Fórum:Ptáte se/Archiv

Z WikiSkript

Archivování[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

CAVE!!! Tato stránka slouží k archivaci starších dotazů. Své dotazy směřujte na stránku Ptáte se.

 • archivace 23. 11. 2011 v 0:25

Informace o licenci[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

V anglické wiki „Terms of Use“ vede na dosud neexistující stránku. --Josmart 23. 9. 2009, 07:40 (UTC)

Automatický zasílač hlášení – smazání stránky[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

(…)když někdo smaže stránku, kterou sleduji, přijde mi e-mailové hlášení, že uživatel … právě vytvořil stránku tu a tu. Hlášení je definované v Mediawiki:enotif_body a zdá se, že se špatně přiřazuje hodnota proměnné $CHANGEDORCREATED tam použité. Odkud se tato hodnota bere však už nevidím. Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 12. 10. 2009, 15:11 (UTC)

(…)toto je bug.(…)--Josef Martiňák 5. 11. 2009, 14:24 (UTC)
(…)v rámci nějakého upgrade.(…)MUDr. Martin Vejražka, PhD. 5. 11. 2009, 15:55 (UTC)

Tučný font v LaTeXu[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

(…)„\mathbf“, ale server mně vrací chybu:

(…) (Nelze pochopit Selhala konverze do PNG; zkontrolujte správnou instalaci latexu, dvips, gs a convertu

(…)Pavel Dusek 17. 10. 2009, 22:05 (UTC)

Analogicky s příkazem \textrm, případně \mbox:

(…) Zatím jsem diakritiku „řešil“ pomocí latechovských příkazů pro umístění diakritického znaménka ke znaku, tj. \check a \acute(…)MUDr. Martin Vejražka, PhD. 14. 11. 2009, 09:49 (UTC)

Po dalších výzkumech jsem došel k závěru, že instalace Texu na Wikiskriptech je v pořádku. Co se týče diakritiky, není možné používat přímo české znaky. Je nutné použít způsob, který zmiňuje MUDr. Vejražka, viz http://thermalhub.org/topics/Help:WikiMath#Accents.2FDiacritics. Na Wikipedii to funguje stejně. Mathbf a další formátovací příkazy fungují (\mathbf a=\dot\gamma\mathbf u+\gamma\mathbf\dot u), problém bude v syntaxi. Narazil jsem na to tady w:User:Pfafrich/Blahtex_\mathbf_bugs. --Josef Martiňák 17. 5. 2010, 10:15 (UTC)

Hodnocení článků a expirace hodnocení[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Formulace problému

Pro uživatele je důležité znát kvalitu (repuitaci) používaných materiálů. Protože verifikace článků učiteli jde v této fázi vývoje pomalu, je třeba nasadit další způsoby hodnocení reputace.

Běžným postupem je hodnocení čánků uživateli. Ve wiki projektech tomu brání průběžný vývoj článků. Uživatel neví jaké verze se hodnocení přidělené v minulosti týkalo.

Náznaky řešení
 • Potože přirozenou cestou jsou články zdokonalovány, je možnost, že by článek ztrácel na kvalitě málo pravděpodobná. Proto by se dala obtížně realizovatelná expirace hodnocení článků omezit na negativní hodnocení. Nyní uvažme možnost, že by články byly hodnoceny jen na pozitivní straně stupnice. Pak by se dala expirace pro začátek pominout vůbec.
 • Odlišnou možností by bylo body sčítat a vytvořit tak nikoli stupnici, ale jakési celkové skóre užitečnosti. Rovněž tímto způsobem by se eliminoval obtížně řešitelný problém expirace hodnocení.
 • U článku by se hodilo zobrazovat počet zobrazení stránky. I to by mohlo pomoci uživatelům při odhadu „reputace stránky“.

--CeSt 18. 4. 2010, 21:54 (UTC)

Pro úplnost přidávám odkazy na existující rozšiření a obecný text o hodnocení uživateli: AjaxRatingScript, CommunityVoice, ReaderFeedback, Review (ukázka použití); článek. --Petr Kajzar 19. 4. 2010, 04:43 (UTC)
Na iDnes jsou bloggeři hodnocení pomocí čísla zvaného karma. V našem případě by se tato karma nevztahovala k uživateli, ale ke článku. Je potřeba vymyslet vzorec, který by toto číslo spočítal na základě návštěvnosti a průběžných hodnocení všech verzí článku. Může se brát v potaz třeba i počet editací a další věci. --Josef Martiňák 17. 5. 2010, 11:28 (UTC)

Obsah[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Napadá mne, jestli by nebylo lepší umístit obsah zpět vlevo. Např. zde byl problém kolize s obrázkem. A bohužel to není jediný případ. Kdysi jsme (t.č. bez obrázků) zakotvili obsah vpravo a nyní se mi téměř zdá, že jeho umístění vlevo by bylo lepší vzhledem k infoboxům, kontrolujícím fajfkám, průvodcovským navigátorů a ikonám (thumb) obrázků, které jsou všechny umístěné vpravo. Omezit šířku obsahu na nějakou maximální možnou mez by nebyl problém. --Petr Kajzar 21. 5. 2010, 19:29 (UTC)

Mno, toť otázka. Je pravda, že jsem podobné kolize už také opakovaně řešil. Většinou stačilo obsah posunout o něco níže pomocí __TOC__. Musím říci, že na „obyčejných“ stránkách se mi obsah vpravo líbí více, ale nedržel bych jej za každou cenu. Jako alternativu bych viděl nadefinovat šablonu (třeba {{Obsah vlevo}}), která by přesun usnadnila… Nemám vyhraněný názor, přimlouvám se za širší diskusi.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 21. 5. 2010, 20:06 (UTC)
{{Obsah vlevo}}
Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 24. 11. 2010, 01:04 (CET)

Psaní chemických rovnic[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Ačkoli v nápovědě MediaWiki vypadají vzorce vytvářené rozšířením math elegantně, v praxi to na WikiSkriptech dopadá poněkud odlišně, navíc je chování rozšíření dosti nekonzistentní. Vizte například následující rovnice:

 • NO_2 \xrightarrow{UV} NO + O \cdot
 • O\cdot + O_2 \rightarrow O_3

Je možné zápis nějak vylepšit, aby byly odstraněny následující nedostatky?

