Fórum:Ptáte se

From WikiSkripta

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
Akce

Riešenie problémov s rastovým hormónom[edit | edit source]

Zaujímalo by ma odkiaľ máte hodnoty SOMATOTROPINU v krvi. Keďže realita je úplne iná. Rozsah hodnôt v laboratóriu určuje buď primár oddelenia alebo výrobca tých zariadení.(a niekde sa pohybujú dokonca na hodnote 0-10 ng/ml)Keď argumentujem u lekára wikiskriptami tak ma pošlú do... Ale problém s rastovým hormónom mať skutočne môžem keďže som dlhé roky užíval liek čo zvyšuje kortizol(kortizol zase môže ničiť somatotropin) Ďakujem za odpoveď -- 93.99.228.139 7. 10. 2023, 17:31 (CEST)

Vážený uživateli, údaje o sekreci a koncentracích somatropinu uvedené na stránce Růstový hormon jsou zcela v souladu se stavem poznání - srovnejte např. s [1]. Máte samozřejmě pravdu, že konkrétní analytická metoda může mít jiné referenční meze než jakých se dosahuje u referentních metod, zvláště pak u analytů stanovovaných imunochemickými technikami. To je ovšem všeobecně známé a nelze proto pochybovat, jak správně píšete, že konkrétní výsledky může interpretovat jen kvalifikovaný odborník, který zná konkrétní použitou metodu, její vlastnosti, stanovené meze a míru nejistoty i preanalytickou fázi. To vše jistě není v rozporu (ba naopak je v souladu) s uváděnými hodnotami, které vycházejí ze superiorních analytických metod či metaanalýz. Pokud jde o konkrétní dotaz k vzájemnému ovlivnění hladin STH kortizolem, jistě nejde o nějakou přímou reakci. K ovlivnění hladin STH steroidními hormony samozřejmě dojít může, provázanost je poměrně rozsáhlá a složitá. V konkrétním případě Vám ji jistě s přihlédnutím ke konkrétní situaci vysvětlí Váš ošetřující lékař. --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 27. 10. 2023, 12:53 (CEST)

Otázka ohledně shrnutí onemocnění jednotlivých orgánových systémů v tabulce[edit | edit source]

Dobrý den, zajímalo mě, proč se mi neukazuje tato tabulka u onemocnění dalších systémů. Narazil jsem na ni u onemocnění krve a přišla mi jako užitečná pomůcka k rychlému zopakování. Chtěl jsem se tedy zeptat, jak si mohu takovou tabulku jako shrnutí zobrazit např. u nemocí dýchacího systému nebo jiného systému. Bohužel jsem sem nemohl vložit zmíněnou tabulku, ale vkládám zde odkaz na snímek tabulky, kterou mám na mysli URL odkaz: https://ibb.co/BcQhxtM -- 86.49.229.14 18. 5. 2023, 00:32 (CEST)

Dobrý den, zmiňované tabulky bohužel nejsou automaticky součástí všech článků. Jedná se o tzv. Navboxy, které někdo nejdříve musí vytvořit - následně se pak do článků vkládají. Na onemocnění krve existuje krásný Navbox, dále na onemocnění štítné žlázy a střevních infekcí, ale to je asi tak vše. Uznávám, že je to užitečná pomůcka, připíšu si ji na svůj seznam úkolů a možná do budoucna bude Navboxů na onemocnění víc. :)) Dočasně lze pro opakování využít portály daných oborů, kde by měl být vždy seznam článků v různých tabulkách (vlastně taková vertikální verze Navboxu). Portály jsou k nalezení na domovské stránce WikiSkript, nebo jdou vyhledat přes vyhledávač: stačí napsat “Portál:” a hledaný obor. Seznam všech Navboxů lze najít tak, že do vyhledávače zadáte “Nápověda:Navboxy”. -- Bara.kapustova.jpeg Barbora Kapustová 20. 5. 2023, 12:29 (CEST)

Endokrinní hypertenze[edit | edit source]

Dobrý deň, V článku o Endokrinní hypertenzi (https://www.wikiskripta.eu/w/Endokrinn%C3%AD_hypertenze) som narazila na túto vetu: U pacientů, kde se vyskytuje trias hypertenze, dříve nevysvětlené hypokalémie a metabolické acidózy, bychom vždy měli pomyslet na primární hyperaldosteronismus. Nevzniká pri primárnom hyperaldosteronizme práve naopak, alkalóza? Ďakjem za odpoveď. S pozdravom Zuzana D. -- 78.128.191.13 19. 6. 2022, 19:36 (CEST)

