Fórum:Adobe Connect Meeting

Z WikiSkript

Založení konferenční místnosti[upravit | editovat zdroj]

1. Do webového prohlížeče zadejte adresu serveru Adobe Connect: https://connect.cuni.cz/.

2. V nabídce Jak se přihlásit vyberte Univerzita Karlova a přihlaste se svým uživatelským účtem Centrální Autentizační Služby (CAS).

Connect 1.png

3. V základní nabídce v horním pruhu, vlevo, vyberte položku “​Konference”​.

Connect 2.png

4. Zobrazí se složka “Moje konference” a zde v “​Seznamu konferencí​” klikněte na tlačítko ”​Nová konference​”.

Connect 3.png

5. Na stránce “​Zadat informace o konferenci​” vyplňte:

  1. pole ​Jméno​ (název konference),
  2. do kolonky “​Vlastní URL​” zadejte slova, písmena odpovídající tématu, např. vyuka-anglictiny. Tato vlastní URL bude adresa pro účastníky webináře. Měla by mít jasné, zapamatovatelné pojmenování. V názvu nepoužívejte diakritiku ani podtržítka. Namísto mezery použijte pomlčku. Pokud vlastní URL nevyplníte, systém vygeneruje hausnumero, které si nikdo nebude pamatovat!!!
  3. Položku “​Přístup” ​nastavte na: “​Pro všechny, kdo znají URL adresu konference​”.
  4. Další položky nechte beze změn. Ponechte vybranou položku: “​Nepoužívat žádnou audio konferenci.​” a zaškrtnutou “​Aktualizovat informace u propojených položek.​”.

Connect 4.png

6. Kliknutím na tlačítko “​Dokončit​” se konferenční místnost založí a je připravena k použití.

7. Zkopírujte si URL odkaz.​ Ten rozešlete studentům - účastníkům i s termínem konání webináře (datum a čas).

Connect 5.png

K pořádání konference budete potřebovat nainstalovat aplikaci Adobe Connect meeting app.

Stažení a instalace aplikace Adobe Connect meeting[upravit | editovat zdroj]

 1. Stáhněte a uložte si aplikaci ​“Adobe Connect meeting application” ​pro Váš operační systém:
  1. Windows: ​http://www.adobe.com/go/Connectsetup
  2. Mac: ​http://www.adobe.com/go/ConnectSetupMac
  3. Další možnosti najdete na webu Adobe: [[1]]
 2. Spusťte instalaci a aplikaci nainstalujte.


Realizace konference / webináře[upravit | editovat zdroj]

1. Spusťte aplikaci Adobe Connect.

2. Do pole “​Enter the Adobe Connect meeting, seminar or content URL to join.​” zadejte URL adresu vaší konferenční místnosti (např: https://connect.cuni.cz/vyuka-anglictiny/​) a klikněte na tlačítko “​Continue​”.

Connect 6.png

3. V dalším kroku klikněte na tlačítko volby: “​Vstup pro registrované uživatele​” nacházející se až pod tlačítkem “Vstoupit do konference” a z možností vyberte Univerzita Karlova​.

Connect 7.png

4. Poté se zobrazí hlášení: “Protože má Váš prohlížeč vypnutý JavaScript, musíte kliknout na tlačítko pokračovat.” a je potřeba kliknout na “​Continue​” pod oznámením (pozor: tlačítko “Continue” je malé).

5. Poté budete přesměrováni na ​Centrální autentizační službu​, kde se přihlásíte svým CAS uživatelským účtem a opět bude potřeba kliknout na tlačítko “​Continue​”.

Connect 8.png

6. Nyní si zarezervujte termín Vašeho webináře.

Connect 9.png

7. Po úspěšném přihlášení se v okně aplikace Adobe Connect zobrazí panely konferenční místnosti. Tím je konferenční místnost aktivní a můžete ji začít moderovat.

Connect 10.png

Vlastní návod v aplikaci[upravit | editovat zdroj]

1. Na ploše konferenční místnosti se nacházejí zmíněné ​panely​ (vypadají jako okna), které mají různou funkcionalitu.

a) Panel “​Sdílení​” umí například sdílet obrazovku Vašeho počítače s ostatními účastníky konference;

b) panel “​Chat​” umí komunikovat mezi účastníky;

c) panel ”​Camera and Voice​” umí vysílat obraz a zvuk - doporučujeme spouštět kameru jen jednoho účastníka, nejlépe přednášejícího;

d) panel “​Seznam účastníků​” umožňuje zapínat / vypínat účastníkům kameru nebo mikrofon a nastavovat role. Panely lze táhnutím myší přesouvat a zavírat - na to pozor!

2. V záhlaví konferenční místnosti můžete nastavovat konferenci a pomocí ikon zapínat a vypínat Vaše reproduktory, Váš mikrofon a Vaši kameru podle potřeby. Zařízení je aktivní (zapnuto) když je ikona zelená. Pozor: ikona ztlumeného mikrofonu bude stále zelená, ale přeškrtnutá!

