Průvodce:Mikrobiologie II. (LFP UK)

Z WikiSkript

Mikrobiologie II. navazuje na výuku v zimním semestru 2. ročníku. Uzavírá se zkouškou a je ohodnocena 5 kredity za oba dva semestry.

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Výuka se skládá z nepovinných přednášek a povinných praktických cvičení. Praktická cvičení mají vždy dvě skupiny dohromady a to v učebně na Pavlově ústavu v nejvyšším patře. Na praktických cvičeních je účast povinná! Pro získání zápočtu je potřeba ve dvojci poznat mikroba, který vám bude přidělen a říci o něm pár informací. Doporučuji přednášku pana doktora Fajfrlíka na téma paraziti, která je na konci semestru před Vánoci.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Pro připuštění ke zkoušce je nutné mít zapsané zápočty za oba semestry.

  • Praktická část zkoušky
Dostanete přiděleny dvě sklíčka + nátěry a musíte poznat bakterii, zařadit ji a uvést nejčastější nemoci, které způsobuje.
  • Ústní část
Tahají se dvě otázky, na přípravu je dostatek času. Bazíruje se na zařazení, barvení a základních věcech, žádné složitosti. Zkouška je spíše klidného a poučného rázu ☺.

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

Na praktikách vám pošlou na email skripta, která jsou dobře napsaná, není zde ale vše, chybí paraziti a obecná mikrobiologie. Mezi studenty ale kolují skvěle vypracované otázky, které je doplní. Poměrně tenká, stručně napsaná a dobře čtivá je učebnice pro studenty zubního lékařství. Jsou zde i základy imunologie

  • RYŠKOVÁ, Olga, et al. Mikrobiologie pro studující zubního lékařství. 1. vydání. V Praze : Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0834-0.

Další možností je opravdu velmi obsáhlá učebnice. Najdete zde opravdu vše, jen se tím musíte probrat. Ti "šťastnější" jí dostanou ve fakultní knihovně.

  • BEDNÁŘ, M, V FRAŇKOVÁ a J SCHINDLER, et al. Lékařská mikrobiologie – bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 80-238-0297-6.