 • Šipka v prvním příkladě by měla býti delší, rovněž oboustranně oddělená mezerami.
 • Tečka označující radikál je ve druhém příkladě mnohem dále od kyslíku než v prvním.
 • Za znakem plus chybí ve druhém příkladě patřičná mezera.

--Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 27. 11. 2010, 19:42 (CET)


 • \mathrm{NO}_2\ \xrightarrow{\mathrm{UV}}\ \mathrm{NO} + \mathrm{O} \cdot
 • \mathrm{O\cdot} + \mathrm{O}_2 \longrightarrow \cdot\mathrm{O}_3
…alespoň něco. Mezeru vynutíš zpětným lomítkem a následnou mezerou. Na dlouhou šipku potřebuješ znak LaTeXu pro dlouhou šipku. Zkusím se po něčem podívat… Jinak standardně se matematické vzorce sází kurzívou, pro chemii je vhodnější románské písmo, tedy písmena uzavírat do příkazu \mathrm{}.
Zdraví Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 27. 11. 2010, 20:02 (CET)
Děkuji panu doktoru Vejražkovi, že doplnil příkaz pro symbol dlouhé šipky (\longrightarrow). Ještě k tomu příkazu pro šipku s textem (\xrightarrow) — její délka se řídí délkou toho textu, takže chceš-li ji prodloužit, vlož do jejího argumentu pevné mezery (\ ):
\mathrm{NO}_2\ \xrightarrow{\mathrm{\ UV\ }}\ \mathrm{NO} + \mathrm{O} \cdot
Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 5. 12. 2010, 12:42 (CET)

Speciální stránky vlastní Wikiskriptům[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Koukal jsem, že jsou na Wikiskriptech 3 nové speciální stránky (např. CategoryHistory, SpamReport atd.). Jsou to extenze, nebo se jedná o něco jiného? --Juandev 5. 12. 2010, 01:29 (CET)

Ano, to máme vlastní extensions CategoryHistory (z důvody lepší kontroly odborníků, co se děje v dané kategorii, tj. oboru), SpamReport (pro případ vandalismu nebo spamu vkládaného na stránky můžeme jednoduše poskytovateli IP adresy odeslat předformulovanou žádost o vyřešení problému) a GlobalStats (pravidelné denní statistiky počtu článků apod. z WikiSkript s možností exportu do CSV). Jistě by bylo hezké ty kódy uvolnit do MediaWiki, ale je to naprogramované na míru a spoustu věcí bychom museli upravit – a to by stálo spoustu času a sil, které teď musíme napírat jiným směrem. Máme ovšem také spoustu šikovných udělátek, které můžete směle využít (jednak je spousta z nich jednoduchá a jednak jsou všechny CC-BY 3.0 CZ). --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 5. 12. 2010, 10:56 (CET)

Vy mi čtete myšlenky. Přesně na to uvolnění na mediawiki.org jsem myslel. No tak je škoda, že na to teď nemáte čas. Třeba se k tomu v budoucnu dostanete. Tak to chápu já že to na tom mw chodí. Tu tam udělá někdo něco pro někoho a tak se to pomalu posouvá dopředu a všichni z toho těží.

Tak na udělátka se podívám, ale vzhledem k tomu, že tady needituji, tak je asi moc nevyužiji.

PS: jsem vám taky chtěl poslat „čumáček“, ale zjistil jsem, že vám tu nefunguje instant commons ☹, tak nic nebude.--Juandev 5. 12. 2010, 15:15 (CET)

Powered by...[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Mám nesmělý a vlastně i trochu hloupý návrh: mohli bychom zastaralý obrázek "Powered by MediaWiki" v patičce stránek vyměnit za nový, moderní a vzletně vypadající (a použitý na současných WM projektech)?

Verze Adresa Obrázek
Původní obrázek http://www.wikiskripta.eu/skins/common/images/poweredby_mediawiki_88x31.png poweredby_mediawiki_88x31.png
Nový obrázek http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/poweredby_mediawiki_88x31.png poweredby_mediawiki_88x31.png

Stačí jej sprostě nahrát do daného umístění, upgrady ani další hrátky na serveru by se toho neměly dotknout. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 5. 1. 2011, 00:35 (CET)

Stalo se --Josef Martiňák 5. 1. 2011, 10:05 (CET)

Logo na Commons[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Bylo by možno nahrát logo na Commons?--Juandev.PNG--Juandev 6. 12. 2010, 01:40 (CET) 13. 2. 2011, 21:56 (CET)

Zdravím, nahrál jsem na Commons upravené logo (je v odstínech šedi), které vzniklo na podzim pro veřejné použití. Je tam jako Wikiskripta.jpg. Barevná verze loga, kterou WikiSkripta používají, není volně dostupná; pokud byste ji potřeboval pro konkrétní účel, ozvěte se. --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 2. 2011, 13:09 (CET)

Neprověřené editace[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Nenašla som ako odstraňovať výkričník po preverení neoverených editácií. Kto mi poradí ? ☺

Ďakujem ----Jana Janovcová.jpg Jana Janovcová -- redakce WikiSkript 7. 3. 2011, 13:39 (CET)
Ahoj Janko, zkus nápovědu na stránce Fórum:Patrolování. --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 7. 3. 2011, 14:46 (CET)
Ďakujem pekne ☺ ----Jana Janovcová.jpg Jana Janovcová -- redakce WikiSkript 7. 3. 2011, 15:01 (CET)

Přidání paralelního článku do existující sekce[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den, na portálu Hygiena a epidemiologie se nachází sekce Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách. Celá sekce je věnována problematice legionel a nepovažuje za nutné na existujícím článku cokoliv upravovat. Paralelně bych však rád vedle článku o legionelách zařadil druhý článek o významu a prevenci plísní ve vnitřním prostředí pobytových budov. Chci však, aby článek o legionelách jiného autora zůstal zachován beze změn. Jaký mám tedy zvolit postup přidání článku?

