Fórum:Testy/Zkratky v textech o testování

Z WikiSkript
Abecední seznam zkratek z oboru testování
A-level
Advanced Level (plným názvem General Certificate of Education Advanced Level) je označení certifikátu a zkoušek, které jsou ve Velké Británii součástí státní maturity. A-level jsou na mnoha univerzitách přijímány jako jeden z významných ukazatelů vhodnosti uchazečů o přijetí pro studium na vysoké škole. Pro výběr studentů na lékařské fakulty bývala požadována nejvyšší hodnocení ze tří předmětů (A), které musely obsahovat chemii a alespoň jednu další přírodní vědu nebo matematiku.
ACT
American College Testing je jeden ze dvou nejpoužívanějších přijímacích testů na vysoké školy v USA a v Kanadě. Většina škol dává studentům na výběr, který z testů absolvují, a stanovují jen počty bodů nutné pro přijetí v tom kterém testu. ACT se skládá se ze čtyř částí: angličtiny (45 min.), matematiky (60 min.), čtení (35 min.) a vědeckého myšlení (35 min.).
AERA
American Educational Research Association – Americká společnost pro výzkum ve vzdělávání
AIG
Automatic Item Generation – automatická tvorba testových položek
AMEE
Association for Medical Education in Europe – původně evropské, nyní celosvětové sdružení pro vzdělávání lékařů
APA
American Psychological Association – Americká psychologická společnost
BMAT
BioMedical Admissions Test – test používaný ve Velké Británii pro přijetí na tradiční lékařské fakulty s rozdělením preklinické a klinické výuky a důrazem na výuku vědy v prvních letech studia. BMAT je následníkem Medical and Veterinary Admissions Test (MVAT). O přínosu tohoto testu, respektive jeho jednotlivých částí se vedou diskuze.
BTU
Banka testových úloh, též položková banka, je databáze testových úloh, umožňující s úlohou uložit i informace o jejím vytvoření, využití a psychometrických vlastnostech.
CAA
Computer Assisted Assessment – počítačově podporované hodnocení
CAT
Computer Adaptive Testing – adaptivní počítačové testování
CBA/CBT
Computer-Based Assessment/Testing – hodnocení (testování) prostřednictvím počítače nebo jiného podobného zařízení, např. tabletu, mobilního telefonu, aj. (protiklad k PPT)
CBD

Case-Based Discussion označuje strukturovanou diskusi o klinických případech řízenou lékařem, testující klinické uvažování.

CFT
Computerized Fixed-form Tests – klasický test v počítačové formě
Class rank
Pořadí výkonu studenta střední školy ve srovnání s ostatními studenty ve třídě. Viz též high school class rank – HSCR.
CRT
Criterion-Referenced Test – standardizovaný test porovnávající výkon studenta s předem stanovenými standardy vyžadovanými pro úspěšné absolvování testu (srovnej s NRT)
CTT
Classical Test Theory – klasická teorie testů je nástroj analýzy testů. Je jednodušší a snáze se používá než dokonalejší nástroj analýzy testů IRT (teorie odpovědi na položku).
DIF
Differential Item Functioning – index rozdílného fungování položky indikuje odlišné chování testové úlohy pro skupiny se stejnou úrovní zalosti (schopnosti, studijního výkonu), ale odlišným etnickým, nebo genderovým složením.
DOPS
Direct Observation of Procedural Skills – přímé sledování procedurálních dovedností
ECD
Evidence-Centered assessment Design – na důkazech založený přístup ke konstrukci hodnocení výsledků výuky
EMQ
EMQ nebo též EMI (Extended Matching Question/Item) jsou nově zaváděné „rozšířené přiřazovací otázky“. Důvodem pro jejich zavedení je, že MTF svou formou svádějí k biflování, nikoli k pochopení. Charakteristickým znakem EMQ je rozšířená nabídka možností (alespoň osm), z nichž testovaný vybírá (přiřazuje) odpověď. Stejná sada možností se zpravidla používá pro několik scénářů (zadání, otázek). Otázka má být položena tak, aby student byl schopen zformulovat správnou odpověď, aniž by předtím viděl nabízené varianty.
ETS
Educational Testing Service je nezisková vzdělávací organizace zaměřená na testování a hodnocení. ETS vyvíjí různé standardizované testy pro střední a vysoké školství v USA a také spravuje mezinárodní testy včetně jazykových zkoušek TOEFL.
FYGPA
First Year Grade Point Average – studijní průměry v prvním ročníku vysoké školy jsou používány pro odhad akademické výkonosti studenta na vysoké škole
GAMSAT
Graduate Australian Medical School Admissions Test je test pro výběr uchazečů o magisterské studium medicíny, stomatologie a veterinárního lékařství vyvinutý v roce 1995 Australskou radou pro výzkum vzdělávání (ACER). Používá se pro výběr studentů na magisterský stupeň studia zdravotnických vysokých škol v Austrálii a od roku 1999 i na některých školách ve Velké Británii a v Irsku.
