Fetální EKG

Z WikiSkript

(přesměrováno z FEKG)

Ultrazvuk osmitýdenního plodu

Analýza fetální EKG (FEKG) neboli ST-analýza (STAN)[1] je metoda monitorace plodu založená na schopnosti myokardu reagovat na hypoxii.

Při hypoxii dochází k vyplavení katecholaminů, aktivaci β-receptorů. Kvůli zvýšeným metabolickým nárokům v myokardu dochází k anaerobní glykogenolýze, vzniká laktát a dochází k rozvoji hyperkalémie. Výsledná změna potenciálu buněčné membrány buněk myokardu se projeví jako ST deprese. Hypoxemie v kombinaci s dalším stresem způsobí další vyplavení adrenalinu, při němž se zvýší kontrakční aktivita, která vyžaduje další glykogenolýzu, což se projeví zvýšením vlny T. Při dekompenzaci pak dochází naopak k ST elevaci, čímž ST segment získává bifázický průběh, který pomáhá odhadnout míru ischemie myokardu způsobenou hypoxií plodu a míru progrese metabolické acidózy.

Záznam lze hodnotit až po 20 minutách snímání. Současné použití CTG a STAN sníží výskyt metabolické acidózy o 60 % a počet operací pro fetální tíseň o 25 %[1].

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Elektrokardiografie.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b KREJČÍ, Vratislav. Kardiotokografie, poruchy děložní činnosti, hypoxie plodu [přednáška k předmětu Gynekologie a porodnictví předstátnicová stáž, obor Všeobecné lékařství, 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze]. Praha. 17.2.2013. 

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • MĚCHUROVÁ, Alena. Kardiotokografie : minimum pro praxi. 1. vydání. Praha : Maxdorf, 2012. 183 s. ISBN 978-80-7345-274-2.