Děkuji za odpověď.

Aleš Peřina

Dobrý den,
pokud z nějakého důvodu nechcete váš text přidat jako nový odstavec do stávajícího článku, vložte jej jako podstánku. Tedy založte jej se jménem Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách/Plísně, stávající článek se pak mohl přesunout na článek Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách/Legionely. Článek Mikrobiologická a biologická rizika pobytu v budovách pak bude obsahovat pouze stručné shrnutí a odkazy. Přeji hezký den,--Formol 18. 3. 2011, 12:09 (CET)

ArticleScores[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Je možné získat tuto extenzi?--{{subst:User:Juandev/sig}} 16. 6. 2011, 19:52 (CEST)

Citace z knih bez isbn[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Co dělat, když u knih není uvedeno isbn a nedá se dohledat ani ve [Souborném katalogu ČR], národní knihovně, googlu?? Možná jen špatně hledám:). Jedná se např. o citaci: LIŠKA, Karel. Orofaciální patologie. 1. vydání. 1983 např z článku Odontom. Děkuji za radu.--Dancza.jpg dancza -- redakce WikiSkript 14. 3. 2011, 10:52 (CET)

Ahoj, také jsem narazil na to, že kniha neměla ISBN. Myslím si, že se s tím nic dělat nedá. Jen aby nebylo zobrazeno červeně neúplná citace napíše se do parametru ISBN "-". (To ale nejspíš víš.) Knihu, kterou uvádíš, jsem si chtěl půjčit a zkontrolovat jestli přímo v ní není napsáno ISBN. Udělám to hned, jak budu moct. Měj se pěkně--Jan Jirků.jpg Jan Jirků -- redakce WikiSkript 14. 3. 2011, 11:05 (CET)
České knihy před 1989 velmi často ISBN nemají, včetně např. knih z Avicena. Bude to pravděpodobně tento případ. Nezbývá něž uvést ISBN = -. Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 3. 2011, 15:04 (CET)

Více autorů[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den,

jak u vloženého článku uvedu více než jednoho autora? Děkuji!


Dobrý den,
pokud vkládáte článek, předpokládá se jedna z těchto možností:
 1. Text článku je Váš vlastní a tudíž k němu vlastníte autorská práva. V tomto případě je jako autor článku (tedy Vy) uveden jeho vkladatel (dohledatelné v historii stránky).
 2. K textu článku má autorská práva jiná osoba (případně více autorů) a potom je potřeba získat souhlas této osoby s uveřejněním díla ve WikiSkriptech. V tomto případě je jméno autora (autorů) uvedeno v patičce stránky v seznamu užitých zdrojů, nejčastěji pod nadpisem Zdroj.
Podrobnosti o této problematice včetně návodů k řešení několika situací (a také souhlas s použitím díla) naleznete zde: Práva a povinnosti přispěvatelů. Pokud by bylo potřeba s čímkoliv poradit, určitě se na nás neváhejte obrátit. Děkujeme Vám za Váš zájem přispívat do WikiSkript. Přeji hezký den. --Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 18. 5. 2011, 08:53 (CEST)


Doplnění soudní lékařství[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den kolegové. Mám takovou menší otázku, vedeme portál Patasoulek.cz (patologie a soudní lékařství), též i na fb. A už jednou jsme si psali o "spolupráci". Chci se jen otázat, zda můžeme doplnit Váš portál SL s tím, že bychom přidali do externích odkazů odkaz na náš web. Myslím si, že vest edukační portály je dobrá věc jak pro studenty tak i profesionály či laiky. Je to tedy možné? Děkuji za odpověď. Hezký zbytek dne. S pozdravem Patasoulek.cz (vf)

Zdravíme vážené kolegy!
Samozřejmě vítáme spolupráci, která obohatí studijní materiály a nemá komerční konsekvence. Těšíme na Vaše příspěvky a pokud byste našli čas projít, doplnit a verifikovat stránky SL ve WikiSkriptech, velmi bychom to ocenili. S přidáváním odkazů je třeba samozřejmě postupovat uvážlivě, aby to bylo přínosem k danému textu, neboť i zde platí pravidla podobná jako na Wikipedii.
--CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. -- redakce WikiSkript 22. 9. 2013, 22:11 (CEST)

Dobrý den, pustíme se do toho :)

Repetitorium patologické fyziologie - přechod na wikiskripta[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den / ahoj

Chtěli bychom s prof. Vízkem (a za podpory dr. Feberové) převést jeho repetitorium patologické fyziologie do dostupnější podoby, než je současný strom odkazů na PDF soubory. Jednou z možností jsou wikiskripta s pár odlišnostmi od normálních článků. Chtěl bych tady proto zjistit, než začneme pracovat, jestli je moje představa repetitoria na wikiskriptech slučitelná s jejich místní politikou:

předpoklady[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Prof. Vízek by přivítal příspěvky/aktivitu z řad studentů - čehož jsou wikiskripta potenciálně bohatým zdrojem, ale zároveň by repetitorium mělo plnit funkci stručného přehledu probírané (=vyžadované a zkoušené) látky.

řešení[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Vytvořil jsem proto portál:repetitorium patologické fyziologie 2.LF, ze kterého by vedly odkazy na jednotlivé stránky, na kterých bude šablonou vyznačená oblast (příklad) převzatá z repetitoria s žádostí o nezasahování.

