Fórum:Portál/Archiv

Z WikiSkript

Buňka[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, potřeboval bych stručnou definici buňky. Žádné odborné názvy pouze obecně. Co je to buňka, stavba a funkce buněk. Díky za odpověď.
31.192.92.4 6.10.2012, 11:53
Dobrý den,

děkujeme za Váš zájem o WikiSkripta. Bohužel, toto fórum neslouží (a ani nemůže sloužit) k zodpovídání podobných teoretických dotazů. Je to prostor k řešení otázek okolo projektu WikiSkript. WikiSkripta slouží jako úložiště studijních materiálů pro studenty lékařských fakult. Proto je zde odborná terminologie samozřejmostí. Pokud máte zájem o stručné definice a encyklopedická hesla - zkuste například Wikipedii (článek buňka).

S pozdravem
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 6.10.2012, 21:07

CT[upravit | editovat zdroj]

Počítačová tomografie - na tomto článku.. když přepnu na diskusi.. objeví se tam pro mně záhadným způsobem diskuse od stránky Počítačová tomografie (heslo)... chtělo by to nějak vyřešit.. já bohužel nevím jak na to.. poradíte..?
M.jpg Uživatel:Martina Ševčíková , redakce WikiSkript 22.10.2012, 14:59
Opraveno
Jiri Mudrunka.jpg Jiří Mudruňka -- redakce WikiSkript 22.10.2012, 15:10
Supr. Dík =)
M.jpg Uživatel:Martina Ševčíková , redakce WikiSkript 5.3.2013, 15:38

exsudace x exudace[upravit | editovat zdroj]

Zdravím redakci! V prvé řadě bych vám chtěla poděkovat za cenný zdroj informací k mému studiu na farmacii. Mám dotaz, ikdyž možná ne až tak odborný - exudace x exsudace, je možno psát obojí? Správněji mi přijde exsudace, ale jelikož jsem to našla tady v článku v obou variantách, zajímalo by mě jestli lze psát i exudace. Trochu češtinářský dotaz, ale předem díky za odpověď! :) Karolína
Karol.ka 29.11.2012, 16:55
Vážená uživatelko,

děkujeme za zaslaný dotaz. Odpověď bohužel není jednoznačná - a stejně je tomu i u dalších slov se stejnou skupinou souhlásek (např. exspirace / expirace, exsikátor / exikátor). Všechna slova jsou složená z předpony ex- a kmene začínajícího souhláskou "s". Je tendence ono počáteční "s" zahrnout do onoho písmene "x" z předpony, a děje se tak od nepaměti (například latinské exsul se zjednodušilo na exul apod.). Lze považovat za správné obě varianty. Internetová jazyková příručka ÚČJ AV ČR, kterou WikiSkripta používají jako referenční zdroj v podobných případech, doporučuje používat spíše delší formu (exsudace, exspirace, exsikátor) s tím, že druhá forma je přípustná. Ve zkratkách se naopak dává přednost kratší podobě (konkrétně exspirace se často krátí na EXP.).

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 7.12.2012, 09:15
) Dobře, děkuji moc!

Karol.ka 7.12.2012, 15:51

dotazy na konopí[upravit | editovat zdroj]

Mám 2 dotazy který mě již dlouho trápí:
 1. Jestli se při užívání konopí dá vyvarovat neschopnosti soustředění na náročné úkony. (omlouvám se, ale nikde to nejde zjistit, tak jsem sehnal tento web abych se zeptal odborníků)
 2. Jestli je pravda že konopí zvyšuje představivost

90.178.125.90 17.3.2013, 21:25
Vážená uživatelko / vážený uživateli,

děkujeme za dotaz zaslaný redakci WikiSkript. Tyto stránky jsou určené pro odbornou veřejnost, především jako úložiště vzdělávacích materiálů pro studenty lékařských fakult. Bohužel není v našich silách odpovídat na dotazy podobné Vašemu tak, abychom mohli zaručit správnost odpovědí i jejich jednoznačnost a srozumitelnost širší veřejnosti. Musím Vám proto doporučit, abyste se se svým dotazem obrátil(a) přímo na příslušného zdravotnického profesionála. Pokud chcete hledat podrobnější odborné informace o vlivu kanabinoidů na kognitivní funkce, najdete řadu literárních údajů (za všechny např. snadno dostupný přehled: CREAN, Rebecca D, Natania A CRANE a Barbara J MASON. An evidence based review of acute and long-term effects of cannabis use on executive cognitive functions. J Addict Med [online]. 2011, vol. 5, no. 1, s. 1-8, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037578/?tool=pubmed>. ISSN 1932-0620. 

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 18.3.2013, 15:42

Akutní lumbago[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, při hledání informací jsem narazila mmj. na pasáž, kde se popisují příčiny akutního lumbaga. Jsem laik, nicméně díky své chronické nemoci ( neuroborelioza ) vím leccos díky praktickým zkušenostem, tedy i to, že akutní lumbago může zapřičinit i borelioza ( a jistě nejenom ta, určitě i chlamydie apod.), která se typicky " usazuje " v šíjové oblasti, kde způsobuje nejednu potíž ( elektrické výboje do hlavy, disbalance, spasmy...). Při zanedbání léčby potíže zesilují a iritují další oblasti, v mém případě postupně docházelo k disbalanci větší a větší části zad, projevy i potíže byly nespecifické, proto lékaři nebyli schopni stanovit diagnozu ani terapii. Vše vyvrcholilo akutním lumbagem ( opakovaně ), pro lékaře bez příčiny. Svým příspěvkem chci upozornit, že ne vše je černobílé a ne vše je zaškatulkovatelné. Chtěla bych poprosit budoucí lékaře, aby měli otevřené oči, používali selský rozum, naslouchali pacientům, zohledňovali lidskou individualitu a vždy zůstali pokorní před věcmi, do kterých nám zatím bylo dáno jen nahlédnout.
Brebera (diskuse) 18.3.2013, 09:37

Škola[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, já jsem Terka a potřebovala bych poradit s jednou prácičkou do školy. Na netu jsem nic nenašla, tak se ptám: Co se děje při výdechu? Hledala jsem všude, ale marně. Díky za odpověď
178.72.205.42 30.3.2013, 08:42
Pomoci by mohl článek o mechanice dýchání. S pozdravem
25px Slepi (redakce WikiSkript) 9.4.2013, 18:52

ŠVOČ[upravit | editovat zdroj]

Ahoj prosím Vás vyplňte mi tento formulár je pre mňa na študentskú vedecko odbornú činnosť (ŠVOČ) z oblasti športu.

Je tam len 21 krátkych otázok ĎAKUJEM !!!!!! Vaše výsledky budú slúžiť len mne nikto iný sa ich nedozvie

https://docs.google.com/forms/d/1h0HTTkTui3UUCKlAMTaHOwF0fFQroABRfNjRLX589v8/viewform
178.41.58.103 5.4.2013, 16:14
Děkujeme za důvěru do nás vloženou, i když si nejsem jist, že ji naplníme. Posláním WikiSkript je vytvářet a zpřístupňovat studentům medicíny výukové materiály. Obávám se proto, že odpovídání na dotazníky se tak docela nekryje s naším posláním. S přáním pěkného večera
CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, MBA -- redakce WikiSkript 5.4.2013, 21:18
Áno ja viem vďaka
178.41.58.103 6.4.2013, 08:34

bionekróza kosti a tehotenstvo[upravit | editovat zdroj]

Vedel by mi niekto, prosím, poradiť, či je v mojom zdravotnom stave tehotenstvo možné alebo neprípustné? V 2009 som po transplantácii kost. drene (aj chemoterapia) pre aplastickú anémiu. Na ľ. bedrovom kĺbe od 9/2012 bolesť, v máji 2013 robená forrage. Noha stále nie je na 100% bez bolesti ale bolesť je výrazne menšia od doby pred operáciou. Z MRI je vraj vidieť, že mám to isté aj na pravej nohe, len ma to ešte nezačalo bolieť. ĎAKUJEM za každú radu a názor! S pozdravom, Maca
Versela (diskuse) 6.8.2013, 22:32
Dobrý den,

moc se omlouváme, ale projekt WikiSkript je zcela a výhradně vzdělávací projekt. Neslouží proto jako internetová poradna ani k zodpovídání individuálních dotazů, neboť k tomu nemáme potřebné kapacity. Doporučujeme Vám se obrátit na Vašeho ošetřující lékaře (v tomto případě možná spíše gynekologa).

Děkujeme za pochopení a přejeme hezký den.
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 7.8.2013, 09:44

Antiséra[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, mohla bych někoho poprosit o radu? Mám jako část studentské práce v plánu provést klasický test na zjištění krevních skupin (smíchání antisér Anti-A a Anti-B s kapkami krve a odečtení výsledků z následně ne/shluklých aglutinogenů). Mám k přípravě prostor ve slušně vybavené středoškolské laboratoři a pro práci s krví i sterilní jehly - teď jen otázka, zvládnu přípravu antisér? (Zajímalo by mě složení, množství, popř. délka doby před možným užitím apod.) Předem díky za odpověď!
V.S.H. (diskuse) 7.9.2013, 20:28
Vážená uživatelko,

tzv. antiséra pro testování krevních skupin jsou roztoky protilátek (zpravidla třídy IgM) proti odpovídajícím povrchovým antigenům erytrocytů. Příprava protilátek je relativně náročný proces, který má řadu kroků, obvykle se provádí na hybridomových buněčných kulturách a tedy vyžaduje řadu speciálního vybavení a kvalifikovaný tým. Lze si obtížně představit, že by bylo možné jej provést mimo specializované pracoviště.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 20.10.2013, 07:52

pontiacká horečka[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den

V článku o Legionelle jsem nepochopila pojem pontiacká horečka a to co má s legionellou společného

děkuji
Barbora Šlížová (diskuse) 11.10.2013, 13:23
Zdravím,

Legionella způsobuje legionářskou nemoc i Pontiackou horečku, záleží na stavu člověka. Pouze u oslabeného/starého jedince se rozvine těžší forma = legionářská nemoc, u zdravého jedince vznikne pouze mírnější forma zvaná Pontiacká horečka.

