Fórum:Redakce

From WikiSkripta

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
AkceVirtuální mikroskop[edit | edit source]

Ahoj, nově právě vzniklo k virtuálnímu mikroskopu následující: - stručná Nápověda Nápověda:Virtuální mikroskop, co je ještě potřeba ve virtuálním mikroskopu za redakční činnost - seznam preparátů virtuálního mikroskopu přístupný z portálu histologie Portál:Histologie -- Anež&Han (diskuse) 2. 3. 2023, 15:42 (CET)

Novinka v nahlašování spamu[edit | edit source]

Kvůli bezpečnosti (kódu a e-mailů a tak) jsme zrušili nástroj SpamReport, který doteď sloužil nahlašování zlých IP adres jejich poskytovatelům.

Od nynějška můžete využívat nový nástroj: následujte jen rady v nápovědě a v šabloně {{Spam}}:

  • pokud šablonu {{Spam}} vložíte na diskusní stránku registrovaného uživatele, nabídne vám zjištění jeho IP adresy a odtamtud i další nástroje,
  • pokud šablonu {{Spam}} vložíte na diskusní stránku anonymního uživatele, nabídne vám zjištění kontaktu na poskytovatele IP adresy.

Další postup je dvojí (a záleží na vašem výběru):

  • podle nápovědy odešlete hlášení ze svého vlastního mailu,
  • nebo (což je lepší!) odešlete hlášení z OTRS, kde je pro nahlášení zlé IP adresy šablona a kde to následně bude dohledatelné.

Podívejte se na reálný příklad: Diskuse s uživatelem:94.102.63.18

--Slepi (diskuse) 7. 1. 2019, 13:53 (CET)

Nový histologický atlas 3.LF[edit | edit source]

Dobrý den všem,

Začal jsem kompletovat pro Ústav histologie a embryologie 3.LF nový histologický atlas pro 1. a 2. ročník - bylo mi doporučeno Zef prodiskutovat system pojmenování, ať se předejte chaosu. Obrázky i legendy jsou kontrolované, formátování se mnou diskutuje VRejlek. Není tu zjevně úplně pevný system, ale přišlo mi ideální všechny příspěvky s preparáty co mám sjednotit (předběžně odhaduji přes 100 příspěvků a tak 300 obrázků).

Co jsem se díval, většinou to je ve stylu "ledvina (preparát)" nebo "ledvina (SFLT)". Zatím jsem příspěvky pojmenovával stylem "Preparát česky / Preparát anglicky - BARVENÍ", případně pouze "Latinský název - BARVENÍ". Názvy jsou autentické se seznamem preparátů ke zkoušce, proto mi to přišlo jako nejpřehlednější způsob. Odkazy na všechny preparáty budou přehledně na jedné souhrnné stránce v tabulce, očíslované stejně jako v oficiálním seznamu.

Pokud budete souhlasit, příspěvky s preparáty budu dále pojmenovávat ve stylu Bronchus segmentalis - HE nebo Plíce/Lung - HE. Pokud ne, zatím jich je asi 15, takže to mohu ještě rychle poupravit.

S pozdravem, Matyáš Sýkora 8. 11. 2018, 21:51 (CET)

Ahoj,
v neděli jsem ti sem odpovídal, ale koukám, že se to zřejmě neuložilo. Určitě bych je ukládal v tom originálním znění, jak píšeš. LF3 studentům to bude jasné a ostatní jsou jistě dostatečně znalí, aby preparáty vyhledali :-) Latinský název bych ale také vytvořil jako přesměrování (synonymum) pro ten originální preparát.
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 14. 11. 2018, 09:40 (CET)

Redakční workshopy[edit | edit source]

Milí přátelé,

program redakčních workshopů se rodí zde. Neváhejte do něj přispět. Velmi cenné jsou i postřehy služebně mladších redaktorů – chcete-li se dozvědět více o něčem konkrétním a nemáte kde, je právě nyní (a pak kdykoli později) nejlepší okamžik o tom dát vědět.

Naplánované akce se jako obvykle objeví jednak na nástěnce, jednak v kalendáři.

Těším se na viděnou v novém cyklu podzimních workshopů! --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 24. 10. 2018, 18:01 (CEST)

Video místo textu[edit | edit source]

trendy na sociálních sítích naznačují růst významu videa pro sdělování obsahu. WikiSkripta jsou dosud převážně orientovaná na text.

Ale trend jsme nezachytili sami. Jak informoval Zef, je na WP k dispozici šikovný nástroj Videowiki, který umožňuje do podoby videa překlápět stávají články na WP. Bohužel nástroj zatím není v českém jazyce.

V rámci úsilí o multimedializaci WS bylo by užitečné soustředit informace o nástrojích pro editaci videa, o zdrojích zajímavých videí a začít je více zapojovat do článků. Zatím tedy v tomto diskuzním vláknu.

1) Videowiki

2) Nástroje pro editaci videa (v čem dělal videa Filip?) Pepa navrhuje zkusit Online prezentaci od Googlu. Výhodou je modularita. Video se skládá z komponentů (které jsou editovatelné).

3) Zdroje výukových videí Příklady a zdroje:

První dávka morphinu v nemocnici[edit | edit source]

Dobrý den, prosím, jak se vypočítá dávka morphinu pro pacienta vzhledem ke stáří, bolesti a k váze pacienta? Existuje nějaká daná tabulka? Děkuji Alena

alena.vosickova@seznam.cz

Milá Aleno, začněte neopiátovým analgetikem (příklad 1g paracetamolu) a k němu přidejte 5 mg morfinu (nitrožilně v 100 ml FR, nebo subkutánně). To je bezpečné i u velmi křehkých pacientů. Dávka doporučovaná SUKL je pro první podání vysoká, ale při velké bolesti jí samozřejmě mnohonásobně překročíte (Doprovodný text léku: Obvyklá jednotlivá terapeutická dávka morfinu je 10-20 mg nitrosvalově nebo podkožně. Denní terapeutická dávka je 10-40 mg. Nejvyšší jednotlivá dávka je 20 mg, nejvyšší denní dávka je 60 mg podkožně.)--DRobert (diskuse) 13. 8. 2022, 15:39 (CEST)