Je to přijatelné a zároveň nejlepší možné řešení? Nebo vás napadá ještě lepšího?

problém[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Abychom se vyhli překryvům s běžnými články, měly by články repetitoria být nějakým způsobem odděleny. Pěkně by to šlo v jejich vlastním jmenném prostoru/namespace. Je možné vytvořit něco jako "PFrepet:", případně existuje lepší řešení?

recruitment[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Přestože jsem se doteď na wikiskriptech nepodílel, je to podle mě jeden z nejprogresivnějších projektů na UK. Od zpřístupnění materiálu s alternativním názvem "profesorem vypracované otázky na patofyziologii" si slibuju zvýšení zájmu o wikiskripta na naší fakultě a to nejen mezi studenty, ale díky aktivní účasti profesora snad i mezi pedagogy

s pozdravem Adam Jaroš ( Ajaros 16. 10. 2011, 16:38 (CEST) )

Vážený kolego,
děkujeme za zajímavý námět. Navrhuji probrat to při osobní schůzce: prosím, podívejte se na termíny na stránce Uživatel:Mvejr/Konzultace, pokud Vám bude některý vyhovovat, rád se s Vámi sejdu.
Ve stručnosti (ale zatím bez nároku na definitivnost:
Je třeba dbát na správné členění článků dle zvyklostí WikiSkript, tj. jako samostatné tvořit nejmenší samostatně uchopitelné úseky. Tím se vyřeší většina problémů. Prof. Vízek pak části, do kterých se nemá zasahovat, "podepíše" (vizte WikiSkripta:Kontrola článku učitelem). To je silnější, než jakékoliv jiné označení, že se do článku nemá zasahovat - článek tím bude podléhat jinému režimu a budou odpovídajícím způsobem ošetřené případné editace. Toto označení se používá pro materiály vytvořené nebo ověřené pedagogy lékařských fakult.
Nedoporučuji v tomto případě v názvu portálu uvádět fakultu - takové označení říká, že obsahuje fakultně specifické informace (např. popis předmětů v Průvodci studiem, seznam zkouškových otázek...), což asi není záměrem. Obdobně by bylo nešťastné vytvořit jmenný prostor - přestaly by fungovat linky, vyhledávání, redakční údržba. V případě potřeby lze použít jiné nástroje - např. verzování stránek. Obvyklý postup je takový, že se rozsáhlejšímu projektu přiřadí některý správce, který řeší podobné požadavky a po případných konzultacích s dalšími se o strukturu stará. Navíc se často staví pracovní skupina s dalšími redaktory, kteří poskytují projektu technickou podporu.
Tolik alespoň velmi stručný nástin řešení. Velmi rád to s Vámi proberu podrobněji, nebo se za Vámi zastaví někdo ze správců WikiSkript - napište, prosím, co by Vám lépe vyhovovalo. Jistě najdeme řešení, které bude pro Vás pohodlné a bude splňovat Vaše požadavky, a současně umožní efektivní správu a zajištění bezpečnosti příspěvků.
V každém případě se těšíme na nové kvalitní materiály. Věříme, že s pomocí WikiSkript se jim podaří zajistit odpovídající přístupnost pro jejich cílové uživatele.
S přáním příjemného zbytku víkendu--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 16. 10. 2011, 17:14 (CEST)
Vážený pane doktore,
děkuji za velmi rychlou odpověď a myslím, že osobní setkání nám ušetří hodně času .

WikiSkripta a WikiLectures[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Jaký je důvod toho, že WikiSkripta a WikiLectures nejsou jednoduše propojeny a je nutné se zvlášť registrovat i logovat v jednom i druhém? S díky za odpověď ...E.Kvašňák