Doufám, že toto vysvětlení je srozumitelné a pomůže vám,
Profilova fotka.jpg Anna Frühaufová , redakce WikiSkript 11.10.2013, 13:42

wiki-kniha[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den

Ctěla jsem se zeptat jak je to stou wiki- knihou. Jestli by se nedala objednat jinak, než přes platební kartu. Například objednávkou a zasláním na poštu.

děkuji
Barbora Šlížová (diskuse) 15.10.2013, 18:40
Vážená paní,

děkujeme Vám za Váš zájem o WikiSkripta. V současné době neexistuje bohužel jiný způsob, jak si nechat knihu vytisknout, než přes firmu PediaPress. Alternativou může být stáhnutí knihy jako PDF a její vlastní vytisknutí, které bude i pravděpodobně cenově výhodnější, než tisk přes firmu PediaPress.

Za redakci WikiSkript
Jirijanata small.png Jiří Janata -- redakce WikiSkript 20.10.2013, 07:43

Články ke kontrole učitelem dle kategorií[upravit | editovat zdroj]

Ahoj,

je možné vypsat stránky, které jsou připraveny ke kontrole učitelem (z ) dle kategorií, do kterých spadají? Například výpis všech článků ke kontrole učitelem z kategorie Patologie.

Děkuji,
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 2.12.2013, 22:57
Vážený kolego, tohle je bohužel problém, se kterým se trochu potýkáme. Stránky, které jsou současně ve dvou kategoriích, lze vypsat pomcí příkazu dynamicpagelist (vizte Nápověda:DynamicPageList). Potíž nastává tím, že v tomto případě je třeba kombinovat kategorie, do nichž je zařazen článek, s kategoriemi, do nichž je zařazena jeho diskusní stránka. To zatím neumíme. Zdá se mi ale, že by to mělo být řešitelné v alternativní extenzi pro dynamicpagelist (https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:DynamicPageList_(third-party). Zkusil byste se na to, prosím, podívat? Pokud by to pomohlo, domluvíme se s ing. Martiňákem na instalaci. Děkuj a zdravím
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 5.12.2013, 18:51
Mrknu na to a kdyžtak se domluvím s kolegou Martiňákem přímo, díky.
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 6.12.2013, 08:28

Cinnost lidskeho mozku a senzory pro mereni mozkovich procesu[upravit | editovat zdroj]

Prosim, neznate nekdo z Vas nahodou vice technologii ktera dokazi merit naseho Lidskeho Mozku ? Bezne se meri ruzne vlny ale to neni podrobne a presne. Potrebuji najit vice kompatibilit a presnejsi lokaci a zaznamenani mozkovich cinnosti, je mozne I vyuzit primeho kontaktu s mozkovou tkani. Byl bych velice rad za poskytnuti informace. Mockrat Dekuji.
Gottis.gotte (diskuse) 5.12.2013, 14:42
Dobrý den, mám obavu, že Vám nedokážeme pomoci. Mozková činnost se kromě elektrofyziologických metod sleduje i některými zobrazovacími technikami, jako je funkční magnetická rezonance, pozitronová emisní tomografie apod. Zkuste kontaktovat badatele v těchto oblastech. Více námětů a pracoviště u nás i ve světě, které se zabývají problematikou, kterou potřebujete, jistě naleznete v primární literatuře.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 5.12.2013, 18:56
Dekuji Vam za odpoved pane MUDR. Martin Vejrazka, omlouvam se ale neznam zde zadne znale osoby a momentalne kvuli situaci nemohu kontaktovat zadne osoby. Primim dotazem hledam veskere technologie ktere dokazi zachytit mnohe mozkove cinnosti a dokonce technologie ktere dokazi tyto vlny vydavat. Take by me zajimalo, je-li mozne nalezt prijimace i vysilace techto mozkovich toku ktere jde dale kodovat podle nasich prirozenych kodu pro urceni navazne vztaznosti pri prenosu dat.

Pokud by jste nektere znal, potom mockrat Dekuji, pokud ne nebo nemate zajem odpovedet, potom jiste Dekuji kazdemu kdo se o techto moznostech lepe zajima.

Gottis.
Gottis.gotte (diskuse) 6.12.2013, 17:53
A pokud to jde, mozna ted ani nejak moc vedet nechci. Jsem ilegalne zotrocen hypnozou a nekdy mi provadi ruzne zanety, bolaky a jinaci problemy. Obcas mam pocit jako kdybych mel v mozku mnoho ruznych otoku a bolaku, puchyru az po vsechno mozne......... V me situaci neni dobre znat tyto moznosti u kterych mohou ruzne priciny vznikat. Uz me presvedcili ze mam I tyfus a nebo ze jako muz budu rodit psi stenata ktere ve me vznikli hypnozou.
Gottis.gotte (diskuse) 6.12.2013, 18:09

škála druhů zranění a jejich závažnost[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,

potřebuji sestavit závažnost poranění 1-10 s druhy zranění při hospitalizaci na lůžku v kontaktu s lůžkem. Např. oděrky, řezné rány různé hloubky, bez chirurgického zásahu, vnitřní krvácení... pomůže mi někdo sestavit tuto škálu?

díky moc Tom
Tomas Kubicek (diskuse) 2.7.2014, 13:08
Vážený uživateli Kubicek,

děkuji Vám za Váš zájem o WikiSkripta. Tento portál slouží především jako vzdělávací úložiště informací pro studenty zdravotnických oborů. Většinou není možné zodpovědět podobné otázky, jaké zde pokládáte, z důvodů kompetence a poslání WikiSkript. Navíc Vaší otázce příliš nerozumím, každopádně bych Vás odkázal na Portál:Ošetřovatelství či na Portál:Chirurgie, kde byste mohl nalézt odpovědi. Případně můžete informace dohledat v příslušné literatuře.

Děkuji a s pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 7.7.2014, 14:41
Komunita zde na wikiskriptech Vám s článkem ráda pomůže, nejlepší bude, když na článku začnete pracovat a problémy, které se vyskytnou na cestě budete konzultovat na diskuzní stránce k článku nebo můžete přímo kontaktovat někoho z redakce. Článek založíte jednoduše - vymyslete dobrý název, pod kterým si myslíte, že byste článek hledal (návrh), kdyby existoval, napište jej do vyhledávače a pak skrze červený odkaz na neexistující článek můžete článek založit (návrh). Napište, ho jak nejlíp umíte a my Vám se zbytkem zkusíme poradit https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Face-smile.svg/48px-Face-smile.svg.png.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 5.8.2014, 00:47

Bioenergetická cvičení[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, narazil jsem na článek Bioenergetická cvičení a mému hloupému mozku vesnického patologa a biofyzika se zdá být takový celkově podezřelý. Nemohl by se na něj někdo v psychovědách kovanější podívat? Děkuji:-)
Jaromír Šrámek (diskuse) 7.8.2014, 17:25
Také zdravím, jsem skoropsycholog před státnicemi a tak jsem se chtěl na článek podívat, ale na daném odkazu článek není.??? Je pravdou, že články o bioenergetice bývají ovinuty jakousi magičností, která má, možná, působit placeboefekt. Na samotném principu nic až tak magického není. Tato cvičení vycházejí z teorie Wilhelma Reicha a vzájemného ovlivňování tělesného a psychického stavu. V podstatě jde o to, že dlouhodobý stres vytváří svalové napětí (Reich to popisuje jako "svalový krunýř"), které po dlouhé době přetrvává či dochází ke ztuhnutí svalů. Cvičením či masážemi lze toto napětí uvolnit a tato tělesná změna má zpětný vliv na psychický stav. Existují i mapy těla, která místa souvisí s jakým psychickým stavem, samozřejmě nic nemusí platit na 100 %. V psychologii je vše o pravděpodobnosti. Takovou Reichovou následovnicí, dnes již zemřelou, byla Gerda Boyssen. Probíhaly či probíhají i v ČR výcviky dle programu jejího institutu. Absolvoval jsem dva víkendy, takovou ochutnávku tohoto výcviku. Žádné statistiky nemám, ale dle zkušeností jak svých tak ve svém okolí myslím, že jako podpůrná terapie to funguje. Reich sám zemřel ve vězení, protože vyvinul "akumulátor orgonu" - vesmírné energie a tuto věc prodával. Byl obviněn z podvodu. Nevím, zda byl nakonec psychotický nebo si prostě jen musel nějak vydělávat ;-). Tak asi tak.
Pedro42 (diskuse) 23.8.2014, 09:42
Dobrý den,

článek jsem smazal, jelikož neměl parametry studijního materiálu, který by mohl posloužit studentům lékařských a jiných zdravotnických oborů na vysokých školách. Více o tom, co jsou a nejsou wikiskripta najdete zde. Snažíme se, aby zde publikované materiály byly založeny na důkazech a vámi zmiňovanou magičností pokud možno neplývaly. Zachránil jsem pro vás článek a umístil ho na vaše Pískoviště, aby Vám byl přístupný, ale zároveň nebyl v hlavním jmenném prostoru a nezobrazoval se ve výsledcích vyhledávačů. Odkaz je Uživatel:Pedro42/Pískoviště.

