Diskuse s uživatelem:Pavel Dusek

Z WikiSkript

Dobrý den,

dovoluji si Vám připomenout, že jste založil články Koordinačně kovalentní vazba a Teorie kyselin a zásad a označil je jako rozpracované, avšak již déle než dva měsíce nebyly v těchto článcích provedeny žádné změny.

Bylo by dobré, kdybyste na konci článků uváděl zdroje, ze kterých jste čerpal – jak správně psát citace se dočtete zde.

S pozdravem --Valtameri 16:16, 7. 6. 2009 (CEST)

Promiň, že mi to trvalo tak dlouho. Pořád jsem se k tomu nemohl dostat… Snad už by to mělo být v pořádku. Zdraví --Pavel Dusek 8. 5. 2010, 13:25 (UTC)

Citace[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

mohl bys, prosím, upravit citace ve svém článku Koordinačně kovalentní vazba? U uvedených knih chybí některé údaje, takže citace není kompletní. Povinné jsou jméno a příjmení autora, titul, vydání, rok a ISBN. Díky moc!

P.S. S úžasem zírám na příznivý vývoj Tvého bota! Skvělé:-)! --Petr Kajzar 7. 1. 2010, 13:03 (UTC)

Co šlo, upravil jsem, ale vskutku lépe už to nepůjde. Je to sice hezký nápad, chtít od všech publikací ISBN, ale nevím, zdali úplně domyšlený. Třeba Obecnou chemii od Vacíka mám teď doma a ISBN tam prostě není. Jde totiž o službu zavedenou v České republice až v roce 1989, starší publikace tedy své číslo postrádají a samotná služba není ani od tohoto roku pro nakladatele povinná.[1] (Za úvahu také stojí hypotetická situace, kdy autor nějakého článku o dějinách lékařství cituje přímo z knihy napsané ve středověku nebo starověku. Tam o ISBN ani nemá smysl uvažovat…)
Plná citace tohoto titulu je i v jiných systémech uváděna kratší: [2]
 1. Národní knihovna České republiky. Mezinárodní registrační systémy [online]. [cit. 7.1.2010]. <http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=ISBN,_ISMN,_ISSN&submenu3=17>.
 2. Přírodovědecká fakulta MUNI. Doporučená literatura předmětu Obecná chemie [online]. [cit. 7.1.2010]. <http://is.muni.cz/publikace/publikace_simple.pl?fakulta=1431;kod=C1020;id=182297>.
Jinak díky, snažím se, aby bot k něčemu byl. Jen kdyby měl možnost editovat články…
Zdraví --Pavel Dusek 7. 1. 2010, 17:51 (UTC)
Díky moc. Máš naprostou pravdu, nenapadlo mě, že bude potřeba citovat i publikace bez ISBN. Ovšem, je-li číslo uvedeno, je podle normy ISO povinným údajem. Ocitáme se tak na hraně: pokud šablona neupozorní, že chybí povinný údaj, nebude ho většina uživatelů psát. A bude-li upozorňovat, tak upozorní i v špatných případech (jako je Tvůj). Takže nějak vymyslím úpravu, aby při zadání třeba pomlčky šablona mlčela a ISBN nezobrazila. Zatím jsem Ti tam ty pomlčky přidal, aby červené nápisy tak "neřvaly". Na editace přes API rozhraní se co nevidět podívám... --Petr Kajzar 7. 1. 2010, 18:12 (UTC)
Pomlčka je výborný nápad. Zkusil jsem šablonu upravit, aby ISBN nevypisovala, pokud je zadána pomlčka. Mělo by to fungovat, ale je to přeci jen moje první editace šablony, tak bych byl rád, kdybys to ve volném čase ještě někdy zkontroloval. A nevím, jak se upravuje dokumentace šablony, takže jsem to do ní ani nenapsal. Jen, nevíš, proč mi nefungovalo {{#ifeq: {{{isbn}}} | - | | ISBN {{{isbn}}} }}? (Viz poněkud zmatená historie šablony citace. Proč se nedají normálně rušit editace šablon?!) Na Help:Parser Functions je #ifeq uvedeno jako regulerní funkce. Musel jsem to vyřešit trošku méně intuitivním #switch.
Pokud budeš mít čas a podíváš se na to, proč mně „extension hook“ blokuje editace přes API, byl bych Ti moc vděčný. Fakt to nechápu a v Wikimedia API:Erros o tom nic moc nepíšou. Dík moc. Zdraví --Pavel Dusek 7. 1. 2010, 19:44 (UTC)
Na první pohled to vypadá dobře - výborná práce! Jen jsem trochu ubral mezery. Nevím přesně, kde byla chyba s funkcí #ifeq - podívám se na to přes víkend. DOkumentaci obvykle najdeš buď přímo v šabloně samotné, nebo na podstránce šablony - což je tento případ: dokumentace. Díky za pomoc! --Petr Kajzar 7. 1. 2010, 21:21 (UTC)

ParcervenychBot[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, nová funkce vyhledávání vhodných redirektů je naprosto skvělá! Chvilku mi ale trvalo, než jsem pochopil, proč jsou některé články červené a některé modré. Doplnil bys prosím, na začátek stránky Wikiskripta:Check Wikiskripta nějakou stručnou nápovědu? Díky! --Petr Kajzar 18. 4. 2010, 21:01 (UTC)

Nápovědu jsem se pokusil doplnit, neboť různá barevnost odkazů byla částečně moje vina – hned jsem to chtěl vyzkoušet a pár redirectů jsem vytvořil. Do budoucna to chce ale určitě vymyslet lepší systém, který bude použitelný i pro ostatní návrhy ParcervenychBota (škrtání?). --Cooba 18. 4. 2010, 21:14 (UTC)
Aha, omlouvám se, byl jsem nepozorný a neprošel jsem si pořádně poslední změny. Díky za zprávu, v tom případě není nápověda potřeba, ze stránky lze vyřešené řádky průběžně přímo mazat. --Petr Kajzar 18. 4. 2010, 21:16 (UTC)
Děkuji za pochvalu. Sám se občas překvapím, že mě i něco napadne:) Nicméně to bude chtít ještě hodně vylepšit, aby to navrhovalo opravdu správné články. Coobo, v pohodě. Přiznám se, že mně také nedošlo, že odkazy budou měnit barvu… Petře, sám bych z toho byl zmatený, kdybych netušil, jak jsem to zamýšlel. Proto prosím o důsledné škrtání vyřešených věci. Platí to obecně, přesunul jsem tedy nápovědu, za níž děkuji, úplně nahoru. Samotné škrtání bych ponechal pro provedené změny, jak je zvykem v jiných úkolech, aby se to lépe pamatovalo. Proto bych nežádoucí změny označoval třeba změnou barvy (a šedá, která „vizuálně snižuje hodnotu“ daného textu, mi k tomu přijde vhodná). Ale teď už dobrou noc. Zdraví --Pavel Dusek 18. 4. 2010, 21:58 (UTC)
Ano, máš pravdu, škrtání je lepší, stejně jako tvá verze nápovědy. Jinak funkce opravdu výborná:-)--Cooba 18. 4. 2010, 22:04 (UTC)

Pochvala[editovat zdroj]

Milý Pavle,

blahopřeji k výborně postavenému článku Kaspázy. Je to skvěle napsáno, dokumentováno a slušně odcitováno. Velmi chválím Vaše vlastní obrázky!Kéž ve WS přibývá co nejvíce takovýchto článků. Ať se Vám nadále tak hezky daří!--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 8. 5. 2010, 09:47 (UTC)

Děkuji mnohokrát za pochvalu. Pouze jsem však převedl do WikiSkript svoji prezentaci na seminář z biochemie (nebo vlastně naopak, nejprve jsem napsal článek a podle něho pak tvořil prezentaci). A obrázky… Chtěl jsem vyzkoušet ten ChemDraw. Funguje velmi dobře, nicméně se s ním ještě musím naučit (budu se snažit, aby další obrázky do WS nevypadaly tak neuměle, ale snad to půjde rychle, ovládání je víceméně intuitivní). Moc Vám za něj děkuji, vypadá to lépe než ChemSketch. (Jen nevím, jestli mám nahrát na nějaký server zdrojové soubory a pak k obrázku umístit odkaz, nebo je to zbytečné.) Zdraví --Pavel Dusek 8. 5. 2010, 13:33 (UTC)

Wiki4lístek[editovat zdroj]

Wiki4lístek

Milý Pavle,

nedokážu již dále netečně sledovat Tvé neocenitelné úspěchy s GoBotem a ParcervenychBotem a chtěl bych Ti upřímně poděkovat!

