Fórum:Portál

Z WikiSkript
Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
Akce
Začít novou diskusi
První stránka
První stránka
Předchozí stránka
Předchozí stránka
Poslední stránka
Poslední stránka

Sloučení odkazů?

Dobrý den, při hledání "Sekundární hyperparatyreóza" jsem byl přesměrován na tuto stránku k čemuž nevidím důvod, neboť relevantnější by bylo přesměrování na stránku "Hyperparatyreóza", kde je daná problematika mnou hledaného dotazu sice stručně, ale přece jen popsána.

Zvažte prosím změnu přesměrování, děkuji.

EDIT: při hlubším zkoumáním jsem zjistil, že problém je mnohem rozsáhlejší - hesla "Hyperparathyreóza" a "Hyperparatyreóza" odkazují na 2 odlišné stránky ačkoliv jsou z hlediska významového totožná!!

(Totéž zmíněno u daného článku)

46.135.34.18. 6. 2018, 21:12

Dobrý den,

mnohokrát děkuji za upozornění. Přesměrování jsem na Váš popud upravil, bylo jich skutečně více. Máte pravdu: ačkoli se sekundární hyperparathyreóza docela dotýká poruchy kalciofosfátového metabolismu, tak na uvedené stránce relevantní informace k tématu nevidím; zatímco v článku o hyperparathyreóze samotné je aspoň krátká kapitola.

Ještě jednou děkuji za Váš podnět!

Slepi (diskuse)8. 6. 2018, 21:31
 

Interwiki

Dobrý den, zatím mi nikdo neodpověděl na můj dotaz v diskusi k Interwiki:

Je možné nějak snadno odkazovat mezi Wikiskripty a Wikilectures? Zatím to musíme dělat trochu neohrabaně přes URL:

Čekal jsem, že by mohla fungovat interwiki en: na Wikiskriptech a cs: na Wikilectures, ale vypadá to, že to tak jednoduše nefunguje :-(

Díky,

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)17. 10. 2017, 10:45

Vážený pane doktore,

děkujeme za podnět. Předali jsme jej technikům, neboť je třeba zasáhnout do nastavení WikiSkript a WikiLectures.

S pozdravem

 

Tvorba obrázků do Wikiskript

Pokud chcete vytvořit nějaké obrázky do wikiskript - máte možnost využít studenty VOŠ výtvarné školy Václava Hollara http://www.hollarka.cz/vyssi-odborna-skola. V současné době (18.1.2017) jsou na třínedělní praxi na oddělení biokybernetiky Ústavu patofyziologie 1. LF UK, takže vaše požadavky je možné realizovat okamžitě.

Stavte se nebo nás kontaktujte.

doc. Jiří Kofránek, tel. 777-68-68-68, email: kofranek@gmail.com Veronika Sýkorová DIS, tel. 603 919 457, email: sykorova.verca@gmail.com,

Kofranek (diskuse)18. 1. 2017, 17:40

Zrušení přesměrování z Diskusní stránky na Stránku

 1. Uživatel omylem založil článek ve svém userspace: Uživatel:Skriptátor, tak jsem mu ho chtěl přesunout na odpovídající místo v hlavním NS Radionuklidy v nuklearní medicíně, ale
 2. nějakým omylem došlo k přesunutí na diskusní stránku Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně.
 3. Proto jsem znova tuto stránku přesunul na to správné místo Radionuklidy v nuklearní medicíně,
 4. ale na diskusní stránce Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně zůstalo přesměrování na Radionuklidy v nuklearní medicíně
 5. Dobrá, chci toto přesměrování zrušit, kliknu tedy na "Editovat zdrojový kód", ale tam se mi objeví pouze možnost "Editace stránky Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně (nová sekce)", aniž by byla kde nějaká možnost to špatné přesměrování odmazat.
 6. Pokud nyní přidám nějaké nové téma diskuse, je pak nenávratně ztraceno a nezobrazí se mi nikde.
 7. Co s tím, prosím??
 8. (Omlouvám se za komplikace)
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)13. 12. 2014, 14:00

Díky Slepi za rychlé vyřešení problému.

Ještě jsem se chtěl zeptat, odpovídá někdo na dotazy na WikiSkripta:Ptáte se? Anebo takové otázky a problémy patří spíše na toto Fórum:Portál?

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)13. 12. 2014, 14:28

Aha, tady jsme se editačně „potkali“ - odpovědi jsem na Vaše otázky na WikiSkripta:Ptáte se vložil ve stejnou chvíli, kdy jste vložil zde svůj dotaz... Myslím, že dotazy můžete klást na obou místech, zde na Fórum:Portál to ale sleduje více nyní aktivních uživatelů (na původní stránce Ptáte se je spíše původní sestava redaktorů, z nichž ne všichni jsou ještě stále aktivní). Ale odpověď ostanete na obou místech, zde na fóru bude ovšem dříve.