S pozdravem,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 23.8.2014, 10:20

Copyvio?[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, článek Škytavka/PGS (VPL) je kopií [www.cls.cz/dokumenty2/os/t191.rtf doporučení]. Je to skutečně košer?
Jaromír Šrámek (diskuse) 15.10.2014, 16:15
Vážený pane doktore,

děkujeme Vám za upozornění, porušování autorských práv se neslučuje s posláním a pravidly WikiSkript a článek byl proto neprodleně odstraněn.

S díky a pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 28.10.2014, 14:10

Argyll-Robertsonova zornice a lecba[upravit | editovat zdroj]

Dobry den

prosim potrebuji se zeptat. Muj problem je jednoduchym popisem, nezakrouhlena zornice se slabou horni casti ocni bunky. Jde o ocni zornici ktera je pri pravdepodobne ostrem svetle a roztazeni zornicek ihned nerovnomerna, presneji receno neni plne v kruhu ale zustava v kruhovitych utvarech, na obou ocich stejne. Horni cast oka, ihned nad zornickou je tenka a slabsi nez cast spodni. Je lepsi se zdrzovat na slabsim svetle kde zornicky jsou zuzene a nejde spozorovat silna vychylka v nezaokruhlenosti zornicek. Na slabem svetle zustava odchilka slaba a spatne pozorovatelna, jen po detailu. Moznost duvodu vzniku nerovnosti zornice je podle popisu Argyll-Robertsonovy zornice v nekolika verzich. Mne se hlavne muze tykat porucha CNC nebo vznik jinych stlacenin a poskozenin v centralni casti mozku a CNS, to napriklad spatnym zivotem a nebo za pomoci hypnozy s ucinkovanim jinymi lidmi kolem mne. Dalsi moznost rozsirene zornice je dedicna, udajny poskozeny gen ktery lze prenaset po generace, nebo hlavne vznika mezi misenymi osobami napriklad u deti bilich a cernych osob. V mem pripade to muze byt kombinace mezi moji bilou babickou a pravdepodobne arabskym dedeckem, mozna az nasledne moji misenou matkou a bilim otcem. Nerovnomerna zornice mi muze vznikat take i cevni lezi ktera u mne momentalne nelze presne identifikovat. Nerovnomerna zornice mi mohla vzniknout taky za pomoci pinealomy u ktere ale nevlastnim plne priznaky, jen slabsi bolesti hlavy a pocit natlaku na mozek. Co se tyka meningitidy, pote mohu rici ze se casto vyskytuji na mezinarodnim letisti pres ktere casto prechazi Africka populace ze zemi ve kterych se forma tohoto druhu vyskytuje ve verzi bakterie a nebo virusu. Ovsem plnymi priznaky ja netrpim. Dalsi, jako zbivajici moznost v moji situaci muze byt otrava alkoholem ale ja nevim o jakou presne rozsahlou miru otravy alkoholem jde, zaroven ja mohu rici ze pozreti alkoholu v mem pripade jeste nebilo v tak vysokem rozsahu ze jsem musel byt evakuovan, jsou mozne i nepokoje v zaludku a nevolnost. Co se tyka delky onemocneni, jedna se o dobu uz pres nekolika roku. Je to pravdepodobne pres Osm az Deset roku, dnes jsem stary 22 roku. Jako dodatek ja mohu rici, pri snaze soustredit se na reflexbni predmet a pohybovat se, mohu citit nejaky natlak na zadni cast mozku, lehkou formou v podobe nedobreho odpocinku, spanek na tvrdem predmetu a mozna take stres nebo problem s kourenim. Nasledne, pokud ucitim nejaky podobny priznak vyvolany pravdepodobne pod timto popisovanym nasledkem, potom ja mohu reakci casto znovu ucitit natlak na oci, presneji na ocni bunky da se rici, vnitrni prostredi bulvy. Jde o natlak formou pocitu slabeho pretlaku a stizeni oci se prirozenou snahou nasledne setrit pohyby a vnimani reflexivnich poznatku v okoli vuci strachu o rozsireni se ubytku ocnich bunek nebo a jinych ocnich casti. Dnes, mohu rici ze pokud nekdy jsem odhodlany si po dlouhe dobe odpocinout a lehnout si, takto po prudkem ulehnuti ihned po silnejsi zatezi nebo delsi chuzy, mohu sledovat jak se mi nejaky cas krivi prostor kolem mne a meni se my miry predmetu, jejich velikost, rovnost ze ktere vznikne bublina a nebo se od sebe vzdaly. Mozna plnou mirou nejde o halucinace, je to pravdepodobne bezny a nezavisli problem ktery je formou prirozene reakce na dlouhodobe zafixovani oci do jednoho bodu a tim rozmazani obrazu. Dalsi popis, prave oko mam vice koloricke nez slabeji koloricke leve oko. Uz pres deset roku Dnes mohu pravdepodobne zpozorovat ze kolorizace je u obou dvou oci podobnejsi. Reakce na cteni pismen je dobra, mohu cist pismena z tabule, velka pismena a nejmensi pismena. Obe dve oci jsou zrakove v poradku. Neni zadny problem. Muj zajem o informaci je, jakym zpusobem by jsem mohl byt leceny z ubytku pravdepodobne ocni bunky a jestli je takove onemocneni lecitelne nebo se muze dal rozsirovat a neni mozne ho zastavit, omezit, uzdravit. Zajimam se o leky formou kapek do oci, tabletek ke spolknuti a nebo je mozne vyuzit ocni zabal. Mam ovsem strach z operace a kvuli moji situaci bych se operaci potreboval pravdepodobne na nekolik roku vyhnout. Premyslel jsem o moznosti lecby, zajimam se o taktyku mnozeni ocni bunky v petriho miskach a pestovani umelych struktur zrakovich bunek, vnitrniho prostredi oka formou jednotna a bez DNA kodovani/zpracovani rozmeru bunek ve laboratori coz je dnes jiz dlouhou dobu otestovana skutecnost u nekterych bunek zvere, jiste i cloveka v mnoha smerech. Prosim, nezna nekdo z vas zpusob po kterem je mozne aby my moje ocni bulva znovu plnohodnotne fungovala a moje ocni cocky, zornice byli plnohodnotne kulate bez naruseni ? Nekdy je zornice tesne od bile casi bulvy a vypada to jako kdyby byli prorezane laserem, ja mam casto strach z oslepnuti a nebo jine ocni poruchy. Proto znovu prosim, nezna nekdo z Vas jakym zpusobem lze ozdravit tyhle poruchy a je to dnes bezna zdravotni praxe nebo je to neco neotestovaneho. Kde pripadne mohu ziskat mnohem vice informaci a v jake zemi, je to mozne v Ceske republice a nebo v zahranici ? DODATEK: Prosim omlouvam se, pokud text obsahuje chyby, pote prominte, ja jsem donucen psat na tenke klavesnici na kterou nejsem zvykli a musim psat pismena dvojtym dotekem klavesnice na dva dotekove body v jeden moment. Dekuji Vam za kazdou Vasi odpoved a preji Vam mnoho Stesti a Uspechu.

Dekuji, Petr.
PetrGottwald (diskuse) 16.10.2014, 22:06
Vážený pane Gottwalde,

děkujeme, že jste zavítal na stránky našeho projektu a omlouvám se za pozdní odpověď. Projekt WikiSkripta.eu je svobodný projekt českých a slovenských fakult medicíny, kde se shromažďují studijní materiály pro budoucí i stávající lékaře a nelékařský zdravotnický personál. Bohužel Vám tím pádem nemůžeme zajistit žádné lékařské poradenství v rámci Vašeho problému. Vámi popsané příznaky jsou velmi obsáhlé a poněkud nepřehledné, takže Vás mohu pouze odkázat na odbornou lékařskou pomoc.

S pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 28.10.2014, 14:20

Portál:Praktikum‎[upravit | editovat zdroj]

Zdravím všechny zúčastněné, redaktory především!