Během pár měsíců jsi stvořil tvory, kteří dokáží redaktorům ušetřit desítky ba stovky hodin nudné a mechanické práce. Je to neuvěřitelný úspěch a s Tvými boty se redakční práce zrychlily ve zběsilou smršť editací! Díky Tobě jsou články dosavadní vylepšovány a péče o plagiáty teprve nyní nabrala správné obrátky. A to není vše! Nejen že ve svém vytíženém studiu zvládáš programovat tyto užitečné boty, ale také tvoříš články na profesionální úrovni a čas od času se chytneš i redakčních úprav.

Moc si vážím toho, že ses rozhodl přidat k WikiTýmu a pomoci s WikiSkripty. Rád bych Ti za Tvou pomoc předal skromný dárek – Wiki4lístek. Kéž Tě alespoň trochu potěší a povzbudí :-). Přeji Ti hodně zdaru nejen na WikiSkriptech, ale i v náročném studiu! --Petr Kajzar 6. 6. 2010, 10:53 (UTC)


Jééé! Děkuju:-) Určitě mi přinese štěstí…
Jak tak nad tím přemýšlím, už to bude déle než jen pár měsíců. Skoro rok. To to uteklo:-) A boty bych tak neglorifikoval; kolik ušetří práce se sotva dá nějak změřit a je třeba na nich ještě spoustu věcí doladit, aby byli opravdu praktičtí. Však na tom ještě zapracuji. (Po zkouškách, ale možná i během zkouškového, protože když mně z toho učení třeští hlava, tak je programování a boti jednou z věcí, k níž se utíkám.)
Děkuju moc za pochvalu, velmi si jí vážím. Zdraví -- Pavel Dusek a PárčervenýchBot a GoBot 6. 6. 2010, 17:54 (UTC)

Díky[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

díky, že ses doplnil do seznamu wikitýmu!

Příjemný večer! --OK 29. 6. 2010, 18:45 (UTC)

Wiki4lístek[editovat zdroj]

Wiki4lístek.png

Milý Pavle,

velmi mě potěšilo, jak jste se pustil do fotografování ploten – dlouho se o tom mluvilo, a konečně se kýžené stalo skutečností! Navíc většina těch fotek vypadá velmi hezky, myslím, že to opravdu pomůže. Opravdu si vážím toho, že si stále dokážete i ve svém nabitém programu najít čas na takováto zásadní vylepšení. Přijměte prosím aspoň symbolický čtyřlístek, coby poděkování – a současně blahopřání, že Vám tato kytička přichází již po druhé.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 17. 12. 2010, 10:32 (CET)

Děkuji mnohokrát za čtyřlístek, velmi si jej vážím. Bohužel atlas zůstane ještě po nějakou dobu nekompletní (a vynasnažím se, aby to byla doba co nejkratší), jelikož ve chvíli, kdy jsem na ústav mikrobiologie doběhl z přednášky pana doktora Pláteníka, laborantky již byly tak rychlé, že všechny plotny zlikvidovaly. Pokud bude výstavka přístupná příští týden, doplním zbývající fotografie, pokud ne, tak až v lednu.
Ještě jednou díky. Nevím, jestli jsem zrovna já nejvhodnější kandidát na další čtyřlístek, ale tomu prvnímu alespoň nebude smutno:-) -- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 17. 12. 2010, 15:51 (CET)

Chybějící licence[editovat zdroj]

Ahoj, mohl bych tě poprosit o doplnění licence k souboru Soubor:Pseudomonas fluorescens-MH agar.jpg. Všechny ostatní obrázky mají CC3, tento ne, takže předpokládám, že jsi jí zapomněl omylem vyplnit. Udělal bych to za tebe, ale pro naplnění byrokracie světa je potřeba, aby licenci tam uvedl případně její autor :) Díky ti moc za fotky a čas. S pozdravem --Chmee2 20. 12. 2010, 11:51 (CET)

Ahoj, díky moc za upozornění. Patrně jsem na to zapomněl; už by to mělo být vyřešeno. Jinak se v těch licencích moc nevyznám, kdyby byla v ČR možná i nějaká volnější, rád ji tam uvedu. Není taková?
Zdraví Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 20. 12. 2010, 17:03 (CET)
Zdravím, v principu je CC-BY nejvolnější licence, jakou doporučujeme. Úplně se vzdát všech práv (ve smyslu amerického Public domain) naše právo neumožňuje. Nadefinovat nějakou vlastní licenci by sice bylo teoreticky možné, ale muselo by se tak stát velmi promyšleně a se znalostí práva i konsekvencí, takže se nic takového nedá doporučit. Přeji krásné svátky!--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 20. 12. 2010, 20:07 (CET)

Zapomenutý článek: Citrátový cyklus[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, asi jsi zapomněl na svůj dávný článek Citrátový cyklus. Dále to hlásí rozpracovanou dokumentaci. Podíváš se na to, prosím? Díky a měj se, --Petr Kajzar (redakce WikiSkript) 11. 3. 2011, 11:42 (CET)

Ahoj Petře, nezapomněl. Ani na Krebsův cyklus, ani na dokumentaci. Ale pořád se k tomu nemůžu dostat. Každopádně díky za upozornění. Alespoň narychlo jsem to upravil, aby tam nestrašila ta varovná zpráva. Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 12. 3. 2011, 20:58 (CET)

PH slabých kyselin a zásad[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

můžu Tě poprosit o doplnění zdrojů ke článkům: PH slabých kyselin a zásad, PH solí. Vím, že je to poměrně dávno, co jsi je zakládal (2009), ale jinak moc nevím, co s tím. :-) Díky. --Jan Jirků.jpg Jan Jirků -- redakce WikiSkript 18. 3. 2011, 19:17 (CET)

Ahoj Honzo,
bude se to asi týkat všech článků o pH, které jsem napsal. Problém je v tom, že jsem to psal vše z hlavy. A to ještě v době, kdy se na citace článků nekladl takový důraz. Jak se dostanu do knihovny, tak se podívám po nějaké učebnici analytické chemie, všechny to odvozují víceméně podobně. A pak doplním citace. Díky za upozornění.
Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 18. 3. 2011, 19:59 (CET)
Ahoj, tak jsem se k tomu konečně dostal. Tedy, nejsou to úplně stejné formulace a v té publikaci je to velmi do hloubky, takže to, co jsem napsal, je spíše stručnější výtah, ale snad to moc nebude vadit. Zdraví Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 11. 4. 2011, 16:57 (CEST)

Citace a kategorie[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

zjistili jsme, že DynamicPageList nevyhledává slovenské články, které potřebují upravit pravopis z jednoduchého důvodu – v kategorii Kategorie:Články ve slovenštině jsou články, v kategorii Kategorie:Upravit pravopis diskusní stránky. Pokud jsem nepřehlédl něco v nápovědě pro tuto extension, nejde to vyřešit jinak, než slovenské články překategorizovat, do čehož se již redaktoři pustili. Tak jen abys o tom věděl.

Jinak jak jsi chtěl, připomínám nové položky do citačního udělátka – přednáška a wikipedie. Pokud bude potřeba upravit i citační šablonu, mohu s tím pomoct, udělátku ale bohužel nerozumím.