25px Petr Kajzar (redakce WikiSkript)13. 12. 2014, 14:34
 
 

Rozhodli jsme se, že by naši studenti mohli (v rámci seminární práce) dělat nějaký výzkum (případně později uplatnitelný jako SVOČ), konkrétně dotazníky EQ-5D (Self-Reported Population Health), protože nám v klinické praxi v tomto případě žalostně chybí normy pro ČR. Chci se zeptat, jestli je možné (či vítané či nevítané) v rámci Wikiskript dělat také takový medicínský výzkum, anebo mám tento projekt raději založit na Wikiverzitě. Jestli by to zde byl dobrý či špatný precedens anebo zde už něco podobného běží nebo v minulosti běželo. A pokud ano, tak v jakém jmenném prostoru? Nechat tu koordinaci projektu v NS Fórum, jako už máme Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF a případné výsledky prezentovat v hlavním NS anebo jak?

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)7. 10. 2015, 12:21

Zatím jsem nedostal žádnou odpověď, založil jsem tedy příslušný článek v Hlavním prostoru na Dotazník kvality života EQ-3D.

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)9. 10. 2015, 00:20

Vážený pane doktore,

děkujeme za dotaz. Pokud chcete pro organizaci seminární výuky využít WikiSkript, je to možné v rámci jmenných prostorů Fórum nebo uživatelských stránek. Při vkládání výsledků výzkumu do hlavního jmenného prostoru prosím nicméně o opatrnost, je třeba mít na zřeteli účel WikiSkript - tj. výsledky primárního výzkumu by měly být u nás publikovány velmi kriticky, ideálně až poté, co jsou obecně přijaty odbornou obcí.

S pozdravem

Dobrý den, pane doktore,

děkuji za osvětlení problematiky, v žádném případě bychom nechtěli na WikiSkriptech vytvářet nějaký problematický precedens. Vzhledem k tomu, že doba na vypracování seminární práce je 6 týdnů, nepřipadá v úvahu, aby v této době mohly být nějaké výsledky přijaty odbornou obcí. Navíc nám nešlo o publikování výsledků primárního výzkumu, ale o platformu pro jeho provádění s perspektivou možné pozdější prezentace v rámci SVOČ. Z těchto důvodů jsme usoudili, že bude nejlepší celou seminární práci přesunout na naši Wikiverzitu: v:cs:Dotazník kvality života EQ-3D a zde založenou stránku v hlavním NS Dotazník kvality života EQ-3D navrhnout na smazání.

Zdraví

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)13. 10. 2015, 12:02

Dobrý den, vloni jsme z vámi uvedených důvodů studentskou vědeckou výzkumnou práci přesunuli na Wikiverzitu. Bohužel, letos to kolega, který má náš 9. kruh na starosti, patrně studentům na začátku semestru dost důrazně nevysvětlil a tak se stalo, že svůj výzkum publikovali na Wikiskriptech ve hlavním jmenném prostoru: Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2016-17/Kruh 9

Odpovědnému wikiskriptorovi 9.kruhu jsem navrhl kompromisní řešení, aby článek rozdělili, v hlavním NS ponechali teoretickou část (v článku Stres) a konkrétní výzkum přesunuli do NS Fórum. Prosím o vyjádření, zdali by takové řešení bylo přijatelné, anebo co jiného s tím nedělat či dělat, aby to bylo pro autory co nejméně bolestivé.

Nejlepší by možná bylo, kdybyste se vyjádřili rovnou na diskusní stránku příslušného wikiskriptora: Diskuse s uživatelem:Otakar Beneš

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK)7. 1. 2017, 21:21
 
 
 
 

Změna loga 2.LF

Vážený Wikitým,

20. dubna děkan Vladimír Komárek slavnostně prezentoval nový znak druhé lékařské fakulty (http://www.lf2.cuni.cz/fakulta/clanky/zpravy-a-oznameni/redesign-webu-fakulty-priprava-noveho-vizualniho-stylu-a-nove-logo). V rámci propagace Wikiskript na 2.LF nabízím vyměnit staré logo za nové na nálepkách "Tento uživatel je členem akademické obce 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy." s výměnou barev nálepek za červenou (E3051A) a bílou. Nové logo v bíloprůhledném provedení jsem vložil ve formátu .png:

Nové logo 2LF bílé na průhledném

Rád pomůžu, ale nejsem ještě dostatečně seznámen s provozem wikiskript.