Prosba[edit | edit source]

Zdravím, chtěla bych editovat článek Umbilikální kýla, který je stále ve fázi rozpracovaný. Původní autor má již neexistující profil. Mohu šablonu smazat a tento článek editovat? Předem děkuji za odpověď. - Klaralatinova

Já Vás velice zdravím Kláro,
samozřejmě nejenom můžete, ale dokonce je to velice žádoucí a vítané! Pokud se chcete do tohoto článku pustit, pak se směle můžete pustit do editací. Pokud :byste potřebovala jakoukoliv pomoc, můžete se obrátit na někoho z redaktorů či přímo na mě. A nemusíte se bát – tady nelze opravdu :nic zkazit a vše je rychle opravitelné! Mnohokrát Vám děkuji za iniciativu a budu se těšit.
S pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 9. 1. 2019, 21:43 (CET)

Rady[edit | edit source]

Prosím o pomoc, hledám na internetu na všech webech o lékařství, ale nedaří se mi najít informaci, za jak dlouho se objeví podlitiny, modřiny nebo jednoduše zhmožděniny. Za ja dlouho se po úderu objeví na těle podlitina? Byl bych vám vděčný.

Vážený uživateli,
děkuji Vám za Váš zájem o WikiSkripta. Přemýšlel jsem jak bych Vám nejlépe dokázal poradit, jediné co mě však napadlo, je náš velmi slušně zpracovaný :článek Tupá poranění ze soudního lékařství, kde byste mohl najít požadované informace. Jenom předem Vás upozorňuji, že článek obsahuje některé :obrázky, které mohou být pro některé méně otrlejší uživatele nevhodné. Pokud byste měl jakékoliv další dotazy, neváhejte se zeptat.
S díky a pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 21. 1. 2019, 20:26 (CET)

Nervus oculomotorius - prosím radu[edit | edit source]

Dobrý deň, uvádzate prehľad o poškodení nervus oculomotorius, ale nikde nie je uvedená nijaká liečba, alebo špecializovaný lekár na takéto prípady. Mám prípad, kde tento nerv bol stlačený vplyvom výdute na mozgovej cieve ( aneurizma) , tá bola operovaná a teraz si nevieme rady na koho sa obrátiť s poruchou tohto hlavového nervu, nakoľko nereaguje - očné viečko sa zavrelo, zrenica nereaguje, dvojité videnie, a je potrebná liečba. Máte zoznam prípade kontakt na nejakého špecialistu ? Ďakujem, veľmi by nám to pomohlo, čas je dôležitý.

Dobrý den, náš projekt slouží jako učebnice pro studenty medicíny a lékaře, nikoliv jako poradna stran léčby nebo telefonní adresář specialistů. S Vaším dotazem se obraťte buď na specialistu, který Vás léčil (jak zmiňujete) v předešlé době či na registrujícího praktického lékaře. Děkujeme za pochopení. Zef avatar 3.jpg Zef d|p 10. 7. 2019, 13:17 (CEST)

Nefunguje editor knih?[edit | edit source]

Dobrý den, jen chci upozornit,že je zřejmě nefunkční editor knih, při pokusu o otevření náhledu knihy mi to hlásí toto:

Vnitřní chyba [2fbde70665a3c3fcd150f895] 2019-10-10 09:02:39: Kritická výjimka typu „ParseError“

Díky, Jan Holubec

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Opravil jsem Josef Martiňák (diskuse) 10. 10. 2019, 11:28 (CEST).

obrázky z wikiskript[edit | edit source]

Dobrý den, pro své studenty (laici zajímající se o výklady moderní medicíny) píši texty a prezentace. Některé texty se teď budou tisknout a dávat studentům jako studijní materiál k testu. Je možné použít obrázky z wikiskript? Samzožejmě uvedu autora jednotlivých obrázků na na konci textu podle návodu u jednotlivých obrázků. Na oplátku mohu poskytnout některé vlastní obrázky k článkům na wiki:) Díky za odpověď.