Měj se hezky

--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 17. 4. 2011, 11:40 (CEST)

Moc díky za info. Když jsem kategorii vytvářel, tak se DynamicPageList nepoužíval. To se omlouvám, že mě to nenapadlo. Snad to půjde rychle. Jinak udělátko i šablonu už konečně nosím v hlavě. Jen je třeba to dělat dle normy ISO 690-2 a tu ja nemám. Pan doktor, mám pocit, říkal, že ji objedná. --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 17. 4. 2011, 13:06 (CEST)

Nebílkovinné dusíkaté látky[editovat zdroj]

Ahoj pavel :) prosím ta, či by si neodstránil šablónu pracuje sa z článku Nebílkovinné dusíkaté látky a neobnovil kontrolu, lebo to máme tento týžden na praktikách z biochemie. (aby to vyzeralo hodnoverne :D)

Ďakujem a prajem krásnu veľkú noc a veľa vody...:D --Stanislav Smutný.jpg Stanislav Smutný -- redakce WikiSkript 23. 4. 2011, 15:28 (CEST)

Ahoj Stanislave, dokončil jsem přesun textu. Nemohl jsem odstranit šablonu {{Pracuje se}} dříve, než byl hotov, protože pak by se mohlo stát, že se to nějaký student v dobré víře naučí, bude si myslet, že je to celé a že to stačí; jenže ejhle — nebude pak umět třeba kyselinu močovou a dnu, jež ještě nebyla převedena. A přiznejme si, dna je poměrně nepříjemné onemocnění a kyselina močová poměrně důležitá, takže je to třeba znát:-) Prostě, transparentnost má před „hodnovernosťou“ přednost. Nyní už je to ovšem vyřešeno.
Co se týče kontroly, nelze ji jen tak vkládat, jak se nám zlíbí. Je vyhrazena učitelům z oboru, v tomto případě tedy učiteli biochemie a patobiochemie či klinické biochemie. Nabízí se tedy např. pan doktor Vejražka. Záleží ale jen na něm, zdali svůj článek podepíše. Článku ještě chybí převést obrázky, dále nějaké typografické nedostatky, doplnit citace, aby odpovídaly normě využívané ve WikiSkriptech, a možná i nějaká ta aktualizace informací, to nevím jistě.
Také přeji požehnané Velikonoce, naplněné spoustou radosti. A velkou koledu:-) --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 23. 4. 2011, 23:49 (CEST)

Nahrazení licenční šablony[editovat zdroj]

Ahoj, mohl bys prosím robotem u obrázků nahradit {{cc-by| za {{cc|by| v poli „Licence“ infoboxu {{Soubor}}? Děkuji, --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 27. 4. 2011, 13:18 (CEST)

Jj, to by mělo jít poměrně snadno. Podívám se na to. --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 27. 4. 2011, 14:27 (CEST)
Hotovo. --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 28. 4. 2011, 00:30 (CEST)

Check WikiSkripta/Vložené obrázky bez parametru licence[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

chci se jen zeptat, zda se stránka WikiSkripta:Check WikiSkripta/Vložené obrázky bez parametru licence aktualizuje sama/robotem/tebou nebo zda mám hotové články odmazat/škrtnout?

Díky, měj se fajn --Weru.jpg Veronika Zemanová -- redakce WikiSkript 4. 5. 2011, 12:41 (CEST)

Navzdory mé slabosti pro vše, co se botů týče, tato podstránka používá extension DynamicPageList. Proto by ve chvíli, kdy u nějaké stránky zkontroluješ parametr licence/odmažeš kontrolu parametru obrázky, měla stránka ze seznamu zmizet. Škrtala by se z něj obtížně. Viz zde. Kdyby nemizela, je problém někde jinde a pak dej prosím vědět. Zdraví --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 4. 5. 2011, 14:59 (CEST)
Aha, tak to bude problém někde jinde, protože se samy nemažou. U většiny jsem zkontrolovala a podepsala parametr licence v redakční šabloně a jsou tam stále. --Weru.jpg Veronika Zemanová -- redakce WikiSkript 4. 5. 2011, 17:51 (CEST)
Ahoj. S tímto problémem jsem se už setkal a řešení je jednoduché. Stačí zeditovat stránku (klidně bez jakýchkoliv úprav) – stačí prostě jen uložit znova. Hotové se odmaže. DynamicPageList tohle prostě dělá. :-) Vyzkoušeno na mém pískovišti 2. --Jan Jirků.jpg Jan Jirků -- redakce WikiSkript 4. 5. 2011, 18:31 (CEST)
No, musíte dat serveru taky chvilku času, než mu to dojde (kontrola parametru fronta údržby ve Speciální:Statistics), má toho docela dost na práci a mění primárně pouze editované stránky, ostatní když má čas. Pokud nechcete mít editace navíc, měl by to vyřešit pouze editační náhled. (Nevím, jestli za to trochu nemůže i cache, tak ho lze promazat.) Jinak dejte serveru čas a on to vyřadí. --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 4. 5. 2011, 23:03 (CEST)

DynamicPageList[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

měl bych na tebe dotaz: Myslíš, že je možné doplnit do DynamicPageList funkci, která by vyhledávala zároveň kategorie článků i jejich diskusních stránek? Řesilo by množství problémů (které jsme chtěli také obcházet třeba duplikováním kategorií do diskusí). Na WW jsme na to koukali, extension je napsaná v php a podle Pepy by to mohlo jít. Co o tom soudíš? Bylo by to hodně náročné?

Díky a měj se hezky

Kuba--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 30. 5. 2011, 17:35 (CEST)

Ahoj Kubo,
trvalo mi než jsem se tím vším jakž takž prokousal. Ještě se na to podívám a zkusím něco vymyslet, ale v tuhle chvíli mám pocit, že to pouze drobné úpravy nenapraví. Ta extension velmi chytře využívá rychlosti při hledání na úrovni SQL. A problém je, že v databázi jsou článek a jeho diskuzní stránka odděleně, jako samostatné entity. Proto při vyhodnocování kategorií se vždy kontroluje jen jeden a k druhému v tu chvíli vůbec nepřistupuje. Vyřešit to možná jde virtuálním spojením kategorií od obou již na databázové úrovni, což nevím, jestli bude vůbec možné (pokud ano, tak klauzulí JOIN), nebo načíst část databáze do proměnných php a vyhodnocování vytvořit v něm, což stojí hodně kódu, je strašně náročné na server a velmi snadno se v tom naseká dost chyb, takže do toho bych se nepouštěl.
Jinak vytvořit duplicitní strom kategorií jsem navrhoval já. Automaticky převádět robotem kategorie z jednoho jmenného prostoru do druhého je poměrně nenáročné na psaní kódu, je to otázka tak hodiny. Ale musím uznat, že to je velmi neelegantní řešení, kdy se musí pořád spouštět robot, je to pomalé a má to jistě ještě mnoho dalších nevýhod.
Zdraví --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 1. 6. 2011, 00:01 (CEST)

Poděkování[editovat zdroj]

Dík za novou vizáž Portál:Praktika z fyziologie (1. LF, VL), hned to vypadá lépe :-) --Vanasek.jpg František Vaňásek (redakce WikiSkript) 13. 8. 2011, 16:54 (CEST)

:-) Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 14. 8. 2011, 14:54 (CEST)

Nápověda[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

doplnila jsem pár informací do nápovědy pro Check WikiSkripta, aby byla trochu ucelenější. Často jsem použila tvůj návod, ale byl bys tak hodný a na stránku se podíval? Prosím o kontrolu a případné doplnění toho, na co jsem zapomněla :-)

Díky moc, zdravím --Cat.katka.JPG Kateřina Kůlová -- redakce WikiSkript 6. 10. 2011, 00:12 (CEST)

Promiň mi prosím velmi dlouhé prodlevu. Trošku mě teď vytěžovalo studium. Díky moc, to je úplně úžasné! Fakt děkuju. Doplnění asi ani moc nepotřebuje. Ale to by spíš měli říct Ti, jimž je určena, Ti spíš budou vědět, čemu nelze moc porozumět. Mně to přijde úžasné.
Jinak celá podoba CheckWikiSkripta se v dlouhodobém horizontu bude velmi měnit. Ale pořád se to trošku odsouvá a tahle nápověda bude nosná i nadále. Takže Tvá práce nepřijde vniveč. Díky moc! --Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 25. 11. 2011, 14:41 (CET)

Poděkování[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

ráda bych ti poděkovala za skvělou pomoc s Atlasem histologie díky imagemapám. Osobně posuzuji hlavně výsledek a ten musím říct, vypadá opravdu úžasně! Díky za pomoc, Tvůj čas a velkou ochotu. Velké díky!