S pozdravem, váš velký fanoušek, Denis Kazeka

DenKazeka (diskuse)29. 4. 2016, 10:52

Vážený Wikitým,

Pomocí Vašeho nástroje "substituce šablon" jsem rozevřel šablonu "Nálepka|LF2" a vyměnil tam parametry, které by podle mě měly být změněné v nové nálepce (logo a barvu). Výsledek přikládám, prosím Vás o kontrolu:

Ještě bych se chtěl zeptat jak se tato šablona musí vložit. Nenašel jsem žádné návody ohledně vkládání nových šablon/náhradě starých na Wikiskriptech. Pravděpodobně to je záležitost zkušených členů Wikitýmu.

Stále Váš velký fanoušek, Denis Kazeka

DenKazeka (diskuse)7. 5. 2016, 09:59

Milý Denis,

děkujeme za Tvoji připomínku, návrh a podporu. Už to řešíme! :)

WikiSlunicko.png
 

Nálepky jsou nahrazeny u všech členů akademické obce 2. lf, vypadají dobře! Děkuji moc za pomoc Babet a Josmart! :)

DenKazeka (diskuse)11. 5. 2016, 12:55
 

Nahrávanie originál nepopsaných fotografií hist. preparátov

Dobrý deň, nahrávam originály fotografií hist. preparátov - bez popisků, pre účely anotace. Po nahraní ma upozorní, že je to duplikát uz existujuceho obrázku. Neviem, ake moznosti mam zvolit dalej. Dávam: POPIS - meno obrázku/original, ostatné - tj. ZDROJ, DATUM, AUTOR, LICENCE ako u původniho obrazku. Prosím, poradte. Dakujem.

PetraMar (diskuse)18. 2. 2016, 15:18

Co tak zalozit na wikiskriptach portal kriticky objektivne pojednavajuci o alternativnej medicine?

Zdravim, ako spoluautor www.lovcisarlatanov.sk + vid. taky fb lovci sarlatanov, som vcera rozmyslal, ze by bolo zaujimave na zakladne objektivnych studii popisat na samostatnom portali wikiskript jednotlive metody alternativnej mediciny. Podla mna by to bol vhodny osvetovy material pre odbornu verejnost, kedze lekari casto nevedia reagovat na alternativnou medicinou "vyskolenych" vseveducich pacietov. Co vy na to?

JanSoltes (diskuse)2. 11. 2015, 11:51

Za mě je to dobrý nápad s tím, že se bude muset opravdu maximálně dbát na to, aby formulace byly korektní a nenaznačovali žádný bashing skupin příznivců alternativní medicíny. Čili vzdělávat se chceme, revertovací války a vandalismus atrahovaný kontroverzními formulacemi nikoliv.

Zef avatar 3.jpg Zef d|p2. 11. 2015, 12:41

Ja mám rád Váš portál, sledujem to, ale toto je veľmi komplikované, lebo keby sme začali popisovať jednotlivé altermedy, tak sa tu začnú objavovať aj altermedtrolovia, ktorí by nás poúčali a myslím, že je veľké riziko, že by mohli oni začať meniť naše stránky na "ich". Ale určite zaujímavý podnet na diskusiu.

Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript2. 11. 2015, 14:50

Děkuji za námět. Už se to opakovaně probíralo v minulosti a zatím jsme se drželi zpátky, můžeme toto téma nicméně znovu otevřít. Poznamenávám pro příští wikivíkend.

 
 

Mě to přijde jako zajímavý, nicméně dosti problematický návrh. Wikiskripta jsou určena převážně studentům lékařských fakult. Samozřejmě je čte i laická veřejnost, nicméně i při té nejkonstruktivnější kritice by bylo riziko dezinterpretace právě takovými čtenáři. Poté by se nejspíš rapidně (rozumějte několikanásobně) zvedl počet článků s diskuzí o věcné správnosti takového článku. Navíc, vidím i "administrativní", prakticky neřešitelný problém. I studenti vyšších ročníku medicíny nebo nelékařských zdravotnických oborů, kteří o dané problematice ví mnoho téměř vždy citují erudované, odborné zdroje (ať už periodika, monografie či přednášky) VŠ pedagogů a jiných odborníků. Jak byste chtěl vybírat "odborníky" mezi praktikanty alternativní medicíny? Neboť napsat milion článků a pokaždé je argumenty rozstřílet na cucky je trochu zbytečná práce, tolik energie by dokázalo zkvalitnit půl tuctu nedořešených portálů a kategorií. Jinak, rád bych dodal, že např. akupunktura, akupresura a meditace jsou spíše záležitostí východní medicíny (u nás stále vnímané jako "alternativní"), byť byly vědecky ověřovány západní medicínou a jejich účinek dokázán a vysvětlen (při aku-technikách skutečně ovlivnění svalových skupin inervovaných míšním kořenem mohou ovlivnit zpětnou vazbou např. chronické bolesti - velmi laicky řečeno - a meditace pro změnu při EEG vyšetření způsobila zcela jiné vlny a hroty, než spánek, bdění, či epileptický paroxysmus), ale ačkoliv o účinnosti některých nepochybuji, odborná veřejnost u nás se o nich vyjadřuje pohrdavě, pokud vůbec. Kriticky pak rozebrat nějakou problematiku na základě našich znalostí a jakéhosi tušení by bylo pak velmi problematické, nejspíš bychom málokdy dospěli ke konsensu, apod.