Chceme na Wikiskriptech shromáždit materiály, týkající se našich biofyzikálních praktik, prováděných v rámci cvičení z biofyziky – zadání, návody apod., které by si studenti obhospodařovali sami. Umožnilo by to m.j. porovnat praktika, prováděná na různých fakultách a přitom jednoduše odkazovat i na další materiály (např. články v hlavním NS), které už na WS jsou. Podobným způsobem by mohla být organizována i cvičení a praktika z jiných předmětů. Usoudil jsem, že v souladu se zvyklostmi na WS (pokud jsem dobře pochopil Nápověda:Jmenné prostory) by takovéhle rozcestníky měly být v NS Portál:, proto jsem za vrchol tohoto projektu zvolil stránku Portál:Praktikum a z ní vedou další odkazy na podstránky, tedy např. Portál:Praktikum/Biofyzika/2. LF Nevím, jestli je to dobrý postup, prosím o vyjádření ještě dříve, než to začnou studenti rozpracovávat, v tuto chvíli ještě není problém celou koncepci změnit. Také si nejsem jistý, jestli ty koncové listy stromu, tedy stránky s konkrétními úlohami z určitého předmětu na určité fakultě měly zůstat v NS Portál:, tedy např: Portál:Praktikum/Biofyzika/2._LF/Audiometrie – bylo by to asi nejjednodušší řešení, jen nevím, jestli by to neodporovalo nějakým zvyklostem či pravidlům tady na WS – což právě vypadá, že by to dle Nápověda:Jmenné prostory asi v NS Portál: být nemělo a mělo by to být v hlavním NS. Jenže kdyby to mělo být v hlavním NS, asi bychom museli použít rozlišovačů, což by bylo asi komplikovanější a méně konsistentní řešení, tj. např. Audiometrie (Biofyzikální praktikum na 2. LF UK) anebo tak nějak. Také si ještě nejsem zcela jistý, jak to kategorizovat.

Díky za připomínky.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 23.10.2014, 10:58
Vážený pane doktore,

velmi se omlouvám za pozdní odpověď. Nezapomněli jsme na Vás, Vaším dotazem se intenzivně zabýváme a přemýšlíme o nejvhodnějším řešení, které by Vám mohlo vyhovovat a přitom zapadalo ideálně do struktury WikiSkript. Velice si vážíme Vašeho zájmu o tento projekt a jsem potěšen, že díky Vám bude pro studenty zase o něco více atraktivnější!

S mnohými díky a pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 29.10.2014, 21:10
Vážený pane doktore,

po diskuzích s kolegy bychom Vám doporučili trochu pozměněnou variantu, kterou jste navrhoval v předposledním odstavci, tj. hlavní NS s použitím rozlišovačů, jak jste uvedl příklad Audiometrie (2. LF UK). Tyto články by mohly být v zastřešujícím portálu „Portál:Biofyzika (2. LF UK)“, podobně jako tomu je s portálem Modul Obecné základy patologie a patofyziologie (3. LF UK), abychom to měli nějak sjednocené. Pro lepší orientaci jsem vytvořil následující strukturu: Na Portálu:Praktikum jsem vytvořil další Portál:Biofyzika (2. LF UK), kde jsou jednotlivá praktika jako např. Audiometrie (2. LF UK). Co se týče kategorií, můžete vytvářet v podstatě jaké chcete, tudíž bych se přimlouval za jednoduchou variantu. Toto je pouze návrh na řešení, který jsem zpracoval s pomocí kolegů z redakce. Pokud by se Vám nelíbilo, samozřejmě můžeme strukturu změnit/smazat.

Mnohokrát Vám děkuji za trpělivost a s pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 3.11.2014, 09:18
Pokud jste se s ostatními redaktory dohodli, že bude lepší nahradit strukturu podstránek rozlišovači, pak tuto dohodu respektuji – kdybych neměl v úmyslu ji respektovat, tak bych se na to býval ani neptal. Naši studenti Váš návrh rovněž přijali a už začali pracovat na tématu Radioaktivita (2. LF UK). Akorát že z toho samotného názvu stránky není jasné, že se jedná o praktikum na 2. LF a nikoliv například o zkouškovou otázku Radioaktivita na 2. LF UK, na kterou odkazuje Portál:Otázky z biofyziky (2. LF UK, VL).

Portál:Biofyzika (2. LF UK) jsem ale přejmenoval na Portál:Biofyzikální praktikum (2. LF UK), protože tím, jak ta stránka vypadla ze stromu s kořenem Portál:Praktikum, přestalo být jasné, že se jedná o praktikum. Také tím, že se zrušila posloupnost podstránek a tím automatické vytváření odkazů na rodičovské stránky, bude asi nutné na všech odpovídajících stránkách uvádět explicitní odkazy na nadřazené portály, aby se v tom uživatel mohl navigovat.

Díky za spolupráci!
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 4.11.2014, 07:42
Pane doktore,

případně ještě můžete použít rozšířeného rozlišovače, například Audiometrie (2. LF UK, praktikum). Pokud byste souhlasil a nechtěl se tím více zabývat, mohu to bez problémů předělat. Explicitní odkazy jsou opravdu žádoucí, je to jeden ze základních prvků orientace na WS pro uživatele.

Děkuji Vám a s pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 10.11.2014, 15:14

letní praxe[upravit | editovat zdroj]

Hezký den:-) Chtěla bych se zeptat, jak je to ve 3. ročníku s praxemi v létě? Přihlašuje se individuálně jako ve 2.ročníku nebo bude přihlášení přes SIS, či nějak jinak? Děkuji. LFP.
66.249.93.168 5.11.2014, 19:52
Pardon, ve 4. ročníku.
66.249.93.165 5.11.2014, 19:54
Také Vám přeji hezký den,

teď příliš nevím, o jaké fakultě mluvíte, každá má jiné zvyklosti. Nicméně bych Vám nabídl jako možný zdroj informací nástěnku, kde se nacházejí jednotliví Průvodci studiem na lékařských fakultách. Pokud ani tam nenajdete kýžené odpovědi, bohužel Vám asi nezbyde než kontaktovat někoho ze spolužáků z vyšších ročníků. Doufám, že jsem Vám alespoň částečně pomohl ve Vašem problému.

S pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 15.11.2014, 10:47

Přestup[upravit | editovat zdroj]

Dobré dopoledne

studuji 1. rok Adiktologii na 1LF a už teď vím, že jsem si vybrala špatně. Nedaří se mi skloubit zdravotní stav a studium, na ID nemám nárok (nemám lékařkou zprávu, lékařka mi řekla že si se mnou neví rady ale dá už to nebylo více jak rok řešeno) - diagnoza - revma, celkové oslabení.

No a můj dotaz směřuje k tomuhle - dalo by se v 1. semestru 1. roku přestoupit na Pedagogickou? Co je potřeba pro to udělat?
78.128.165.221 6.11.2014, 09:35
Vážená uživatelko,

bohužel s tímto Vám příliš neporadím, neboť WikiSkripta slouží pouze jako úložiště studijních materiálů a pro organizaci studia poskytujeme informace pouze v Průvodci studiem. Jistě je zde nějaká možnost přestupů, nicméně v tomto bych Vás odkázal na studijní oddělení 1. LF, které Vám jistojistě pomůže.

Děkuji a s pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 15.11.2014, 10:41

lumbalgie[upravit | editovat zdroj]

Akutní lumbalgie[☲ editovat zdroj]

Dobrý den,může mi někdo normálně vysvětlit můj zdravotní stav a poradit co dál.Diagnostika:akutní lumbalgie s iritaci radikulopatii L 5.CT:L5/S1:iv prostor mírně snížen,ploténka se excentricky vyklenuje paramediálně až perforaminálně vlevo 9-7 mm a zasahuje kraniálně až do prox. 1/3 výšky těla L5 je v kontaktu s kořenem. můj fyzioterapeut napsal rehabilitace :cvičení s odblokací a elektrické impulsy na nohu a vířivou koupel.Bohužel nezabralo.Mravenčí mi noha od nártu nahoru bokem do půli lýtka.Na patě se udržím velmi málo.Když chodím s menší zátěží nebo bez mám pocit že mě bolí kyčel ale kyčel to není.Neurolog mi doporučuje operaci,jen se teď momentálně čeká na vyjádření neurochirurga.Operace se moc bojím.Je mi 50 let a už teď nejsem psychicky na tom dobře.Existuje i něco jiného než operace.Děkuji za případnou odpověď
Ajvena (diskuse) 19.11.2014, 17:58
Vážená Ajveno, s politováním Vám musím sdělit, že z principu nemůžeme na konkrétní medicínské dotazy odpovídat. Přestože v redakci WikiSkript pracují i lékaři, nemáme oprávnění poskytovat lékařské konzultace a ani nemáme možnost poskytnout odborné vyjádření tak, abychom za ně mohli nést příslušnou odpovědnost. Proto se prosím obraťte na příslušného odborníka. Věřím, že Váš neurolog, případně neurochirurg, Vám další možnosti důkladně vysvětlí – stačí se jen zeptat. Děkuji za pochopení.
25px Slepi (redakce WikiSkript) 19.11.2014, 21:48

Z Portál:Otázky z biologie a lékařské genetiky (1. LF UK, VL) Error při vykreslování souboru do .odt[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, chtěl bych upozornit na error při vykreslování celého souboru otázek do .odt. Vypadá to, že problém je někde v článku Farmakogenetika, protože tam se to pokaždé zasekne. Doufám, že se toho někdo více technicky zdatný ujme, jelikož se nám zimní zkouškové už blíží...
Tpmirchi (diskuse) 23.11.2014, 17:06
edit: zkusil jsem dát vytvořit knihu a když odstraním článek farmakogenetika, zasekne se to vždy na tom v pořadí posledním článku
Tpmirchi (diskuse) 23.11.2014, 17:12
Tady je problém ve stavbě souboru: PDF lze vytvořit, zatímco ODT již překračuje dovolenou velikost souboru v MB, takže jeho sestavení již server nezvládne. Můžeme se pokusit upravit parametry serveru, což není triviální, závisí to i na hardwarovém zázemí, proto v tuto chvíli doporučuji generovat raději PDF.
25px Slepi (redakce WikiSkript) 13.12.2014, 12:42