Jakoubě

Vážený kolego,
děkujeme za zájem o WikiSkripta.
Snad vás od Vašeho záměru neodradím, když napíšu, že s obrázky je to ve WikiSkriptech trochu složitější. Na rozdíl od textu může mít každý obrázek jinou licenci, navíc některé obrázky sdílíme s dalšími projekty prostřednictvím Wikimedia Commons.
Co z toho vyplývá: Když na obrázek kliknete (a pak případně kliknete na tlačítko Více informací), dostanete se na stránku, na které je i licence souboru. Je třeba postupovat podle ní. Naše obrázky mají nejčastěji licenci Creative Commons Uveďte autora - s tou je to nejjednodušší, obrázek můžete libovolně použít, jen musíte citovat zdroj.
Obrázky z Wikimedia Commons mají často licenci Uveďte autora - zachovejte licenci. I v tomto případě lze obrázek použít, ale nově vzniklý materiál by měl být zveřejněn opět pod svobodnou licencí. Lze tak učinit mnoha různými způsoby, včetně vložení materiálu do WikiSkript :)
Obvykle jsou informace u každého obrázku poměrně intuitivní. Další informace najdete na stránce WikiSkripta:Autorské právo. Pusťte se tedy směle do toho. Pokud byste narazil na nějaké nejasnosti, ozvěte se, koukneme se na to.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:47 (CET)

Corpus fibulae[edit | edit source]

Dobrý den, chtěla bych Vás upozornit na malou chybu ve článku o kosti lýtkové. Fibula má margo anterior, posterior a interosseus. Margo medialis na fibule není. Můj zdroj je: Anatomie 1, třetí vydání, Radomír Čihák, ISBN 978-80-247-3817-8. Děkuji Anna Paková

Vážená paní Paková,
děkujeme za upozornění, nedopatření jsme opravili.
Přejeme Vám příjemnou práci s WikiSkripty.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:51 (CET)

Syndrom zadních provazců míšních[edit | edit source]

Dobrý deň! V danej kapitole je uvedené, že pri poruche zadních míšních provazců nedochádza k postihnutiu vnímania jemného dotyku. Avšak tr. spino-bulbo-thalamicus vedie aj diskriminačné a epikritické čití, tj. ak sa nemýlim, mali by byť porušené. S pozdravom Andrej :-)

https://www.wikiskripta.eu/w/Syndrom_zadních_provazců_míšních (hneď prvý odsek)

Dobrý den, Andreji, díky za informaci!
Poprosím kolegyni o kontrolu/přepracování. Pokud narazíte na zjevnou chybu, neváhejte článek sám editovat - nemusíte být ani přihlášen (nad názvem článku kliknete na "Úpravy" a následně "Editovat" nebo "Editovat zdroj"). S díkem a přáním hezkých dní. :61021814 2366803750226882 1304886806273064960 n.jpg Johannes -- redakce WikiSkript 8. 5. 2020, 0:55 (CEST)

podle jakych vzoru se prosim latinsky sklonuje krcni obratel,zlomenina krcniho obratle a skrytá nemoc?[edit | edit source]

pode jakeho vzoru se sklonuje krcni obratel ,zlomenina krcniho obratle,skryta nemoc?

Obratel = vertebra, ae, f-., tedy I. deklinace
Zlomenina obratle = fractura vertebrae, taktéž I. deklinace
Skrytá nemoc = morbus latens. Morbus, i, m. podle II. deklinace. Latens, ntis je ptcp. praes. a skloňuje se podle III. deklinace.

--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 7. 4. 2020, 08:54 (CEST)

Dotaz[edit | edit source]

Dobrý večer chci se zeptá jak roste nehty?

Dej vám Pán Bůh dobrý večer, milostivý pane,
snažně prosím - račte prominout, anžto nejsem sdostatek erudován ve věcech komparativní lingvistiky, pročež nejsem s to porozumět Vašemu sofistikovaně formulovanému dotazu v celé jeho úplnosti. Budiž Vám tedy alespoň - krom mé ponížené omluvy - k užitku vědomí, že článek pojednávající toliko obecně - sic stručně - o pojmu, jež jste snad mínil, popatřit lze nejen zde, alebrž v souvislostech nepoměrně složitějších, bystřejšího ducha, a vědomostí nikoli škole obecné dostačujících, také na místě vezdejším.
Pán vás provázej!