JanKozinski (diskuse)4. 11. 2015, 22:19

Na druhou stranu, ačkoliv prakticky ve všem souhlasím s Honzou K., taky si myslím, že alternativní medicína je rozhodně téma, které je velmi aktuální a zasloužilo by nějaké zpracování i ve WS, tedy mám podobný názor jako Zef. Myslím, že projednání na příštím WV by bylo super :)

David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript5. 11. 2015, 01:02

Souhlasím, k tomu jsem se zapomněl vyjádřit. Také jsem pro projednání, nicméně případná realizace bude nejspíš poměrně složitá. Vyzývám tedy všechny účastníky diskuze a účastníky příštího WV, aby si sepsali své ideje :-).

JanKozinski (diskuse)5. 11. 2015, 02:12
 
 

Jako myšlenka to zní bohulibě, nicméně jejího provedení bych se obával.

Pokud bychom tedy vytvořili daný portál, pravděpodobně by vzrostl počet přispěvatelů z laické veřejnosti a začaly by se nám množit články často zavádějící a nebezpečné, které bychom nemohli vyvrátit vědecky doloženými informacemi a tudíž je museli nechat na WikiSkriptech. Bludy se totiž šíří rychleji než mohou být vědeckými tvrzeními vyvráceny. Toť má drobná poznámka, souhlasím s projednáním na příštím WW.

--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript5. 11. 2015, 15:40

Úplný súhlas s Vaškom, tie bludy šíriť nie je ťažké viď badatel.net a Užívame CDS na FB a prepisovať náš kód nie je vôbec ale vôbec zložité a určite by bol prepisovaný a ten vandalizmus by tu bol asi väčší ako je teraz. Ale treba to prediskutovať, dať plusy a mínusy a určite sa nájde konsensus, lebo ja zatiaľ vidím viac negatív.

Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript5. 11. 2015, 15:44
 

Je pravda, že tu tolik nepoužíváme taková pravidla jako 2NNVZ, která by vyhazovala neověřitelné články ven... A obecně asi WS jako celek neumějí tolik zacházet s bludy, protože na to ten systém není stavěný... To je pravda... No uvidíme, myslím, že za jednu diskusi v širším plénu to stojí :)

David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript5. 11. 2015, 22:07
 

Nesouhlasím, články co tak něco jenom tvrdí bez evidence based dat jsou ihned rozporovány a v případě, že nejsou dodány věrohodné zdroje tak jsou smazány. Neexistuje tu žádná presumpce pravdivého článku a dokazování nepravdy z naší strany. Pokud bude článek vypadat jako bullshit, tak naopak autor musí doložit kvalitní nebullshitové zdroje, co nás přesvědčí o opaku.

Zef avatar 3.jpg Zef d|p5. 11. 2015, 23:08

Asi jsem se špatně vyjádřil... Chtěl jsem tím říct, že co jsem zatím potkal, tak WS jsou jakoby striktněji encyklopedická než Wikipedie, která se hodně pouští do takových pochybných témat... Takže nevím, jak by se s tím vypořádala :) Ale tak asi věřím, že by se to zvládlo, že ty mechanismy fungují, jenom se asi nemusí používat tak často...

David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript5. 11. 2015, 23:52

Jasný, moje odpověď byla reakce na obavy Vaška.

Zef avatar 3.jpg Zef d|p6. 11. 2015, 07:41
 
 

V zásadě souhlasím s tím, co je výše. Nejde ani tak o to, že by to téma nebylo zajímavé, a asi není sporu, že by bylo užitečné shromáždit a poskytnout relevantní informace. Jde ovšem o to, že se nám pak snadno může stát, že nás nepřiměřeně vytíží údržba a odstraňování nejapností, namísto abychom se věnovali užitečnější činnosti. Už naše diskuse tu je dlouhá a je třeba se obecně bránit situacím, kdy editací přibývá mnohem rychleji na diskusní stránce než na stránce s vlastním obsahem. Proto bych nyní tuto otázku odložil na wikivíkend, kde ji probereme se vší péčí :)

Dakujem vsetkym za reakcie a nove myslienky. Kdesi hore som zahliadol prispevok o tom, ze alternativne metody nie su vzdy nefunkcne, to som ani netvrdil. Skor mi islo o objektivny pohlad na danu problematiku, aby sme ako lekari vedeli odpovedat "tak ano no mate chronicke vertebrogenne bolesti, skuste akupunkturu no..." ale zase naopak "nie... irisdiagnostiku urcite neskusajte, tato metoda neposkytuje ziadne relevantne informacie". Prajem pekny vecer.

