Nápověda:Jmenné prostory

From WikiSkripta

(Redirected from Fórum:Jmenné prostory)

Stránky uložené ve Wikiskriptech jsou zařazené do tzv. jmených prostorů (angl. namespaces, zkratkou NS). V praxi to znamená, že celý název stránky má dvě části oddělené dvojtečkou – např. tato stránka se jmenuje Nápověda:Jmenné prostory, patří tedy do jmenného prostoru Nápověda.

Zařazení stránky do jmenného prostoru má několik důležitých funkcí:

  • usnadňuje vyhledávání,
  • některé jmenné prostory mají speciální funkce a stránky v nich uložené se chovají „zvláštně“ (např. Kategorie, Šablona, Uživatel),
  • pomáhá udržet ve Wikiskriptech pořádek.

Jmenné prostory Wikiskript[edit | edit source]

Ve Wikiskriptech jsou definovány jmenné prostory uvedené v následující tabulce (čísla jsou uvedena pro informaci, obvykle se pracuje jen se jmény jmenných prostorů)


Jmenné prostory Wikiskript
Číslo Jméno Číslo Jméno
-2 Média
-1 Speciální
0 Hlavní jmenný prostor 1 Diskuse
2 Uživatel 3 Diskuse s uživatelem
4 WikiSkripta 5 Diskuse k WikiSkriptům
6 Soubor 7 Diskuse k souboru
8 MediaWiki 9 Diskuse k MediaWiki
10 Šablona 11 Diskuse k šabloně
12 Nápověda 13 Diskuse k nápovědě
14 Kategorie 15 Diskuse ke kategorii
100 Portál 101 Portál diskuse
102 Fórum 103 Fórum diskuse
104 Nástěnka 105 Nástěnka diskuse
106 Průvodce 107 Průvodce diskuse
108 Procvičování 109 Procvičování diskuse

Název hlavního jmenného prostoru je prázdný. Ve jménu stránek, které do něj patří, se obvykle nemusí psát ani dvojtečka, která název jmenného prostoru od vlastního jména stránky odděluje. Výjimkou je například použití článku z hlavního jmenného prostoru jako šablony – viz Nápověda:Šablony.

Až na virtuální jmenné prostory Speciální a Média má každý „sudý“ jmenný prostor svůj diskusní prostor. K hlavnímu jmennému prostoru je to Diskuse, k prostoru Uživatel je to Diskuse s uživatelem nebo též Uživatel diskuse atd.


Média[edit | edit source]

Virtuální jmenný prostor. Slouží jako zkratka cesty k souborům (např. obrázkům). Zatímco Soubor:Něco.png ukazuje na popis obrázku, Média:Něco.png ukazuje na samotný obrázek.

Speciální[edit | edit source]

Virtuální jmenný prostor pro speciální stránky.

Hlavní jmenný prostor[edit | edit source]

Hlavní jmenný prostor je určen pro vlastní odborný obsah Wikiskript – tedy pro medicínské články. Nepatří do něj nic jiného, častou chybou je například vkládání portálů do tohoto prostoru. Jedinou výjimkou je z tradice i z technických důvodů hlavní strana Wikiskript.

Uživatel[edit | edit source]

Prostor pro uživatelské stránky. Ke své stránce si uživatelé mohou vytvářet podstránky pro pokusy, rozepsané texty, pískoviště atd.

Jmenné prostory Uživatel a Uživatel diskuse jsou svázané se specifickými funkcemi – např. nástroji pro sledování příspěvků uživatele, při změně uživatelovy diskusní stránky se objevuje oznámení o nové stránce, když se uživatel přihlásí atd.

WikiSkripta[edit | edit source]

Prostor pro předpisy a oficiální záležitosti kolem Wikiskript – např. vyloučení odpovědnosti, prohlášení o ochraně osobních údajů, seznam ověřených učitelů atd.

Soubor[edit | edit source]

Sem se ukládají soubory, např. obrázky, multimédia, .pdf. Stránky v tomto prostoru mají zvláštní podobu a při jejich zobrazení jsou dostupné speciální funkce pro správu souborů.

MediaWiki[edit | edit source]

V tomto prostoru jsou uložena systémová hlášení a některé stránky, které definují chování systému (např. Common.css). Editace v tomto jmenném prostoru je povolena jen správcům.

Šablona[edit | edit source]

Prostor pro šablony. Při volání šablony pomocí {{jméno šablony}} se hledá zde, pokud součástí jména šablony není jiný jmenný prostor.

Nápověda[edit | edit source]

Obsahuje články s uživatelskou nápovědou. Nepatří sem dokumentace složitých kódů ani pokyny či technické informace pro správce Wikiskript – ty mají své místo ve jmenném prostoru Fórum.

Kategorie[edit | edit source]

Jmenný prostor pro stránky kategorií. Stránky v něm uložené se chovají specifickým způsobem.

Portál[edit | edit source]

Jako portály se označují stránky, které vedou k odborným (medicínským) článkům v hlavním jmenném prostoru, samy však neobsahují odborné informace. Jsou to tedy stránky, které čtenářům Wikiskript usnaďňují orientaci, tvoří jakýsi obsah hlavního prostoru. Portály bývají uspořádány podle sylabu určitého předmětu, zkouškových otázek apod. Portálová struktura se může větvit, portály také mohou mít podstránky.

Do jmenného prostoru Portál nepatří „obsahy“ jiných stránek, než jsou články v hlavním jmenném prostoru. Pro tyto účely se zakládají „portály“ v konkrétních jmenných prostorech. Není tedy Portál:WikiSkripta, ale WikiSkripta:Portál, namísto Portál:Fórum se použije Fórum:Portál apod.

Fórum[edit | edit source]

Jmenný prostor pro vše, co nepatří jinam. Slouží jednak k diskusím, které nemají bezprostřední vztah k odbornému medicínskému obsahu ani k ničemu v jiných jmenných prostorech, jednak pro stránky typu nástěnka správců, pokyny pro redaktory atd. Sem se také ukládá dokumentace WikiSkript a různé technické informace pro redaktory a správce. V budoucnu by tento jmenný prostor měl sloužit jen pro obecné diskuse, ostatní obsah by se měl přesunout do dosud minimálně využívaného jmenného prostoru Nástěnka.

Průvodce[edit | edit source]

Jmenný prostor vyhrazený pro průvodce studiem, tedy informace o organizaci studia na lékařských fakultách.

Procvičování[edit | edit source]

Jmenný prostor pro interaktivní materiály, např. kazuistiky, procvičování pomocí „kartiček“ apod.

Další informace[edit | edit source]

mw:Help:Namespaces – více o jmenných prostorech v MediaWiki