Fórum:Ptáte se

Z WikiSkript

(přesměrováno z WikiSkripta:Ptáte se)

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

Máte skvělý nápad, otázku, nebo se chcete jen poradit? Neváhejte a zapojte se!
Nápověda
Nápověda
Dotazy a připomínky
Dotazy a připomínky
Obecná diskuse
Obecná diskuse
Redakční diskuse
Redakční diskuse
Akce
Akce


Prosba[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, chtěla bych editovat článek Umbilikální kýla, který je stále ve fázi rozpracovaný. Původní autor má již neexistující profil. Mohu šablonu smazat a tento článek editovat? Předem děkuji za odpověď. - Klaralatinova

Já Vás velice zdravím Kláro,
samozřejmě nejenom můžete, ale dokonce je to velice žádoucí a vítané! Pokud se chcete do tohoto článku pustit, pak se směle můžete pustit do editací. Pokud :byste potřebovala jakoukoliv pomoc, můžete se obrátit na někoho z redaktorů či přímo na mě. A nemusíte se bát – tady nelze opravdu :nic zkazit a vše je rychle opravitelné! Mnohokrát Vám děkuji za iniciativu a budu se těšit.
S pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 9. 1. 2019, 21:43 (CET)

Rady[upravit | editovat zdroj]

Prosím o pomoc, hledám na internetu na všech webech o lékařství, ale nedaří se mi najít informaci, za jak dlouho se objeví podlitiny, modřiny nebo jednoduše zhmožděniny. Za ja dlouho se po úderu objeví na těle podlitina? Byl bych vám vděčný.

Vážený uživateli,
děkuji Vám za Váš zájem o WikiSkripta. Přemýšlel jsem jak bych Vám nejlépe dokázal poradit, jediné co mě však napadlo, je náš velmi slušně zpracovaný :článek Tupá poranění ze soudního lékařství, kde byste mohl najít požadované informace. Jenom předem Vás upozorňuji, že článek obsahuje některé :obrázky, které mohou být pro některé méně otrlejší uživatele nevhodné. Pokud byste měl jakékoliv další dotazy, neváhejte se zeptat.
S díky a pozdravem,
Vrejlek fotka.png MUDr. Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 21. 1. 2019, 20:26 (CET)

Nervus oculomotorius - prosím radu[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň, uvádzate prehľad o poškodení nervus oculomotorius, ale nikde nie je uvedená nijaká liečba, alebo špecializovaný lekár na takéto prípady. Mám prípad, kde tento nerv bol stlačený vplyvom výdute na mozgovej cieve ( aneurizma) , tá bola operovaná a teraz si nevieme rady na koho sa obrátiť s poruchou tohto hlavového nervu, nakoľko nereaguje - očné viečko sa zavrelo, zrenica nereaguje, dvojité videnie, a je potrebná liečba. Máte zoznam prípade kontakt na nejakého špecialistu ? Ďakujem, veľmi by nám to pomohlo, čas je dôležitý.

Dobrý den, náš projekt slouží jako učebnice pro studenty medicíny a lékaře, nikoliv jako poradna stran léčby nebo telefonní adresář specialistů. S Vaším dotazem se obraťte buď na specialistu, který Vás léčil (jak zmiňujete) v předešlé době či na registrujícího praktického lékaře. Děkujeme za pochopení. Zef avatar 3.jpg Zef d|p 10. 7. 2019, 13:17 (CEST)

Nefunguje editor knih?[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, jen chci upozornit,že je zřejmě nefunkční editor knih, při pokusu o otevření náhledu knihy mi to hlásí toto:

Vnitřní chyba [2fbde70665a3c3fcd150f895] 2019-10-10 09:02:39: Kritická výjimka typu „ParseError“

Díky, Jan Holubec

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Opravil jsem Josef Martiňák (diskuse) 10. 10. 2019, 11:28 (CEST).

obrázky z wikiskript[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, pro své studenty (laici zajímající se o výklady moderní medicíny) píši texty a prezentace. Některé texty se teď budou tisknout a dávat studentům jako studijní materiál k testu. Je možné použít obrázky z wikiskript? Samzožejmě uvedu autora jednotlivých obrázků na na konci textu podle návodu u jednotlivých obrázků. Na oplátku mohu poskytnout některé vlastní obrázky k článkům na wiki:) Díky za odpověď.

Jakoubě

Vážený kolego,
děkujeme za zájem o WikiSkripta.
Snad vás od Vašeho záměru neodradím, když napíšu, že s obrázky je to ve WikiSkriptech trochu složitější. Na rozdíl od textu může mít každý obrázek jinou licenci, navíc některé obrázky sdílíme s dalšími projekty prostřednictvím Wikimedia Commons.
Co z toho vyplývá: Když na obrázek kliknete (a pak případně kliknete na tlačítko Více informací), dostanete se na stránku, na které je i licence souboru. Je třeba postupovat podle ní. Naše obrázky mají nejčastěji licenci Creative Commons Uveďte autora - s tou je to nejjednodušší, obrázek můžete libovolně použít, jen musíte citovat zdroj.
Obrázky z Wikimedia Commons mají často licenci Uveďte autora - zachovejte licenci. I v tomto případě lze obrázek použít, ale nově vzniklý materiál by měl být zveřejněn opět pod svobodnou licencí. Lze tak učinit mnoha různými způsoby, včetně vložení materiálu do WikiSkript :)
Obvykle jsou informace u každého obrázku poměrně intuitivní. Další informace najdete na stránce WikiSkripta:Autorské právo. Pusťte se tedy směle do toho. Pokud byste narazil na nějaké nejasnosti, ozvěte se, koukneme se na to.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:47 (CET)

Corpus fibulae[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla bych Vás upozornit na malou chybu ve článku o kosti lýtkové. Fibula má margo anterior, posterior a interosseus. Margo medialis na fibule není. Můj zdroj je: Anatomie 1, třetí vydání, Radomír Čihák, ISBN 978-80-247-3817-8. Děkuji Anna Paková

Vážená paní Paková,
děkujeme za upozornění, nedopatření jsme opravili.
Přejeme Vám příjemnou práci s WikiSkripty.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 12. 2019, 08:51 (CET)

Syndrom zadních provazců míšních[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň! V danej kapitole je uvedené, že pri poruche zadních míšních provazců nedochádza k postihnutiu vnímania jemného dotyku. Avšak tr. spino-bulbo-thalamicus vedie aj diskriminačné a epikritické čití, tj. ak sa nemýlim, mali by byť porušené.

                 S pozdravom Andrej :-)

https://www.wikiskripta.eu/w/Syndrom_zadních_provazců_míšních (hneď prvý odsek)

podle jakych vzoru se prosim latinsky sklonuje krcni obratel,zlomenina krcniho obratle a skrytá nemoc?[upravit | editovat zdroj]

pode jakeho vzoru se sklonuje krcni obratel ,zlomenina krcniho obratle,skryta nemoc?

Obratel = vertebra, ae, f-., tedy I. deklinace
Zlomenina obratle = fractura vertebrae, taktéž I. deklinace
Skrytá nemoc = morbus latens. Morbus, i, m. podle II. deklinace. Latens, ntis je ptcp. praes. a skloňuje se podle III. deklinace.

--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 7. 4. 2020, 08:54 (CEST)