Vložení obrázku[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jak vložit obrázek do článku? Děkuji
Veronika Ficková (diskuse) 26.11.2014, 12:04
Dobrý den, přesný postup pro nahrávání obrázků naleznete na Nápověda:Obrázky
BillyBones.jpg Honza Mudruňka -- redakce WikiSkript 26.11.2014, 13:18

Přesunuto z článku Citování[upravit | editovat zdroj]

Uživatel:LuckaLL se ptá: Dobrý večer, mám na Vás prosbu, píšu bakalářskou práci a mám si doplnit seznam literatury podle citací. Za prvé jsem měla dotaz, když mám starou knížku, která nemá ISBN, tak ji tam nepíšu, končím tedy stranou. Jedná se o knížku od Sováka, Logopedie z roku 1972. Správná teda citace je: SOVÁK, M. Logopedie. 2. upravené vydání: Praha: SPN, 219 s. ? A druhý dotaz mám. Kniha má počet stran, bývá na přední straně něbo v zadní straně. Např. kniha má počet stran 210, ale očíslovaná končí 219. co teda napsat. děkuji
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 29.11.2014, 10:25
Vážená kolegyně,

pokud potřebujete vytvořit citaci podle normy, je nejvhodnější použít nástroj na stránce www.citace.com. Najdete zde zdarma dostupný generátor citací, ve kterém vyplníte formulář s údaji, které znáte nebo můžete zjistit, a získáte správně formátovanou citaci splňující všechny požadavky. Pokud si nejste jistá počtem stran, doporučuji se podívat do katalogu Národní knihovny - tam bývá tento údaj správně. Jinak se postupuje tak, že se kouknete, která stránka má číslo 1; poslední číslovaná stránka je "zrcadlově" na obráceném konci knihy. Složitější to je, pokud jsou stránky číslované po sekcích, ale to asi nebude tento případ.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 30.11.2014, 22:54

Zrušení přesměrování z Diskusní stránky na Stránku[upravit | editovat zdroj]

 1. Uživatel omylem založil článek ve svém userspace: Uživatel:Skriptátor, tak jsem mu ho chtěl přesunout na odpovídající místo v hlavním NS Radionuklidy v nuklearní medicíně, ale
 2. nějakým omylem došlo k přesunutí na diskusní stránku Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně.
 3. Proto jsem znova tuto stránku přesunul na to správné místo Radionuklidy v nuklearní medicíně,
 4. ale na diskusní stránce Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně zůstalo přesměrování na Radionuklidy v nuklearní medicíně
 5. Dobrá, chci toto přesměrování zrušit, kliknu tedy na "Editovat zdrojový kód", ale tam se mi objeví pouze možnost "Editace stránky Diskuse:Radionuklidy v nuklearní medicíně (nová sekce)", aniž by byla kde nějaká možnost to špatné přesměrování odmazat.
 6. Pokud nyní přidám nějaké nové téma diskuse, je pak nenávratně ztraceno a nezobrazí se mi nikde.
 7. Co s tím, prosím??
 8. (Omlouvám se za komplikace)

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 13.12.2014, 12:00
Díky Slepi za rychlé vyřešení problému. Ještě jsem se chtěl zeptat, odpovídá někdo na dotazy na WikiSkripta:Ptáte se? Anebo takové otázky a problémy patří spíše na toto Fórum:Portál?
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 13.12.2014, 12:28
Aha, tady jsme se editačně „potkali“ - odpovědi jsem na Vaše otázky na WikiSkripta:Ptáte se vložil ve stejnou chvíli, kdy jste vložil zde svůj dotaz... Myslím, že dotazy můžete klást na obou místech, zde na Fórum:Portál to ale sleduje více nyní aktivních uživatelů (na původní stránce Ptáte se je spíše původní sestava redaktorů, z nichž ne všichni jsou ještě stále aktivní). Ale odpověď ostanete na obou místech, zde na fóru bude ovšem dříve.
25px Slepi (redakce WikiSkript) 13.12.2014, 12:34

otázka[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, chcela by som sa opýtať, čo znamená na EKG v popisu: Fyziologická krivka, zachytená l komor. extrasystola, zachytená 1 KES, ST izoelektr. s pozit. T-vlnami.

Vdaka za odpoved.

Renáta
95.170.253.96 23.2.2015, 10:32
Vážená paní Renáto,

děkujeme Vám za Váš zájem o WikiSkripta. S politováním Vám musím sdělit, že z principu nemůžeme na konkrétní medicínské dotazy odpovídat. Přestože v redakci WikiSkript pracují i lékaři, nejsme zdravotnické zařízení, nemáme oprávnění poskytovat lékařské konzultace a ani nemáme možnost poskytnout odborné vyjádření tak, abychom za ně mohli nést příslušnou odpovědnost. Máte-li konkrétní medicínský dotaz či problém, obraťte se, prosím, na příslušného odborníka.

Děkuji za pochopení.
Tesarova Jana.jpg Iannadecz 19.3.2015, 10:02

rok pridania článku[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň. Zháňam na tomto článku: https://www.wikiskripta.eu/w/Anestezie_%28pediatrie%29#Zdroj rok pridania. Ak by ste mi mohli pomôcť bol by som Vám veľmi vďačný.
95.103.70.188 24.4.2015, 17:43
Zdravím Vás,

omlouvám se za pozdní odpověď. Rok přidání lze zjistit kliknutím na tlačítko historie v pravém horním rohu obrazovky. Zde se píše, že tento příspěvek byl se svolením autora převzat v roce 2010. Kdybyste měl ještě nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.

S pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 27.6.2015, 14:39

1. LF vs LF v Hradci Královom[upravit | editovat zdroj]

Dobry den, prosim aky mate názor na 1. LF v porovnani s LF v Hradci Kralovom? Prijali ma na 1. LF a aj na LF v Hradci Kralovom. Rozhodujem sa na ktorú ist.... Ktorá je podla Vas lepšia alebo alebo v com sa odlišujú ? Aky mate názor na tieto fakulty ked ich spolu porovnávate ? Ďakujem velmi pekne !!!!
188.167.91.227 29.7.2015, 17:08
Dobrý den, v tomto Vám bohužel neporadíme, WikiSkripta jsou prostorem pro kooperativní tvorbu a ukládání medicínských výukových materiálů. Spíše Vás odkážu na neoficiální fórum 1. LF UK nebo na různé facebookové skupiny, kde Vám jistě poradí.
Vanasek.jpg František Vaňásek (redakce WikiSkript) 1.8.2015, 14:58

Offline celá wikiskripta[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, chystám se na chalupu a rád bych se tam věnoval také studiu. Funguje tam pouze GPRS a ještě jen občas. Hledání čehokoliv na internetu je tedy dost zdlouhavá až nemožná záležitost. Lze prosím nějak v editoru tvorby knih nastavit, aby se stáhly všechny články? Wikipedie podobnou funkci nabízí, takže předpokládám, že teoreticky je to možné i na wikiskriptech. Děkuji
6.8.2015, 22:53
Dobrý den, offline wikiskripta zařídit lze. Doporučuji, pokud Váš zájem trvá, abyste si založil(a) účet a mohli jsme podrobnosti technicky náročného požadavku domluvit na vaší diskusní stránce. S pozdravem,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 10.10.2015, 06:42

Výzkum[upravit | editovat zdroj]

Rozhodli jsme se, že by naši studenti mohli (v rámci seminární práce) dělat nějaký výzkum (případně později uplatnitelný jako SVOČ), konkrétně dotazníky EQ-5D (Self-Reported Population Health), protože nám v klinické praxi v tomto případě žalostně chybí normy pro ČR. Chci se zeptat, jestli je možné (či vítané či nevítané) v rámci Wikiskript dělat také takový medicínský výzkum, anebo mám tento projekt raději založit na Wikiverzitě. Jestli by to zde byl dobrý či špatný precedens anebo zde už něco podobného běží nebo v minulosti běželo. A pokud ano, tak v jakém jmenném prostoru? Nechat tu koordinaci projektu v NS Fórum, jako už máme Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF a případné výsledky prezentovat v hlavním NS anebo jak?
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 7.10.2015, 10:21
Zatím jsem nedostal žádnou odpověď, založil jsem tedy příslušný článek v Hlavním prostoru na Dotazník kvality života EQ-3D.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 8.10.2015, 22:20
Vážený pane doktore,

děkujeme za dotaz. Pokud chcete pro organizaci seminární výuky využít WikiSkript, je to možné v rámci jmenných prostorů Fórum nebo uživatelských stránek. Při vkládání výsledků výzkumu do hlavního jmenného prostoru prosím nicméně o opatrnost, je třeba mít na zřeteli účel WikiSkript - tj. výsledky primárního výzkumu by měly být u nás publikovány velmi kriticky, ideálně až poté, co jsou obecně přijaty odbornou obcí.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9.10.2015, 08:50
Dobrý den, pane doktore,

děkuji za osvětlení problematiky, v žádném případě bychom nechtěli na WikiSkriptech vytvářet nějaký problematický precedens. Vzhledem k tomu, že doba na vypracování seminární práce je 6 týdnů, nepřipadá v úvahu, aby v této době mohly být nějaké výsledky přijaty odbornou obcí. Navíc nám nešlo o publikování výsledků primárního výzkumu, ale o platformu pro jeho provádění s perspektivou možné pozdější prezentace v rámci SVOČ. Z těchto důvodů jsme usoudili, že bude nejlepší celou seminární práci přesunout na naši Wikiverzitu: v:cs:Dotazník kvality života EQ-3D a zde založenou stránku v hlavním NS Dotazník kvality života EQ-3D navrhnout na smazání.

