Fórum:Redakce

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
Akce



Návrh na rozdělení šablony Vandalismus anonym[upravit | editovat zdroj]

Ještě jedno téma si dnes dovolím založit. Mám pocit, že zmíněná šablona je pro skutečné vandaly příliš mírná (ve smyslu "my věříme, že jenom zkoušíte nevinně experimentovat, i když jste stránku o transexualitě zaplnil nadávkami") a příliš drsná na skutečné experimentátory (ve smyslu "nevandalizujte naše stránky, i když jste jenom změnil položku listu na nadpis"). Byl bych tedy proto udělat dvě varianty této šablony, jednu ponechat jako {{Vandalismus anonym}} a založit druhou se jménem {{Anonymní experimentování}}. Zde jsou moje návrhy nových šablon:

Pro Vandalismus anonym[upravit | editovat zdroj]


Pro Anonymní experimentování[upravit | editovat zdroj]


Zároveň bych mohl do obou šablon doplnit parametr anonym, který by při nastavení na false odebral z obou šablon část vyzývající k založení účtu. Poté by bylo možné šablony používat pro uživatele s účtem, i bez něj. V takovém případě bych asi nechal původní šablonu samostatně (a označil jí jako zastaralou) a nové šablony pojmenoval prostě {{Vandalismus}} a {{Experimentování}}.

Možné porušení pravidel ohledně komerce[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, nejsem si teď úplně jistý, ale neporušuje [tato] editace pravidla ohledně zákazu komercializace WikiSkript? Obsahuje sice řádně ozdrojované informace související s článkem, ale i reklamní název léku. Prosím o informaci, jak s takovými případy nakládat. Děkuji. -- Jan Štěch.png Jan Štěch (e-mail) -- redakce WikiSkript 22. 11. 2023, 15:02 (CET)

Stejný dotaz na tuto editaci -- Jan Štěch.png Jan Štěch (e-mail) -- redakce WikiSkript 4. 1. 2024, 22:40 (CET)

Virtuální mikroskop[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, nově právě vzniklo k virtuálnímu mikroskopu následující: - stručná Nápověda Nápověda:Virtuální mikroskop, co je ještě potřeba ve virtuálním mikroskopu za redakční činnost - seznam preparátů virtuálního mikroskopu přístupný z portálu histologie Portál:Histologie -- Anež&Han (diskuse) 2. 3. 2023, 15:42 (CET)

Novinka v nahlašování spamu[upravit | editovat zdroj]

Kvůli bezpečnosti (kódu a e-mailů a tak) jsme zrušili nástroj SpamReport, který doteď sloužil nahlašování zlých IP adres jejich poskytovatelům.

Od nynějška můžete využívat nový nástroj: následujte jen rady v nápovědě a v šabloně {{Spam}}:

  • pokud šablonu {{Spam}} vložíte na diskusní stránku registrovaného uživatele, nabídne vám zjištění jeho IP adresy a odtamtud i další nástroje,
  • pokud šablonu {{Spam}} vložíte na diskusní stránku anonymního uživatele, nabídne vám zjištění kontaktu na poskytovatele IP adresy.

Další postup je dvojí (a záleží na vašem výběru):

  • podle nápovědy odešlete hlášení ze svého vlastního mailu,
  • nebo (což je lepší!) odešlete hlášení z OTRS, kde je pro nahlášení zlé IP adresy šablona a kde to následně bude dohledatelné.

Podívejte se na reálný příklad: Diskuse s uživatelem:94.102.63.18

--Slepi (diskuse) 7. 1. 2019, 13:53 (CET)

Nový histologický atlas 3.LF[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den všem,

Začal jsem kompletovat pro Ústav histologie a embryologie 3.LF nový histologický atlas pro 1. a 2. ročník - bylo mi doporučeno Zef prodiskutovat system pojmenování, ať se předejte chaosu. Obrázky i legendy jsou kontrolované, formátování se mnou diskutuje VRejlek. Není tu zjevně úplně pevný system, ale přišlo mi ideální všechny příspěvky s preparáty co mám sjednotit (předběžně odhaduji přes 100 příspěvků a tak 300 obrázků).