S pozdravem a přáním hezkého dne --Dancza.jpg Daniela Krupičková -- redakce WikiSkript 8. 3. 2012, 09:57 (CET)

Jé, Dančo,
díky za poděkování! :-) A díky za šíření pozitivní nálady a optimismu. Nějak nám ta zahrádka Wiki4lístků ve WikiSkriptech občas uvadá. Skvělé, že ses dala do zasévání a zalévání. To pak další wiki4lístky jen a jen pokvetou. ;-)
A máš pravdu, už se z imagemap začíná klubat něco, co vypadá i trošku smysluplně. ;-) A věřím, že to bude jen hezčí a hezčí. Nicméně bych řekl, že je to dílem Jirky Mudruňky a celého Vašeho plzeňského týmu. Můj prográmek má tvorbu jen trochu usnadnit. A pokud by alespoň maličko splnil svůj účel, budu moc rád. Řekl jsem si, že se naučím pořádně programovat grafické prostředí, tohle byl takový rozjezd. Kdyby byl nápad na nějaký další program, který by pomohl v úmorné rutinní práci redaktora, sem s ním. ;-)
Měj se krásně a snad brzy někde naviděnou. -- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 9. 3. 2012, 01:14 (CET)


Dotaz[editovat zdroj]

Ahoj,

prosím tě,zkusila jsem tisknout PDF zkouškových otázek: Zkouškové otázky z patobiochemie 2010/2011 (1. LF, všeobecné lékařství) a Otázky z psychiatrie (1. LF, VL) a nějak mi nejde,proto bych se tě chtěla zeptat,jestli to má takto být nebo něco udělám špatně.

Díky moc a měj se.--Gutanu Maria -- redakce WikiSkript 4.11.2012,15:15


Ahoj,

mohl bys,prosím,se podivat na mou praci ve wikiskriptech.Dík. --Gutanu Maria -- redakce WikiSkript 26.1.2013,23:05

Archiv původní diskuse[editovat zdroj]

WikiSluníčko za letní práce[editovat zdroj]

WikiSlunicko.png

Milý Pavle,

také Tobě posílám WikiSluníčko jako malou odměnu za Tvé letní práce pro WikiSkripta. Ať Ti dobře slouží ;-)
Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 7.9.2012, 06:41
Jé, děkuju!
[[U�ivatel:Pavel Dusek|Pavel Dusek]] 7.9.2012, 14:21

App store, Google play[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, jen tak mě zrovna napadlo, když se teď rozjíždí ta mobilní verze WS, jestli se někde diskutuje nebo už neřeší vytvoření aplikace do App store/Google play? Hezký zbytek dne!
--Portret-MK.jpg Martin Kozel -- redakce WikiSkript 6.11.2013, 16:08
Ahoj Martine,

tohle se zatím neřeší. Chtěl jsem se pustit do jejího vývoje asi před rokem a půl (abych se naučil programovat pro android), nicméně v tu dobu se objevila dvojice studentů z MFF, kteří tento úkol plnili v rámci volitelného předmětu na své fakultě. K provozuschopné verzi svého činění měli daleko a práce zanechali, já jsem se však už od té doby začal zajímat o možnosti vytvoření mobilní webové verze — vzhledem k tomu, že má širší cílovou skupinu, neboť je použitelná napříč operačními systémy. Nejdřív jsem se zajímal o možnost úpravy mobilní verze wikipedie pro naše účely, ale pak jsem došel k závěru, že bude pro mě jednodušší vytvořit vlastní koncept (s čímž jsem začal zlehka až letos v létě a naplno až teď na podzim). Proto aplikace pro android ležela ladem. Nemohli by ji používat lidi s iPhone atd. A teď v nejbližších týdnech se tím ani zabývat nehodlám, přijde mně užitečnější dotáhnout webovou mobilní verzi do konce. (O státnicích atd. ani nemluvě…) Nicméně je mi jasné, že i aplikace pro android by mohla mít své výhody, např. ukládání článků pro prohlížení offline. Už se mě na to ptali kluci Mudruňkové na WikiVíkendu. Když se najde ještě víc zájemců, začnu o tom uvažovat. (Jen by mně přišlo jako ztráta času dělat aplikaci, kterou by nikdo nepoužíval.) Programování se také může ujmout kdokoliv jiný; máme teď nové nadšené programátory. Můžeš zkusit oslovit Jirku Gurku, Jonáše Dybu nebo Jirku Janatu, jestli by neměli zájem se o něco takového pokusit. Ty jsi také něco programoval v Silverlightu, ne? Kdybys měl chuť pustit se do zápasení s androidem, jen do toho. :-) Já osobně jsem na nic takového zatím neměl čas a stále ještě zvažuji, jestli si ho na to hledat. Pokud bys věděl o nějaké dobré androidí aplikaci pro wikipedii, která by měla veřejný zdrojový kód s vhodnou licencí (a ideálně změny pro použití k našim účelům by byly minimální), sem s ní! (Sám jsem taky ještě neměl čas aplikace pro wikipedii zkoumat.) Bude to jen další argument proč se do toho pustit. :-)

Zdraví a zas někdy na viděnou,
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 6.11.2013, 17:39
Ne, bohužel v Silverlightu jsem nic neprogramoval, pouze jsem cizí práci implantoval do článku. Kdysi jsem měl tu čest s Basicem a trochu s VisualBasicem, ale to už je dávno. Každopádně jsem trochu pohledal a našel jsem free source pro Google i iOS, a sice: Aplikace pro Wikipedii běží a vypadá celkem solidně - nejsem ovšem programátor ;)
--Portret-MK.jpg Martin Kozel -- redakce WikiSkript 6.11.2013, 21:50

Diskuze k imagemapám[editovat zdroj]

Mrkni prosímtě na yammer, píšu dupla i sem, aby sis dřív všiml O:-).

Dík a ahoj,

J.
--vložil Zef avatar 2.JPG Zef dne 4.12.2013, 22:47

otázky ke státnicím[editovat zdroj]

Wiki4lístek.png

Ahoj Pavel!