--61021814 2366803750226882 1304886806273064960 n.jpg Jan Kozinski - redakce WikiSkript 14. 4. 2020, 23:37 (CEST)

Dědičné poruchy metabolismu cukrů[edit | edit source]

Dobrý den,

Chci jen upozornit na možnou chybu. V odstavci diagnostika u Dědičné poruchy metabolismu cukrů je uvedeno, že je dg.v novorozeneckém screeningu. Ten ale dg.galaktosémie v ČR nezahrnuje. Stejně jako žádnou jinou poruchu metabolismu cukrů. Díky za vaši práci! MUDr.B.Fišárková

Vážená paní doktorko, moc děkujeme za zpětnou vazbu. Při zběžném pohledu jsem zjistil, že máme dokonce dva články, které se galaktosémiemi zabývají (druhý Galaktosémie), oba zmiňují diagnostiku dosti nešťastně. Ve Vámi zmíněném článku jsem chybu opravil změnou formulace, zkusím se k tomu vrátit ještě po státnicích a články nějak vylepšit, píšu si to do úkolníčku. Budeme moc rádi za jakoukoliv další zpětnou vazbu a spolupráci.
S pozdravem a přáním klidného dne
Za redakci WikiSkript --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 31. 5. 2020, 22:55 (CEST)

Prukaznost postkomočnihi syndromu[edit | edit source]

Dobrý den, Píše se zde o přiznacích postkomočního syndromu a o je ho průkaznosti,ale mám za to, že je to tak jak se říká v jednom filmu "Jak napálit advokáta"a sice, tefy, že do hlavy nikdo nevidí a takovou věc spolehlivě posoudit nemůže z hlediska pravosti,

Vážený pane, jak je nesčetněkrát uvedeno výše, tento web slouží coby studijní materiál pro studenty lékařských fakult, zdravotnických oborů a příbuzných oblastí. De iure Vám tedy nejsme s to poskytnout odbornou zdravotnickou radu sensu stricto, i kdybych stokrát chtěl - nebylo by to lege artis. Ve Vašem případě ale stokrát nechci - advokáta bych napálil docela nerad. Slunce v duši --JanKozinski (diskuse) 7. 8. 2020, 10:38 (CEST)

Jednotky[edit | edit source]

Jednotky. Nemohli byste prosím v příspěvcích dodržovat normu ISO 80000-1: uvádí obecné informace a definice týkající se veličin, soustav veličin, jednotek, značek veličin a jednotek a koherentních soustav jednotek, zejména SI? Tak, jak se to učí od základní školy? Tlak v pascalech, práce v joulech a tak? Díky, Pavel Pesat

Dobrý den, vážený pane doktore, mohl byste, prosím, dát příklad nesprávného použití zde na wikiskriptech, na který jste narazil? Klidně e-mailem na mou adresu jan.kozinski@wikiskripta.eu.
Nepochybně se takové případy najdou a snažíme se tomu vyhnout, jak to jen jde. Ale v obecné rovině se má za to, že je lepší takovou informaci uvést (byť nikoliv exaktně v jednotkách SI) a případně si informaci dohledat v jednotkách jiných, nebo svépomocí přepočítat. Je to stále lepší, než aby takový údaj chyběl zcela, nebo byl uveden údaj nesprávný. V některých případech to však není na místě - z velké části jde o medicínský úzus, zvyklosti a praktičnost - proto nelze kupříkladu upustit od uvádění krevního tlaku v milimetrech rtuťového sloupce. Představa, že by se na sálech, či v ordinacích začaly používat kPa namísto mmHg je poměrně utopická - ačkoliv bych to osobně jako přírodovědec uvítal, většina zdejšího osazenstva jsou medici a lékaři :-). Posílám pozdravy do ÚJEP, zejména panu doktoru Jirsákovi. --JanKozinski (diskuse) 11. 8. 2020, 22:58 (CEST)

pyridinový alkaloid[edit | edit source]

Zdravím a prosím o radu Kde mohu najít chování pyridinových alkaloidu v jiných rostlinách. Speciálně se mi jedná o tabákový výluh jako zálivka ibišku k ničení mšic. Prosím administrátora o schovívavost, zastaralí hartver a sovtvér nízká výrobní čísko a RAM jesm někde stratil S pozdravem důchodce UTR