Vážený pane doktore, máte správnou připomínku a technicky vzato není složité sjednocené logování zařídit. Přesto jsme se touto cestou nevydali, neboť:
 • WikiSkripta (WS) a WikiLectures (WL) budou mít až na hrstku výjimek zcela rozdílnou cílovou skupinu lidí. Angličani se nám do WS nepoženou a Češi do WL také příliš ne. Z mnoha tisíc uživatelů nás jen pár bude zároveň na obou projektech a toto číslo se příliš nezmění ani v budoucnu.
 • Společné přihlašování by vedlo k problému, kdy člověk z primárně českého účtu by měl ve svém uživatelském jménu diakritiku, takže pro cizince by byl ve WL nedohledatelný pomocí klávesnice.
 • Protože ta hrstka lidí, která bude souběžně na obou projektech, již své účty má, tak by musela být doinstalována extension (CentralAuth), pomocí které by si všichni museli ručně své účty sjednotit.
 • Ti, kteří mají rozdílně pojmenované účty (např. bez diakritiky) ve WS a WL by byli nepříjemně překvapeni, protože systém by je nerozpoznal.
Nakonec jsme tedy myšlenku sjednocených účtů zavrhli a spíše inklinujeme k samostatnému logování na obou projektech. Pro pár uživatelů to může představovat mírné nepohodlí, které ale nikterak neznepříjemňuje samotnou práci s projekty. U Wikipedie je situace samozřejmě jiná, tam je participovat ve více projektech běžnou praxí, proto u projektů nadace Wikimedia má centrální logování nezpochybnitelný smysl. Ovšem velmi Vám děkuji za připomínku, budeme rádi, když nám pomůžete s vývojem projektů kupředu! --Petr Kajzar.jpg Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 19. 10. 2011, 18:15 (CEST)
Právě že mně bylo znemožněno vytvořit si na http://www.wikilectures.eu Log in / create account ten samý account jako zde na českých WikiSkriptech a přijde mi hloupé, muset mít na obou projektech různé accounty, když všude na všech ostatních Wikiprojektech už řadu let používám ten samý. (Proto jsem si ho také nechával i zde na WikiSkriptech, i když možná někomu připadá nedůstojný univerzitného učitele; ale anglicky mluvící člověk tu asi žádnou souvislost s donem Quijotem hledat nebude, tak by to tak nevadilo, a diakritika v tom nicku také není.) Při pokusu o zaregistrování jsem obdržel hlášku v rudém obdélníku:
Login error
The user name "Kychot" has been banned from creation. It matches the following blacklist entry: .*
To už je můj nick tak profláknutý, že jsem se ocitl na blacklistu? Anebo ten regexp .* znamená, že na blacklistu jsme všichni? ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12. 9. 2012, 12:15 (CEST)
Vážený pane doktore,
jde o nějakou závadu, předáváme ji k řešení technikům. Během krátké doby se s Vámi spojíme. Omlouvám se za nepříjemnosti.
--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 12. 9. 2012, 12:50 (CEST)
Vážený pane doktore, je to tak, na blacklistu jsme všichni. Je tomu tak kvůli enormní aktivitě spambotů. Nicméně existuje i whitelist, na kterém jsem povolil uživatele jménem "Kychot". Můžete prosím vyzkoušet, zda to funguje? Děkuji. --Josef Martiňák 12. 9. 2012, 13:39 (CEST)
Ano, děkuji, již jsem se tam zaregistroval. Můj dotaz zní, jak to na začátku semestru vyřešit s našimi anglickými studenty? Vyzvat je, aby si každý určil svůj nick a sdělil mi ho a já Vám pak pošlu jejich seznam, který přidáte do whitelistu? A u českých wikiskript tento problém nenastává, tam se může každý zaregistrovat i bez whitelistu? ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12. 9. 2012, 15:17 (CEST)
Na WikiSkriptech je registrace povolena, jak to bude s WikiLectures, teď řešíme. Např. je tady možnost povolit všechny usernames obsahující řetězec "-2LF". --Josef Martiňák 12. 9. 2012, 15:31 (CEST)
Dnes nám začíná semestr, zítra máme úvodní studium s anglickými studenty, kteří si budou vytvářet účty na WikiLectures. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli jste ten problém už nějak vyřešili? Nebo je máme instruovat, že jejich usernames mají končit na '2LF' nebo rozlišovačem '(2LF)'? Anebo se to bude řešit jinak? Děkuji, -- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 1. 10. 2012, 01:30 (CEST)
Vážený pane doktore,
problém se podařilo vyřešit, mohou se registrovat obvyklým způsobem. Pouze je, prosím, upozorněte, že registrace je bez omezení z ČR; pokud by se cizí studentu chtěli registrovat z jiných zemí, mohou, bohužel, zatím stále narazit na obtíže. Na definitivním řešení se stále pracuje. Děkujeme za pochopení--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 1. 10. 2012, 09:35 (CEST)
Ano, děkuji za vstřícnost. Pokud to dobře chápu, problém se týká pouze registrace a nikoli přihlášení? Tzn, že pokud se student úspěšně zaregistruje (tj. vytvoří si účet) z české IP adresy, tak později se může logovat už odkuďkoliv? A to, jestli se registruje z Česka anebo odjinud se kontroluje dle toho, že jeho momentální IP adresa je z adresního prostoru, náležejícího českému providerovi, nezávisle na tom, jestli se jedná o doménu .cz anebo jinou? ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 1. 10. 2012, 12:51 (CEST)
Ano, je to přesně jak píšete. Rozhodující je IP adresa a omezení platí jen pro novou registraci.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 1. 10. 2012, 16:39 (CEST)
Dobrý den, před dvěma měsíci jste psal, že se pracuje na tom, aby bylo možno se registrovat i z IP adres mimo ČR, tak sem se chtěl zeptat, jestli to nějak pokročilo? Jestli to dobře chápu, tak zahraniční studenti, kteří se na Wikilectures registrovali, se svým accountem budou moci editovat i ze svých domovů mimo ČR. Problém ale může vzniknout v tom, že k nám má teď v prosinci přijet lektor ze zahraničí, který s nimi povede semináře a m.j. jim bude ty články kontrolovat a asi by bylo dobré, kdyby se mohl s prostředím Wikilectures seznámit už nyní a zařídit si tam účet. Šlo by to nějak vyřešit? Můžu Vám např. poslat jeho jméno a e-mail, abyste se případně domluvili na nějaké možnosti vytvoření registrace? Děkuji, ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 5. 12. 2012, 15:43 (CET)
Vážený pane doktore,
na definitivním řešení problému se pracuje, bohužel to ale znamená zavedení nového technického řešení. Jeho nasazení do ostré verze předpokládáme nejdříve v únoru. Samozřejmě ale v případě potřeby nový účet vytvoříme, neváhejte nám poslat konkrétní údaje. Omlouvám se za nepohodlí, které z tohoto dočasného omezení vyplývá.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 5. 12. 2012, 21:17 (CET)

Česky alebo slovensky?[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Ako náhodný návštevník tejto stránky, lekár a prispievateľ do sk wikipédie by som sa rád opýtal, ako je to tu s jazykovými verziami jednotlivých článkov - píšu sa len česky, len slovensky, zmiešane (dve jazykové verzie toho istého? presmerovanie? či dokonca česky i slovensky v jednom článku?)? Je nejaký úzus, ako na to? Mne osobne je to vcelku jedno, myslím, že by som to bez väčších problémov zvládal česky i slovensky. S pozdravom --89.173.15.181 6. 11. 2011, 20:54 (CET)