JanSoltes (diskuse)6. 11. 2015, 20:29
 
 

I když s delším odstupem, dovolím si vyjádřit se k tématu. Osobně si myslím, že pokud nebude někde na LF vyučován předmět "Alternativní medicína" v takovém duchu, v jakém má jednu takovou přednášku prof. Mornstein na LF v Brně, bylo by to spíše dráždění kobry bosou nohou. Vedle výše vznesených připomínek o si dovolím uvést ještě několik bodů spíše proti tomu, aby se aktivně budovaly články o tzv. alternativní medicíně:

 1. Alternativní medicína je velmi široký pojem. Naprosté hlouposti nemá cenu nějak ventilovat, protože i podprůměrný medik nazná, že je to hloupost (bazénová chemie jako všelék, léčení nádorů javorovým sirupem a sodou,...). Několik vážných poškození lze dobře ventilovat cestou kazuistik, větší reklamu si nezaslouží. Na druhé straně jsou alternativní medicínou i postupy více "domestikované" resp. nezjevně podezřelé nebo např. opuštěné pro méně výhodný profil efektivita/rizika. Sem patří všechny možné i nemožné východní medicínské školy, jejich relativně recentní kompiláty, patatechnické a patabiologické aparáty, ale třeba i fytoterapie. Přitom mezi lékaři - vč. lékařů působících na fakultě - mají některé z těchto postupů řadu zastánců, často nekritických. A dokonce vycházejí i impaktové časopisy, ve kterých vedle skutečně kvalitních studií např. s fytofarmaky publikují i skutečné ptákoviny. Najednou není problematika oddělení zrna od plev tak triviální, aby bylo v silách většiny autorů (vč. mě) zde rozhodnout, zda je daný zdroj hodnotný či nikoliv.
 2. Interpretace výsledků metaanalýz je problematická, prakticky nelze podat "absolutní" doklad klinické neefektivity. Důvod je prostý, když je k dispozici pouze spousta nekvalitních publikací, navíc nejspíš zatížených řadou biasů, lze jakoukoliv analýzu provádět jen při zohlednění velké nejistoty. Biostatistik/epidemiolog to nemůže bezpečně uzavřít jako doklad klinické neefektivity, proto jsou formulace v Cochrane (např. o akupunktuře ve většině testovaných indikací) opatrnější, obvykle ve myslu "mohl by být nějaký efekt, ale je třeba více studií, protože převažují nekvalitní studie". Interpretace je v tomto případě opět nad síly většiny autorů zde, riziko desinterpretace zejména opatrnosti autora metaanalýzy jako potvrzení klinické efektivity je značné.
 3. Naše moderní medicína má svoji dlouhou historii sahající snad až do starověkého Egypta. Po většinu své historie jsme se příliš nelišili od jiných lékařských škol a léčitelských proudů. Skutečný a zásadní přelom v chápání medicíny je až otázka druhé poloviny 20. století (A. Feinstein, A. Cochrane,...), kdy se zásadní otázkou stává nejen teoretická smysluplnost léčebných zákroků, ale i jejich faktická klinická efektivita hodnocená s vyloučením předpojatosti zasahujícího lékaře. To byl poměrně velký myšlenkový veletoč, takže přijetí takového postupu nebylo úplně samozřejmé a vlastně dodnes ve všech oborech neproběhlo. V některých oborech nebo na některých pracovištích se lze stále setkat s tím, že "my studie nepotřebujeme, my víme, že to funguje" (vedoucí pracovník jedné kliniky VFN). Tímto způsobem je stále řada studentů i mladých lékařů vychovávána myšlenkově pro 19. století a fakticky nedokáže vnímat rozdíl mezi silou argumentů. Takže bychom se tu nakonec mohli poprat nazvájem u témat, která jsou v zásadě také tzv. alternativní medicína, jen to není na první pohled vidět.
 4. V případě některých metod skutečně mimózních (např. MDM) je situace celkem jasná. A to je také problém, protože je prakticky nemožné o nich refereovat bez dost zřejmého naznačování nepěkných věcí o proponentech, v tomto případě dokonce o profesorech lékařských fakult. Jako Sisyfos případné uražené reakce "denunciovaných" ustojíme, vlastně si o takové maléry koledujeme, ale WikiSkripta mají jiné poslání a takové otřesy by mohly mít katastrofální následky.
Jaromír Šrámek (diskuse)8. 2. 2016, 15:53
 

Co s článkem antitrombotika?

