Fórum:Ptáte se

Z WikiSkript

FAQ Nevíte si rady?[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Nevíte si rady a nenašli jse odpověď ani v nápovědě ani na redakčním fóru? Pak neváhejte a položte svůj dotaz na této stránce. Některý z našich zkušených redaktorů se Vás ujme a rád Vám s čímkoli pomůže!

Stejně tak pokud máte nějaký techničtější dotaz nebo prosbu k našemu týmu. Napište své požadavky a my se je pokusíme co nejlépe vyřešit.

Pro přidání dotazu klikněte na odkaz Přidat téma v záhlaví této stránky a můžete ihned začít psát!

  • starší dotazy najdete v archivu této sekce.

Postrádáné články?[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Hraniční porucha osobnosti > šlo by prosím aby někdo napsal stránku o této poruše? Omlouvám se že to píši zde, nebyl jsem si jistý kam to vložit.


Almanachovité články - patří články jako seznamy na wikiskripta?[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Již několikrát jsem se na wikiskriptech setkal s článkem obsahující almanachovitou informaci - viz Wikipedie:Článek. Příklad je zde, zde a zde. Myslím si, že přesně podle WikiSkripta:WikiSkripta nejsou Wikipedie by se měl na wikiskriptech psát "text podobný kapitolám v učebnici". V diskuzi s uživatelem RastiM jsem se dověděl, že se jeho spolužákům z podobných textů lépe učí než ze souvislých článků. Podle mě je to další důvod, proč podobné články netvořit/napravovat, jelikož student učící se z předvybraných a zestručnělých bodů bifluje zpaměti a není nucen (učit se) vybírat důležité informace a souvislosti. Co si o tomto myslíte? --vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 27. 1. 2014, 18:42 (CET)

Udělátko ke snadnému používání citací[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

  1. Na WikiSkripta:Pokyny pro přispěvatele a Nápověda:Citace se píše o udělátku pro citace: Udělátko ke snadnému používání citací se zobrazuje všem uživatelům v editační liště pod kolonkou Další:
  2. Mně se tam ale žádné tlačítko Text document with page number icon.svg nad editačním oknem nezobrazuje – mám ve své nabídce pouze udělátka "Reference", "Seznam referencí", "Vložit referenci s citací" (zde se mi ale nevloží citační šablona).
  3. V Nápověda:Editační tlačítka/Zapnutí tlačítek se píše o tom, že toto tlačítko si mohu zapnout ve svém nastavení v tabu "udělátka"
  4. Já tam ale žádnou takovou možnost ve svém nastavení nemám. Mám tam možnost zapnutí pouze 7 nástrojů pro uživatele, ale tato možnost Editační tlačítko "Citace" a nástroj pro tvorbu citací mezi nimi není.
  5. Žádná sekce Tlačítka pro uživatele se mi nezobrazuje, pouze pouze výše uvedená sekce Nástroje pro uživatele.

V čem může být, prosím, problém? Opomněl jsem ještě někde něco?

Vážený pane doktore, citační udelátko by se již mělo ukazovat všem automaticky. Pokud se tak nestane a máte tam prázdné místo, mohlo dojít k zádrhelu v komunikaci se serverem a tlačítko zůstalo někde "na cestě". V tom případě prosím zkuste vždy obnovit stránku pomocí Ctrl+R (případně Ctrl+F5 nebo Ctrl+Shift+R dle Vašeho prohlížeče). Pokud by to stále nefungovalo, dejte mi prosím vědět. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 13. 12. 2014, 13:25 (CET)
Ano, máte pravdu, je to tak, někdy se mi zobrazí a někdy ne, a když ne, tak Ctrl-R u Mozilly pomůže. Akorát je zapotřebí si toho všimnout včas, že tam chybí, když už má člověk rozeditováno, tak Ctrl-R znamená opuštění editace. Mám dojem, že takhle mi někdy mizí i jiná tlačítka – např. normálně mám vedle sebe "Editovat" a "Editovat zdroj" a někdy se mi zobrazí jen jedno z nich. ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 13. 12. 2014, 23:53 (CET)

Rozšířené vyhledávání[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Z nějakého záhadného důvodu mi zmizela možnost rozšířeného vyhledávání. Bez ohledu na to, co mám ve svém Nastavení na záložce Vyhledávání se mi sice po zadání vyhledávaného výrazu asi na sekundu zobrazí klasické vyhledávání i s možností volby prohledávaných jmenných prostorů, než ale člověk stačí nějaké jmenné prostory k vyhledávání označit, stránka zmizí a namísto ní se načtou Výsledky vyhledávání Google ze všech jmenných prostorů, které nechci. Co s tím? Kde je zádrhel? Je to fakt děsivé, ten všudypřítomný Google!! :-(

Vážený pane doktore, vyhledávání je rozděleno na dva sekce - Google (prvních deset odkazů) a vlastní vyhledávání Wiki (pod výsledky z Google s možností rozšířeného vyhledávání). Samotné vyhledávání je pak dostupné přes vlastní stránku, to ale vyhazuje rovněž výsledky z Google na počátku stránky. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 13. 12. 2014, 13:28 (CET)
Díky a omlouvám se za svou netrpělivost – když se na mě vyvalil ten Google, už mě nanapadlo, že bude ještě něco dole – možná by se to mohlo prohodit, nejdříve výsledky vyhledávání z Wikiskript a až pod nimi ten Google, nemate to i jiné uživatele? ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 15. 12. 2014, 17:42 (CET)
Vážený pane doktore, máte pravdu, opačné pořadí bloků by bylo praktické. Už jsem zkoumal, jaké jsou možnosti a aktuální řešení toto bohužel neumožňuje. Pokud najdu jiný způsob, jak to realizovat, vyzkoušíme. --Josef Martiňák (diskuse) 16. 12. 2014, 08:30 (CET)