Vážený pane doktore,
děkujeme za Váš dotaz a zájem o WikiSkripta! Do WikiSkript lze přispívat česky i slovensky, oba jazyky jsou si naprosto rovnocenné, záleží tudíž jen na Vás. Na články napsané ve slovenštině se snažíme vytvářet česká přesměrování a naopak; dvěma jazykovým verzím téhož a mísení obou jazyků v jednom článku se zatím bráníme, ale určitě je zde prostor otevřený k diskuzi.
Budeme velmi rádi, když se do chodu WikiSkript zapojíte a pomůžete nám WikiSkripta dále rozšířit a zkvalitnit! Kdybyste potřeboval s čímkoliv poradit nebo pomoci, neváhejte se na nás obrátit!
S pozdravem a přáním hezkého večera! ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 6. 11. 2011, 23:02 (CET)
A jak je to s názvy článků? Někdy je z názvů patrné, zda se jedná o česky nebo slovensky psaný článek, ale co v případě, kdy název slovenského článku bude totožný s názvem již existujícího českého anebo naopak? Pak se použije rozlišovačů v závorkách (cs), (sk) anebo jak? ---- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12. 9. 2012, 09:45 (CEST)
Dobrý den,
v hlavním jmenném prostoru jsou si čeština i slovenština naprosto rovnocenné. A to natolik, že pokud je k určitému tématu již napsán celý článek slovensky, potom nepovažujeme za nutné, aby vznikal článek o stejném tématu i v češtině (a naopak). Autory a přispěvatele vedeme k tomu, aby pokud možno přidávali dosud nezpracovaná témata, případně vylepšovali již existující texty. Překlady článků nepodporujeme - ostatně dosud se to jeví jako zcela zbytečné, prakticky jsme ze strany českých/slovenských studentů nezaznamenali stížnost na "nesrozumitelnost" textu. Co se týče vyhledávání, pak je žádoucí, aby každý článek měl vytvořen dostatek synonym (pomocí přesměrování) - a to včetně slovenských/českých ekvivalentů. Text samotného článku ale nepřekládáme.
S přáním hezkého dne --Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 12. 9. 2012, 10:00 (CEST)

Editace článku jiného autora[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den,

jak mohu odstranit upozornění, že se na článku pracuje? Provedl jsem změny v článku jiného autora a během práce jsem zvolil možnost Uložit jako rozpracované. Práci jsem již ukončil, na závěr jsem zvolil náhled a po té i uložit, avšak upozornění, že se na článku pracuje nezmizelo. Můžete mi poradit? Nepomohlo ani v mé historii Zrušit editaci starších verzí.

URL článku, ke kterému se vztahuje dotaz: [1]

Děkuji. Aleš Peřina


Dobrý den,
velice Vám děkujeme, že pomáháte vylepšovat články ve WikiSkriptech. Tím, že jste dal článek uložit jako rozpracovaný, vložila se do něho šablona Pracuje se, která vypadá takto: {{Pracuje se}}. Najdete ji ve zdrojovém kódu článku v místě, kde se u uloženého článku zobrazuje upozornění, že se na článku pracuje. Stačí tedy tuto šablonu jednoduše smazat ze zdrojového kódu a článek uložit. Více o této šabloně se dočtete zde.


Kdybyste měl jakékoli další dotazy, neváhejte se zeptat, rádi Vám pomůžeme.
Ještě jednou děkujeme za Váš čas, který věnujete WikiSkriptům.
S pozdravem,
--Cernater.jpg Tereza Černá -- redakce WikiSkript 2. 1. 2012, 12:36 (CET)

Děkuji za vysvětlení, je to tedy velmi jednoduché. Odstranit šablonu tedy znamená smazat přílušnou značku z textu zdrojového kódu. Budu si (doufám) pamatovat! Pojem šablona v jazyku wikiskript má jiný význam, než šablona např. ve Wordu ;-)

záložka tisk/export[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

zdravím. chtěl jsem si podle návodu v nápovědě vyexportovat několik článků jako pdf "knihu", nicméně ona kýžená záložka "tisk/export" se v levém sloupci zobrazí jen krátce po načtení stránky a poté zmizí a zůstává mi zde pouze záložka "nástroje". tak se chci zeptat z jakého důvodu se tak děje.) děkuji

Dobrý den,
velice děkujeme za Vaši připomínku. Tento odkaz nám při aktualizaci WikiSkript a úpravě levého menu nedopatřením vypadl :-)
Požadovanou stránku, kde si můžete zapnout Editor knih naleznete zde http://www.wikiskripta.eu/index.php/Speci%C3%A1ln%C3%AD:Kniha - v horní části stránek si zapnete editor knih, na další stránce potvrdíte zapnutí a dále již můžete hledat požadované stránky a přidávat si je do své knihy.
Ještě jednou se omlouváme a přejeme hezký slunečný víkend!
--Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 28. 4. 2012, 19:21 (CEST)

Šablona {{Heslo}} a psaní malých/velkých písmen u pojmů[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den,

u různých článků využívající šablonu Heslo vidím pojmy pro různé jazyky uváděny střídavě s velkým a s malým písmenem a rád bych se dověděl, jak to tedy je správně. Zajímá mě, jak mám psát jak obyčejné pojmy (Plicní poddajnost/Compliance nebo plicní poddajnost/compliance?), tak anatomická hesla (Funiculus Spermaticus/Provazec semenný nebo funiculus Spermaticus/provazec semenný?).

Děkuji,

--vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 27. 5. 2012, 11:44 (CEST)