Zdraví
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 13.10.2015, 10:02
Dobrý den, vloni jsme z vámi uvedených důvodů studentskou vědeckou výzkumnou práci přesunuli na Wikiverzitu. Bohužel, letos to kolega, který má náš 9. kruh na starosti, patrně studentům na začátku semestru dost důrazně nevysvětlil a tak se stalo, že svůj výzkum publikovali na Wikiskriptech ve hlavním jmenném prostoru:

Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2016-17/Kruh 9 Odpovědnému wikiskriptorovi 9.kruhu jsem navrhl kompromisní řešení, aby článek rozdělili, v hlavním NS ponechali teoretickou část (v článku Stres) a konkrétní výzkum přesunuli do NS Fórum. Prosím o vyjádření, zdali by takové řešení bylo přijatelné, anebo co jiného s tím nedělat či dělat, aby to bylo pro autory co nejméně bolestivé.

Nejlepší by možná bylo, kdybyste se vyjádřili rovnou na diskusní stránku příslušného wikiskriptora: Diskuse s uživatelem:Otakar Beneš
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 7.1.2017, 19:21

poraďte- děkuji moc.[upravit | editovat zdroj]

Jsem vychovatelem v Dětském domově. Chci se zeptat jestli mi zaměstnavatel může za mou odpracovanou 12 ti hodinovou směnu(SO + NE) s dětmi započítat pouze 10 hodin přímé práce a 2 hod. nepřímé???? A každý doprovod s dítětem k lékaři a na vyšetření jako nepřímou dobu služby??? Děkuji moc za pomoc.
88.102.236.203 9.10.2015, 18:10
Vážený uživateli, tento dotaz Vám bohužel nemůžeme zodpovědět. WikiSkripta jsou prostorem pro ukládání medicínských studijních materiálů, projekt tedy neslouží jako internetová poradna. Obraťte se, prosím, na příslušné odborníky.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 9.10.2015, 20:42

Co tak zalozit na wikiskriptach portal kriticky objektivne pojednavajuci o alternativnej medicine?[upravit | editovat zdroj]

Zdravim, ako spoluautor www.lovcisarlatanov.sk + vid. taky fb lovci sarlatanov, som vcera rozmyslal, ze by bolo zaujimave na zakladne objektivnych studii popisat na samostatnom portali wikiskript jednotlive metody alternativnej mediciny. Podla mna by to bol vhodny osvetovy material pre odbornu verejnost, kedze lekari casto nevedia reagovat na alternativnou medicinou "vyskolenych" vseveducich pacietov. Co vy na to?
JanSoltes (diskuse) 2.11.2015, 09:51
Za mě je to dobrý nápad s tím, že se bude muset opravdu maximálně dbát na to, aby formulace byly korektní a nenaznačovali žádný bashing skupin příznivců alternativní medicíny. Čili vzdělávat se chceme, revertovací války a vandalismus atrahovaný kontroverzními formulacemi nikoliv.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 2.11.2015, 10:41
Ja mám rád Váš portál, sledujem to, ale toto je veľmi komplikované, lebo keby sme začali popisovať jednotlivé altermedy, tak sa tu začnú objavovať aj altermedtrolovia, ktorí by nás poúčali a myslím, že je veľké riziko, že by mohli oni začať meniť naše stránky na "ich". Ale určite zaujímavý podnet na diskusiu.
Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript 2.11.2015, 12:50
Děkuji za námět. Už se to opakovaně probíralo v minulosti a zatím jsme se drželi zpátky, můžeme toto téma nicméně znovu otevřít. Poznamenávám pro příští wikivíkend.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 4.11.2015, 19:49
Mě to přijde jako zajímavý, nicméně dosti problematický návrh. Wikiskripta jsou určena převážně studentům lékařských fakult. Samozřejmě je čte i laická veřejnost, nicméně i při té nejkonstruktivnější kritice by bylo riziko dezinterpretace právě takovými čtenáři. Poté by se nejspíš rapidně (rozumějte několikanásobně) zvedl počet článků s diskuzí o věcné správnosti takového článku.

Navíc, vidím i "administrativní", prakticky neřešitelný problém. I studenti vyšších ročníku medicíny nebo nelékařských zdravotnických oborů, kteří o dané problematice ví mnoho téměř vždy citují erudované, odborné zdroje (ať už periodika, monografie či přednášky) VŠ pedagogů a jiných odborníků. Jak byste chtěl vybírat "odborníky" mezi praktikanty alternativní medicíny? Neboť napsat milion článků a pokaždé je argumenty rozstřílet na cucky je trochu zbytečná práce, tolik energie by dokázalo zkvalitnit půl tuctu nedořešených portálů a kategorií.

