Fórum:Ptáte se

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
Akce

Prosba[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, chtěla bych editovat článek Umbilikální kýla, který je stále ve fázi rozpracovaný. Původní autor má již neexistující profil. Mohu šablonu smazat a tento článek editovat? Předem děkuji za odpověď. - Klaralatinova

Já Vás velice zdravím Kláro,
samozřejmě nejenom můžete, ale dokonce je to velice žádoucí a vítané! Pokud se chcete do tohoto článku pustit, pak se směle můžete pustit do editací. Pokud :byste potřebovala jakoukoliv pomoc, můžete se obrátit na někoho z redaktorů či přímo na mě. A nemusíte se bát – tady nelze opravdu :nic zkazit a vše je rychle opravitelné! Mnohokrát Vám děkuji za iniciativu a budu se těšit.
S pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 9. 1. 2019, 21:43 (CET)


Rady[upravit | editovat zdroj]

Prosím o pomoc, hledám na internetu na všech webech o lékařství, ale nedaří se mi najít informaci, za jak dlouho se objeví podlitiny, modřiny nebo jednoduše zhmožděniny. Za ja dlouho se po úderu objeví na těle podlitina? Byl bych vám vděčný.

Vážený uživateli,
děkuji Vám za Váš zájem o WikiSkripta. Přemýšlel jsem jak bych Vám nejlépe dokázal poradit, jediné co mě však napadlo, je náš velmi slušně zpracovaný :článek Tupá poranění ze soudního lékařství, kde byste mohl najít požadované informace. Jenom předem Vás upozorňuji, že článek obsahuje některé :obrázky, které mohou být pro některé méně otrlejší uživatele nevhodné. Pokud byste měl jakékoliv další dotazy, neváhejte se zeptat.
S díky a pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 21. 1. 2019, 20:26 (CET)

Nervus oculomotorius - prosím radu[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň, uvádzate prehľad o poškodení nervus oculomotorius, ale nikde nie je uvedená nijaká liečba, alebo špecializovaný lekár na takéto prípady. Mám prípad, kde tento nerv bol stlačený vplyvom výdute na mozgovej cieve ( aneurizma) , tá bola operovaná a teraz si nevieme rady na koho sa obrátiť s poruchou tohto hlavového nervu, nakoľko nereaguje - očné viečko sa zavrelo, zrenica nereaguje, dvojité videnie, a je potrebná liečba. Máte zoznam prípade kontakt na nejakého špecialistu ? Ďakujem, veľmi by nám to pomohlo, čas je dôležitý.

Dobrý den, náš projekt slouží jako učebnice pro studenty medicíny a lékaře, nikoliv jako poradna stran léčby nebo telefonní adresář specialistů. S Vaším dotazem se obraťte buď na specialistu, který Vás léčil (jak zmiňujete) v předešlé době či na registrujícího praktického lékaře. Děkujeme za pochopení. Zef avatar 3.jpg Zef d|p 10. 7. 2019, 13:17 (CEST)

Nefunguje editor knih?[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, jen chci upozornit,že je zřejmě nefunkční editor knih, při pokusu o otevření náhledu knihy mi to hlásí toto:

Vnitřní chyba [2fbde70665a3c3fcd150f895] 2019-10-10 09:02:39: Kritická výjimka typu „ParseError“

Díky, Jan Holubec

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Opravil jsem Josef Martiňák (diskuse) 10. 10. 2019, 11:28 (CEST).

obrázky z wikiskript[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, pro své studenty (laici zajímající se o výklady moderní medicíny) píši texty a prezentace. Některé texty se teď budou tisknout a dávat studentům jako studijní materiál k testu. Je možné použít obrázky z wikiskript? Samzožejmě uvedu autora jednotlivých obrázků na na konci textu podle návodu u jednotlivých obrázků. Na oplátku mohu poskytnout některé vlastní obrázky k článkům na wiki:) Díky za odpověď.

Jakoubě

Vážený kolego,
děkujeme za zájem o WikiSkripta.
Snad vás od Vašeho záměru neodradím, když napíšu, že s obrázky je to ve WikiSkriptech trochu složitější. Na rozdíl od textu může mít každý obrázek jinou licenci, navíc některé obrázky sdílíme s dalšími projekty prostřednictvím Wikimedia Commons.
Co z toho vyplývá: Když na obrázek kliknete (a pak případně kliknete na tlačítko Více informací), dostanete se na stránku, na které je i licence souboru. Je třeba postupovat podle ní. Naše obrázky mají nejčastěji licenci Creative Commons Uveďte autora - s tou je to nejjednodušší, obrázek můžete libovolně použít, jen musíte citovat zdroj.
Obrázky z Wikimedia Commons mají často licenci Uveďte autora - zachovejte licenci. I v tomto případě lze obrázek použít, ale nově vzniklý materiál by měl být zveřejněn opět pod svobodnou licencí. Lze tak učinit mnoha různými způsoby, včetně vložení materiálu do WikiSkript :)
Obvykle jsou informace u každého obrázku poměrně intuitivní. Další informace najdete na stránce WikiSkripta:Autorské právo. Pusťte se tedy směle do toho. Pokud byste narazil na nějaké nejasnosti, ozvěte se, koukneme se na to.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:47 (CET)