Milý kolego,
děkujeme za dotaz. Máte pravdu, že v tuto chvíli není ujednoceno, zda v šabloně {{Heslo}} používat na začátku malé či velké počáteční písmeno. Vzhledem k tomu, že při zobrazení šablony následuje text za dvojtečkou, přikláněl bych se použití malého písmene, pokud v daném případě pravopisná či názvoslovná pravidla nežádají jinak. V případě Vašeho dotazu bych se tedy klonil k tvarům plicní poddajnost, compliance, funiculus spermaticus, provazec semenný. Zmíněné případy, kdy pravidla vyžadují velké písmeno, jsou např.:
 • eponyma (lymphonodus Cloqueti);
 • biologická jména (Salmonela typhi, Rickettsia prowazeki);
 • substantiva v němčině (ger = Essigsäure).
Děkujeme Vám za Vaše editace WikiSkript; jsou nepochybně přínosem. Přeji Vám, aby Vám tento nástroj byl užitečný a aby se Vám s ním dobře pracovalo.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 27. 5. 2012, 22:07 (CEST)
Dobrý den,
děkuji za odpověď. U pojmů netýkajících se anatomie je to tedy jasné. Když jsem ale zjistil, že existuje pro tuto šablonu parametr ta = terminologia anatomica 98, nedalo mi to a podíval se, jak jednotlivá hesla píší vydavatelé terminologií. A u Terminologia Anatomica, Histologica i Embryologica jsou jednotlivá hesla psána s velkým písmenem - viz zde. A potom vyvstává otázka, jestli u anatomického hesla má být v parametru lat = malé písmeno a v kategorii ta = velké písmeno?
Děkuji,
--vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 28. 5. 2012, 17:05 (CEST)
Milý kolego,
děkujeme za doplnění předchozího dotazu. Podle mého názoru skutečnost, že v TA je použita kapitálka na začátku každého termínu, není asi rozhodující: mohu se mýlit, ale myslím, že jde o sjednocení v rámci publikace a v některých případech je tím zajištěna jednoznačnost hesel. V publikacích o TA se kapitálka používá ke zdůraznění, že termín, který je s ní psán, je slovníkovým vstupem (např. zde). Naproti tomu, i v samotných TA se v konstruktech, kde je jeden anatomický termín součástí jiného (a stojí např. v genitivu), píše minuskule. Také v publikacích není běžné, aby, objeví-li se termín podle TA v textu, se psal s velkým počátečním písmenem (právě zde se liší úzus např. od biologického binomického názvosloví). Samotná TA se, bohužel, k této otázce nevyjadřují a nenašel jsem o tom nic ani v dalších publikacích IFAA.
Myslím si, že v tomto případě mají obě možnosti své výhody a nevýhody a stěží dokážeme jednoznačně poradit. Jak jsem už napsal, sám bych se přikláněl spíše k minuskuli, ale rozhodně to není tak, že by mi druhá možnost nějak vadila. Asi bych příliš neváhal v tomto případě počkat, jaký směr bude převažovat v úzu; bylo by samozřejmě možné vyhlásit jednu z možností pro WS za závaznou, nespatřuji ale mnoho výhod takového řešení. Vzniklo by tím totiž pravidlo, na které bychom museli aktivně upozorňovat a učit jej a které by jen dále zesložiťovalo již tak poměrně rozsáhlý systém všelijakých doporučení a pravidel. Jakkoli i jednotnost textu je přínosem a zpříjemňuje čtenáři práci s ním, nemyslím, že by v tomto případě byl rozdíl takový, aby kompenzoval nepohodlí a snížení komfortu komplikací všech doporučení. Proto bych zatím počkal, jakou cestou půjdou sami uživatelé.
Přeji příjemný den--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 28. 5. 2012, 18:50 (CEST)

UV záření[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den, přečetla jsem si mnoho článků o UV záření, ale nějak už se v tom nevyznám. Trubice, které se používají v soláriích vyzařují hlavně UVA záření a v menší míře UVB záření. Které tedy způsobuje opálení? Vyrobci tvrdí, že je to UVA záření , ale v jednom z Vašich článků se pše, že UVA záření nezpůsobuje opálení. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď Sourková

Vážená paní Sourková, děkujeme za dotaz. Doporučujeme Vám obrátit se pro přesnou odpověď přímo na odborníky, kteří se problematikou zabývají. Alespoň v krátkosti uvedu biochemický pohled na tuto otázku: dnes se má za to, že tvorbu nového barviva melaninu stimuluje UVB záření (nikoliv UVA). Dlouhovlnnější UVA ovšem může urychlit uvolnění již vytvořeného melaninu a jeho poslední reakci, oxidaci z bezbarvé na barevnou formu. Dá se tedy říci, že svou část pravdy mají obě tvrzení: UVA záření samo o sobě opálení nezpůsobuje, ale podílí se na urychlení vývoje zbarvení, které způsobilo UVB záření. V každém případě je třeba zdůraznit, že opalování v každé podobě významně zvyšuje riziko zhoubných nádorů, a karcinogenní účinek má jak UVB, tak i UVA záření. Opalování v soláriích, bez ohledu na použité spektrum UV záření, lze v každém případě považovat za zdraví škodlivé. Umělá aplikace UV záření má z medicínského pohledu opodstatnění jen v přesně vymezených případech, kdy se používá léčebně.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 5. 9. 2012, 11:21 (CEST)

Diskuse[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Vypadá to, že diskuse zde funguje trochu jinak, než na Wikipedii, takže bych očekával, že o tom bude nějaká zmínka v nápovědě, ale nic jsem tam nenašel. Například když napíšu něco do diskuse, nenacházím možnost, jak tento svůj příspěvek později editovat. Možná je to záměr, ale je to dost matoucí a žádalo by si to vysvětlení, zrovna tak jako odlišný způsob formátování a práce s vlákny v diskusi.

Před chvílí jsem na Diskuse k nápovědě:Obsah vložil připomínku k neexistenci nápovědy pro Zprávy a toto je podobný případ.

Dobrá ilustrace je, že např. právě na stránce Diskuse k nápovědě:Obsah je v záhlaví příspěvek od User:Valtameri a vypadá to, že namísto aby byl v záhlaví, tak pro něj mělo být vytvořeno nějaké vlákno. Takhle je to také dost matoucí. Jak to nyní napravit a přesunout to ze záhlaví diskuse do příslušného vlákna?