Jinak, rád bych dodal, že např. akupunktura, akupresura a meditace jsou spíše záležitostí východní medicíny (u nás stále vnímané jako "alternativní"), byť byly vědecky ověřovány západní medicínou a jejich účinek dokázán a vysvětlen (při aku-technikách skutečně ovlivnění svalových skupin inervovaných míšním kořenem mohou ovlivnit zpětnou vazbou např. chronické bolesti - velmi laicky řečeno - a meditace pro změnu při EEG vyšetření způsobila zcela jiné vlny a hroty, než spánek, bdění, či epileptický paroxysmus), ale ačkoliv o účinnosti některých nepochybuji, odborná veřejnost u nás se o nich vyjadřuje pohrdavě, pokud vůbec. Kriticky pak rozebrat nějakou problematiku na základě našich znalostí a jakéhosi tušení by bylo pak velmi problematické, nejspíš bychom málokdy dospěli ke konsensu, apod.
JanKozinski (diskuse) 4.11.2015, 20:19
Na druhou stranu, ačkoliv prakticky ve všem souhlasím s Honzou K., taky si myslím, že alternativní medicína je rozhodně téma, které je velmi aktuální a zasloužilo by nějaké zpracování i ve WS, tedy mám podobný názor jako Zef. Myslím, že projednání na příštím WV by bylo super :)
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 4.11.2015, 23:02
Souhlasím, k tomu jsem se zapomněl vyjádřit. Také jsem pro projednání, nicméně případná realizace bude nejspíš poměrně složitá. Vyzývám tedy všechny účastníky diskuze a účastníky příštího WV, aby si sepsali své ideje :-).
JanKozinski (diskuse) 5.11.2015, 00:12
Jako myšlenka to zní bohulibě, nicméně jejího provedení bych se obával. Pokud bychom tedy vytvořili daný portál, pravděpodobně by vzrostl počet přispěvatelů z laické veřejnosti a začaly by se nám množit články často zavádějící a nebezpečné, které bychom nemohli vyvrátit vědecky doloženými informacemi a tudíž je museli nechat na WikiSkriptech. Bludy se totiž šíří rychleji než mohou být vědeckými tvrzeními vyvráceny. Toť má drobná poznámka, souhlasím s projednáním na příštím WW.
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 5.11.2015, 13:40
Úplný súhlas s Vaškom, tie bludy šíriť nie je ťažké viď badatel.net a Užívame CDS na FB a prepisovať náš kód nie je vôbec ale vôbec zložité a určite by bol prepisovaný a ten vandalizmus by tu bol asi väčší ako je teraz. Ale treba to prediskutovať, dať plusy a mínusy a určite sa nájde konsensus, lebo ja zatiaľ vidím viac negatív.
Milan Mikus.jpg Milan Mikuš -- redakce WikiSkript 5.11.2015, 13:44
Je pravda, že tu tolik nepoužíváme taková pravidla jako 2NNVZ, která by vyhazovala neověřitelné články ven... A obecně asi WS jako celek neumějí tolik zacházet s bludy, protože na to ten systém není stavěný... To je pravda... No uvidíme, myslím, že za jednu diskusi v širším plénu to stojí :)
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 5.11.2015, 20:07
Nesouhlasím, články co tak něco jenom tvrdí bez evidence based dat jsou ihned rozporovány a v případě, že nejsou dodány věrohodné zdroje tak jsou smazány. Neexistuje tu žádná presumpce pravdivého článku a dokazování nepravdy z naší strany. Pokud bude článek vypadat jako bullshit, tak naopak autor musí doložit kvalitní nebullshitové zdroje, co nás přesvědčí o opaku.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 5.11.2015, 21:08
Asi jsem se špatně vyjádřil... Chtěl jsem tím říct, že co jsem zatím potkal, tak WS jsou jakoby striktněji encyklopedická než Wikipedie, která se hodně pouští do takových pochybných témat... Takže nevím, jak by se s tím vypořádala :) Ale tak asi věřím, že by se to zvládlo, že ty mechanismy fungují, jenom se asi nemusí používat tak často...
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 5.11.2015, 21:52
Jasný, moje odpověď byla reakce na obavy Vaška.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 6.11.2015, 05:41
V zásadě souhlasím s tím, co je výše. Nejde ani tak o to, že by to téma nebylo zajímavé, a asi není sporu, že by bylo užitečné shromáždit a poskytnout relevantní informace. Jde ovšem o to, že se nám pak snadno může stát, že nás nepřiměřeně vytíží údržba a odstraňování nejapností, namísto abychom se věnovali užitečnější činnosti. Už naše diskuse tu je dlouhá a je třeba se obecně bránit situacím, kdy editací přibývá mnohem rychleji na diskusní stránce než na stránce s vlastním obsahem. Proto bych nyní tuto otázku odložil na wikivíkend, kde ji probereme se vší péčí :)
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6.11.2015, 09:22
Dakujem vsetkym za reakcie a nove myslienky. Kdesi hore som zahliadol prispevok o tom, ze alternativne metody nie su vzdy nefunkcne, to som ani netvrdil. Skor mi islo o objektivny pohlad na danu problematiku, aby sme ako lekari vedeli odpovedat "tak ano no mate chronicke vertebrogenne bolesti, skuste akupunkturu no..." ale zase naopak "nie... irisdiagnostiku urcite neskusajte, tato metoda neposkytuje ziadne relevantne informacie". Prajem pekny vecer.
JanSoltes (diskuse) 6.11.2015, 18:29
I když s delším odstupem, dovolím si vyjádřit se k tématu. Osobně si myslím, že pokud nebude někde na LF vyučován předmět "Alternativní medicína" v takovém duchu, v jakém má jednu takovou přednášku prof. Mornstein na LF v Brně, bylo by to spíše dráždění kobry bosou nohou. Vedle výše vznesených připomínek o si dovolím uvést ještě několik bodů spíše proti tomu, aby se aktivně budovaly články o tzv. alternativní medicíně:
 1. Alternativní medicína je velmi široký pojem. Naprosté hlouposti nemá cenu nějak ventilovat, protože i podprůměrný medik nazná, že je to hloupost (bazénová chemie jako všelék, léčení nádorů javorovým sirupem a sodou,...). Několik vážných poškození lze dobře ventilovat cestou kazuistik, větší reklamu si nezaslouží. Na druhé straně jsou alternativní medicínou i postupy více "domestikované" resp. nezjevně podezřelé nebo např. opuštěné pro méně výhodný profil efektivita/rizika. Sem patří všechny možné i nemožné východní medicínské školy, jejich relativně recentní kompiláty, patatechnické a patabiologické aparáty, ale třeba i fytoterapie. Přitom mezi lékaři - vč. lékařů působících na fakultě - mají některé z těchto postupů řadu zastánců, často nekritických. A dokonce vycházejí i impaktové časopisy, ve kterých vedle skutečně kvalitních studií např. s fytofarmaky publikují i skutečné ptákoviny. Najednou není problematika oddělení zrna od plev tak triviální, aby bylo v silách většiny autorů (vč. mě) zde rozhodnout, zda je daný zdroj hodnotný či nikoliv.
 2. Interpretace výsledků metaanalýz je problematická, prakticky nelze podat "absolutní" doklad klinické neefektivity. Důvod je prostý, když je k dispozici pouze spousta nekvalitních publikací, navíc nejspíš zatížených řadou biasů, lze jakoukoliv analýzu provádět jen při zohlednění velké nejistoty. Biostatistik/epidemiolog to nemůže bezpečně uzavřít jako doklad klinické neefektivity, proto jsou formulace v Cochrane (např. o akupunktuře ve většině testovaných indikací) opatrnější, obvykle ve myslu "mohl by být nějaký efekt, ale je třeba více studií, protože převažují nekvalitní studie". Interpretace je v tomto případě opět nad síly většiny autorů zde, riziko desinterpretace zejména opatrnosti autora metaanalýzy jako potvrzení klinické efektivity je značné.
 3. Naše moderní medicína má svoji dlouhou historii sahající snad až do starověkého Egypta. Po většinu své historie jsme se příliš nelišili od jiných lékařských škol a léčitelských proudů. Skutečný a zásadní přelom v chápání medicíny je až otázka druhé poloviny 20. století (A. Feinstein, A. Cochrane,...), kdy se zásadní otázkou stává nejen teoretická smysluplnost léčebných zákroků, ale i jejich faktická klinická efektivita hodnocená s vyloučením předpojatosti zasahujícího lékaře. To byl poměrně velký myšlenkový veletoč, takže přijetí takového postupu nebylo úplně samozřejmé a vlastně dodnes ve všech oborech neproběhlo. V některých oborech nebo na některých pracovištích se lze stále setkat s tím, že "my studie nepotřebujeme, my víme, že to funguje" (vedoucí pracovník jedné kliniky VFN). Tímto způsobem je stále řada studentů i mladých lékařů vychovávána myšlenkově pro 19. století a fakticky nedokáže vnímat rozdíl mezi silou argumentů. Takže bychom se tu nakonec mohli poprat nazvájem u témat, která jsou v zásadě také tzv. alternativní medicína, jen to není na první pohled vidět.
 4. V případě některých metod skutečně mimózních (např. MDM) je situace celkem jasná. A to je také problém, protože je prakticky nemožné o nich refereovat bez dost zřejmého naznačování nepěkných věcí o proponentech, v tomto případě dokonce o profesorech lékařských fakult. Jako Sisyfos případné uražené reakce "denunciovaných" ustojíme, vlastně si o takové maléry koledujeme, ale WikiSkripta mají jiné poslání a takové otřesy by mohly mít katastrofální následky.

Jaromír Šrámek (diskuse) 8.2.2016, 13:53

Aké sú tie najdôležitejšie faktory, ktoré sú skutočnými determinantmi kvality lekára?[upravit | editovat zdroj]

Som medikom a o pár rokov má čaká vykonávanie lekárskej činnosti. Rád by som inicioval vecnú, objektívnu a plodnú diskusiu, ktorá by sa zaoberala otázkou, čo najviac skutočne prakticky spôsobuje, že je človek dobrým lekárom, prípadne čo lekárom najviac bráni rozvinúť svoj potenciál vo sfére lekárskeho povolania.

Myslím si, že daná diskusia by mohla byť prínosom a inšpiráciou či už pre študentov medicíny, mohla by pomôcť žiakom stredných škôl a gymnázií sa rozhodnúť pre medicínu ako svoje poslanie, prípadne by daná diskusia mohla byť podnetom na osobnú úvahu i súčasným lekárom. K danej otázke by podľa mňa mohli vyjadriť svoj názor či už súčasní alebo budúci medici a lekári, prípadne širšia verejnosť. Tak by sme mohli vnímať rozdielne pohľady týchto skupín ľudí na danú problematiku a hľadať tak spoločne koštruktívne riešenia.

Aké sú teda tie skutočne najkľúčovejšie prvky zapríčiňujúce to, že je niekto výborný doktor? Na čo by sa mali budúci medici najviac zamerať a čomu by sa mali pri vykonávaní lekárskeho povolania najviac vyvarovať ?
Uživatel:medik (diskuse) 7.11.2015, 19:40
Co si představujete pod pojmem "výborný doktor", "dobrý doktor" a "kvalitní lékař"? Pokud to nadefinujete, tak si pravděpodobně odpovíte sám, co je pro něj určující. Pokud to bude odbornost, tak zvyšování vlastní erudice, pokud komunikativnost, pak práce na komunikačních schopnostech a pokud obojí, pak se bude muset ve svém růstu zaměřit na obojí...
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 7.11.2015, 23:12

Co s článkem antitrombotika?[upravit | editovat zdroj]

Zdravím všechny, kteří wikiskriptí i přes vánoční prázdniny ;) ! Chtěl bych se zeptat, co s článkem antitrombotika, který je ve farmakologické sekci uveden jako pahýl, když existuje článek fibrinolytika, který pojednává o tom samém a je lépe zpracovaný. Navíc jsou v článku anitrombotika závažné faktické chyby. Nebylo by lepší článek antitrombotika smazat a vytvořit přesměrování z hesla antitrombotika na fibrinolytika? Děkuji za odpověď a přeju hóóódně štěstí a zdraví do nového roku :).
Michael Macák.jpg Michael Macák -- redakce WikiSkript 27.12.2015, 20:45
Zdravím a děkuji, že se tomu věnujete. Necítím se v této oblasti příliš fundovaný, ale myslím si, že pojem antitrombotika je širší, než fibrinolytika. Navíc:
 • pro fibrinolytika je asi obvyklejší termín trombolytika,
 • mezi antitrombotiky jsou protidestičkové látky, což je buď ekvivalent, nebo mezi ně patří antiagregancia.
Takže doporučuji podívat se do nějaké moderní farmakologie na klasifikaci a názvosloví. Následně doporučuji oba články sloučit.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6.1.2016, 06:37
My neurologové si pod "protidestičkovou léčbou" představíme antiagregancia (sekundární prevence iCMP), tj. clopidogrel, ASA atp.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 6.1.2016, 21:53

Nahrávanie originál nepopsaných fotografií hist. preparátov[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň, nahrávam originály fotografií hist. preparátov - bez popisků, pre účely anotace. Po nahraní ma upozorní, že je to duplikát uz existujuceho obrázku. Neviem, ake moznosti mam zvolit dalej. Dávam: POPIS - meno obrázku/original, ostatné - tj. ZDROJ, DATUM, AUTOR, LICENCE ako u původniho obrazku. Prosím, poradte. Dakujem.
PetraMar (diskuse) 18.2.2016, 13:18