GAT
General Aptitude Test – test všeobecné studijní připravenosti (VSP) je souhrnný název pro schopnostní testy, které testují rozumové schopnosti uchazečů (na rozdíl od testů znalostních). V testu VSP bývají zpravidla otázky zaměřené na prostorové vztahy, logické souvislosti, a představivost.
GCSE
General Certificate of Secondary Education – certifikát o středoškolském vzdělání v příslušném oboru používaný v Anglii, srovnatelný s maturitním vysvědčením. Vydává se 14–16letým studentům po splnění příslušné zkoušky.
GPA
Grade Point Average – studijní průměry. Studijní průměry ze střední školy bývají jako dobrý prediktor úspěšnosti studia zařazovány mezi výběrová kritéria pro přijetí na lékařské fakulty.
HEI
Higher Education Institution – vysokoškolské instituce (vysoké školy)
HSCR
High School Class Rank je měřítko studijní výkonnosti konkrétního studenta v poměru k výkonu ostatních ve třídě. Jiné označení pro tento parametr je Clas rank. Vypočte se jako pořadí studenta stanovené na základě GPA a vydělené počtem studentů ve třídě. Výsledkem je percentil nejlepších studentů, mezi něž student patří. Toto pořadí poskytuje asi 45 % středních škol. Velké veřejné školy poskytují tento údaj častěji, než malé soukromé školy. HSCR se spolu s GPA často používá pro ohodnocení studenta při přijímání na vysoké školy.
HSGPA
High-School Grade Point Average – označení pro studijní průměr na střední škole (USA). Viz též GPA a uGPA.
ICF
Item Characteristic Function – charakteristická funkce položky vyjadřuje vztah mezi měřeným latentním rysem testovaného (znalostí) a pravděpodobností správné odpovědi na položku. Užívá se v teorii odpovědi na položku.
IDEAL
IDEAL Consortium (International Database for Enhanced Assessments and Learning) – dobrovolné sdružení 23 vysokých škol z celého světa sdílejících testové úlohy z oboru medicíny v angličtině
IMS
Item Management System – položková banka v širším slova smyslu – systém pro tvorbu, uchování, sdílení a doručování položek
IRT
Item Response Theory – teorie odpovědi na položku – moderní nástroj analýzy testů umožňující odhadnout vlastnosti položky pro různé úrovně znalosti
JISC
Joint Information Systems Committee – společný výbor pro informační systémy je nevládní veřejná instituce ve Velké Británii, jejímž úkolem je podporovat vysokoškolské vzdělávání zaváděním informačních a komunikačních technologií
LMS
Learning Management System – systémy pro organizování výuky, např. Moodle, BlackBoard, Adobe Connect, atd.
LTI
Learning Tools Interoperability – standard pro spolupráci e-learningových nástrojů a prostředí
MCAT
Medical College Admissin Test – standardizovaný „počítačový“ přijímací test na lékařské fakulty v USA, zavedený Asociací amerických lékařských fakult v USA
MCAT(R)
V letech 1991–2 byl MCAT znovu revidován a restrukturalizován a jeho nová podoba nese výše uvedené označení.
MCQs
Multiple Choice Question – otázka se mnohočetným výběrem odpovědi, nejobecnější formát, který zahrnuje všechny formy testových úloh s výběrem odpovědi
MEFANET
MEdical FAculties NETwork – dobrovolné sdružení českých a slovenských lékařských a zdravotnických fakult spolupracujících na elektronické podpoře výuky
MEQ
Modifikovaný esej (Modified Assay Question) se používá např. v postgraduálním vzdělávání praktického lékařství. Pomocí tohoto typu úloh lze posoudit analytické uvažování, interpretaci nálezů a klinické rozhodování.
MeSH
Medical Subject Headings – řízený slovník deskriptorů pro indexování v medicíně a biologii
MRQs
Multiple Response Questions značí otázky s mnohočetným výběrem odpovědí, ve kterých je správně (a je třeba vyznačit) více nabízených odpovědí.
MSC-AA
Medical Schools Council Assessment Alliance je organizace lékařských vysokých škol ve Velké Británii spolupracujících při hodnocení výsledků pregraduální výuky. Jejím předchůdcem byl UMAP.
MSF
Multisource Feedback – (též 360-degree feedback) vícezdrojové hodnocení (360° zpětná vazba) je metoda hodnocení, při níž je jedinci poskytována zpětná vazba pomyslným kruhem respondentů, kteří s ním přicházejí do styku a porovnávána s jeho sebehodnocením. Přínosem tohoto hodnocení je, že podává informaci o tom, JAK si jedinec v očích ostatních počíná.
MTF
Multiple True/False question. Otázka s výběrem z několika odpovědí, z nichž několik může být správných. Testovaný u každé nabízené odpovědi zvažuje, zda je správná či nesprávná. V praxi se často zaměňuje s daleko obecnějším formátem MCQ.
NBME
National Board of Medical Examiners je nezávislá, nezisková organizace, která se zabývá posuzováním kvality vzdělání zdravotnických pracovníků. NBME vyvíjí a spravuje USMLE (národní licenční zkoušky pro výkon lékařství).