Dobrý den,
s hubením mšic Vám bohužel nepomůžeme. Wikiskripta slouží jako zdroj informací pro studenty lékařských fakult, Váš dotaz je spíše botanického rázu. S pozdravem--JanKozinski (diskuse) 24. 10. 2020, 07:52 (CEST)

Bodné nebo bodno-řezné rány?[edit | edit source]

Dobrý den, v rámci článku o Bodných ranách jsou uvedeny rány způsobené nožem nebo jednobřitým plochým nástrojem jako bodné. V knize pana prof. Hirta (Soudní lékařství I. díl, str. 106) jsou však uvedeny tyto rány primárně jako bodno-řezné. Ze zkušenosti vím, že studenti u zkoušky ze Soudního lékařství chybují, když uvádějí nůž jako typický nástroj použitý u bodných ran. Bylo by vhodné rozdělení na rány bodné a bodno-řezné v samotném článku? Moc Vám děkuji, S pozdravem Lukáš M.

Enterokok[edit | edit source]

Dobrý den, byl mi zjištěn enterokok v pochvě. Dostala js m Macmiror,ale problémy zůśtaly, dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď Dana S.

Dobrý den,
je nám líto, ale wikiskripta slouží primárně jako zdroj informací pro studenty lékařství, potažmo pro studenty zdravotnických oborů. Nemůžeme tedy poskytovat žádné rady či hodnocení Vašich zdravotních obtíží. Obecně je však při přetrvávajících obtížích na místě kontaktovat svého praktického lékaře, který zná navíc lépe Vaši anamnézu.
S díkem za pochopení a přáním hezkých dní --JanKozinski (diskuse) 28. 2. 2021, 13:25 (CET)

Fibrinolytika#Kontraindikace[edit | edit source]

Dobrý den, dočetl jsem se na https://www.wikiskripta.eu/w/Fibrinolytika#Kontraindikace, že mrtvice je kontraindikací pro fibrinolytika. Vždyť ale právě díky nim se ischemická mrtvice léčí - rozpouští trombus. Jak to tedy je? Děkuji!

Dobrý den, děkujeme za upozornění na nesrovnalost v textu. Pokusíme se co nejdříve text upravit – především v něm rozlišit hledisko původu CMP (tedy že iCMP trombolýzu využije, hCMP nikoliv), a zároveň časové, tedy že trombolýza je indikována pouze v určitém časovém okně od ischemického inzultu. Dohledáme lepší zdroje a článek upravíme.

S pozdravem za redakci WikiSkript --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 8. 5. 2021, 10:40 (CEST)

Zdravím,
máte pravdu, že trombolýza je jeden z prostředků léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody (iCMP). Nicméně ve článku je kontraindikací zřejmě myšlena recentní, nikoliv akutní iCMP. Recentní iCMP je absolutní kontraindikací trombolýzy v některých případech, zejména při přetrvávání závažného reziduálního klinického či radiologického nálezu /podrobně viz část 2.c) Doporučený postup intravenozní trombolýzy Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti JEP/. Na základě těchto doporučení zkusíme upřesnit článek WikiSkript, jehož vyznění může být zavádějící.
S pozdravem
--Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 8. 5. 2021, 10:54 (CEST)

Preventivní prohlídky - končí v 18. letech?[edit | edit source]

Nepovedlo se mi na wikiskripta.eu najít: preventivní prohlídky dospělých.
Pouze slýchávám, že na ně část lidí nechodí a že to je špatně.

Samozřejmě jsem toto téma zde nemusel najít.
Je zde toto téma + případně obsahuje co by měla preventivní prohlídka obsahovat
+ co se podle současného poznání doporučuje ale třeba to zatím nehradí zdravotní pojišťovny?
Našel jsem pouze:
https://www.wikiskripta.eu/w/Prevence_v_pediatrii
prevence

Vážený uživateli, děkujeme za Váš zájem o WikiSkripta. Bohužel se zdá, že toto téma opravdu zpracované nemáme, snad se to brzy podaří změnit. Doporučuji se podívat například na stránky VZP, kde je toto téma rozepsané včetně proplácených a povinných součástí vyšetření. Přeji klidný den, za redakci WikiSkript --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 11. 5. 2021, 17:36 (CEST)


(12.5.2021 Nenašel jsem jak mohu odpovědět)

Základ dobře popisuje: Vyhláška č. 70/2012 Sb. Vyhláška o preventivních prohlídkách https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-70

Ale čekal jsem tu např. statistická data (předpokládám) užitečná pro praxi lékařů. Inspirující světové trendy preventivních prohlídek. Popsané základy kvalitní (vědecky podložené) prevence ...