Změna loga 2.LF[upravit | editovat zdroj]

Vážený Wikitým,

20. dubna děkan Vladimír Komárek slavnostně prezentoval nový znak druhé lékařské fakulty (http://www.lf2.cuni.cz/fakulta/clanky/zpravy-a-oznameni/redesign-webu-fakulty-priprava-noveho-vizualniho-stylu-a-nove-logo). V rámci propagace Wikiskript na 2.LF nabízím vyměnit staré logo za nové na nálepkách "Tento uživatel je členem akademické obce 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy." s výměnou barev nálepek za červenou (E3051A) a bílou. Nové logo v bíloprůhledném provedení jsem vložil ve formátu .png:

Nové logo 2LF bílé na průhledném.png
Nové logo 2LF bílé na průhledném

Rád pomůžu, ale nejsem ještě dostatečně seznámen s provozem wikiskript. S pozdravem, váš velký fanoušek,

Denis Kazeka
DenKazeka (diskuse) 29.4.2016, 08:52
Vážený Wikitým,

Pomocí Vašeho nástroje "substituce šablon" jsem rozevřel šablonu "Nálepka|LF2" a vyměnil tam parametry, které by podle mě měly být změněné v nové nálepce (logo a barvu). Výsledek přikládám, prosím Vás o kontrolu:

Ještě bych se chtěl zeptat jak se tato šablona musí vložit. Nenašel jsem žádné návody ohledně vkládání nových šablon/náhradě starých na Wikiskriptech. Pravděpodobně to je záležitost zkušených členů Wikitýmu. Stále Váš velký fanoušek,

Denis Kazeka
DenKazeka (diskuse) 7.5.2016, 07:59
Milý Denis,

děkujeme za Tvoji připomínku, návrh a podporu. Už to řešíme! :)

WikiSlunicko.png

Alžběta Nováková.jpg Alžběta Nováková -- redakce WikiSkript 9.5.2016, 11:12
Nálepky jsou nahrazeny u všech členů akademické obce 2. lf, vypadají dobře! Děkuji moc za pomoc Babet a Josmart! :)
DenKazeka (diskuse) 11.5.2016, 10:55

Tvorba obrázků do Wikiskript[upravit | editovat zdroj]

Pokud chcete vytvořit nějaké obrázky do wikiskript - máte možnost využít studenty VOŠ výtvarné školy Václava Hollara http://www.hollarka.cz/vyssi-odborna-skola. V současné době (18.1.2017) jsou na třínedělní praxi na oddělení biokybernetiky Ústavu patofyziologie 1. LF UK, takže vaše požadavky je možné realizovat okamžitě.

Stavte se nebo nás kontaktujte. doc. Jiří Kofránek, tel. 777-68-68-68, email: kofranek@gmail.com

Veronika Sýkorová DIS, tel. 603 919 457, email: sykorova.verca@gmail.com,
Kofranek (diskuse) 18.1.2017, 15:40

Interwiki[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, zatím mi nikdo neodpověděl na můj dotaz v diskusi k Interwiki:

Je možné nějak snadno odkazovat mezi Wikiskripty a Wikilectures? Zatím to musíme dělat trochu neohrabaně přes URL:

Čekal jsem, že by mohla fungovat interwiki en: na Wikiskriptech a cs: na Wikilectures, ale vypadá to, že to tak jednoduše nefunguje :-(

Díky,
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 17.10.2017, 08:45
Vážený pane doktore,

děkujeme za podnět. Předali jsme jej technikům, neboť je třeba zasáhnout do nastavení WikiSkript a WikiLectures.

S pozdravem
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.11.2017, 20:08

Sloučení odkazů?[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,

při hledání "Sekundární hyperparatyreóza" jsem byl přesměrován na tuto stránku k čemuž nevidím důvod, neboť relevantnější by bylo přesměrování na stránku "Hyperparatyreóza", kde je daná problematika mnou hledaného dotazu sice stručně, ale přece jen popsána. Zvažte prosím změnu přesměrování, děkuji. EDIT: při hlubším zkoumáním jsem zjistil, že problém je mnohem rozsáhlejší - hesla "Hyperparathyreóza" a "Hyperparatyreóza" odkazují na 2 odlišné stránky ačkoliv jsou z hlediska významového totožná!!

(Totéž zmíněno u daného článku)
46.135.34.1 8.6.2018, 19:12
Dobrý den,

mnohokrát děkuji za upozornění. Přesměrování jsem na Váš popud upravil, bylo jich skutečně více. Máte pravdu: ačkoli se sekundární hyperparathyreóza docela dotýká poruchy kalciofosfátového metabolismu, tak na uvedené stránce relevantní informace k tématu nevidím; zatímco v článku o hyperparathyreóze samotné je aspoň krátká kapitola.

Ještě jednou děkuji za Váš podnět!
Slepi (diskuse) 8.6.2018, 19:31


Jak se vybourává nádorů?[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den spolek. jak můžete vybourat narostlé nádor? jestli dáváte chemoterapii, tak zničíte dotyčnému takovém rozsahem že stane se mrzákem a nevědomým! Použijete ozařováním, tak ho(jí) grilujete za živá!

Moc se mi zde nechtěl jsem psát, ale co jsem udělal to by byla je škoda nepublikovat pro následující generace!

Proběhla už od první případ činní 8 let s mozkovém nádorem(během 4 měsíc - pacientka z Marián lázně 74let), a pak rakovina(karcinomu) prsa (3 měsíc pacientka 27let), rakovina hlasivky(4-6 týdnů pacient 29let z Č.Budějovic a z Prahy 50let ), více krvácí ložisko ve mozku(2 týdnů-pacientka z Prahy 53let), Nádor břišní slinivky (5 týdnů - pacientka z Prahy) mozkový otok, poslední s plícím metastáze před dvěma rokama(3-4 měsíc - pacient z Jihlava 73let), a v loni 2018 nejposledněji jsem vyhladil zhoubní nádor na děložní hrdlo (3 týdnů-pacientka 49let )Melanům (kožní rakovinu) za 14dni Rozpadlo (60letá pacientka MUdr. N.Jana z Prahy). A nyní v 2019 pracuji na vybourání plicního vazivo(6 týdnů 50Let pacientka z Pardubic - vyvíjí se dobře, onemocněná dýchá se dobře, má lepší foukací tlak a ještě pokračuji této léčbě).... Já mám zkušenost je pomalu vybourat jedinečným způsobem je zastavit přísun živiny anebo odklonit zásobování energii do této lokalitu a kombinuji bylinky jako čajové lektvar a nádor pomalu "zhubne" a pak zmizí samo, ani by nemusela trpět nějaké újmu k zdraví! s tím metodou dá se i vyléčit takz."Růžičkou"!

Nejsem žádný lékař, zabývám do Vietnamský alternativní léčitelství a využívám jen technika akupresura a sem tam nějaké bylinky. Díky tomu, zlikvidoval jsem všechny ty nádory, aj i plicní zhoubní nádor v většího rozsah na metastáze.

Chci na této podklad založit KLINIKY ALTERNATIVNÍ LÉČENÍ aby zachránil život nemocného, s tím by za nemocného uhradil Zdravotního Pojištění ....No to vypadá hodně blbě ! poněvadž Nemám Žádné "papír na hlavu" a můj metoda nikdo nemá žádné zkušenost ani páru aby mohl posoudit! Jen ty onemocněný kteří byli zachráněno před ortel smrti! a vyděšení doktoři uviděli svého pacienti které údajně měli umřít dávno a přece přišli se ukázat!

S Pozdravem

Tran

Appendicitida[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,chtěla bych se vám podělit s jedním zážitkem. Neatestovaná lékařka v nemocnici,kde jsem pracovala měla případ,ve kterém byla pacientova diagnóza appendicitida(zánět slepého střeva). Pacienta čekala operace a jelikož byl hlavní operatér potřebný u mnohem složitějšího zákroku(byl to neurolog a složitá operace mozku byla pro jeho kolegy velmi složitá,aby ji zvládli bez možných trvalých následku). Proto měla právě tato lékařka pacientovi po zákroku operační pole zrevidovat a zašít s instrumentářkou. Appendix vyoperovali v pořádku,ale v pacientovi ale zapomněla tampon. Samozřejmě dostala vyhazov,protože málem zemřel...

Chlordioxid a chlornan vápenatý jako MMS[upravit | editovat zdroj]

Vrazi v bílých pláštích vytěžují nemocné a jejich nemocí, ničí jejich zdraví i život. Bral jsem ohled, už jej brát nebudu. Tímto věřejně obviňuji každého jednotlivého lékaře spolupracujícího s organizovanou mezinárodní zločineckou společností, z vražd a poškozování pacientů. Křivě jste přísahali a zaprodali jste se. Když za to nebudete pykat v životě, tak po životě to bude ještě pro vás horší. I tuto tvrdou kritiku by jste se měli snažit chápat jako pomoc. Je to pomoc vám, ale nevybíravá a tvrdá, nechceš pomoct, seber se a táhni z ČR. Poškozovat slušné lidi pro pár šupů tak to teda ne.. A to je teprve začátek, já nepřihlížím.