NCME
National Council on Measurement in Education – Národní rada pro měření ve vzdělávání je americká profesionální organizace pro jednotlivce zapojené do posuzování, hodnocení, testování a dalších aspektů měření výsledků vzdělávání. Vydává čtvrtletník The Journal of Educational Measurement (JEM).
NRT
Norm-Referenced Testing je standardizovaná zkouška, v níž výkon jedince je hodnocen v porovnání s výkony relevantní populace (srovnej s CRT).
OMR
Optical Mark Recognition – optické rozpoznávání značek používané pro strojové vyhodnocování odpovědních formulářů
OSCE/OSPE
Objective Structured Clinical/Practical Examination – objektivně strukturované klinické/praktické zkoušení je způsob objektivního hodnocení výsledků výuky klinických/praktických dovedností. Zkoušení je většinou organizované jako 5-10 minutová zastavení na stanovištích, kde zkoušený řeší příslušný úkol.
P&P
Paper-and-Pencil – pomocí pera a papíru
PPT
Paper-and-Pencil Testing – testování v papírové verzi
QTI
Question and Test Interoperability specification – mezinárodní standard pro interoperabilitu testových systémů
RIR
Item Rest Correlation – Index RIR (též psáno RIR) je korelační koeficient mezi úspěšností v dané testové položce a celkovým počtem bodů v testu při vyloučení dané položky. Koeficient RIR nabývá hodnot od -1 do 1 a používá se k hodnocení diskriminační schopnosti položky. Dobře diskriminující položka by měla dosahovat hodnoty RIR nejméně 0,3. Výrazně menší nebo záporné hodnoty indikují, že položka není rozlišující, nebo diskriminuje opačně než test.
RIT
Item Test Correlation – Index RIT (psáno též RIT) označuje korelační koeficient mezi úspěšností v dané testové úloze a celkovým počtem bodů v testu. Koeficient RIT se používá podobně jako index RIR.
SAQ
Otázky s krátkou odpovědí (Short-Answer Questions) tvoří otázka s nabídnutou jednoslovnou (nebo velmi krátkou) odpovědí. Správných odpovědí může být několik.
SAT
Standardized Admissions Tests – tvoří spolu s ACT dva nejrozšířenější testy pro zjišťování připravenosti středoškoláků na vysokou školu v USA. V aktuální podobě platné od roku 2005 trvá SAT tři a tři čtvrtě hodiny a skládá se ze tří částí: kritického čtení, matematiky a psaní. Za každou část je možné dosáhnout až 800 bodů. V testu je zahrnuta „experimentální“ část, která se nepoužívá pro vyhodnocení studentových schopností, ale pro zhodnocení otázky samotné, pro případné budoucí použití v testech SAT.
SBA
Single Best Answer Question. Otázka s výběrem z obvykle pěti nabízených variant odpovědí. Testovaný volí právě jednu z nabídnutých odpovědí. Ostatní možnosti (distraktory) jsou buď nesprávné, nebo (častěji) jde o kvalitativně výrazně méně vhodné odpovědi na otázku.
uGPA
Undergraduate grade point average – průměr známek na střední škole často používaný pro predikci studijního úspěchu na lékařských fakultách. Viz též GPA a HSGPA.
UKCAT
UK Clinical Aptitude Test – je test vytvořený v roce 2006 konsorciem britských lékařských a stomatologických fakult pro testování duševních schopností uchazečů. UKCAT je navržen tak, aby testoval schopnosti a postoje, nikoli akademický úspěch, který je dobře predikován pomocí A-leves, GCSE nebo GPA. Test je tedy zaměřen na schopnost kritického logického myšlení a schopnost vyvozovat závěry. Přínos tohoto testu je sporný a podněcuje v UK diskuzi o vhodnosti psychologického testování uchazečů pro výběr studentů medicíny.
ULI
Upper-Lower index je index pro hodnocení citlivosti neboli diskriminační schopnosti položky
UMAP
Universities Medical Assessment Partnership – dřívější dobrovolné sdružení lékařských fakult ve Velké Británii založené v roce 2003 za účelem spolupráce při tvorbě a sdílení testových otázek. Sdružení se roce 2009 přeměnilo na současnou MSC-AA.
UMAT
Undergraduate Medicine and Health Sciences Admission Test se používá pro výběr středoškolských uchazečů o studium medicíny v Austrálii a na Novém Zélandu. Po absolvování bakalářského stupně jsou uchazeči o navazující „magisterské“ studium vybíráni pomocí GAMSAT.
USMLE
United States Medical Licensing Examination je oficiální zkouška pro absolventy lékařských fakult pro vstup do postgraduálních programů klinické medicíny v USA.
VLE
Virtual Learning Environment – virtuální prostředí pro výuku, například Moodle.
VSP
Test všeobecné studijní připravenosti je souhrnný název pro schopnostní testy, které testují rozumové schopnosti uchazečů. V testech VSP bývají zpravidla otázky zaměřené na prostorové vztahy, logické souvislosti a představivost. Viz též GAT.