Elektrochemická koroze kovů v ústní dutině

Z WikiSkript

Při výběru kovů k výrobě zubních náhrad je potřeba myslet na elektrochemickou korozi. Je způsobena slinami a kyselinami vznikajícími rozkladem potravy. Tato samotná činidla by ale neměla dostatečnou sílu, chemická koroze je spojena s elektrochemickými jevy. Sliny v ústech působí jako elektrolyty, kov ponořený v elektrolytu jako elektroda. Jev, při kterém se kov snaží elektrody oxidovat a ionty do elektrolytu se nazývá elektrolytický rozpouštěcí tlak kovů. Jev, při kterém se ionty snaží redukovat a vyloučit se na elektrodě se nazývá osmotický tlak iontů. Oba jevy probíhají současně a celý proces je ukončen dosažením chemické dynamické rovnováhy. Rozdíl dvou zmíněných tlaků vytváří potenciálový rozdíl. Pro každý kov je charakteristický určitý elektrický potenciál. Pokud je rozdíl dvou elektrických potenciálů dvou kovů v ústní dutině velký, vytváří se slabý galvanický proud, který bývá příčinou elektrochemické koroze. Ta se projevuje změnami vlastností kovů, ale také subjektivními pocity pacienta a změnami měkkých tkání v ústech jako ztluštění, začervenání slizničního povrchu, šedé povlaky, leukoplakie.

Kov Elektrický potenciál
Zinek -0,76
Železo -0,43
Kobalt -0,29
Nikl -0,22
Olovo -0,12
Platina 0
Rtuť +0,79
Stříbro +0,8
Zlato +1,3

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • NAVRÁTIL, Leoš a Jozef ROSINA, et al. Medicínská biofyzika. 1. vydání. Praha : Grada, 2005. 524 s. ISBN 80-247-1152-4.
  • MAZÁNEK, Jiří a František URBAN, et al. Stomatologické repetitorium. 1. vydání. Praha : Grada Publishing a.s, 2003. 456 s. ISBN 80-7169-824-5.