+ cituji: Kvalitní všeobecná preventivní péče je důležitá i z důvodu ekonomických. Péče o osoby starší 60let obnáší přibližně 40% veškerých nákladů investovaných do zdravotnictví. 61

zdroj: https://is.muni.cz/th/eszzj/diplomka_hotovo_Prikrylova_v01k_tisku_DO_ISU_ULOZ.pdf

Není téma PREVENCE mmj z důvodu zisku ale asi i jiných důvodů zanedbávané?

ÚČAST DOSPĚLÉ POPULACE NA PREVENTIVNÍCH PROHLÍDKÁCH https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/123537/130298289.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Je každoročně např. známo kolik procent populace (dle věku) se účastní preventivních prohlídek?


(WikiSkripta jsou jedinečný projekt!)

pitevní protokol[edit | edit source]

Dobrý den, dívala jsem se jak vypadá Pitevní protokol. Jak je možné, že jako pozůstalí máme tedy právo po pacientovi. Máme celou zdravotnickou dokumentaci a takto řádný celkový protokol nemáme. Máme ho bez popisu těla a všech orgánů. Kompletní tento pitevní protokol nám nechtějí dát. Kdo nám může v tomto pomoci? My totiž ani nevěříme, že je to náš pozůstalý. Nemáme popis těla. A ještě k tomu tento výňatek z pitevního protokolu je podepsaný internistou oddělení, kde pacient zemřel a ne pitvajícím lékařem ! alena.vosickova@seznam.cz

Vážená uživatelko,
děkujeme za zaslaný dotaz.
WikiSkripta jsou úložiště vzdělávacích textů a bohužel nejsme kompetentní odpovídat na konkrétní medicínské ani právní dotazy - prosím, obraťte se na příslušného odborníka. Z toho, co píšete, se navíc zdá, že píšete nikoli o pitevním protokolu, ale o listu o prohlídce mrtvého, tedy o zcela jiném dokladu. Obraťte se prosím na příslušného ošetřujícího lékaře, který je kompetentní Vám příslušné informace poskytnout.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 28. 6. 2021, 19:06 (CEST)

Játra - snížení proteosyntézy[edit | edit source]

Dobrý den, rád bych připomínkoval jedno slovíčko v článku Srdeční selhání (interna). Přikládám tedy alespoň úryvek, ze kterého vycházím. "játra – snížení proteosyntézy (otoky hypoalbuminotické, krvácivost) a detoxikace (uremie)." Pojednává se zde, že při významně zhoršené přečerpávací funkci srdíčka dochází mj. k tomu, že se v rámci zhoršených jaterních funkcí snižuje, resp. poklesá proces detoxikace - v závorce máte potom slovo "urémie"!! Urémií přece typicky rozumíme stav, kdy dochází k hromadění dusíkatých látek v organismu (močoviny, ...), ke kterému typicky dochází při chronickém/akutním selhání ledvin. Ano, při "špatném" srdci, kde je porucha v zásobení orgánů, tak dochází i k tomu, že játra nejsou dobře vyživována,apod. Ale zde bych byl s tímto pojmem opatrný, protože v játrech vzniká z amoniaku v rámci ornithinového cyklu právě ona zmíněná močovina = urea. Při dekompenzované cirhoze jater dochází k tomu, že právě poklesává (urea) v rámci séra ("nevyrábí se" v původním množství) a naopak se zvyšuje amoniak (vyplývá z logiky věci). To, že se zvyšují hladiny dusíkatých látek (např. amoniaku), přece není úplně ideální shrnout pod pojem "urémie", která evokuje zvýšení zejména močoviny, a navíc která evokuje stav při selhání ledvin. Nebylo by vhodnější napsat v příapdě DEKOMPENZOVANÝCH JATER (zde sekundárně v důsledku srdce) spíše obecně "hromadění dusíkatých látek", popř. hyperamonémie,.....? Předem moc děkuji a případně se omlouvám za dotat. Dotazuji se jako student.