Zdravím všechny, kteří wikiskriptí i přes vánoční prázdniny ;) ! Chtěl bych se zeptat, co s článkem antitrombotika, který je ve farmakologické sekci uveden jako pahýl, když existuje článek fibrinolytika, který pojednává o tom samém a je lépe zpracovaný. Navíc jsou v článku anitrombotika závažné faktické chyby. Nebylo by lepší článek antitrombotika smazat a vytvořit přesměrování z hesla antitrombotika na fibrinolytika? Děkuji za odpověď a přeju hóóódně štěstí a zdraví do nového roku :).

Michael Macák.jpg Michael Macák -- redakce WikiSkript27. 12. 2015, 22:45

Zdravím a děkuji, že se tomu věnujete. Necítím se v této oblasti příliš fundovaný, ale myslím si, že pojem antitrombotika je širší, než fibrinolytika. Navíc:

 • pro fibrinolytika je asi obvyklejší termín trombolytika,
 • mezi antitrombotiky jsou protidestičkové látky, což je buď ekvivalent, nebo mezi ně patří antiagregancia.

Takže doporučuji podívat se do nějaké moderní farmakologie na klasifikaci a názvosloví. Následně doporučuji oba články sloučit.

My neurologové si pod "protidestičkovou léčbou" představíme antiagregancia (sekundární prevence iCMP), tj. clopidogrel, ASA atp.

-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | )6. 1. 2016, 23:53
 
 

lumbalgie

Akutní lumbalgie[☲ editovat zdroj]

Dobrý den,může mi někdo normálně vysvětlit můj zdravotní stav a poradit co dál.Diagnostika:akutní lumbalgie s iritaci radikulopatii L 5.CT:L5/S1:iv prostor mírně snížen,ploténka se excentricky vyklenuje paramediálně až perforaminálně vlevo 9-7 mm a zasahuje kraniálně až do prox. 1/3 výšky těla L5 je v kontaktu s kořenem. můj fyzioterapeut napsal rehabilitace :cvičení s odblokací a elektrické impulsy na nohu a vířivou koupel.Bohužel nezabralo.Mravenčí mi noha od nártu nahoru bokem do půli lýtka.Na patě se udržím velmi málo.Když chodím s menší zátěží nebo bez mám pocit že mě bolí kyčel ale kyčel to není.Neurolog mi doporučuje operaci,jen se teď momentálně čeká na vyjádření neurochirurga.Operace se moc bojím.Je mi 50 let a už teď nejsem psychicky na tom dobře.Existuje i něco jiného než operace.Děkuji za případnou odpověď

Ajvena (diskuse)19. 11. 2014, 19:58

Vážená Ajveno, s politováním Vám musím sdělit, že z principu nemůžeme na konkrétní medicínské dotazy odpovídat. Přestože v redakci WikiSkript pracují i lékaři, nemáme oprávnění poskytovat lékařské konzultace a ani nemáme možnost poskytnout odborné vyjádření tak, abychom za ně mohli nést příslušnou odpovědnost. Proto se prosím obraťte na příslušného odborníka. Věřím, že Váš neurolog, případně neurochirurg, Vám další možnosti důkladně vysvětlí – stačí se jen zeptat.

Děkuji za pochopení.

25px Petr Kajzar (redakce WikiSkript)19. 11. 2014, 23:48
 

Aké sú tie najdôležitejšie faktory, ktoré sú skutočnými determinantmi kvality lekára?

Som medikom a o pár rokov má čaká vykonávanie lekárskej činnosti. Rád by som inicioval vecnú, objektívnu a plodnú diskusiu, ktorá by sa zaoberala otázkou, čo najviac skutočne prakticky spôsobuje, že je človek dobrým lekárom, prípadne čo lekárom najviac bráni rozvinúť svoj potenciál vo sfére lekárskeho povolania.

Myslím si, že daná diskusia by mohla byť prínosom a inšpiráciou či už pre študentov medicíny, mohla by pomôcť žiakom stredných škôl a gymnázií sa rozhodnúť pre medicínu ako svoje poslanie, prípadne by daná diskusia mohla byť podnetom na osobnú úvahu i súčasným lekárom. K danej otázke by podľa mňa mohli vyjadriť svoj názor či už súčasní alebo budúci medici a lekári, prípadne širšia verejnosť. Tak by sme mohli vnímať rozdielne pohľady týchto skupín ľudí na danú problematiku a hľadať tak spoločne koštruktívne riešenia.

