Diskuse:Charakteristiky biosignálů/Archiv

Z WikiSkript

Připomínky[editovat zdroj]

Představa zadání byla taková, že budete popisovat různé charakteristiky signálů a soustav, kterými biosignály procházejí – přenosové charakteristiky, jako jsou třeba amplitudová a fázová charakteristika atd. No ale budiž, teď už to celé nepřepisujte. Až skončíte, mohl by se celý článek přejmenovat na vhodnější název, např. "Rozdělení biosignálů" apod.

Teď tedy připomínky, týkající se vaší verze 2012-12-23T11:50:09 (4 182 bajtů):

Pasivní biosignály[☲ editovat zdroj]

U pasivních biosignálů sice zpravidla dochází ke zmenšení celkové intenzity původního signálu (např. světla, ultrazvuku atd.), avšak málokdy vyloudíme nějakou užitečnou informaci pouze z tohoto celkového útlumu – spíš nás zajímá nějaká specifická (např. spektrální) absorbce, odrazy, různé druhy výsledného zkreslení atd. To, že mezi pasivní signály pletete evokované odpovědi a provokace, to je ale opravdu renonc.

Aktivní biosignály[☲ editovat zdroj]

Co myslíte pojmem "měřit pasivně" mi není zcela jasné; určitou logiku to sice má, ale nejsem si jist, jestli ten i pro čtenáře nebylo dost zavádějící. Dalo by se to pochopit např. tak, že EKG můžeme měřit pasivně, tj. pouhými galvanometry, jak to dělal Einthoven, bez použití zesilovačů. Proto by to chtělo asi blíže osvětlit.

Elektrické biosignály[☲ editovat zdroj]

Elektrody umístěné "na povrchu orgánů" jsou, myslím, dost výjimkou – pokud bychom např. povrch dury u elektrokortikografie ztotožnili s povrchem mozku jakožto orgánu. Plošné elektrody umísťujeme zpravidla na povrch těla, zatímco jehlové elektrody vbodáváme např. do svalů – tedy nikoli na povrch orgánů – a toto V*m tam zcela chybí. Ano, máme i speciální elektrody, např. jícnové, vaginální apod., ale to si nejsem jistý, jestli bychom v takových případech mohli hovořit o "povrchu orgánů".

Podle rozměru signálu[☲ editovat zdroj]

Dělení na "jednorozměrné, dvojrozměrné, trojrozměrné" To mi není dost jasné, kde jste tohle vyčetla? Můžete uvést zdroj?

Podle místa vzniku[☲ editovat zdroj]

Pokud už jako příklad uvádíte EKG - elektrokardiografie, měla byste rovněž psát EEG - elektroencefalografie a nikoli elektroencefalogram.

Odkazy[☲ editovat zdroj]

Když už je nějaký materiál umístěn přímo zde, na Wikiskriptech, měla byste preferovat tento vnitřní odkaz před odkazem externím, tedy: Biosignály z pohledu biofyziky. A vzhledem k tomu, že se jedná o formu seminární práce, měla byste čerpat z většího počtu zdrojů, než jen z jedné učebnice.

Prosím o příslušné opravy. Děkuji.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 27.12.2012, 14:20
A ještě jedna důležitá připomínka, v celém článku Vám zcela chybí linky – tedy odkazy na použité termíny, jako je třeba biosignály, rentgen, ultrazvuk, evokované potenciály, EKG, EEG atd. Jako příklad, jak by to asi mělo vypadat, se podívejte na první odstavec článku Akční a sumační potenciály.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 27.12.2012, 17:39
Dobrý den,

já se moc omlouvám za vzniklé potíže, na cizí stránku jsem nechtěla přidávat svůj článek, pouze jsem si to spletla. Odkázalo mě na ni rozdělení na wikiskriptech. Proto za první připomínky děkuji, ale ta poslední zpráva by měla být kolegyním, které článek psaly... Já svůj článek na Charakteristiky el. biosignálů také musím upravit, ale nevím, jestli dělám přesně to, co se po mě chce. Bude možnost se ještě zeptat první týden v lednu i když mám zkoušku přihlášenou na 14.1.? Děkuji

Daniela Světlíková
Daniela Světlíková 28.12.2012, 17:03
Ale jo, ptejte se. Reakční dobu mám teď asi tak 2 dny, pak to možná bude o něco horší, až se toho nahrne víc...
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 29.12.2012, 22:15
Dobrý den Vám přeji,

mylně jsem se domnívala, že dnes bude biofyzika kvůli náhradám a seminárce, proto jsem se tam vydala, abych se na něco zeptala, ale zeptám se tedy tady. Stránka charakteristiky elektrických biosignálů ještě není hotová, neboť má kolegyně ještě nepřidala svůj příspěvek, proto ji ani nelze zkontrolovat. Ale chtěla bych vás požádat, jestli byste jen nepřelétl okem, zda obsah toho, co tam zatím je, se shoduje s tím, co by tam být mělo. Ale jak říkám, není to celé, proto jen chci vědět, zda to nemám zas úplně špatně. Děkuji

Daniela Světlíková
Daniela Světlíková 2.1.2013, 15:04
Aktivní – asi bych spíš napsal "k jejich měření stačí zpravidla pouhé snímání bez potřeby dalších zdrojů". Anebo tak nějak, protože např. evokované potenciály jsou také aktivní signály, které ale budíme zvnějšku, podobně i u provokace.

Elektrické – asi bych prohodil věty Dále můžeme použít elektrody jehlové, které se vbodávají přímo do svalů. Příkladem jsou signály jako EKG, EEG a další. Aby nevznikla mýlka, že u EKG a EEG se používají jehlové elektrody (i když jste to asi myslela souhrnně). Jako příklad jehlových bych asi uvedl EMG. Jinak myslím, že ty mé předchozí připomínky jste akceptovala, takže takhle by to už celkem šlo.

Dvojrozměrné a Trojrozměrné– tam ty své výhrady jsem už vyjádřil, nicméně, jak jsem psal, může to být i věc názoru.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 3.1.2013, 19:19