Vážený uživateli, děkujeme za upozornění na nepřesnost. Máte pravdu, že jaterní selhání není příčinou urémie. Domnívám se, že autor měl na mysli jak renální, tak jaterní selhání u pokročilého kardiálního selhání a nepříliš šťastně obojí shrnul dohromady. Neváhejte příslušnou pasáž upravit a upřesnit - rádi Vám v tom budeme nápomocni.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 3. 10. 2022, 15:54 (CEST)

kardiostimulátor vs. oscilometrická metoda[edit | edit source]

Jako čerstvý vlastník kardiostimulátoru (bradykardie) jsem slyšel, že tonometr používající oscilometrickou metodu není pro mne vhodný. Je to pravda? Děkuji za odpověď. J&S

Vážený uživateli, děkujeme za zaslaný dotaz. WikiSkripta jsou úložiště vzdělávacích textů a bohužel nejsme kompetentní odpovídat na konkrétní medicínské ani právní dotazy - prosím, obraťte se se svým dotazem na svého ošetřujícího lékaře.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 3. 10. 2022, 15:57 (CEST)

mikrocitova v.s. hypochromni anemie[edit | edit source]

[[Soubor:Anita duzdova|žádné|alt=In| Ja moc Doktori nemusim a Take vim ze to vse dedim Po Mamince anemie mikrocitova v.s. v ramci hypermenorhey nemam zadne kontroli Ani obvodaka mam Ho hledat Toho obvodniho lekare nebo ne

Drogy pervitin[edit | edit source]

Jak je možný že narkoman má svůj svět A zapomíná. Na normální

Jak je možný že každý narkoman je jiný a jaký mají svůj svět a nemaj normální svet -- Michaelakurinova987 (diskuse) 26. 7. 2023, 22:59 (CEST)

Pervitin následky, zdravi[edit | edit source]

Následky mozku zapomínání. Patří k tomu a ještě co prosím

Následky ženy celé těhotenství Aš do porodu m pervitinu -- Michaelakurinova987 (diskuse) 27. 7. 2023, 19:33 (CEST)

mohu nejak financne prispet na chod wikiskript?[edit | edit source]

Zajima me, zda je mozne financne podporit chod wikiskript. jsem lekar, byvaly student 1lf uk a wikiskripta budou navzdy moje go to stranka. Jsem soukroma osoba, bohuzel nemohu zasponzorovat nijak velkou castkou, ale rada bych prispela aspon nejakou korunkou. dekuji velice za odpoved.

Chyba v článku Chronická žilní nedostatečnost?[edit | edit source]

Dobrý deň, zatiaľ som ešte len medička na lekárskej fakulte, a preto si nie som istá, či mám pravdu ale pravdepodobne som narazaila na chybu. V článku o chronickej žilnej nedostatečnosti sa píše "V 80 % je důsledkem hluboké žilní thrombosy (jako tzv. postflebitický syndrom)". Nemalo by však byť správne posttrombotický syndrom? Pri snahe o opravu článku mi vyskočil error. Osobne tomu rozumiem tak, že postflebitický syndrom by sa týkal prípadu tromboflebitidy povrchových žil, teda nie hlbokých žil. Ak sa mýlim, môže mi to niekto prosím vysvetliť? Ďakujem, S pozdravom Katarína M.

Jsem začátečník v poslechu ezoterické léčivé hudby a tak bych potřebovala vědět jak často a po jakou dobu mohu tuto poslouchat.[edit | edit source]

Mám různé zdravotní problémy a tento druh hudby mi snad pomůže ulevit.

Dobrý den, mohu Vás odkázat na článek o muzikoterapii. S konkrétními dotazy se pak raději obraťte na odborníky v tomto oboru. :D -- Bara.kapustova.jpeg Barbora Kapustová 24. 1. 2024, 11:59 (CET)

Schizofrenie a stres[edit | edit source]

Dobrý den, vědě zdar. Chtěla bych se zeptat, jaký může mít vliv hladina prožívaného stresu na vznik schizofrenie a ostatních duševních onemocnění.

Děkuji Pepa a kamarádka.