Co jsem se díval, většinou to je ve stylu "ledvina (preparát)" nebo "ledvina (SFLT)". Zatím jsem příspěvky pojmenovával stylem "Preparát česky / Preparát anglicky - BARVENÍ", případně pouze "Latinský název - BARVENÍ". Názvy jsou autentické se seznamem preparátů ke zkoušce, proto mi to přišlo jako nejpřehlednější způsob. Odkazy na všechny preparáty budou přehledně na jedné souhrnné stránce v tabulce, očíslované stejně jako v oficiálním seznamu.

Pokud budete souhlasit, příspěvky s preparáty budu dále pojmenovávat ve stylu Bronchus segmentalis - HE nebo Plíce/Lung - HE. Pokud ne, zatím jich je asi 15, takže to mohu ještě rychle poupravit.

S pozdravem, Matyáš Sýkora 8. 11. 2018, 21:51 (CET)

Ahoj,
v neděli jsem ti sem odpovídal, ale koukám, že se to zřejmě neuložilo. Určitě bych je ukládal v tom originálním znění, jak píšeš. LF3 studentům to bude jasné a ostatní jsou jistě dostatečně znalí, aby preparáty vyhledali :-) Latinský název bych ale také vytvořil jako přesměrování (synonymum) pro ten originální preparát.
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 14. 11. 2018, 09:40 (CET)

Redakční workshopy[upravit | editovat zdroj]

Milí přátelé,

program redakčních workshopů se rodí zde. Neváhejte do něj přispět. Velmi cenné jsou i postřehy služebně mladších redaktorů – chcete-li se dozvědět více o něčem konkrétním a nemáte kde, je právě nyní (a pak kdykoli později) nejlepší okamžik o tom dát vědět.

Naplánované akce se jako obvykle objeví jednak na nástěnce, jednak v kalendáři.

Těším se na viděnou v novém cyklu podzimních workshopů! --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 24. 10. 2018, 18:01 (CEST)

Video místo textu[upravit | editovat zdroj]

trendy na sociálních sítích naznačují růst významu videa pro sdělování obsahu. WikiSkripta jsou dosud převážně orientovaná na text.

Ale trend jsme nezachytili sami. Jak informoval Zef, je na WP k dispozici šikovný nástroj Videowiki, který umožňuje do podoby videa překlápět stávají články na WP. Bohužel nástroj zatím není v českém jazyce.

V rámci úsilí o multimedializaci WS bylo by užitečné soustředit informace o nástrojích pro editaci videa, o zdrojích zajímavých videí a začít je více zapojovat do článků. Zatím tedy v tomto diskuzním vláknu.

1) Videowiki

2) Nástroje pro editaci videa (v čem dělal videa Filip?) Pepa navrhuje zkusit Online prezentaci od Googlu. Výhodou je modularita. Video se skládá z komponentů (které jsou editovatelné).

3) Zdroje výukových videí Příklady a zdroje:

První dávka morphinu v nemocnici[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, jak se vypočítá dávka morphinu pro pacienta vzhledem ke stáří, bolesti a k váze pacienta? Existuje nějaká daná tabulka? Děkuji Alena

alena.vosickova@seznam.cz

Milá Aleno, začněte neopiátovým analgetikem (příklad 1g paracetamolu) a k němu přidejte 5 mg morfinu (nitrožilně v 100 ml FR, nebo subkutánně). To je bezpečné i u velmi křehkých pacientů. Dávka doporučovaná SUKL je pro první podání vysoká, ale při velké bolesti jí samozřejmě mnohonásobně překročíte (Doprovodný text léku: Obvyklá jednotlivá terapeutická dávka morfinu je 10-20 mg nitrosvalově nebo podkožně. Denní terapeutická dávka je 10-40 mg. Nejvyšší jednotlivá dávka je 20 mg, nejvyšší denní dávka je 60 mg podkožně.)--DRobert (diskuse) 13. 8. 2022, 15:39 (CEST)

Doplnění parametrů do šablony Vandalismus anonym[upravit | editovat zdroj]

Zdravím všechny.

Právě jsem do šablony Vandalismus anonym doplnil dva parametry – podpis a zvandalizovaná stránka.

Podpis je už předvyplněný a slouží pouze k tomu, aby se vkladatel nemusel podepisovat manuálně pod šablonu, což podle mě nevypadá ani moc hezky. Druhý parametr slouží k rychlému odkázání uživatele na stránku, kterou zvandalizoval, jako připomínka, za jakou editaci dostal varování. Zároveň v tom vidím i nástroj pro správce pro rychlé prověření vážnosti vandalismu (vkládání osobních údajů a nadávek vs. vkládání testovacího textu).

