He-La buňky

Z WikiSkript

(přesměrováno z HeLa buňky)

HeLa buňky barvená pomocí Hoechst 33258 barviva

HeLa buňky (HeLa Cells), je buněčná linie lidských epitelových buněk. Byly odebrány v roce 1951 z maligního karcinomu děložního čípku Henrietty Lacksové. Ukázalo se, že se chovají jako tzv. nesmrtelná buněčná linie, tedy jsou velmi invazivní, stále se dělí a to již nepřetržitě od roku 1951. Pro své vlastnosti našly HeLa buňky komerční využití.

Henrietta Lacks[upravit | editovat zdroj]

Narodila se 1. června 1920, pocházela z chudé černošské rodiny, roku 1951 jí byl diagnostikován velice progresivní karcinom cervix uteri, zemřela téhož roku. Ještě předtím však Dr. George Otto Gey odebral vzorek těchto buněk a objevil jejich schopnost neomezeně a rychle se dělit a to i ve srovnání s ostatními nádorovými buňkami. Díky tomu našly tyto buňky komerční využití a přežívají Henriettu Lacksovou již více než šedesát let.

Karyotyp HeLa buněk[upravit | editovat zdroj]

Později vědci zjistili, že jádro HeLa buněk obsahuje aneuploidní sadu chromozomů. Zatímco normální lidská somatická buňka obsahuje 46 chromozomů, HeLa buňky jich mají 55 (třikrát mají chromozomy 6, 8, 17 a čtyřikrát chromozom 12). Jejich neustálé množení umožňuje ale hlavně aktivita enzymu telomerázy.

Objevy za pomocí HeLa buněk[upravit | editovat zdroj]


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ALBERTS, B, D BRAY a A JOHNSON. Základy buněčné biologie. 2. vydání. Espero Publishing, 2005. 740 s. ISBN 80-902906-2-0.