Corpus fibulae[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla bych Vás upozornit na malou chybu ve článku o kosti lýtkové. Fibula má margo anterior, posterior a interosseus. Margo medialis na fibule není. Můj zdroj je: Anatomie 1, třetí vydání, Radomír Čihák, ISBN 978-80-247-3817-8. Děkuji Anna Paková

Vážená paní Paková,
děkujeme za upozornění, nedopatření jsme opravili.
Přejeme Vám příjemnou práci s WikiSkripty.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:51 (CET)

Syndrom zadních provazců míšních[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň! V danej kapitole je uvedené, že pri poruche zadních míšních provazců nedochádza k postihnutiu vnímania jemného dotyku. Avšak tr. spino-bulbo-thalamicus vedie aj diskriminačné a epikritické čití, tj. ak sa nemýlim, mali by byť porušené.

                 S pozdravom Andrej :-)

https://www.wikiskripta.eu/w/Syndrom_zadních_provazců_míšních (hneď prvý odsek)

Dobrý den, Andreji, díky za informaci!
Poprosím kolegyni o kontrolu/přepracování. Pokud narazíte na zjevnou chybu, neváhejte článek sám editovat - nemusíte být ani přihlášen (nad názvem článku kliknete na "Úpravy" a následně "Editovat" nebo "Editovat zdroj"). S díkem a přáním hezkých dní. :61021814 2366803750226882 1304886806273064960 n.jpg Johannes -- redakce WikiSkript 8. 5. 2020, 0:55 (CEST)


podle jakych vzoru se prosim latinsky sklonuje krcni obratel,zlomenina krcniho obratle a skrytá nemoc?[upravit | editovat zdroj]

pode jakeho vzoru se sklonuje krcni obratel ,zlomenina krcniho obratle,skryta nemoc?

Obratel = vertebra, ae, f-., tedy I. deklinace
Zlomenina obratle = fractura vertebrae, taktéž I. deklinace
Skrytá nemoc = morbus latens. Morbus, i, m. podle II. deklinace. Latens, ntis je ptcp. praes. a skloňuje se podle III. deklinace.

--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 7. 4. 2020, 08:54 (CEST)

Dotaz[upravit | editovat zdroj]

Dobrý večer chci se zeptá jak roste nehty?

Dej vám Pán Bůh dobrý večer, milostivý pane,
snažně prosím - račte prominout, anžto nejsem sdostatek erudován ve věcech komparativní lingvistiky, pročež nejsem s to porozumět Vašemu sofistikovaně formulovanému dotazu v celé jeho úplnosti. Budiž Vám tedy alespoň - krom mé ponížené omluvy - k užitku vědomí, že článek pojednávající toliko obecně - sic stručně - o pojmu, jež jste snad mínil, popatřit lze nejen zde, alebrž v souvislostech nepoměrně složitějších, bystřejšího ducha, a vědomostí nikoli škole obecné dostačujících, také na místě vezdejším.
Pán vás provázej!

--61021814 2366803750226882 1304886806273064960 n.jpg Jan Kozinski - redakce WikiSkript 14. 4. 2020, 23:37 (CEST)

Dědičné poruchy metabolismu cukrů[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,

Chci jen upozornit na možnou chybu. V odstavci diagnostika u Dědičné poruchy metabolismu cukrů je uvedeno, že je dg.v novorozeneckém screeningu. Ten ale dg.galaktosémie v ČR nezahrnuje. Stejně jako žádnou jinou poruchu metabolismu cukrů. Díky za vaši práci! MUDr.B.Fišárková

Vážená paní doktorko, moc děkujeme za zpětnou vazbu. Při zběžném pohledu jsem zjistil, že máme dokonce dva články, které se galaktosémiemi zabývají (druhý Galaktosémie), oba zmiňují diagnostiku dosti nešťastně. Ve Vámi zmíněném článku jsem chybu opravil změnou formulace, zkusím se k tomu vrátit ještě po státnicích a články nějak vylepšit, píšu si to do úkolníčku. Budeme moc rádi za jakoukoliv další zpětnou vazbu a spolupráci.
S pozdravem a přáním klidného dne
Za redakci WikiSkript --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 31. 5. 2020, 22:55 (CEST)

