Elektrochemická korózia kovov v ústnej dutine

Z WikiSkript

Pri výbere kovov na výrobu zubných náhrad treba myslieť na elektrochemickú koróziu. Je spôsobená slinami a kyselinami vznikajúcimi rozkladom potravy. Tieto samotné činidlá by ale nemali dostatočnú silu, chemická korózia je spojená s javmi elektrochemickými. Sliny v ústach pôsobia ako elektrolyt, kov ponorený v elektrolyte ako elektróda. Jav pri ktorom sa kov snaží elektródy oxidovať a uvoľniť ióny do elektrolytu sa nazýva elektrolytický rozpúšťací tlak kovov. Jav pri ktorom sa ióny snažia redukovať a vylúčiť sa na elektróde sa nazýva osmotický tlak iónov. Oba javy prebiehajú súčasne a celý proces je ukončený dosiahnutím chemickej dynamickej rovnováhy. Rozdiel dvoch spomínaných tlakov vytvára potenciálový rozdiel. Pre každý kov je charakteristický určitý elektrický potenciál. Pokiaľ je rozdiel dvoch elektrických potenciálov dvoch kovov v ústnej dutine veľký, vytvára sa slabý galvanický prúd, ktorý býva príčinou elektrochemickej korózie. Tá sa prejavuje zmenami vlastností kovov, ale aj subjektívnymi pocitmi pacienta a zmenami mäkkých tkanív v ústach ako zhrubnutie, začervenanie slizničného povrchu, šedé povlaky, leukoplakie.

Kov Elektrický potenciál
Zinok -0,76
Železo -0,43
Kobalt -0,29
Nikel -0,22
Olovo -0,12
Platina 0
Ortuť +0,79
Striebro +0,8
Zlato +1,3

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • NAVRÁTIL, Leoš a Jozef ROSINA, et al. Medicínská biofyzika. 1. vydání. Praha : Grada, 2005. 524 s. ISBN 80-247-1152-4.
  • MAZÁNEK, Jiří a František URBAN, et al. Stomatologické repetitorium. 1. vydání. Praha : Grada Publishing a.s, 2003. 456 s. ISBN 80-7169-824-5.