ďakujem krásne za obrovské množstvo štátnicových otázok, ktoré si vypracoval z gynekologie, práva a akútnej medicíny. Všimla som si, že čerpáš z doporučovaných kníh a prednášok a verím, že tieto články ešte mnohým pomožu v príprave na štátne skúšky. Dík!
--Jana Janovcová.jpg Jana Marešová -- redakce WikiSkript 5.4.2014, 19:41
Jééé, Jani, děkuju!!! To je skvělé. Původní záměr byl vypracovat všechny gynekologické otázky a všechny otázky z práva, ale to už jsem nějak nezvládal... Kdyby se našel někdo, kdo to dotáhne zase o kus dál, aby to časem bylo kompletní, tak by to bylo super. Pokud ty vypracované otázky lidem pomůžou, budu mít radost. Stejně tak mám moc velkou radost z wikičtyřlístku; děkuju moc. :-)
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 12.4.2014, 12:18

Konfiguráky[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, poskytl bys mi prosím na mail user-config.py a family.py k ParcervenychBOT? Chtěl bych se svým pywikibotem připojit k ws a nechci zbytečně tvořit něco, co už existuje. Pokud je potřeba ještě nějakého dalšího skriptu k , tak ho neváhej případně přiložit. Děkuji.
Zef avatar 3.jpg Zef 13.6.2014, 06:01
Ahoj Jonáši. Vtip je v tom, že ParcervenychBot neběžel přes pywikipedia framework. Zprvu jsem to zkoušel, ale byly tam nějaké technické problémy; s pythonem i WikiSkripty jsem začínal, takže mně to nešlo vyřešit. Vyvinul jsem proto svůj framework, který user-config.py, ani family.py nevyužíval. Pak jsem to ještě několikrát zkoušel, takže jsem si (snad slušný) user-config.py a family.py jak pro ostrou wiki, tak pro test-wiki vytvořil. Najdeš to zde. Ale protože jsem to nepoužíval, není to odzkoušené; neručím za to, že to bude 100% fungovat. Držím palce, ať Ti Tvé botí editace nezabíjí různé extensionhooky atp.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 21.6.2014, 07:30
Díky :-)
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 21.6.2014, 19:37

Portály[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, minulý týden jsem ti posílal e-mail ohledně portálů, dostal jsi ho?
BillyBones.jpg Honza Mudruňka -- redakce WikiSkript 26.11.2014, 13:21
Ahoj Honzo,

e-mail jsem dostal, žel, ve velmi vytížené době. Předpokládám, že teď je to pasé. Úpravy by portály určitě potřebovaly, ale vím, že na to teď nebudu mít čas. Jaká byla přednáška? Samotného by mě zajímala, máš někde slidy?

Zdraví
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 3.1.2015, 19:12
Ahoj, jo, už je po přednášce, ale on to byl spíš takový workshop na to, jak s těmi portály pracovat, takže sme to jeli bez slidů.
BillyBones.jpg Honza Mudruňka -- redakce WikiSkript 3.1.2015, 20:53

Checkwikiskripta, parcervenychbot[editovat zdroj]

Ahoj, myslím, že už jsem se tě ptal, ale zapomněl jsem, co jsi odpověděl. Ale teď jsem si znovu všiml malých odkazů v posledních změnách na odkazy checkwikiskripta, které byly naposledy aktualizovány paremcervenychbot 2012. Chci se zeptat jaká je budoucnost tvého bota a těchto seznamů a taky bych rád nabídl, že pokud je bot funkční a neřídíš jej pouze z časových důvodů, tak že se ho rád ujmu. Díky za odpověď.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 16.1.2015, 08:39
Zdrojový kód je zde zde. (Zásadní je soubor bot.py. Pokud si dobře pamatuji, není tam jen vyplněno jméno a heslo, nějaké editace jsou raději zakomentované.)

Vše fungovalo dobře, ale potom WS potřebovaly nějaké nové pluginy, které blokovaly mé editace. (Bylo to zároveň období velkých automatizovaných útoků na WS.) S Pepou Martiňákem se nám nepodařilo najít, v čem byla moucha. Ale chyba je hlavně na mé straně, neměl jsem čas na hledání toho pluginu, který mně editace blokuje. Jinak bot nepoužíval knihovny pyWikipediaBot, což je asi taky chyba. Psal jsem si komunikační protokol sám. Měl jsem v úmyslu to převést do pyWikipediaBot, ale u toho to taky asi tak zůstalo.

Nalož s kódem, jak uznáš za vhodné.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 15.2.2015, 17:35

Šablona:Uložená kniha[editovat zdroj]

Ahoj, nová mediawiki není moc "milosrdná" a zobrazuje neuzavřené tagy. Možná je to nečím jiným, ale v tebou založené šabloně [[Šablona:Uložená_kniha|
Stáhněte si všechny články najednou!


Stáhnout PDFStáhnout PDFStáhnout ODT Stáhnout ODTOtevřít v nástroji pro vytváření knihObjednat knihu u nakladatelství PediaPress


Nápověda:KnihyPoslední změny
Některé názvy otázek mohou být z technických důvodů pozměněny.
]] se zobrazují tagy <small> a <center>. Mrkneš na to prosím? Díky,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 16.5.2015, 14:54
Ahoj Zefe, díky za upozornění. Už by to snad mělo být v pořádku. Jinak to je součástí nastavení, které Pepa Martiňák teď nově zapnul, že se nadbytečné tagy raději zobrazí, než aby se rozsypal obsah.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 16.5.2015, 21:37

Kalkulačky[editovat zdroj]

Ahoj,

tuším, že u lékařských kalkulaček bude spíše než nedostatek inspirace problém v časové náročnosti jejich programování, ale pro jistotu posílám link s nepřeberným množstvím kalkulaček: http://reference.medscape.com/guide/medical-calculators

Pozdravuji,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.11.2015, 09:38
Ano, limitem je čas. Nyní to již prakticky umíš sám, tak se neboj tvořit kalkulačky dle vlastních možností. ;-)
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 8.3.2016, 23:34

Prosba o konzultaci[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

mohl by ses prosím mrknout na přehled léčiv používaných v neurologii – Antimigrenika, Léčiva ovlivňující centrální nervový systém. Vypracovali jsme tento seznam s Jonášem a za vydatného přispění Tomina, teď bychom potřebovali kontrolu klinikem – jestli tam nechybí něco zásadního, co se často používá, nebo tam není něco, co se vůbec nikdy nepoužívá... Aby ten seznam byl co nejpraktičtější a dobře posloužil k opakování. Díky moc,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 28.12.2015, 09:56
Ahoj Hanko,