Prukaznost postkomočnihi syndromu[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, Píše se zde o přiznacích postkomočního syndromu a o je ho průkaznosti,ale mám za to, že je to tak jak se říká v jednom filmu "Jak napálit advokáta"a sice, tefy, že do hlavy nikdo nevidí a takovou věc spolehlivě posoudit nemůže z hlediska pravosti,

Vážený pane, jak je nesčetněkrát uvedeno výše, tento web slouží coby studijní materiál pro studenty lékařských fakult, zdravotnických oborů a příbuzných oblastí. De iure Vám tedy nejsme s to poskytnout odbornou zdravotnickou radu sensu stricto, i kdybych stokrát chtěl - nebylo by to lege artis. Ve Vašem případě ale stokrát nechci - advokáta bych napálil docela nerad. Slunce v duši --JanKozinski (diskuse) 7. 8. 2020, 10:38 (CEST)

Jednotky[upravit | editovat zdroj]

Jednotky. Nemohli byste prosím v příspěvcích dodržovat normu ISO 80000-1: uvádí obecné informace a definice týkající se veličin, soustav veličin, jednotek, značek veličin a jednotek a koherentních soustav jednotek, zejména SI? Tak, jak se to učí od základní školy? Tlak v pascalech, práce v joulech a tak? Díky, Pavel Pesat

Dobrý den, vážený pane doktore, mohl byste, prosím, dát příklad nesprávného použití zde na wikiskriptech, na který jste narazil? Klidně e-mailem na mou adresu jan.kozinski@wikiskripta.eu.
Nepochybně se takové případy najdou a snažíme se tomu vyhnout, jak to jen jde. Ale v obecné rovině se má za to, že je lepší takovou informaci uvést (byť nikoliv exaktně v jednotkách SI) a případně si informaci dohledat v jednotkách jiných, nebo svépomocí přepočítat. Je to stále lepší, než aby takový údaj chyběl zcela, nebo byl uveden údaj nesprávný. V některých případech to však není na místě - z velké části jde o medicínský úzus, zvyklosti a praktičnost - proto nelze kupříkladu upustit od uvádění krevního tlaku v milimetrech rtuťového sloupce. Představa, že by se na sálech, či v ordinacích začaly používat kPa namísto mmHg je poměrně utopická - ačkoliv bych to osobně jako přírodovědec uvítal, většina zdejšího osazenstva jsou medici a lékaři :-). Posílám pozdravy do ÚJEP, zejména panu doktoru Jirsákovi. --JanKozinski (diskuse) 11. 8. 2020, 22:58 (CEST)

pyridinový alkaloid[upravit | editovat zdroj]

Zdravím a prosím o radu Kde mohu najít chování pyridinových alkaloidu v jiných rostlinách. Speciálně se mi jedná o tabákový výluh jako zálivka ibišku k ničení mšic. Prosím administrátora o schovívavost, zastaralí hartver a sovtvér nízká výrobní čísko a RAM jesm někde stratil S pozdravem důchodce UTR

Dobrý den,
s hubením mšic Vám bohužel nepomůžeme. Wikiskripta slouží jako zdroj informací pro studenty lékařských fakult, Váš dotaz je spíše botanického rázu. S pozdravem--JanKozinski (diskuse) 24. 10. 2020, 07:52 (CEST)

Bodné nebo bodno-řezné rány?[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, v rámci článku o Bodných ranách jsou uvedeny rány způsobené nožem nebo jednobřitým plochým nástrojem jako bodné. V knize pana prof. Hirta (Soudní lékařství I. díl, str. 106) jsou však uvedeny tyto rány primárně jako bodno-řezné. Ze zkušenosti vím, že studenti u zkoušky ze Soudního lékařství chybují, když uvádějí nůž jako typický nástroj použitý u bodných ran. Bylo by vhodné rozdělení na rány bodné a bodno-řezné v samotném článku? Moc Vám děkuji, S pozdravem Lukáš M.

Enterokok[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, byl mi zjištěn enterokok v pochvě. Dostala js m Macmiror,ale problémy zůśtaly, dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď Dana S.

Dobrý den,
je nám líto, ale wikiskripta slouží primárně jako zdroj informací pro studenty lékařství, potažmo pro studenty zdravotnických oborů. Nemůžeme tedy poskytovat žádné rady či hodnocení Vašich zdravotních obtíží. Obecně je však při přetrvávajících obtížích na místě kontaktovat svého praktického lékaře, který zná navíc lépe Vaši anamnézu.
S díkem za pochopení a přáním hezkých dní --JanKozinski (diskuse) 28. 2. 2021, 13:25 (CET)