Zároveň jsem lehce modifikoval znění šablony, nejen abych zahrnul hodnoty obou parametrů, ale abych šablonu udělal trošku přátelštěji znějící. Mimo jiné jsem doplnil odkaz na redakční fórum, protože myslím, že potenciální přispěvatel napíše spíše veřejný dotaz do fóra, než e-mail jednomu náhodně zvolenému redaktorovi.

Nevím, do jaké míry se mi povedlo text šablony učesat, aby zněl přirozeně. Kdyby se na to mohl někdo s lepšími lingvistickými dovednostmi ještě podívat a případně upravit, byl bych rád.

--Jan Štěch.png Jan Štěch (e-mail) -- redakce WikiSkript 28. 7. 2023, 12:49 (CEST)

👍--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 28. 7. 2023, 13:17 (CEST)

Úpravy v šablonách a kategoriích kolem problmatiky překladu[upravit | editovat zdroj]

Zdravím všechny,

Zkoumal jsem dnes všechny možné odkazy v portálu redakční údržba a zaujala mě kategorie Sjednotit jazyk. Přišla mi duplicitní, když zde máme kategorii Články ve slovenštině, a tak jsem se pustil do jejich sjednocení. Nechal jsem se během toho trochu unést a udělal i úpravy v souvisejících šablonách. Zde je souhrn změn:

  1. Kategorie Články ve slovenštině je navržena na smazání a všechny články z ní byly přesunuty do kategorie Sjednotit jazyk.
  2. Zároveň byla vytvořena šablona {{Nahrazená kategorie}}, která je analogická k šabloně {{Nahrazeno}}. Rozdílem (kromě náhrady tvarů slova "šablona" za tvary "kategorie") je zařazení do nově založené kategorie Nahrazené kategorie. Tato šablona byla rovnou použita na kategorii Články ve slovenštině.
  3. Byla vytvořena šablona {{Přeložit}}, která automaticky vkládá kategorii Sjednotit jazyk na diskusní stránku článku, který je napsán v jiném než českém jazyce. Kategorie Sjednotit jazyk by se tedy neměla přiřazovat článkům přímo, ale skrze šablonu.
  4. Pro šablonu {{Přeložit}} jsem nahrál ikonku vlastní výroby, která vznikla spojením několika CC-BY-SA obrázků z komunitního projektu OpenMoji. Nevím, jak moc je pro toto použití vhodná, zhodnoťte jí sami a případně jí upravte či nahraďte.
  5. Šablona {{Nahrazeno}} nyní správně kategorizuje stránky, na nichž je použita do kategorie Nahrazené šablony.
  6. Do portálu údržba byly přidány odkazy na kategorie s nahrazovanými kategoriemi a šablonami.


Ve zkratce to znamená, že pokud píšete články ve slovenštině, již je není třeba manuálně označovat kategorií Články ve slovenštině, stačí na její diskusní stránku vložit {{Přeložit}} (případně s parametrem jako {{Přeložit|Liečba}} pro označení části, která potřebuje přeložit) a jste hotovi.

Jednal jsem spontánně, takže je možné, že bylo v plánu řešit tuto problematiku nějak jinak a já do toho teď "hodil vidle", takže pokud byly plány jiné, klidně všechno revertujte. Všechny změny, co by případně bylo potřeba revertovat jsem udělal dnes.

--Jan Štěch.png Jan Štěch (e-mail) -- redakce WikiSkript 26. 9. 2023, 18:31 (CEST)

Skvělé řešení, ikonka je top! Jen mi není jasné, jestli teda šablonu “Přeložit” vkládat do článku nabo na diskusní stránku? -- Bara.kapustova.jpeg Barbora Kapustová 26. 9. 2023, 23:50 (CEST)
Díky moc! Pokud jsem to pochopil dobře, vkládají se všechny šablony s výjimkou "alarmujících" typu "Smazat" do diskusní stránky, aby nenarušovali čtení pasivnímu návštěvníkovi. Připíšu tuto informaci do dokumentace šablony. -- Jan Štěch.png Jan Štěch (e-mail) -- redakce WikiSkript 26. 9. 2023, 23:58 (CEST)
Ok, díky! -- Bara.kapustova.jpeg Barbora Kapustová 27. 9. 2023, 00:02 (CEST)