Fórum:Testy/Automatické generování

Z WikiSkript

S tím, jak přibývá počítačem podporovaného testování, a zvláště pak s rozvojem adaptivního testování, nabývají na významu metody, kterými se automatizuje tvorba testových úloh. V tradičním přístupu ke konstrukci testů vytvářejí jednu každou položku specialisté na konkrétní oblast. Nejprve úlohu napíše autor, potom ji další odborníci oponují, následně ji pedagog prověří v pilotním testu a podle výsledku ji reviduje a upravuje. Teprve poté se položka konečně použije pro testování. Celý proces je dlouhý a nákladný. V důsledku toho je stále obtížnější pokrýt rostoucí poptávku po zkušebních položkách [1].

Automatické vytváření položek (Automatic Items Generation, AIG) představuje jiný přístup k tvorbě úloh. Doplňuje tradiční postup o speciálně naprogramované algoritmy, které vytvářejí klony původních otázek. Cílem AIG je vytvořit velké množství vysoce kvalitních položek s malým vkladem lidské práce před samotným testem [2].

AIG se v principu skládá ze dvou kroků. V prvním vytvoří tým specialistů úlohu a zvýrazní ty její parametry či části, které se dají měnit. Ve druhém kroku se tyto části (často strojově, např. pomocí slovníků synonym) nahrazují či mění tak, aby vznikaly nové položky [3].

Výhodou automatické tvorby položek je, že předem známe psychometrické vlastnosti odvozených úloh, pokud jsou známé psychometrické parametry původní zdrojové otázky. Nevýhodou naopak je, že odvozené položky nemůžeme považovat za vzájemně nezávislé, neboť navzdory vnější odlišnosti testují stejnou znalost, a nemá tedy smysl je použít současně v jednom testu.

  1. DRASGOW, Fritz, Richard M LUECHT a Randy E BENNETT. Technology and testing. In Brennan, Robert L. Educational measurement. 4. vydání. Praeger Publishers, 2006. 779 s. Washington, DC: American Council on Education. ISBN 0275981258, 9780275981259
  2. ALVES, Cecilia B, Mark J GIERL a Hollis LAI. Using automated item generation to promote principled test design and development [online]. Paper presented at the annual meeting of the American Educational Research Association, Denver, CO, ©2010. [cit. 2013-04-18]. <http://www2.education.ualberta.ca/educ/psych/crame/files/AERA%202010%20Denver%20Task%20Model%20AIG.pdf>.
  3. GIERL, Mark J a Thomas M HALADYNA. Automatic item generation: Theory and practice. 1. vydání. New York : Routledge, 2012. 256 s. ISBN 978-0-415-89750-1.