nevím, jestli jsem nejvhodnější člověk, protože nejsem učitel neurologie, navíc ještě nejsem atestovaný. Nicméně odpovím, jak nejlépe budu vědět. Co se antimigrenik týče, hodně záleží na zvyklostech pracoviště či konkrétního neurologa. Zlatým standardem už se stává použití triptanů v akutní péči, jako první volba sumatriptan tabletový, při vomitu nazální sprej (sumatriptanhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png ). Různé triptany jsou většinou i léky, které předepisujeme pacientům s častými migrénami, aby ho měli doma. Když pacienti přijdou do akutní ambulance s migrénou a hodně zvrací, dáváme takovou možná obsolentní, avšak účinnou infuzní kombinaci, většinou metamizol+MgSO4+hydrocortison+metoklopramid, když ani to nepomůže, archaická, avšak účinná léčba je připíchout do infuze diazepam. Metamizol či jiné NSA (paracetamol, ibuprofen, diclofenak, indometacin) jsou pak i léky, které mají šanci zabrat (byť trošku nespecificky, obecně na bolesti hlavy). S užitím ergotaminu či dihydroergotaminu jsem se nikdy nesetkal. Buď je to tím, že to prostě není u nás zvykem, nebo je to obsolentní, nevím. Ale sám za sebe bych ergotamin mediky neučil. Co se týče profylaxe, začal bych spíš těmi antiepileptiky než těmi antihypertenzivy. Účinný je valproát, což je ovšem u mladých žen (typická pacientka s migrénou) v současnosti takřka zakázaný preparát (vliv na plod při neplánovaném početí), u mužů však bez problému. Dále z antiepileptik např. gabapentin, doplnil bych topiramát. Pak ta antihypertenziva, s nimi se ale v této indikaci moc nesetkávám; dále pak ta antidepresiva (nejen tricyklická, ale i SSRI). Dalším užívaným lékem je magnézium. S pizotifenem jsem se nesetkal; znovu, může se jednat o to, že to není u nás není zrovna zvykem. Obecně se profylaxí migrény se moc nesetkám, protože se spíš teď mihnu v nemocniční akutní ambulanci nebo na oddělení; tohle je víc záležitost ambulantních neurologů v terénu. V sekci léky ovlivňující centrální nervový systém se mi nelíbí lokální anestetika. Pokud mají mít nějaký systémový účinek, jedná si spíš o účinek proarytmogenní/antiarytmogenní na srdce. Co se nervového systému týče, kam sahá moje paměť z farmakologie, mají účinek spíše na nervový systém periferní, proto prosím buď z názvu kapitoly vypusťte "centrální", nebo je zařaďte jinam. Dále mé znalosti z této kapitoly jsou opravdu spíše medické, používám mesocain při lokálním obstřiku nervového kořene či kloubu, nic jiného. Spíše je to otázka na někoho, kdo dělá na ARO. U benzodiazepinových anxiolytik jsem se s chlordiazepoxidem v praxi nikdy nesetkal (možná psychiatři by měli jiné zkušenosti). Naopak jsem se setkal s tofisopamem https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png , které jako jediný není kontraindikovaný u myasteniků. Pokud záleží na pořadí, spíše bych diazepam, co se anxiolytik týče, posunul až za bromazepam. Do nebenzodiazepinových anxiolytik prosím doplnit hydroxyzinhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png . Naopak s meprobamatem jsem se nikdy nesetkal (možná psychiatři by měli jiné zkušenosti), ale nenašel jsem https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png , že by byl v ČR registrovaný (možná Tomino by byl úspěšnější). Ale pokud není, asi mně přijde zbytečné to mediky učit. Co se hypnotik a sedativ týče, se zopliklonem jsem se v praxi nikdy nesetkal, i když vím, že se zolpidem a zopiklon stále uvádějí najednou. Oba jsou stejně jako benzodiazepiny velmi návykové, proto raději používáme jiné preparáty zejména ze skupiny antidepresiv, a to trazodonhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png a mirtazapinhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png . Vzhledem k tomu, že benzodiazepiny jsou také z jiné skupiny, nebál bych se tato antidepresiva zde uvést. Naopak alprazolam bych používal spíše jako anxiolytikum než hypnotikum. Midazolam určitě ano. Z tricyklických antidepresiv se v ČR nejvíce používá amitryptilin. Ten určitě musí každý znát. Ostatní se uvádějí, psychiatři se možná k nim odhodlají, ale ta se více používají v zahraničí. Je to otázka zvyku. Nevím, proč by se měli medici učit tři tricyklická antidepresiva, nasazovat je nejspíš nebudou, pokud nebudou dělat psychiatrii. Ze SSRI nepoužívám fluvoxamin, možná otázka zvyku. Určitě bych ale doplnil k citalopramu escitalopramhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png , oba se používají, ostatní uvedené (fluoxetin, paroxetin, sertralin) také. S moklobemidem jsem se v praxi nikdy nesetkal, nevím, zda se neuvádí jen proto, aby byl zástupce IMAO (ale možná budou mít psychiatři jiné zkušenosti). S mianserinem je to obdobně. Mirtazapin je naopak velmi často používaný, v nižších dávkách jako hypnotikum, ve vyšších jako antidepresivum. Třezalku pacientům nepředepisuji. Chybí mně tam již zmiňovaný trazodon. Co se tymoprofylaxe týče, vím že psychiatři lithium používají, jednou jsem řešil toxické hladiny. Z antiepileptik v této indikaci asi nejčastěji používá valproát, spíše než gabapentin se použije pregabalin. Karbamazepin jsem v této indikaci neviděl, myslím, že od něho bude nyní trošku odklon (seduje, četné nežádoucí účinky atd., má vymezenější, mnohem specifičtější indikace). Co se antipsychotik týče, haloperidol určitě, klozapin, olanzapin, quetiapin, tiaprid určitě. S risperidonem se člověk také potká (byť spíše u mladší populace; u starší má své výhody, ale i velké nevýhody). Opravdu hodně mně tam chybí melperonhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png , ten by člověk měl znát, jistě se užije i na interně. Se sulpiridem se člověk zřídka potká. S ostatními jsem se v praxi nesetkal, psychiatr ale jistě bude mít lepší zkušenosti; v chlorprothixenu máte překlep. Jinak k antipsychotikům se dá řadit i metoclopramidhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png a thiethylperazinhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pills_icon.png/20px-Pills_icon.png , i když se dneska používají v jiné indikaci – mají ale stejné extrapyramidové nežádoucí účinky, je dobré tedy pamatovat na to, že jsou v této skupině. Antiepileptika: ke gabapentinu bych přidal pregabalin. Vigabatrin já moc nevídám. Zásadně mně tam chybí levetiracetam. Používá se častěji než mnohá jiná zde uvedená. S tím magnéziem moc nevím, jestli nebude pro mediky trochu zavádějicí. Antiparkinsonika:

Jako reference od kvalitních autorů vizte např. zde. Kognitiva: vše ok. Nootropika: pokud by mělo jít jen o mě, celou tuhle skupinu léčiv bych vynechal. Kognitivní neurologové ji nepoužívají. Psychostimulancia, anorektika a závislosti: spíše se vyjádří někdo z psychiatrie.

Pokud můžu mluvit i do ostatních kapitol, tak u léků proti bolesti si přál kapitolu léků ovlivňujících neuropatickou bolest (gabapentin, pregabalin, venlafaxin, duloxetin, amitryptilin, tramadol, dále silné opiáty, např. tapentadol). U opoidů: slabé jsou ok. U silných bych rád měl vše z MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Opioidy. S pentazocinem jsem se nesetkal. Naloxon určitě ok.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 30.12.2015, 20:09
Moc děkuju, že ses tomu tak věnoval :)! Postupně všechny návrhy a připomínky zpracujeme. Zkusíme ještě s Jonášem zkontaktovat někoho z psychiatrie, ale ta neurologie teď bude díky tobě skvělá!

Při tvorbě seznamu jsme vycházeli především z přehledu důležitých léčiv, který zpracovali na našem Farmakologickém ústavu, hodně nám s tím pak pomohl i Tomino. Ovšem i tak je to zatím založené spíš na teorii, tak jsem moc ráda, že jsi nám s tím pomohl a přidal poznatky z praxe. Ještě jednou moc děkuju a přeju krásný začátek nového roku,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 1.1.2016, 11:43

Vkládaný text neurologického vyšetření[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, mohl bys prosím poskytnout vkládaný text pro dokumentaci neurologického vyšetření? Mám na mysli něco alá toto. Pokud už to někde na ws máme, tak mě prosím nasměruj. Díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 11.1.2016, 09:45
Ahoj Zefe,

myslel jsem, že něco takového na WS máme, ale nenašel jsem to. Já jsem si v práci vytvořil tuto podrobnou šablonu.

Důvod vyšetření:
Anamnéza:
OA: 
RA: 
FA:
AA: neguje včetně lékové
EA: klíště ?, dobrovolná očkování ?, cesty do zahraničí ?
GA: poslední gynekologické vyšetření ?, poslední mamografie: (od 40 let á 2 roky) ?, poslední menstruace ?, gestace ?, porody ?, hormonální antikoncepce?
PA+SA: 
Abúzus: cigaret/denně ? let, zkoušel/a přestat ?krát, naposledy kdy?. Alkohol příležitostně?. Analgetika?, hypnotika?, sedativa?, jiné návykové látky?

Parere:

Nynější onemocnění: ?letý pacient přichází dne ? pro ?

Status praesens (dne ??? v ??? hodin):
Subjektivně: VAS: /10
Objektivně somaticky: SpO2:%. DF: /min. TK:mmHg. P:/min. TT:°C. Výška:cm. Váha:kg. BMI:.
Eupnoe, kardiopulmonálně stabilní, akce srdeční pravidelná, afebrilní, kolorit kůže v normě, bez ikteru, bez cyanózy, hydratace v normě, výživa přiměřená, dolní končetiny bez otoků, bez známek tromboembolické nemoci, bez známek traumatu. Poslechově dýchání sklípkové, čisté; srdeční ozvy dvě ohraničené, pravidelné. Břicho v niveau, měkké, prohmatné, palpačně nebolestivé, hepar+lien nezvětšen, peristaltika přítomna. Tep do periferie hmatný. Tapottement nebolestivý, Israeli negativní.

