Průvodce:Ortopedie a traumatologie pohyb.ústrojí (LFP UK)

Z WikiSkript

V pátém ročníku probíhá pouze bloková výuka. Každá skupina má jiné pořadí bloků. Odpoledne jsou pak společné, nepovinné přednášky pro všechny studenty. Blok Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí trvá 9 dní a je zakončen zkouškou.

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Výuka probíhá na Klinice ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí FN Plzeň - Lochotín. Kruh vždy ráno v 8:00 počká před seminární místností kliniky. (1. patro, nízká budova, vchod vpravo hned za bufetem u vrátnice). Blok trvá 9 dní, poté následuje příprava na zkoušku a samotná zkouška. Lékaři ovšem začínají zkoušet až od února, takže pokud máte praktika dříve, blok ortopedie zakončíte pouze zápočtem a samotná zkouška následuje až v únoru nebo některém pozdějším měsíci. Profesor chce, aby se zkouška konala až poté, kdy jsou odpřednášena všechna témata. Může se Vám tedy stát, že blok budete mít v prosinci a na zkoušku půjdete až v březnu. Vyučování končí v závislosti na rozhodnutí vyučujícího - někdy následuje odpolední seminář trvající od 12:30 do 14:00 hodin. Během této stáže se podíváte na oddělení, úrazovou a ortopedickou ambulanci i na operační sály. Ambulance se nachází v 9. patře, vchod F. Ortopedické operační sály jsou sály číslo 3,4, a 12. Doporučujeme navštívit operační sálek na artroskopie v 9. patře.

Absence: Záleží na domluvě s vyučujícím, ale 2 jsou většinou tolerovány.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouška se skládá z písemného testu, hodnocení 2 RTG snímků (1 z traumatologie a 1 z ortopedie) a ústní části. Taháte si 2 na sobě nezávislé otázky – jednu z okruhu ortopedie a druhou z traumatologie pohybového ústrojí.

Otázky ke zkoušce: 35 otázek z ortopedie a 36 otázek z traumatologie pohybového ústrojí. Tato zkouška je nejtěžší v pátém ročníku a není moc času na učení. Je vhodné se na zkoušku začít připravovat dopředu už v předcházejícím bloku.

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KOUDELA, Karel, et al. Ortopedie. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2007 dotisk. ISBN 978-80-246-0654-5.
  • KOUDELA, Karel, et al. Ortopedická traumatologie. 1. vydání. Karolinum, 2002. 0 s. ISBN 80-246-0392-6.
  • Ve skriptech nenajdete 2 otázky: poranění čéšky a coxa vara adolescentium. Doporučujeme studentům, aby si sehnali powerpointové prezentace od vyučujícího nebo chodili na přednášky.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]