Dobrý den,
diskusní stránky donedávna i zde na WikiSkriptech fungovaly jako na Wikipedii- to jest klasickou editací diskusní stránky. Ostatně tato stránka je typickým příkladem. Nový modul pro diskusní stránky či chcete-li nyní "Zprávy" byl zaveden teprve před velmi krátkou dobou. Je to věc nová i pro členy redakce a o jeho využití a použití budeme teprve společně diskutovat při začátku akademického roku. Poté bude samozřejmě dopsána i nápověda - již s konkrétními doporučeními. Správně narážíte na fakt, že kombinace "staré" a "nové" diskuse na jedné uživatelské diskusní stránce je matoucí. I to budeme určitě řešit.
Děkujeme za cenné připomínky a přeji hezký den.
--Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 12. 9. 2012, 09:53 (CEST)

Stylistika[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Ahoj, mám dotaz hledně editace článků. Objevila jsem stylistický nedostatek v článku Epilepsie a těhotenství. Nejde přímo o chybu, nicméně bych si dovolila nabídnout lepší stylistické řešení;-), ale nevím, jestli mohu do článku takto zasáhnout a větu přeformulovat. (Jde o předposlední větu článku). A když už se tady vyjadřuji, poslední věta mi přijde taky docela podivná. ″Vaše onemocnění″, ″šťastný rodinný život″... to je podle mého cítění vhodné spíše pro časopis o miminkách a maminkách, takže bych uvažovala též o přeformulování. Raději zdůrazňuji, že jsem wikizačátečník, kdyby mě někdo chtěl pranýřovat za zcestné dotazy:-) Předem díky za pomoc. --Effrena 6. 10. 2012, 18:36 (CEST)

Ahoj, na úvod, žiadny dotaz nikdy nie je zcestný :) určite sa neboj pýtať na čokoľvek čo ti je nejasné. Keď objavíš akúkoľvek chybičku tak to oprav podľa svojích predstáv. Na začiatku Redakcia vidí tvoje editácie a v prípade, že by niečo nebolo dobré tak sa to dá vrátiť jedným kliknutím. Takže smelo do toho :)

PS: to preformulovanie je skvelé :) S pozdravom a prianím kopy elánu :) ----Stanislav Smutný.jpg Stanislav Smutný -- redakce WikiSkript 6. 10. 2012, 19:22 (CEST)

Super, díky moc:-) Už jsem na to narazila ve více článcích, tak to zkusím vylepšit:). Hezký víkend --Effrena 6. 10. 2012, 19:51 (CEST)

Byrokratické články[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Myslíte, že by bylo proti duchu WikiSkript zahrnout i články na téma lékařské byrokracie, například návody jak správně vyplňovat Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti či jiné podobně „intuitivní“ činnosti? Pro studenty je to zřejmě k ničemu, záleží, jak moc chtějí být WS nápomocná již pracujícím lékařům. --Petr-Adam.jpg Petrus Adamus -- redakce WikiSkript 24. 4. 2013, 11:09 (CEST)

Myslím si, že to možné je - konec konců, na podobné téma jsou i některé pasáže o receptuře, ale třeba i články Pracovnělékařské prohlídky osob, Zdravotní způsobilost a další.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 25. 4. 2013, 11:33 (CEST)

Bilkoviny[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobry vecer chtela bych se zeptat a poradit mam 7letou dceru a ztraci hodne na bilkovinach a nikdo jsi nevi rady ani doktori .. Porad davaji jen same prasky a porad nic ... Byla i hospitalizovana kvuli zadrzovani vody v tele ... Mohli by jste mi poradit kam jit nebo jak zastavit velkemu ubytku ztraty bilkovin.. Dekuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš zájem o WikiSkripta. Bohužel, WikiSkripta slouží čistě jako výukový projekt - nemáme odborné ani kapacitní prostředky pro zodpovídání dotazů ohledně zdravotního stavu. Omlouváme se Vám a děkujeme za pochopení.
Za redakci WikiSkript s pozdravem --Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 17. 7. 2013, 10:21 (CEST)

Nahrávání většího množství obrázků zároveň[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den, je možné nahrát zároveň větší množství obrázků do adresáře wikiskript jako je to možné do commons?

Mělo by to jít přes https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Commonist#Commonist_on_Other_Wikis a http://wikiskripta.cz/api.php Nebo přes https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Vicu%C3%B1aUploader - tento program vypadá vstřícněji, ale nedaří se mi připojit do wikiskript, hlásí to chybu serveru. Mohl by nějakej wikitechnik poradit? Díky, --vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 12. 9. 2013, 09:26 (CEST)

Ten uploader je pro wikimedia projekty, nepíšou, že by to mělo fungovat i jinde. Nejsem si ale jist, že je žádoucí nahrávat hromadně na WikiSkripta větší množství obrázků. U každého obrázku je totiž potřeba mít správně vyplněny i licence. To by se asi stejně muselo vyplňovat u každého zvlášť. --Josef Martiňák (diskuse) 13. 9. 2013, 09:29 (CEST)
"Only wikis having file upload via api.php enabled are supported. The wiki must be running MediaWiki 1.16.0 and above." - takže píšou - funguje to například zde - http://kamelopedia.mormo.org/index.php/Kamelopedia:Hauptseite
--vložil Zef avatar 3.jpg Zef dne 13. 9. 2013, 17:46 (CEST)

Admin? Správce? portálu soudního lékařství[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Dobrý den vážení kolegové. Mám dotaz ohledně toho, kdo spravuje tady na Wikiskriptech Soudní lékařství ? Jestli tedy to tak máte nějak rozdělené - netuším. Proto se ptám. Pokud je nějaký určený správce, prosím o kontakt, potřeboval bych se domluvit ohledně přidávání obsahu viz. spolupráce s naším portálem Patasoulek.cz .

Předem mockrát děkuji.

PS: Dnes už jsme něco přidali a jak už jsem si psal s panem doktorem Štukou, nebude to hned, ale ten portál Vám rádi doplníme :)

S pozdravem admini portálu Patasoulek.cz (vf, am ) --Patasoulek cz (diskuse) 30. 9. 2013, 15:43 (CEST)