Aké sú teda tie skutočne najkľúčovejšie prvky zapríčiňujúce to, že je niekto výborný doktor? Na čo by sa mali budúci medici najviac zamerať a čomu by sa mali pri vykonávaní lekárskeho povolania najviac vyvarovať ?

Uživatel:medik (diskuse)7. 11. 2015, 21:40

Co si představujete pod pojmem "výborný doktor", "dobrý doktor" a "kvalitní lékař"? Pokud to nadefinujete, tak si pravděpodobně odpovíte sám, co je pro něj určující. Pokud to bude odbornost, tak zvyšování vlastní erudice, pokud komunikativnost, pak práce na komunikačních schopnostech a pokud obojí, pak se bude muset ve svém růstu zaměřit na obojí...

Zef avatar 3.jpg Zef d|p8. 11. 2015, 01:12
 

poraďte- děkuji moc.

Upraveno jinými uživateli.
Poslední editace: 9. 10. 2015, 20:10

Jsem vychovatelem v Dětském domově. Chci se zeptat jestli mi zaměstnavatel může za mou odpracovanou 12 ti hodinovou směnu(SO + NE) s dětmi započítat pouze 10 hodin přímé práce a 2 hod. nepřímé???? A každý doprovod s dítětem k lékaři a na vyšetření jako nepřímou dobu služby??? Děkuji moc za pomoc.

88.102.236.2039. 10. 2015, 20:10

Vážený uživateli,

tento dotaz Vám bohužel nemůžeme zodpovědět. WikiSkripta jsou prostorem pro ukládání medicínských studijních materiálů, projekt tedy neslouží jako internetová poradna. Obraťte se, prosím, na příslušné odborníky.

Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript9. 10. 2015, 22:42
 

Offline celá wikiskripta

Dobrý den, chystám se na chalupu a rád bych se tam věnoval také studiu. Funguje tam pouze GPRS a ještě jen občas. Hledání čehokoliv na internetu je tedy dost zdlouhavá až nemožná záležitost. Lze prosím nějak v editoru tvorby knih nastavit, aby se stáhly všechny články? Wikipedie podobnou funkci nabízí, takže předpokládám, že teoreticky je to možné i na wikiskriptech. Děkuji

7. 8. 2015, 00:53

Dobrý den,

offline wikiskripta zařídit lze. Doporučuji, pokud Váš zájem trvá, abyste si založil(a) účet a mohli jsme podrobnosti technicky náročného požadavku domluvit na vaší diskusní stránce. S pozdravem,

Zef avatar 3.jpg Zef d|p10. 10. 2015, 08:42
 

1. LF vs LF v Hradci Královom

Dobry den, prosim aky mate názor na 1. LF v porovnani s LF v Hradci Kralovom? Prijali ma na 1. LF a aj na LF v Hradci Kralovom. Rozhodujem sa na ktorú ist.... Ktorá je podla Vas lepšia alebo alebo v com sa odlišujú ? Aky mate názor na tieto fakulty ked ich spolu porovnávate ? Ďakujem velmi pekne !!!!

188.167.91.22729. 7. 2015, 19:08

Dobrý den,

v tomto Vám bohužel neporadíme, WikiSkripta jsou prostorem pro kooperativní tvorbu a ukládání medicínských výukových materiálů. Spíše Vás odkážu na neoficiální fórum 1. LF UK nebo na různé facebookové skupiny, kde Vám jistě poradí.

 

rok pridania článku

Dobrý deň. Zháňam na tomto článku: https://www.wikiskripta.eu/w/Anestezie_%28pediatrie%29#Zdroj rok pridania. Ak by ste mi mohli pomôcť bol by som Vám veľmi vďačný.

95.103.70.18824. 4. 2015, 19:43

Zdravím Vás,

omlouvám se za pozdní odpověď. Rok přidání lze zjistit kliknutím na tlačítko historie v pravém horním rohu obrazovky. Zde se píše, že tento příspěvek byl se svolením autora převzat v roce 2010. Kdybyste měl ještě nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.