3. Až budete chtít vysílat obraz z webové kamery klikněte v panelu “​Camera and Voice​” na tlačítko “​Spustit mou kameru​” a poté na “​Zapnout sdílení​”. “​Zapnout sdílení​” budete muset i případě, že obraz spustíte kliknutím na ikonu kamery v záhlaví.

4. Na panelu “​Seznam účastníků​”​ ​uvidíte kdo je v místnosti webináře přítomen a jakou má roli. Vy budete mít vždy roli “​hostitele​” (pokud vstoupíte do místnosti jako registrovaný uživatel a přihlásíte se účtem CAS). Hostitelé mohou měnit nastavení místnosti, spouštět prezentace, sdílet obrazovku svého počítače, zapínat a vypínat mikrofony ostatních účastníků a určovat jejich role, měnit nastavení místnosti a rozložení panelů. Hostitel může přednášet a prezentovat. Ostatní uživatelé budou v roli “účastník”. Ti mohou sledovat prezentaci, poslouchat přednášku a psát textové zprávy do chatu a hlasovat.

5. V panelu “​Chat​” můžete s účastníky textově komunikovat. Účastníci Vám mohou také posílat zprávy. Například na začátku webináře se účastníků dotážete, poté co zapnete mikrofon, zda Vás všichni slyší. Účastníci pak odpoví zapsáním textu do pole zprávy, kterou odešlou. Zprávy v panelu “​Chat​” vidí všichni účastníci. Je zde také možné posílat zprávy adresně vybraným účastníkům tzv. šeptání. Tyto zprávy vidí pouze osoby zúčastněné takové komunikace.

6. Panel​ ​“​Sdílení​”​ ​umožňuje sdílet obrazovku Vašeho počítače a účastníkům webináře tak můžete prezentovat vše, co se na Vaší obrazovce bude odehrávat. Například spustit PowerPointovou prezentaci. Doporučujeme si tuto funkcionalitu předem vyzkoušet. Na panelu “​Sdílení​” klikněte na tlačítko “​Sdílet mou obrazovku​”. Z nabídky vyberte “​Pracovní plocha​” Vašeho počítače, některou ze spuštěných aplikací a nebo některé z aktivních oken a klikněte na tlačítko “​Sdílet​”. Okno aplikace Adobe Connect se přepne do režimu sdílení a minimalizuje se, aby nezabírala prostor na obrazovce. V režimu sdílení můžete ovládat zapínání / vypínání kamery, mikrofonu, psát textové zprávy a spravovat účastníky webináře v minimalizovaném panelu aplikace. Kliknutím na ikonu obrazovky se zobrazí okno sdílení a zde je možné vysílání sdíleného obrazu ukončit kliknutím na tlačítko “​Ukončit sdílení​”. Poté se aplikace přepne zpět do plného zobrazení.

7. Pokud chcete webinář zaznamenat, abyste mohli záznam později přehrát, spusťte na samém začátku webináře nahrávání. V základní nabídce aplikace Adobe Connect “​Konference​” vyberte položku “​Vytvořit záznam konference​”. Zadejte název a popis nahrávky a klikněte na “​OK​”. Záznam webináře se spustí a vy to poznáte tak, že se v pravém horním rohu zobrazí červené kolečko indikující probíhající záznam. Kliknutím na toto kolečko můžete záznam pozastavit, nebo úplně vypnout. Záznam pak najdete ve webovém prostředí Adobe Connect na záložce Moje konference > jméno Vaší konference > záznamy.

8. Webinář ukončíte tak, že se s účastníky nejprve rozloučíte a ze základní nabídky “​Konference​” vyberete “​Ukončit konferenci​”. Otevře se okno s doplňkovými informacemi a kliknutím na “​OK​” webinář ukončíte.


Další informace jsou určeny účastníkům Vaší konference / webináře, které by jste jim měli sdělit.

Účastníci na PC a notebooku[upravit | editovat zdroj]

 1. Webové konference doporučujeme spouštět v aplikaci Adobe Connect Meeting App. Aplikaci si stáhněte a nainstalujte pro Váš operační systém:
  1. Windows: ​http://www.adobe.com/go/Connectsetup
  2. Mac: ​http://www.adobe.com/go/ConnectSetupMac
 2. Spusťte aplikaci ​Adobe Connect​.
 3. Na úvodní obrazovce: Welcome to Adobe Connect, do pole “​Enter the Adobe Connect meeting URL​” napište nebo vložte zkopírovanou adresu konference (např: https://connect.cuni.cz/vyuka-anglictiny/​) a klikněte na tlačítko “​Continue​”.
 4. Na další obrazovce klikněte na volbu “​Vstup pro hosty​”, napište do pole ”​Jméno​” vaše celé jméno a klikněte na tlačítko: “Vstoupit do konference​”.
 5. Po úspěšném připojení do konferenční místnosti se otevře její obsah. Některé konference mohou mít nastavena jiná pravidla pro přístup do konferenční místnosti a je možné, že na povolení vstupu budete muset čekat.

Připojit se k webináři je také možné přes chytrý telefon, nejlépe skrze aplikaci v závislosti na operačním systému.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Převzato z[upravit | editovat zdroj]