EKG (25 mm/s): akce srdeční pravidelná /min, sinusový rytmus. Vlny P ? ms. PQ ? ms, QRS komplex normální morfologie a šíře ? ms, osa ?, přechodová zóna V ?. ST segment v izolinii, QT ? ms. EKG bez akutních ischemických změn.

Objektivně neurologicky: Při vědomí, GCS 15, lucidní, orientovaný/á (osobou, místem, časem i situací), psychomotorické tempo v normě, spolupracuje, bez fatické či mnestické poruchy, nálada přiměřená, bez známek úzkosti. Pravák/levák.
Hlava a hlavové nervy: hlava normální konfigurace i držení, visus, perimetr, čich a sluch orientačně v normě, vertigo a tinnitus 0, oční štěrbiny symetrické, bulby ve středním postavení, volně hybné všemi směry, bez nystagmu a diplopie, zornice okrouhlé, isokorické, fotoreakce +/+ bilat., výstupy n.V. nebolestivé, masseterový reflex výbavný, korneální reflex výbavný, čití symetrické, inervace n.VII symetrická, patrové oblouky symetricky elevují, fonace dobrá, bez dysartrie, bez dysfagie, patrový reflex výbavný, jazyk plazí středem, bez atrofie, bez fascikulací. Chvostkův příznak není, axiální jevy nejsou.
Krční páteř: bez omezení hybnosti, amenigneální. Bez paravertebrálních spasmů, palpačně nebolestivá. Uzliny nehmatné. Karotidy bez šelestu. Spurlingův test negativní. Davidsonův abduction relief sign negativní.
Horní končetiny: Konfigurace, svalový tonus, trofika, držení, síla, hybnost pasivní, aktivní – vše v normě, bez abnormálních mimovolních pohybů, reflexy C5–C8 symetricky výbavné; pyramidové jevy iritační negativní (Juster negativní bilat., Hoffmann-Trömner negativní bilat.), pyramidové jevy zánikové negativní (Mingazzini negativní, Dufour negativní, Hanzal negativní, bez fenoménu retardace), taxe finger-to-nose test přesný, diadodochokineze symetrická, bez rigidity.
Břišní reflexy: symetricky výbavné.
Dolní končetiny: Konfigurace, svalový tonus, trofika, držení, síla, hybnost pasivní, aktivní – vše v normě, bez abnormálních mimovolních pohybů. Reflexy L2–S2 symetricky výbavné, pyramidové jevy iritační negativní (Babinski negativní bilat., Vítek negativní bilat., Strümpel negativní bilat., Chaddock negativní bilat., Oppenheim negativní bilat., Gordon negativní bilat., Schaefer negativní bilat.), pyramidové jevy zánikové negativní (Mingazzini negativní, Barré negativní). Lassegue volný, Bragard negativní bilat., zkřížený Lassegue sin./dx. bolestivý sin./dx., obrácený Lassegue (Fajerstand) volný, Patrikův test negativní / sin./dx. bolestivý sin./dx. Taxe pata-koleno přesná.
Hrudní, bederní a křížová páteř: poklepově nebolestivá, SI skloubení palpačně nebolestivé bilat., statika a dynamika v normě, bez paravertebrálních spasmů, Thomayer k zemi. Trendelenburgův příznak negativní.
Stoj: I-II v normě, Romberg negativní, bez tonických úchylek.
Chůze: v normě, stabilní, bez opory. Tandemová chůze v normě. Pull-test 0.
Čití: orientačně v normě.
Resumé: nihil topicum, ameningeální.

Provedená vyšetření:

Terapie na ambulanci:

Diagnostický závěr:

Doporučení:

Předepsané recepty:

Edukace pacienta:
Ale je to opravdu příliš hypertrofické vyšetření, v drtivé většině případů takto podrobné není potřeba, je spíš na škodu a rozhodně na něj není čas. Máme na akutní ambulanci šablonu vyšetření, která vychází z interního výzkumu kliniky, na to však nemám autorská práva. ;-)
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 21.1.2016, 18:12
Děkuji, vždy je lepší mít (až přehnaně) podrobnou šablonu, která se dá promazat než šablonu deficientní. Asi bych to bez výraznějších změn časem umístil ho hlavního jmenného prostoru, ale vlastně to můžeš udělat ty, když už jsi autorem.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 21.1.2016, 18:33
Právě jsem našel ukrytý článek obsahující to co jsme hledali - Vzor status praesens, nyní i s dalšími v.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 21.1.2016, 18:34

Lékařská kalkulačka[editovat zdroj]

Ahoj Pavle, chtěl bych dodělat pár kalkulaček do wikiskript (začal bych s Child-Pugh skóre a BSA), našel jsem MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Generator, ale není mi jasné, kde pak zadám vzorec pro výpočet co z těch vstupních hodnot dopočítá skóre. Pak jsem se chtěl zeptat, jestli jsi určil nějaké konvence pro tvoření názvů a id proměnných. Díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 19.1.2016, 16:37
Ahoj Zefe,

je to generátor spíše pro moji potřebu, než že by se tomu dalo nějak rozumět. Vygeneruje mustr v html a javascriptu, který je potom stejně nutné upravit. Kódování se stejně nezbavíš... ;-)

"Název kalkulačky" = Child-Pugh skóre
"id" = ChildPugh
"Popis" = Skóre používané k hodnocení prognózy pacienta s chronickým jaterním selháním.
"Přidej další otázku" ponech klikací
"otazka00" = ascites
"nazev-promenne00" = ascites
"id-promenne00" = ascites
"Počet možností" = 3
Klikni na Přidej

"Přidej další otázku" ponech klikací
otazka01 = Encefalopatie
"nazev-promenne01" = encefalopatie
"id-promenne01" = encefalopatie
"Počet možností" = 3
Klikni na Přidej

...

Závěrem klikni na "Vytvoř" hned pod číslovaným seznamem "radio|Ascites|ascites|ascites|3 atd.".

Vzniklé html je potřeba vložit do MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh, vzniklý javascript je nutné vložit do MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh.js, dále upravit tak, aby "možnost1", "možnost2" atd. odpovídalo "není", "lehký" atd. Zároveň je nutné upravit bodové hodnocení jednotlivých odpovědí tak, aby to odpovídalo (v některých skórováních se přiřazuje odpovědi více bodů atd.). V javascriptu je nutné upravit výpočet tak, aby se všechno bodování sečetlo:

var result = ascites + encefalopatie + albumin + bilirubin + inr;


