nesmí trpět astmatem a jinými plicními chronickými nemocemi jako je například CHOPN nebo chronická bronchitida, jelikož by inhalace mohla tyto stavy zhoršit. Inhalování inzulinu také snižuje kapacitu plic a jelikož je inzulin stimulátor růstu, může v plicních tkáních způsobovat změny a potenciálně nese riziko vzniku rakoviny plic - práškový inzulin se na cestě do plic přilepuje na dýchací cesty a je známou skutečností, že inzulin vyvolává dělení buněk všude, kde se ukládá.

Také přesnost dávkování může být menší než u injekční formy. Špatně odhadnuté dávkování s sebou nese rizika vzniku hypoglykemie a je tak nutné pacienta informovat a řádně v užívání inzulinu proškolit.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články:[upravit | editovat zdroj]

Zdroje:[upravit | editovat zdroj]

  • Inhalační inzulin. (8. 08. 2021). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Získáno 20:47, 30. 01. 2024 z https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Inhala%C4%8Dn%C3%AD_inzulin&oldid=20329183.
  • Boris Draznin - Mechanism of the mitogenic influence of hyperinsulinemia, 2011 [online], Dostupné z: https://dmsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1758-5996-3-10
  • Health Risks Of Inhalation Insulin For Diabetics: https://www.lifeextension.com/magazine/2015/2/health-risks-of-inhalation-insulin-for-diabetics

Externí odkazy:[upravit | editovat zdroj]