S pozdravem,

--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript27. 6. 2015, 16:39
 

Dobrý den, chcela by som sa opýtať, čo znamená na EKG v popisu: Fyziologická krivka, zachytená l komor. extrasystola, zachytená 1 KES, ST izoelektr. s pozit. T-vlnami. Vdaka za odpoved. Renáta

95.170.253.9623. 2. 2015, 12:32

Vážená paní Renáto, děkujeme Vám za Váš zájem o WikiSkripta. S politováním Vám musím sdělit, že z principu nemůžeme na konkrétní medicínské dotazy odpovídat. Přestože v redakci WikiSkript pracují i lékaři, nejsme zdravotnické zařízení, nemáme oprávnění poskytovat lékařské konzultace a ani nemáme možnost poskytnout odborné vyjádření tak, abychom za ně mohli nést příslušnou odpovědnost. Máte-li konkrétní medicínský dotaz či problém, obraťte se, prosím, na příslušného odborníka. Děkuji za pochopení.

Tesarova Jana.jpg Iannadecz19. 3. 2015, 12:02
 

Zdravím, chtěl bych upozornit na error při vykreslování celého souboru otázek do .odt. Vypadá to, že problém je někde v článku Farmakogenetika, protože tam se to pokaždé zasekne. Doufám, že se toho někdo více technicky zdatný ujme, jelikož se nám zimní zkouškové už blíží...

Tpmirchi (diskuse)23. 11. 2014, 19:06

edit: zkusil jsem dát vytvořit knihu a když odstraním článek farmakogenetika, zasekne se to vždy na tom v pořadí posledním článku

Tpmirchi (diskuse)23. 11. 2014, 19:12

Tady je problém ve stavbě souboru: PDF lze vytvořit, zatímco ODT již překračuje dovolenou velikost souboru v MB, takže jeho sestavení již server nezvládne. Můžeme se pokusit upravit parametry serveru, což není triviální, závisí to i na hardwarovém zázemí, proto v tuto chvíli doporučuji generovat raději PDF.

25px Petr Kajzar (redakce WikiSkript)13. 12. 2014, 14:42
 
 

Přesunuto z článku Citování

Uživatel:LuckaLL se ptá: Dobrý večer, mám na Vás prosbu, píšu bakalářskou práci a mám si doplnit seznam literatury podle citací. Za prvé jsem měla dotaz, když mám starou knížku, která nemá ISBN, tak ji tam nepíšu, končím tedy stranou. Jedná se o knížku od Sováka, Logopedie z roku 1972. Správná teda citace je: SOVÁK, M. Logopedie. 2. upravené vydání: Praha: SPN, 219 s. ? A druhý dotaz mám. Kniha má počet stran, bývá na přední straně něbo v zadní straně. Např. kniha má počet stran 210, ale očíslovaná končí 219. co teda napsat. děkuji

Zef avatar 3.jpg Zef d|p29. 11. 2014, 12:25

Vážená kolegyně,

pokud potřebujete vytvořit citaci podle normy, je nejvhodnější použít nástroj na stránce www.citace.com. Najdete zde zdarma dostupný generátor citací, ve kterém vyplníte formulář s údaji, které znáte nebo můžete zjistit, a získáte správně formátovanou citaci splňující všechny požadavky. Pokud si nejste jistá počtem stran, doporučuji se podívat do katalogu Národní knihovny - tam bývá tento údaj správně. Jinak se postupuje tak, že se kouknete, která stránka má číslo 1; poslední číslovaná stránka je "zrcadlově" na obráceném konci knihy. Složitější to je, pokud jsou stránky číslované po sekcích, ale to asi nebude tento případ.

S pozdravem

 

Vložení obrázku

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jak vložit obrázek do článku? Děkuji

Veronika Ficková (diskuse)26. 11. 2014, 14:04

Dobrý den, přesný postup pro nahrávání obrázků naleznete na Nápověda:Obrázky

BillyBones.jpg Honza Mudruňka -- redakce WikiSkript26. 11. 2014, 15:18
 

letní praxe

Hezký den:-) Chtěla bych se zeptat, jak je to ve 3. ročníku s praxemi v létě? Přihlašuje se individuálně jako ve 2.ročníku nebo bude přihlášení přes SIS, či nějak jinak? Děkuji. LFP.

66.249.93.1685. 11. 2014, 21:52

Pardon, ve 4. ročníku.

66.249.93.1655. 11. 2014, 21:54

Také Vám přeji hezký den,

teď příliš nevím, o jaké fakultě mluvíte, každá má jiné zvyklosti. Nicméně bych Vám nabídl jako možný zdroj informací nástěnku, kde se nacházejí jednotliví Průvodci studiem na lékařských fakultách. Pokud ani tam nenajdete kýžené odpovědi, bohužel Vám asi nezbyde než kontaktovat někoho ze spolužáků z vyšších ročníků. Doufám, že jsem Vám alespoň částečně pomohl ve Vašem problému.

S pozdravem,

--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript15. 11. 2014, 12:47
 
 
První stránka
První stránka
Předchozí stránka
Předchozí stránka
Poslední stránka
Poslední stránka