Průvodce:Koleje UK v Plzni (LFP UK)

Z WikiSkript

V Plzni je možnost ubytování na třech kolejích UK:

Bolevecká kolej[upravit | editovat zdroj]

Bolevecká kolej je největší a nejmodernější kolej UK v Plzni. Snad i proto na ní bydlí velké množství zahraničních studentů. Celkově zde bydlí přes 500 studentů a část koleje funguje jako hotel. Ubytování je řešeno formou buněk. Bydlíte na pokoji pro dva, který sdílí s dalším pokojem pro dva koupelnu. Na chodbičce máte vlastní elektrickou ploténku a pod ní malou ledničku. Na vrátnici je možnost si koupit bagetu na ISIC. Ve vedlejší budově, kde bydlí studenti ZČU, je malá posilovna (400 Kč na 3 měsíce) a tělocvičny, kde probíhá výuka tělocviku. Z Koleje dojdete za pár minut pěšky k fakultě i FN Lochotín. Ve sklepě je pračka a sušárna, kde si můžete za 20 korun/hodinu vyprat. Na koleji je díky buňkám více soukromí než na ostatních kolejích. Studenti jsou tu ale méně sžití. Vzhledem k tomu, že tu bydlí velké množství zahraničních studentů, nachází se zde na šestém patře improvizovaná mešita. Na rozdíl od ostatních kolejí v Plzni, zde není samozřejmostí, že se s ostatními zdravíte a kamarádíte. Pokud jste student prvního ročníku a zažádáte si o tuto kolej (a nedohodnete si s vedoucí koleje spolubydlícího), může se stát, že budete bydlet se zahraničním studentem, který bydlí na pokoji roky a má tedy spoustu věcí, které zabírají hodně místa. V blízkosti koleje se nachází zastávka tramvají číslo 1 a 4.

Šafránkův pavilon[upravit | editovat zdroj]

Šafránkův pavilon (mezi studenty zkráceně ŠAF) je malá kolej s kapacitou pro 120 studentů. Ubytování je formou dvoulůžkových pokojů. Sociální zařízení, koupelna a kuchyňka jsou sdílené na patře (výhodou je, že jsou každé ráno uklízené uklizečkou). Kuchyňky jsou rekonstruované a nové vybavené také troubami se sporákem. Na patře jsou dvě společné lednice a za příplatek můžete mít i vlastní lednici na pokoji. V pavilonu se nachází menza, učebny pro jazyky, což oceníte při ranním vstávání na angličtinu, němčinu nebo jiný jazyk. Studenti si zde ve spolupráci s vedoucí koleje zařizují posilovnu, která je už poměrně slušně vybavená a je možnost si koupit permanentku za 400 korun na semestr. Studenti se zde také sami složili na projektor a stereo soustavu a díky tomu se zde pravidelně večer promítají filmy nebo sportovní zápasy. Ve vestibulu u gauče je pro studenty zřízena nově wifi. Ve sklepě se nachází stůl na stolní tenis a dále prádelna se sušárnou, kde si můžete za 20 korun/hodinu vyprat prádlo. Každé úterý se v učebně C schází spolek dobrovolných záchranářů. Kolej je výborně umístěna, je blízko školy, jazyky se učí přímo v areálu. FN Lochotín je vzdálená 15 minut pěšky a v blízkém okolí najdete lékárnu, poštu i hospody a kluby. Nedaleko koleje se nachází zastávka tramvají číslo 1 a 4.

Kolej Heyrovského[upravit | editovat zdroj]

Kolej Heyrovského se nachází na Borech v ulici Heyrovského 5. Jedná se o menší kolej s kapacitou pro 180 studentů rozdělených do 5 pater, šesté potom slouží jako hotel. Leckoho překvapí přátelská atmosféra, která panuje mezi studenty. Ti zde bydlí v dvoulůžkových nebo třílůžkových pokojích, které jsou řešeny formou buněk, tedy dva pokoje, které mají společnou předsíň s ledničkou, toaletu a koupelnu se sprchovým koutem a umyvadlem. Na každém patře je navíc společná kuchyňka se dvěma elektrickými sporáky a troubami, dřezem a mikrovlnkou. V přízemí je studentům přístupná posilovna, stolní tenis a prádelna, kde si můžete za 20 korun vyprat, lůžkoviny vám ale vymění na vrátnici. Na pokojích je dostupná wifi, ale i zásuvky na připojení k internetu datovým kabelem. Do 300 m od koleje se nachází supermarkety Billa a Penny, KiK a dva studenty hojně navštěvované bary. Poblíž je i FN Bory, většina výuky ale probíhá na Lochotíně. Nejbližší zastávka tramvaje číslo 4 je Dvořákova (cca 700 m), většina studentů však využívá trolejbusovou linku 16 ze zastávky U Teplárny (cca 100 m). Doprava trvá podle provozu 25-30 minut. Kolej je známá svým křestem nováčků, který probíhá v rámci párty zvané Kladivo.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]