Místo řádků

Vlož funkci replaceAll
Převod do html podoby

do javascriptu vlož

<span class="cm">/**</span>
<span class="cm"> * ReplaceAll by Fagner Brack (MIT Licensed)</span>
<span class="cm"> * Replaces all occurrences of a substring in a string</span>
<span class="cm"> */</span>
<span class="nb">String</span><span class="p">.</span><span class="nx">prototype</span><span class="p">.</span><span class="nx">replaceAll</span> <span class="o">=</span> <span class="kd">function</span><span class="p">(</span><span class="nx">token</span><span class="p">,</span> <span class="nx">newToken</span><span class="p">,</span> <span class="nx">ignoreCase</span><span class="p">)</span> <span class="p">{</span>
  <span class="kd">var</span> <span class="nx">str</span><span class="p">,</span> <span class="nx">i</span> <span class="o">=</span> <span class="o">-</span><span class="mi">1</span><span class="p">,</span> <span class="nx">_token</span><span class="p">;</span>
  <span class="k">if</span><span class="p">((</span><span class="nx">str</span> <span class="o">=</span> <span class="k">this</span><span class="p">.</span><span class="nx">toString</span><span class="p">())</span> <span class="o">&&</span> <span class="k">typeof</span> <span class="nx">token</span> <span class="o">===</span> <span class="s2">"string"</span><span class="p">)</span> <span class="p">{</span>
    <span class="nx">_token</span> <span class="o">=</span> <span class="nx">ignoreCase</span> <span class="o">===</span> <span class="kc">true</span><span class="o">?</span> <span class="nx">token</span><span class="p">.</span><span class="nx">toLowerCase</span><span class="p">()</span> <span class="o">:</span> <span class="kc">undefined</span><span class="p">;</span>
    <span class="k">while</span><span class="p">((</span><span class="nx">i</span> <span class="o">=</span> <span class="p">(</span>
      <span class="nx">_token</span> <span class="o">!==</span> <span class="kc">undefined</span><span class="o">?</span> 
        <span class="nx">str</span><span class="p">.</span><span class="nx">toLowerCase</span><span class="p">().</span><span class="nx">indexOf</span><span class="p">(</span>
              <span class="nx">_token</span><span class="p">,</span> 
              <span class="nx">i</span> <span class="o">>=</span> <span class="mi">0</span><span class="o">?</span> <span class="nx">i</span> <span class="o">+</span> <span class="nx">newToken</span><span class="p">.</span><span class="nx">length</span> <span class="o">:</span> <span class="mi">0</span>
        <span class="p">)</span> <span class="o">:</span> <span class="nx">str</span><span class="p">.</span><span class="nx">indexOf</span><span class="p">(</span>
              <span class="nx">token</span><span class="p">,</span>
              <span class="nx">i</span> <span class="o">>=</span> <span class="mi">0</span><span class="o">?</span> <span class="nx">i</span> <span class="o">+</span> <span class="nx">newToken</span><span class="p">.</span><span class="nx">length</span> <span class="o">:</span> <span class="mi">0</span>
        <span class="p">)</span>
    <span class="p">))</span> <span class="o">!==</span> <span class="o">-</span><span class="mi">1</span> <span class="p">)</span> <span class="p">{</span>
      <span class="nx">str</span> <span class="o">=</span> <span class="nx">str</span><span class="p">.</span><span class="nx">substring</span><span class="p">(</span><span class="mi">0</span><span class="p">,</span> <span class="nx">i</span><span class="p">)</span>
          <span class="p">.</span><span class="nx">concat</span><span class="p">(</span><span class="nx">newToken</span><span class="p">)</span>
          <span class="p">.</span><span class="nx">concat</span><span class="p">(</span><span class="nx">str</span><span class="p">.</span><span class="nx">substring</span><span class="p">(</span><span class="nx">i</span> <span class="o">+</span> <span class="nx">token</span><span class="p">.</span><span class="nx">length</span><span class="p">));</span>
    <span class="p">}</span>
  <span class="p">}</span>
<span class="k">return</span> <span class="nx">str</span><span class="p">;</span>
<span class="p">};</span>
 
<span class="cm">/******* Převod do html podoby ***********/</span>
<span class="kd">var</span> <span class="nx">content</span> <span class="o">=</span> <span class="nx">$</span><span class="p">(</span> <span class="s1">'#lekarska_kalkulacka_QMG-content'</span> <span class="p">).</span><span class="nx">text</span><span class="p">();</span>
<span class="nx">$</span><span class="p">(</span> <span class="s1">'#lekarska_kalkulacka_QMG'</span> <span class="p">).</span><span class="nx">html</span><span class="p">(</span> <span class="nx">content</span><span class="p">.</span><span class="nx">replaceAll</span><span class="p">(</span><span class="s1">'paragraph'</span><span class="p">,</span> <span class="s1">'p'</span> <span class="p">).</span><span class="nx">replaceAll</span><span class="p">(</span> <span class="s1">'resValue'</span><span class="p">,</span> <span class="s1">'span'</span> <span class="p">).</span><span class="nx">replaceAll</span><span class="p">(</span><span class="s1">'breakline'</span><span class="p">,</span> <span class="s1">'br'</span> <span class="p">).</span><span class="nx">replaceAll</span><span class="p">(</span><span class="s1">'division'</span><span class="p">,</span> <span class="s1">'div'</span><span class="p">).</span><span class="nx">replaceAll</span><span class="p">(</span><span class="s1">'orderedlist'</span><span class="p">,</span> <span class="s1">'ol'</span><span class="p">)</span> <span class="p">);</span>

Závěrem vytvoř oddíl v MediaWiki:Lékařská kalkulačka, dej prolink na html stránku a js stránku zároveň tam html stránku vlož:

== Child-Pugh ==
* [[MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh]]
* [[MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh.js]]
{{:MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh}}
Kdyby byly nejasnosti, tak se ptej, s javascriptem Ti kdyžtak poradím.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 21.1.2016, 17:55
Nepovedlo se mi to, někde jsem udělal chybu. Podívej se prosím na MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh, nevím čím to je, případně to zkusím udělat celé znovu. Díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 5.3.2016, 10:26
Ahoj Zefe,

<div id='lekarska_kalkulacka_ChildPugh' class='lekarska_kalkulacka'> musí odpovídat MediaWiki:Lékařská kalkulačka/Child-Pugh.js. Chyběl Ti tam spojovník. Pro důslednost jsem jej doplnil všude. Jinak vzhledem k tomu, že je to psané v html, pro značky větší a menší je určitě vhodné použít html entity. Další věcí je, že generátor neřeší case senzitivitu, ovšem JavaScript ano. Takže názvy proměnných jako INR jsou problematické.

Doplň ještě defaultní výsledek přímo do html. Rozčiluje mne, že minimum je 5 bodů a ne 0 bodů. Doktoři by se měli naučit počítat od nuly (stejně mne rozčiluje Glasgow Coma Scale).
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 8.3.2016, 23:33
Děkuji moc za opravu, budu se tím řídit při tvorbě dalších kalkulaček. S pozdravem,
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 9.3.2016, 12:49

Topografická anatomie končetin[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

před šesti lety jsi založil Topografická anatomie končetin. Máš zdrojový text v elektronické podobě? Nebo aspoň scan? Myslím si, že text by zasloužil spíše přesun na wikizdroje a jeho dokončení tam. Souhlasíš nebo bys jej ponechal radši zde? Zdrojový text pro dokončení by se ale hodil nezávisle na tom, jestli text bude přesunut nebo ne.

Díky.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 20.5.2017, 19:07
Ahoj Zefe, jsem pro přesun. Podívám se, jestli mám scan.
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 22.5.2017, 01:01
Jestli jsi nenašel, tak už nehledej, mám je ;-) Přesun provedu. Ahoj.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 26.5.2017, 07:59
Super. Díky!
-- Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 26.5.2017, 08:41

Zapomenuté články[editovat zdroj]

Ahoj Pavle,

dávný příteli! Procházím zapomenuté články a narazil jsem na pár článků, které jsi označil za rozpracované:

Behaviorální modely učení a paměti
Neurofyziologie učení a paměti
Neuronální model
MediaWiki:OmniBot

Mrkneš na ně, prosím? Asi jsi docela zaneprázdněný životodárným a chlebodárným zaměstnáním, ale pokud nemáš čas na doladění, tak třeba jen odstraň šablonu [[Šablona:Pracuje_se|{{Pracuje se}}]]. :-)

Měj se a někdy se ukaž na wikivíkendu, rád bych Tě zase po letech viděl naživo!
Slepi (diskuse) 5.6.2018, 11:44

Vítej![editovat zdroj]

Wiki4lístek.svg

Ahoj Pavle, vítám Tě po delší době zpět. :-) Je skvělé, že občas zabrouzdáš na wiki. Nedávno jsem si na Tebe vzpomněl, procházel jsem starší kódy na serveru a také zdejší lékařské kalkulačky a žasl jsem, kolik parádních věcí jsi tu vymyslel (na spoustu z nich narážím poprvé až teď po letech, když se z wiki znovu "učím"!).

Díky za to všechno a měj se skvěle!

--Slepi (diskuse) 19. 3. 2019, 19:17 (CET)