Zrušení omylem vloženého článku[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat či požádat Vás o pomoc: omylem jsem uložil článek jako nepřihlášený uživatel, chtěl bych, aby moje články byly také propojeny s mým profilem. Provedl jsem tedy novou editaci, ale v seznamu změn zůstává zrušená i platná verze. Jedná se o článek Hemoragické horečky, verze z 14. 4. 2015, 12:11‎, přístup z IP 147.251.135.189 je zneplatněná verze, chtěl bych zachovat jen verzi od uživatele Aperina z 14. 4. 2015, 12:29‎ a novější. Resp.: jak moc je na závadu, když zůstává zneplatněná verze příspěvku? Nerad bych, aby to vypadalo jako plagiátorství :-).

Předem díky za odpověď a pomoc. S pozdravem Aleš Peřina

Vážený pane magistře,
děkujeme za dotaz a hlavně za zkvalitnění informací o hantavirech.
Vaše úprava s vrácením editace a jejím vložením po přihlášení je v pořádku, tím spíše, že jste krok popsal v souhrnu editace. Pochybností není třeba se obávat; i kdyby k nim teoreticky někdy došlo, umíme zobrazit, z jaké IP adresy editace proběhla. Ukázalo by se tedy, že přihlášená i nepřihlášená oprava proběhla ze stejného počítače.
Ještě jednou Vám děkujeme za čas, který článkům ve WikiSkriptech věnujete.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 23. 4. 2015, 10:50 (CEST)

Heslo a skratka[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

V kóde hesla slo: "názov" prepisuje ako slovenský, to je pravda ale medzinárodne slo je slovinský a nie slovenský, nie je zásadný fakt, len že pre niekoho (mňa) je to matúce. --Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript 25. 4. 2015, 12:33 (CEST)

potraviny s nízkým obsahem bílkovin[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den, náhodou jsem objevila Vaše stránky a zaujaly mě..mám 6-iletého boloňského psíka.Až do letošního května nebyl nemocný.Jednoho dne přestal zničeho nic čůrat.Antibiotika nezabírala.Po týdnu jsme byli odesláni do nemocnice.Po všech možných vyšetření mu zjistili,že má kamínek v močové trubici a PSS (portosystémový shut ).Kamínek odoperovali a byla nám nařízena (doporučená )dieta s nízkym obsahem bílkovin.Samozřejmě jsem zakoupila dietní konzervy a granule.Jenže náš pejsek byl zvyklí na občasné ovoce, zeleninu, ryby, maso, jogurty atd.Bohužel se nikde nomohu dočíst, zda v tomto přpadě mám omezit všechny bílkoviny ( živočišného i rostlin.původu..).Mohu konzervy míchat s těstovinami, vař.zeleninou ( jakou ) atd.Mohu mu dát občas ovoce? Jaké jogurty (mléčné výrobky ) mu mohu dávat? Může ryby? Budu moc ráda, když se najde někdo, kdo mi poradí...nebo doporučí nějaPředem moc děkuji

sledování fyziologických funkcí[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den mám prosbu potřebovala bych si vytisknout stránku: sledování fyziologických funkcí moc děkuji za pomoc jsem ve druhém ročníku zdravotního asistenta děkuji Pavla

Ahoj Pavlo :) Pro tyto účely slouží odkaz v levém sloupci odkazů, když otevřete požadovanou stránku, úplně dole: Stáhnout jako PDF – soubor se poté uloží jako lepší formát, který lze dobře vytisknout. Kdybys měla další otázky, klidně napiš :) Hezký den :) --David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 7. 11. 2015, 17:58 (CET)

Související články[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Na wiki jsem vytvořilla článek "Dezinsekce", jak mám provést, aby mě v "související články" začali odkazovat (nemám je modré a podtrženéú, prostě neodkazují, mám tam jen ty nadpisy (Dezinfekce (hygiena), Dezinfekce a sterilizace, Hygienické požadavky na společné stravování, Antisepse). Děkuji předem za odpověd.

Ahoj Jitko :) Děkujeme za dotaz i za vytvoření článku. Odkazy se vytváří tak, že dáš text (který už na WikiSkriptech existuje jako článek) do dvou hranatých závorek Dezinfekce (hygiena) - podívej se do zdrojového kodu. Ráda ti pomůžu i s dalšími věcmi okolo článku. Neváhej mě kontaktovat. Měj se hezky --Profilovefotoanezkabl.jpg Anežka Bláhová -- redakce WikiSkript 23. 8. 2016, 14:06 (CEST)
Vážená kolegyně,
děkujeme za článek. Odkazy jsem upravil, podívejte se prosím, jestli to tak vyhovuje. Případně se neváhejte ozvat, rádi Vám pomůžeme.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 23. 8. 2016, 18:29 (CEST)

anglický překlad[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den, vložila jsem článek v češtině a pak jsem jej po automatickém přeložení do agnličtiny "dopřeložila". Ale nyní se mi zobrazuje článek pouze v angličtině. Poradíte, co s tím? Děkuji, Michaela

Zdravím vás! Předpokládám, že vložení anglické verze nebylo záměrem. Vrátil jsem článek o krok zátky a můžete jej dopracovat. Díky a přeji pěkný den --CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. -- redakce WikiSkript 20. 2. 2017, 10:41 (CET)